מילון מושגי הקנאביס השלם – מא’ ועד ת’

כמו כל עולם תוכן אחר, גם עולם הקנאביס מכיל מספר רב של סלנג, מושגים, ומילות מפתח שצריך וכדאי להכיר. מ-CBD, דאב וטריכומות ועד דיפיוזרים ומקטרות מים, אלו כל מושגי הקנאביס הבסיסיים שאתם צריכים להכיר:

כמו כל עולם תוכן אחר, גם עולם הקנאביס מכיל מספר רב של מושגים בסיסיים ומילות מפתח שצריך וכדאי להכיר, חלקם מפורסמים יותר כמו “חשיש” או “THC” וחלקם פחות. על CBD שמעתם? מהם פרקולטור ודיפיוזר? מה זה BHO? להלן כל מושגי הקנאביס הבסיסיים שאתם צריכים להכיר:

מילון מושגים

א’


אאוטדור – “גידול חוץ” או “גידול Outdoor” הוא גידול צמחי קנאביס בתנאי שטח, מתחת לאור השמש וללא תאורה מלאכותית.

אבא ואמא – מוצר קנאביס ש”יש לו אבא ואמא” הוא כזה שיש עליו אחריות, וניתן להחזיר אותו לסוחר אם לא מרוצים ממנו.

אבן אוויר – אבן בעלת חורים דרכם נדחף אוויר ממשאבת אוויר צמודה. אבן אוויר משמשת לגידול קנאביס בשיטת הידרו. היא מונחת בתחתית מיכל המים בו יושב הצמח ותפקידה לדחוץ בועיות חמצן לשורשי הצמח. ניתן להשיגה בכל אחת מחנויות הגידול המובחרות.

אגוניסט – בפרמקולוגיה, אגוניסט הוא חומר שנקשר לקולטן מסויים בגוף האדם ומפעיל אותו. THC לדוגמא הוא אגוניסט שנקשר לקולטנים הקנבינואידיים CB1 ו-CB2 ומפעיל אותם.

אבקנים – איבר הרבייה הזכרי בפרח. “מאביק” את הפרח הנקבי וממלא אותו בזרעים. מורכב מ: מאבק (anther) – איבר הבנוי מלשכות, ובתוכן שקי האבקה (pollen sacs), זיר (filament) – איבר מוארך, הנושא את המאבק ומגביה אותו מעל מצעית הפרח.

אוהל גידול – ארון נייד העשוי מחומרים מבודדי אור המיועד לגידול צמחים בבית או במקום סגור.

אדיבלס (Edibles) – מזון, מאכלים ושתייה, המכילים רכיבי קנאביס פעילים.

אוטומטי – ‘זרע קנאביס אוטומטי’ או ‘זן קנאביס אוטומטי’ שעבר תהליך ביולוגי של “ערבוב גנטי” ומבטיח צמיחה ופריחה קצרה ללא תלות במספר שעות האור אליו נחשף כמו צמחי קנאביס “רגילים”.

אונקיה (אאונס) – מידת משקל נפוצה בארה”ב השווה ל-28.3 גרם. נחשבת למידת משקל מקובלת עבור שקיות קנאביס וכן עבור חוקים המתירים החזקה של עד 1 אאונס (oz).

אורגני – גידול אורגני הוא גידול בו מוגבל השימוש בחומרים חיטוי, דישון, הדברת מזיקים וכדומה.

אידוי – תהליך הפקת האדים בעת שימוש בוופורייזר (מאדה).

אי הפללה – “דה קרימינליזציה” – הליך בו מבוטלים חוקי הפללת צרכני הקנאביס ובמקומם מוטל עונש מנהלתי בלבד כגון קנס. 30 מדינות בעולם אישרו אי הפללה. ישראל לא אחת מהן.

אייסולייטור – שם נוסף לחשיש בועות.

אינדור – גידול בדלתיים סגורות. מתייחס לגידול צמחים תחת מנורות לעיתים קרובות באקלים מבוקר המביא לצמיחה מואצת ותפרחות דחוסות ועשירות

אינדיקה – אחד משלושת זני הקנאביס הראשיים, לצד סאטיבה ורודראליס. צמחי האינדיקה מאופיינים בגובהם הנמוך לעומת ה”סאטיבה” והשפעתם נחשבת ל”כבדה” יותר מאשר הזנים האחרים מורגשת בעיקר בגוף ולא בראש.

אמסטרדם – עיר הבירה העולמית של חובבי הקנאביס. בשטחה מאות קופי שופס – חנויות חוקיות לממכר קנאביס.

אנדוקנבינואידים – קנבינואידים שמיוצרים באופן טבעי בגוף האדם. העיקרי שבהם נקרא אננדמיד.

אנדרו מלון – מזכיר משרד האוצר בארה”ב של תחילת המאה ה-20. בעל מניות בחברת הכמיקלים “דופונט” שרשמה פטנטים על פלסטיק וניילון. נחשב לאחד הגורמים הבולטים להוצאת הקנאביס מהחוק לאחר שמינה את הארי אנסלינגר לתפקיד המנהל הכללי לפיקוח על סמים ויזם יחד איתו את סדרת סרטי התעמולה “ריפר מדנס”.

אפידיולקס תרופה שהרכיב הפעיל בה הוא קנאבידיול (CBD), ניתנת בצורת תמיסה דרך הפה. ב-2018 ה-FDA אישר את השימוש בה עבור שני סוגים נדירים של אפילפסיה – תסמונת לנוקס-גסטו ותסמונת דרווה.

אפקט הפמליה – כינוי לאפקט הסינרגיה הפועל בין החומרים הפעילים בצמח (קנבינואידים וטרפנים), בעזרתו נוצרות השפעותיו וסגולותיו השונות של הקנאביס.

אצבע – כינוי סלנג לחתיכת חשיש במשקל 5-10 גרם.

ארבע ועשרים (420) – מן “קוד” של צרכני קנאביס. אירועי “יום הקנאביס” נערכים ב-20 באפריל (420). על מי המסורת נהוג להדליק ג’וינט בשעה 4:20. מקור המונח מקבוצת סטודנטים אוהדי להקת “גרייטפול דד” שהתכנסו אחרי שעות הלימודים ל”ישיבה”, עישון קנאביס יחדיו.

ארומה – השם המקצועי שניתן לריח האופייני שמייחד כל אחד מזני הקנאביס השונים. מאחר וריח אינו מושג מדויק ומדיד, בדרך כלל הארומה מתארת קווים כללים של ניחוחות המאפיינים את הזן כמו “חריף”, “פירותי” ועוד.

ב’


באד – כינוי סלנג שמקורו באנגלית (Bud) לפרחי הקנאביס (ברבים – Buds). כינוי זה משמש לרוב בשמות וסלוגנים של חברות ומוצרי קנאביס שונים.

באד טנדר – כמו ברמן רק שמוכר ומייעץ בתהליך רכישת קנאביס בחנות.

באזז – הרגשת ה”היי” הנגרמת משימוש בקנאביס.

באנג – מקטרת מים המשמשת לעישון קנאביס. בדרך כלל מזכוכית או מפלסטיק. בעל צינור ראשי לשאיפת העשן, מיכל מים לסינון העשן וצינורית (“מבחנה”) בראשה מדליקים את תערובת הקנאביס (קססה).

באץ / באצים / באצונים  – ‘באץ’ הוא במקור סלנג כללי לפרח קנאביס, אך בשנים האחרונות המילה ‘באצים’ או ‘באצונים’ הפכה לכינוי לפרחים קטנים של קנאביס שנמכרים במחיר מוזל לעומת הפרחים בגודל הרגיל.

באקט – “דלי” באנגלית – כינוי סלנג לפעולת שאיפת עשן קנאביס בעזרת ואקום.

בגי (Baggie) – שקית קטנה שקופה לאחסנת קנאביס.

בהאנג – משקה הודי המכיל יוגורט וקנאביס. המשקה בעל השפעה פסיכואקטיבית חזקה ונחשב לקדוש בדת ההינדו.

בום – או “בום בולנאט” – ברכה הודית מסורתית הנאמרת לאחר שאיפת עשן מצ’ילום – מכשיר העישון ההודי המסורתי.

בוף (Boof) – חתיכת חשיש קטנה.

בלאנט – ג’וינט גדול הדומה לסיגר דק. פרחי קנאביס גרוסים מגולגלים בתוך עלי טבק מיובשים. בלאנט נפוץ בשימוש בעיקר בארה”ב.

בלבלה – תחושת בלבול וחוסר ריכוז הנגרמת לאחר שאיפת כמויות חריגות של קנאביס או סמים אחרים.

בנאדם – כינוי סלנג ל”דילר”, סוחר קנאביס.

בני (Benny) – כינוי מקוצר לבאנג.

בץ – חתיכת פרח קנאביס קטנה.

בצונים – שם נרדף ל’פופקורן’ או ‘תפזורת בצים’. תפזורת גסה שאינה גרוסה אלא מכילה חתיכות קטנות של פרחי קנאביס, להבדיל מהתפזורת ה’רגילה’ שמגיעה גרוסה דק במרקם אחיד דמוי-אבקה. לרוב עולה יותר מהתפזורת הרגילה אבל פחות מתפרחת שלמה.

בקרוס – כינוי לצמח קנאביס מזן היברידי, שנוצר כתוצאה מהכלאת זן היברידי אחר עם אחד מה”הוריו” הגנטיים, ומכונה גם BX. למשל אם זן A מורכב משילוב גנטי של הזנים B ו-C. השילוב הגנטי בין A ל-B יניב זן בקרוס (Backcross).

BHO – מיצוי קנאביס בעזרת גז בוטאן (Butane Hash Oil).

ג’


גאנג’ה – הכינוי לקנאביס בג’מייקה ובהודו

ג’אראס (צ’אראס) — חשיש הודי המופק לאחר שפשוף צמח טרי בין הידיים וייבוש השרף שנשאר בכף היד.

גביע – עבור העין הבלתי מיומנת, פרחי קנאביס נראים כמו תסבוכת של עלים, אבל הגביע הוא מה שבעצם מרכיב את הפרח הנקבי. מתחת לעלים הקטנטנים ומלאי הקריסטלים על הפרח (שמכונים “Sugar leaves”, עלי סוכר), ניתן לראות גושים של רקמה דחוסה, אלו הם הגביעים, והם מגיעים בהרבה צורות, גדלים, וצבעים שונים. גביעים בדרך כלל מכילים ריכוזים גבוהים של טריכומות, בלוטות שרף שמפרישות THC וקנבינואידים אחרים.

ג’וינט – כינוי סלנג לסיגריית קנאביס המגולגלת יחד עם פילטר קרטון בתוך נייר. הכינוי המקורי מתייחס לסיגרייה שעשויה כולה רק מקנאביס, ג’וינט שמכיל טבק מכונה ‘ריפר’.

ג’וינט ירושלמי – סיגריה רגילה המרוקנת מתוכנה ובמקומה ממלאים קססה או קנאביס.

ג’וני – ג’וינט.

גנטיקה – הנתונים התורשתיים של זן או זרע קנאביס שנתקבלו באופן טבעי מה”אמא” וה”אבא”.

גראס – “עשב” באנגלית. כינוי סלנג ישן לקנאביס.

גריינדר – גורס, טוחן, המשמש לפירור פרחי קנאביס.

גרילה – “גידול גרילה” או “גינון גרילה” הוא כינוי לגידול קנאביס בשטח ציבורי.

ד’


דאב – כינוי סלנג למיצוי קנאביס בריכוז גבוה, המגיע בדרך כלל כשעווה או חמאה (DAB).

דארקנט – ‘הרשת האפלה’, כינוי לחלק נסתר של האינטרנט בו מתרחשת בין היתר פעילות בלתי חוקית כמו סחר בסמים. השימוש בדפדפנים מוצפנים ומטבעות דיגיטליים כמו ביטקוין מגן על זהותם של המשתמשים ברשת האפלה, אך לא מדובר בהגנה מוחלטת ורשויות החוק מסביב לעולם כבר הצליחו בעבר לפשוט על אתרי סחר בסמים ברשת האפלה כמו ‘דרך המשי’ (Silk Road) ולסגור אותם.

דה קרבוקסילציה – תהליך פירוק החומרים הפעילים בקנאביס – קנבינואידים /טרפנים – בעקבות חשיפה לחום גבוה. כל רכיב “מתפרק” או “משתחרר” בטמפרטורה שונה. תהליך זה הוא חובה כאשר רוצים להנות מהשפעות הקנאביס וללא תהליך זה הקנאביס אינו בעל השפעה פסיכואקטיבית.

דודא – “תולעת” בערבית – כינוי ל”רעב” או חשק דחוף לעשן קנאביס.

דו פונט (Du Pont) — חברת נשק צרפתית במקורה והיום אחת מחברות הכמיקלים הגדולות בעולם. רשמה פטנטים על ייצור פלסטיק, ניילון, פוליאסטר ונייר עץ ובעליה נחשבים לאלו שדחפו להוצאת הקנאביס מהחוק בשנת 1937 מטעמים כלכליים של תחרות ב”המפ” הקנאביס התעשייתי ששימש עד אז לייצור חבלים, נייר ופלסטיק.

דיים (Dime) – כמות קנאביס בארה”ב הנרכשת בעבור 10 דולר.

דיספנסרי – חנות קנאביס חוקית בארה”ב.

דיפיוזר – התקן חיצוני לבאנג שמסייע בסינון וקירור העישון. הדיפיוזר, שמעוצב כצינור סגור אך מחורר בקצה, מחליף את הצינורית של הבאנג (המבחנה), והחורים הקטנים מפרקים את העשן לבועות קטנות במגע עם המים, מה שנותן עשן קריר ומסונן יותר, בדומה לנעשה בפרקולטור.

דלוק – אדם תחת השפעת סמים.

דשן – תערובת אותה מוסיפים לאדמה או למים בהם מגדלים צמחים לצורך חיזוקם ושיבוחם.

ה’

הארי אנסלינגר – האיש לו נזקפת האחריות להוצאת הקנאביס מהחוק בשנת 1937 בארה”ב, כמו גם לאמנת האו”ם משנת 1961 האוסרת על החזקה וסחר במריחואנה וחשיש. הוא מונה על ידי אנדרו מלון לתפקיד הראשון של האחראי לבקרה על סמים בארה”ב, ויצא למלחמה ארוכה שכללה מסעות פרופגנדה, עיוות נתונים ומחקרים, והפסת שקרים בסגנון “מריחואנה גורמת לנשים לבנות לשכב עם כושים” וכיוצ”ב.

הד שופ – חנות המוכרת אביזרים נלווים לצריכת קנאביס.

הוטבוקס (Hotbox) – עישון קנאביס ממושך בחלל קטן וסגור, כמו מכונית, במטרה למלא את החלל בכמה שיותר עשן ולהתמסטל מעצם השהייה בו ע”י נשימת העשן שבאוויר. היעילות של השיטה לחיזוק השפעת העישון אינה ברורה.

היבריד (הכלאה) – זן קנאביס היברידי הוא זן שנוצר באמצעות הכלאה גנטית בין שני זנים שונים. בשל התקדמות המדע ויכולות ההכלאה הגנטיות, רבים מהזנים החדשים המפותחים כיום הם זנים היברידיים.

הידרו (הידרופוניקה) – שם כללי לגידול צמחים במערכת המבוססת על מים ולא על אדמה, בה שורשי הצמחים סופגים את החומרים המזינים ישירות מהמים. “הידרו” הפך לשם נרדף (ושגוי) לגידול קנאביס ביתי, למרות שמרבית הגידולים הנ”ל בכלל נעשים בעציצים עם אדמה.

היי (High) – כינוי להשפעה המעוררת לה גורם הקנאביס, בעיקר בעזרת הקנבינואידי THC העשיר בהשפעה פסיכואקטיבית.

הייז (Haze) – זני קנאביס “הייז” הם בדרך כלל זנים ממשפחת סאטיבה, בעלי השפעה מעוררת ופסיכואקטיבית, בניגוד לזני “קוש” (Kush).

המערכת האנדו-קנבינואידית – מערכת עצבים בגוף הנמצאת במוח, בעצמות, באיברי העיכול ועוד, ומכילה קולטני קנבינואידים.

המפ (קנבוס) – צמח ממשפחת הקנאביס המכיל תכונות גנטיות אחרות ואינו מכיל THC. ההמפ משמש כחומר גלם לעשרות תעשיות וניתן לייצר ממנו אלפי מוצרים שונים כמו חבלים, בדים, דלק ועוד.

הפוך – כינוי סלנג לאדם תחת השפעה חזקה של סמים.

הקרנות – תהליך שבו הקנאביס הרפואי נחשף לקרינה מייננת על מנת להשמיד בקטריות, נבגי עובש, ומזיקים. השימוש בהקרנות נעשה על מנת לעמוד בתקן הניקיון המיקרוביאלי הנדרש ע”י משרד הבריאות או גופים אחרים שאחראיים על ענף הקנאביס הרפואי במדינות השונות. גם חלק מהקנאביס למטרות פנאי, במדינות בהן הוא חוקי, עובר הקרנות.

הרמפרודיט (Hermaphrodite) – צמחי קנאביס בעלי גנטיקה מעורבת (זכר ונקבה) עליהם צומחים גם פרחי קנאביס זכריים (אבקנים) וגם פרחי קנאביס נקביים (לצריכה). על בסיסם פותחו זני הקנאביס הנקביים – זרעים בעלי למעלה מ-95% סיכוי לפרוח כנקבות.

השרשה – שימוש ב”ייחור” של קנאביס לצורך גידול צמח שלם.

ו’


וויד – “עשב” באנגלית – כינוי מקובל גם בעברית לקנאביס.

ווידיגרית – כינוי לבחורה שיוצאת רק עם בעלי רישיון לקנאביס רפואי או גישה זמינה לקנאביס (רפרנס – “גולדיגרית”).

ווייק אנד בייק (Wake and Bake) – כינוי סלנג לצריכת קנאביס על הבוקר.

וויליאם רנדולף הרסט – איל העיתונות הצהובה האמריקני שחבר לפני כמאה שנה לאנדרו מלון והארי אנסלינגר ופירסם מודעות פרופגנדה נגד קנאביס וצרכניו. נחשב לאחד הגורמים הבולטים להוצאת הקנאביס מהחוק בארה”ב בשנת 1937.

וייפורייזר/וופורייזר (מאדה/מאייד) – מכשיר הנועד לצריכת קנאביס בשיטת אידוי, בה מחממים את הפרחים לטמפרטורה נמוכה יחסית, בה מתאדים החומרים הפעילים. בשיטה זו ניתנים הקנבינואידים לצריכה בצורה אופטימלית, והיא נחשבת לבריאה יותר מעישון.

ונטה – מאוורר המשמש לגידול קנאביס ביתי באוהל גידול. לצורך עידוד תנועת אוויר בתוך חלל הגידול ומניעת לחות.

ז’


זולה – מתחם או אזור רגוע בו יושבים לעשן קנאביס.

זכוכית – כינוי סלנג נוסף למבחנה לבאנג.

זן קנאביס – המונח “זן קנאביס” יכול להתייחס לשלושת “זני האב” – סאטיבה, אינדיקה, רודראליס. הוא יכול להתייחס גם לזן “המפ”. אך עיקר השימוש במונח “זני קנאביס” הוא לעשרות אלפי הכינויים שניתנו ל”קווי” קנאביס כגון “ווייט ווידו”, “פרפל הייז”, “דורבן פויזן”, “בלו דרים” ועוד ועוד.

זרע אוטומטי – ‘זרע קנאביס אוטומטי’ הוא זרע שעבר תהליך ביולוגי של “ערבוב גנטי” עם “רודראליס” ומבטיח צמיחה ופריחה קצרה ללא תלות במספר שעות האור אליו נחשף כמו צמחי קנאביס “רגילים”.

זרע ישראל – חנות זרעי הקנאביס הראשונה בעולם בעברית

זרע נקבי (Feminized) – זרעי קנאביס נקביים הם זרעים שבעזרת הכלאות גנטיות עם הרמפרודייט נותנים 95% סיכוי להתפתחות צמח נקבי. מאחר ונקבת הקנאביס היא זו שמפיקה את התפרחת הניתנת לעישון, נעשה שימוש רב בזרעים אלו, בעיקר אצל מגדלים ביתיים.

זרע רגיל – זרע קנאביס שלא ידועה מיניותו. בעל סיכויים שווים (50-50) להתפתחות זרע זכרי או נקבי.

ח’


חאשאב – כינוי סלנג לקנאביס ברמה נמוכה.

חוטר – מקל דק המשמש לפתיחת וניקוי ה”מבחנה” ב”באנג” משאריות קנאביס שרוף.

חולצה – כינוי לפלטת חשיש. פלטת חשיש מכילה 9-11 “אצבעות” חשיש, כ-100 גרם בממוצע.

חום – כינוי לחשיש על שם צבעו.

חומר פעיל – הכוונה בדרך כלל לכמות הקנבינואיד THC באצוות קנאביס. עם זאת “חומרים פעילים” יכולים להתייחס לכל אחד מהקנבינואידים כמו גם לטרפנים.

חלל גידול – האזור או השטח הסגור בו מגדלים צמחי קנאביס. חלל גידול יכול להיות אוהל ייעודי, ארון בגדים שהוסב לגידול, או חדר קטן שיעודו גידול קנאביס.

חמסה – כינוי לעלי המניפה המפורסמים של הקנאביס. בדרך כלל בעלי 5, 7 או 9 אצבעות במניפה. בנוסף גם שמו של מותג ידוע של חשיש.

חממה – חממה או גידול חממה הוא כינוי נוסף לקנאביס שגדל בחוץ (Outdoor).

חשיש – אחד מתוצרי הקנאביס המוכרים ביותר, המגיע במקור ממרוקו ואפגניסטן. ישנם מספר סוגים שונים של חשיש כמו חשיש בועות וקיף המיוצרים בשיטות שונות, אך ככלל עשוי החשיש מאבקני הפרחים או מחלקי הצמח העודפים.

ט’


טבק – צמח המשמש לעישון לאחר ייבושו, בדרך כלל בסיגריות. צרכני קנאביס נוטים לערבב את פרחי הקנאביס הגרוסים עם מעט טבק (תערובת “קססה”) לשם חסכון או לשם השפעה קלה יותר של הקנאביס.

טולה – יחידת מידה מקובלת בהודו לג’אראס. כ-10 גרם בממוצע, בדומה ל”אצבע” של חשיש.

טוסט – חריכת סיגריה בעדינות במטרה לייבש את תערובת הטבק בה. מטרת הפעולה לאפשר “קיסוס” (הכנת קססה) דקה וצפופה יותר.

טטרה-הידרו-קנאבינול (THC) – הקנבינואיד המוכר ביותר שאחראי על השפעתו הפסיכואקטיבית של הקנאביס, ומוכר ביותר בשם המקוצר THC. הוא התגלה לראשונה על ידי פרופ’ רפאל משולם בשנות ה-60, וכיום ריכוזו נחשב לאחד הפרמטרים החשובים ביותר באיכות התוצרת.

טינקטורה – מיצוי קנאביס ואלכוהול.

טלגראס – כינויה של רשת קבוצות צ’אט באפליקציית המסרים ‘טלגרם’. אפליקציה זו פועלת בדומה לוואטסאפ, אך מקורה ברוסיה והיא מאפשרת אנונימיות מוחלטת. לצד קבוצות בהן ניתן לרכוש קנאביס במשלוח עד הבית, ישנן גם קבוצות תמיכה ופורומים בשלל נושאים מעולם ותרבות הקנאביס, בעיקר של צעירים.

טריכומותזקיקי השרף הגדלים על פרחי הקנאביס, ומכילים בתוכם את הריכוז הגבוה ביותר של חומרים פעילים בצמח. השרף הזה (שמכונה “Kief” כאשר הוא מיובש) מופרש דרך בלוטות שקופות למחצה בצורת פטריות, שנמצאות על העלים, הגבעולים, והגביעים. טריכומות התפתחו במקור כדי להגן על הצמח מחיות, מזיקים, ותנאי הטבע. הכדורים השקופים הפקעתיים האלו מפרישים שמנים ארומטיים שנקראים טרפנים, וגם קנבינואידים כמו THC ו-CBD. הבסיס של הפקת חשיש תלוי בטריכומות האלו ובשרף החזק דמוי הסוכר שלהן.

טרימינג – פעולת קיצוץ העלים המיותרים בפרח קנאביס לאחר שנקטף ולפני שהועבר לתהליך ייבוש.

טריפ – חוויה פסיכדלית. “טיול” במעמקי התודעה לאחר נטילת חומרים פסיכואקטיביים.

טרפנים – מולקולות טעם ריח צמחיות הנמצאות בכל פרח ומסייעות גם הן לחיזוק השפעותיו של צמח הקנאביס, ופועלות בסינרגיה עם הקנבינואידים (החומרים הפעילים בצמח) כדי ליצור את השפעותיו וסגולותיו הרבות.

י’


יבול – כמות או משקל פרחי הקנאביס שנתקבלו לאחר מחזור גידול.

יובש – כאשר נגמרת אספקת הקנאביס.

ייבוש – תהליך ייבוש פרחי קנאביס לאחר שנקטפו.

ייחור – “רבייה וגטטיבית” – הצמחת צמח קנאביס בעזרת ענף קנאביס מצמח אחר, וללא שימוש בזרעים והנבטתם.

יישון – אחסנת פרחי קנאביס לאחר הקטיף ולאחר תהליך הייבוש בתנאים מיוחדים למשך ימים עד שבועות – כדי להביאו למצב אופטיימלי.

ירק / ירוק – כינוי לפרחי קנאביס.

ישיבה – כינוי לעישון קנאביס עם חברים.

כ’


כיוון – מקור ל”התארגנות” על קנאביס.

כיף – או קיף – כינוי לטריכומות הקנאביס לאחר שהופרדו מהפרח עצמו – משמשות להכנת חשיש בדחיסה.

כלי – כינוי נפוץ ל”באנג”.

כנימות – חרקים מזיקים בצמח הקנאביס.

ל’


לגליזציה – הסדרת שוק הקנאביס בחוק, כולל מכירת קנאביס בחנויות חוקיות.

לד (LED) – “דיודה פולטת אור” (LED – Light-Emitting Diode) היא דיודה אשר בעת מעבר זרם חשמלי דרכה פולטת אור בספקטרום צר. דיודות מסוג זה הן הרכיב העיקרי בנורות לד, והן נמצאות גם בטלפונים סלולריים, בצגי טלוויזיה וצגי מחשב מסוימים, ובמכשירים אחרים. נורות LED נחשבות לחסכוניות הרבה יותר בחשמל ואינן מתחממות כמו נורות HPS. בשנים האחרונות השתפרה טכנולוגיית ה-LED וחברות מייצרות נורות ייעודיות עבור גידול קנאביס איכותי.

להפיל ראש – כינוי לפעולת שאיפת עשן הקנאביס דרך ה”באנג” תוך שימוש בכל התערובת בשאיפה אחת.

לחות – אחוז המים בחלל הגידול בו נמצאים צמחי הקנאביס.

מ’


מאכלי קנאביס (Edibles) – שם כללי הניתן לכל מוצר קנאביס שנועד לצריכה דרך מערכת העיכול. בדרך כלל המאכלים יהיו פשוטים כגון עוגיות או ממתקים, אך ניתן להכין מתכונים רבים בעזרת בחומרי גלם המכילים תמצית קנאביס.

מאנצ’יז – התקפת תיאבון מוגבר באופן חריג. תופעה הנלווית בדרך כלל לצריכת קנאביס בכמות גבוהה.

מבחנה – צינורית מתכת המשמשת כחלק מ”באנג” ובראשה מדליקים את ה”קססה” (תערובת הקנאביס) לעישון.

מונרוק – פרח קנאביס טבול בשמן קנאביס ומצופה בטריכומות (קיף).

מזיקים – חרקים או כנימות הפוגעים בתהליך גידול צמח קנאביס.

מחזור אור – מספר שעות התאורה שנותנים לצמחי קנאביס בגידול בחדר סגור. בשלב הצמיחה מספקים מחזור אור של 18 שעות אור ו-6 שעות חושך. בשלב הפריחה מספקים מחזור אור של 12 שעות אור ו-12 שעות חושך.

מחסניות אידוי – מחסניות חד-פעמיות המכילות מיצוי קנאביס מרוכז, אשר מתחברות למכשיר אידוי (ווייפורייזר) רב-פעמי שנרכש בנפרד. הרוב המוחלט של מחסניות האידוי בעולם מותאמות עבור מכשיר אידוי רב-פעמי עם בטריה מסוג 510.

מיץ קנאביס טרי – מיץ המופק מצמח הקנאביס הטרי לאחר קטיפתו. מיץ זה מכיל יתרונות בריאותיים רבים אך אינו מכיל השפעה פסיכואקטיבית.

מכשיר – כינוי ל”באנג”.

מנאייק – כינוי גנאי למשטרה.

מסטול – מי שנמצא תחת השפעת סמים.

מצע גידול – החומר בו מגדלים צמחי קנאביס. מצע גידול יכול להיות אדמה, סיבי קוקוס, צמר סלעים או מים (בגידול הידרופוני).

מקטרת מים – המינוח הנכון ל”באנג” מכשיר העישון.

מרי ג’יין – כינוי למריחואנה.

מריחואנה – כינוי הסלנג המוכר ביותר לפרחי צמח הקנאביס, שניתן להם על ידי הממשל האמריקאי בשנת 1937, בה החל האיסור על הצמח. למרות שהכינוי מתאר רק את פרחי הצמח, הוא הפך לשם המוכר ביותר לצמח הקנאביס בישראל.

מארינול (או ‘דרונבינול’) – תרופת מרשם בצורת קפסולות שהחומר הפעיל בה הוא הקנבינואיד THC – החומר הפעיל העיקרי בצמח הקנאביס וזה שאחראי לתחושת ה’סטלה’ שהוא גורם. ה-THC במארינול מיוצר באופן סינתטי ואינו מופק מצמח הקנאביס. ישנן מדינות שאישרו שימוש בתרופות מבוססות קנאביס כמו מארינול, אך לא בקנאביס רפואי בצורתו הטבעית.

מריפואנה – כינוי למריחואנה רפואית.

נ’


נאג – Nug, כינוי אמריקני לפרח קנאביס. כמו “באד”.

נאפאס – כינוי ישן לגראס או חשיש.

נייס גאי – כינוי לתערובת עלים יבשים שהוספגו בקנבינואידים סינתטיים. קנבינואידים סינתטיים הם לרוב חזקים פי כמה וכמה מקנבינואידים טבעיים כמו THC, ותופעות הלוואי שלהם חמורות יותר.

נייר גלגול – נייר אורז, המפ וכד’ המיועד לגלגול ג’וינטים.

נבט – כאשר זרע קנאביס נמצא בסביבה לחה במיוחד הוא “מנביט” שורשון והופך ל”נבט”. את הנבט מניחים במצע גידול.

נורת גידול – נורה לגידול קנאביס. נורת נל”ג (HPS) היא הנפוצה ביותר לגידול בעיקר לשלב הפריחה. נורות אלו מפיקות “אור חם” שמהווה (יחד עם שינוי זמני האור) מעין “טריגר” לשינוי ההורמונלי שקורה בצמח אשר מעודד אותו להוציא פרחים. נורת מטאל הליד (MH) משמשת בעיקר לשלב הצמיחה ומפיקות “אור קר” שמעודד את הקנאביס לצמוח באופן “דחוס” יותר וכך מונע ממנו להתארך יתר על המידה. נורת לד (LED) בעלת השפעה דומה רק שאינה מתחממת וחסכונית ביותר בחשמל.

נפילה – כינוי סלנג לרכישת קנאביס מאכזבת.

ס’


סחי / סאחי – אדם שאינו תחת השפעת קנאביס. בשנים האחרונות הפך למושג גנאי לכאלו שהולכים עם הזרם ונמנעים מפעילות מאתגרת. קונפורמיסטיים. למקור המילה שתי פרשנויות עיקריות: אחת כי מדובר במונח בערבית שמשמעותו “עירני” – כלומר ההפך מ”מסטול”. פרשנות שנייה שניתנה לו היא ראשי תיבות של “סתם חבר יבש”.

סאטיבה – אחד משלושת זני הקנאביס הראשיים. צמחי הסאטיבה, שמקורם בעיקר ביבשת אסיה, ידועים כגבוהים יחסית יותר מ”אינדיקה” ובהשפעתם המרוממת שמורגשת בעיקר בראש ופחות בגוף.

סאטלה / סוטול – ההשפעה המשכרת של הקנאביס.

סאפי – פיסת בד המלופפת מסביב לפתח השאיפה של צ’ילום ומשמשת כמן פילטר. נפוצה בשימוש בהודו. סאפי הוא גם שמו של מותג מיץ אלוורה שנמכר בישראל, שהבקבוק הקטן והקשיח שלו נחשב אידיאלי להכנת באנג.

סדורל – תרופה לטיפול בצריבה בדרכי השתן. מעשני קנאביס משתמשים בה לפני בדיקת שתן על מנת לנקות את השתן ממטבוליטים של THC ולעבור את הבדיקה.

סטאש (Stash) – כינוי לכמות הקנאביס הנמצאת ברשותו של אדם.

סטונר – “סטלן” באנגלית.

סטיבקס – תרופה מבוססת קנאביס בצורת תרסיס לפה המכילה יחס THC:CBD של 1:1. מיוצרת ע”י חברת התרופות הבריטית GW Pharmaceuticals ומשווקת בישראל ע”י חברת “ניאופרם”. ישנן מדינות שאישרו את השימוש בתרופות מבוססות קנאביס כמו סטיבקס ומארינול, אך לא את השימוש בקנאביס רפואי בצורתו הטבעית.

סטילה – טיפות עיניים. צרכני קנאביס משתמשים בהן כדי להסוות את האדמומיות בעיניים כתוצאה מעישון.

סטלן – כינוי גנאי למי שנמצא תחת השפעת קנאביס.

סמים – כינוי כללי לחומרים בעלי השפעה משכרת, כולל קנאביס, אלכוהול, תרופות מרשם, הרואין, קוקאין ועוד, כמו גם לחומרים משני תודעה כמו LSD.

סינסמיליה (Sinsemilla) – כינוי לפרח קנאביס נקבי שאינו מכיל זרעים.

ספייס קוקיז – כינוי לעוגיות קנאביס או חשיש.

ספליף – כינוי לג’וינט קטן / כינוי לג’וינט מעורבב עם טבק.

סקאנק – כינוי לזני קנאביס בעלי ריח חזק ביותר. “מסריחים”. (סקאנק = “בואש” באנגלית).

סש (Sesh) – כינוי ל”ישיבה”. צריכת קנאביס עם חברים.

ע’


עוגיות חשיש – כינוי לעוגיות המכילות רכיבי קנאביס וגורמות להשפעה משכרת.

עט אידוי – כינוי למכשיר אידוי (ווייפורייזר) חד-פעמי המכיל מיצוי קנאביס מרוכז. תחקיר של מגזין קנאביס מצא כי כי עטי האידוי הנפוצים בשוק השחור בישראל הם למעשה זיוף שאינו מכיל קנאביס כלל, אלא קנבינואידים סינתטיים מסוכנים.

עיניים אדומות – תופעת לוואי של שימוש מוגבר בקנאביס היא אדמומיות בעיניים.

עלי (Pistil) – מתוך הגביעים מציצות שערות אדומות-כתומות קטנות; שערות אלו נקראות ה”עלי”, ותפקידן לאסוף אבקנים מהזכרים. העלי מתחיל בצבע לבן ולאורך הגדילה הופך לצהוב, כתום, אדום וחום עם התבגרות הצמח. לעלי יש תפקיד חשוב ברבייה, אבל בניגוד למה שרבים חושבים יש לו מעט מאוד השפעה על החוזק של הפרח או הטעם שלו בעישון.

עש – חרקים מזיקים בצמח הקנאביס.

עשב – “וויד” – כינוי לקנאביס.

פ’


פאף פאף פס – בעת ישיבה עם חברים לעישון קנאביס קבוצתי, נהוג לקחת שתי שאיפות ולהעביר את הג’וינט הלאה. פאף (שאכטה), עוד פאף, ואז פס (להעביר).

פארש – כינוי לטבק או לתערובת ללא השפעה פסיכואקטיבית, אותה מוסיפים ומערבבים יחד עם קנאביס גרוס.

פה יבש – תופעת לוואי נוספת של שימוש מוגבר בקנאביס היא התייבשות הפה.

פוטוסינתזה – “הטמעה” בעברית – תהליך המשמש להפקת אנרגיה ותרכובות אורגניות. צמחים מבצעים פוטוסינתזה בעזרת אור השמש.

פופקורן – שם נרדף ל’בצונים’ או ‘תפזורת בצים’. תפזורת גסה שאינה גרוסה אלא מכילה חתיכות קטנות של פרחי קנאביס, להבדיל מהתפזורת ה’רגילה’ שמגיעה גרוסה דק במרקם אחיד דמוי-אבקה. לרוב עולה יותר מהתפזורת הרגילה אבל פחות מתפרחת שלמה.

פייסל – כינוי לג’וינט גדול במיוחד.

פייפ – “מקטרת” באנגלית.

פילטר – חתיכת נייר או ספוג הנמצאים בפתחת הג’וינט ומטרתם לסנן או להרחיק את מוקד השריפה מהפה בעת שאיפת עשן.

פילטר פחם – מסנן אוויר המכיל פחם ומיועד לשימוש בחלל הגידול.

פיתה – כינוי נוסף לפלטת חשיש.

פלורסנט – נורה המתאימה לשימוש בתחילת גידול הקנאביס אך אינה מספיקה לשלבים מתקדמים יותר.

פלטה – כינוי לכ-100 גרם חשיש. בדומה ל”חולצה”. פלטה מכילה 9-11 “אצבעות” חשיש.

פנוטיפ – הביטוי הפיזי של תכונה גנטית באורגניזם. צבע עור למשל הוא פנוטיפ אשר נקבע על ידי גנוטיפ מתאים אך מושפע מתנאי הסביבה.

פרח – פרח קנאביס.

פסיכואקטיבית – השפעה פסיכואקטיבית היא תחושת ה”היי” לה גורם הקנאביס. עיקר ההשפעה הפסיכואקטיבית מקורה בקנבינואידי THC.

פקודת הסמים המסוכנים – פקודה שאומצה על ידי ממשלת ישראל מתקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל. הפקודה קובעת את אי חוקיותו של צמח הקנאביס ושל החומרים הפעילים בו, ומגדירה את העונשים הקבועים בחוק כנגד מי שייתפס מחזיק, מגדל או מוכר קנאביס.

פרנויה – תחושת תעוקה וחרדה הנגרמת לעתים משימוש מוגזם בקנאביס אצל חלק מהצרכנים.

פרקולטור – מיכל מים נוסף ב”באנג” המאפשר סינון שני של העשן במים. הפרקולטור נמצא בתוך הבאנג עצמו, ובעת השאיפה העשן עובר סינון ראשון במים בתחתית הבאנג, עולה דרך צינור לסינון שני במים של הפרקולטור, ויוצא מהפייה של הבאנג.

צ’


צ’אראס – ראו ערך ג’אראס – חשיש הודי המופק לאחר שפשוף פרחי קנאביס טריים.

צ’וק – חור בבאנג שמטרתו אספקת אוויר נקי לתוך המכשיר לצורך שאיפה קלה יותר של העשן לריאות.

צ’ילום – מכשיר בצורת צינור קונוס קרמי המשמש לצריכת ג’אראס. בפתח הצ’ילום מניחים “סאפי” ובקצהו את התערובת לעישון. בתוך צינור הצ’ילום יש אבן המונעת מעבר ה”קססה” לפתחו השני.

צינגלה – כינוי סלנג ותיק לג’וינט קטן.

צלם – כינוי לשוטר סמוי.

צמח אם – כינוי לצמח הקנאביס הראשי בחווה, ממנו “מושכים” את הייחורים – ענפים המשמשים לשתילה של צמח חדש ללא צורך בזרעים.

ק’


קאלי / גנטיקה קאלי / ישרקאלי – ‘קאלי’ הוא כינוי לקנאביס שהוברח לארץ מקליפורניה (כביכול), ולכן נמכר במחיר גבוה יותר. הכינוי ‘ישרקאלי’ או ‘גנטיקה קאלי’ מתייחס לקנאביס שגדל בארץ מזרעים שהוברחו מקליפורניה.

קואופרטיב – שם כללי להתאגדות כלכלית ואידיאולוגית שנועדה לדאוג לאינטרסים של קהל יעד מסוים. בספרד, אלסקה ומדינות נוספות קיימים מועדוני קנאביס רבים שפועלים כקואופרטיבים ומסייעים לחולים לקבל את התרופה לה הם זקוקים.

קול – “מגניב”, לא “סאחי”.

קולה – או תפרחת, היא האזור בו פורחים פרחים נקביים דחוסים. הקולה המרכזית נוצרת בקצה העליון של הצמח, בעוד שקולות קטנות יותר נוצרות לאורך אתרי הפריחה שבאזורים הנמוכים יותר. ניתן להגדיל את מספר הקולות והגודל שלהן בעזרת שימוש בטכניקות גידול כמו קשירות LST ו-ScrOG.

קולטנים (רצפטורים) – קולטני קנבינואידים הנמצאים בגוף כחלק מהמערכת האנדו-קנבינואידית. הקולטנים מחולקים לשתי קבוצות עיקריות: קולטני CB1 ו-CB2.

קופישופס – חנויות חוקיות לממכר קנאביס המאפשרות את צריכת החומר בשטח החנות עצמה, כפי שמתקיים באמסטרדם ובקרוב גם באלסקה.

קוש – שם כללי לזני קנאביס אינדיקה שמקורם בהרי ההינדו-קוש באפגניסטן, המאופיינים בדרך כלל בפרחים עבים וסבוכים, טעם חזק והשפעה פסיכואקטיבית עוצמתית. לדוגמא: ‘פרפל קוש’ ו-או ג’י קוש’. זאת בניגוד לזני “הייז” שעיקרם סאטיבה.

קטנה – כינוי סלנג לג’וינט קטן.

קיטום – גזירת עליו או ענפיו של צמח קנאביס במטרה לגרום לו להצמיח ענפים חדשים.

קיף – או כיף – כינוי לטריכומות הקנאביס לאחר שהופרדו מהפרח עצמו – משמשות להכנת חשיש בדחיסה.

קלונקס (Clonex) – הורמון השרשה.

קלף – כינוי סלנג נוסף לפלטה של חשיש.

קנאביס – צמח ממשפחת הקנאביים וקרוב משפחתה של הכשותנית, המכיל סגולות רפואיות רבות ומשמש למגוון רחב של מטרות שונות. כיום קיימים זנים רבים של הצמח אך הם מחולקים באופן עקרוני לשלושה זנים עיקריים: סאטיבה, אינדיקה ורודראליס.

קנאביס רפואי – קנאביס הניתן ברישיון משרד הבריאות תחת פיקוח ובקרה.

קנאפדיה – אינדקס חברות וזני קנאביס רפואי בישראל

קנבינואידים – הרכיבים הפעילים העיקריים בצמח הקנאביס, שאחראים להשפעותיו וסגולותיו הרפואיות השונות של הצמח. הקנבינואידים המפורסמים ביותר הם THC ו-CBD, אך עם התקדמות המדע נחשפים ועולים לתודעה קנבינואידים נוספים.

קנאבידיול (CBD) – קנבינואיד מרכזי בצמח שהשפעותיו הרפואיות השונות החלו להיחשף בשנים האחרונות בעקבות סיפורה של הילדה האפילפטית שארלוט פיגי. כיום, ריכוז ה-CBD חשב לאחד הפרמטרים החשובים ביותר באיכות התוצרת.

קנאביגרול (CBG) – קנבינואיד ראשי הקיים כמעט רק בצמח הצעיר ונחשב ל”אבא של כל הקנבינואידים” מאחר וכמעט כל הקנבינואידים בצמח למעשה התפתחו מהמבנה הכימי שלו. יש ל-CBG נטיה להתפרק בקלות ולהפוך כאמור לקנבינואיד אחר ולכן לרוב הוא נמצא בצמח בכמויות קטנות.

קנאבינול (CBN) – קנבינואיד שהוא למעשה תוצר החמצון של THC, כלומר הוא נוצר כתוצאה ישירה של התדרדרות THC בקנאביס ולכן הוא נמצא בכמויות קטנות מאוד בצמח הטרי. ה-CBN ידוע כאחראי על כ-10% מההשפעה הפסיכואקטיבית של הצמח.

קנאביקרומין (CBC) – קנבינואיד אנטי דלקתי, אנטי זיהומי, משכך כאבים, נוגד דיכאון ומעודד התפתחות תאי מוח חדשים (נוירוג’נסיס). עד לשנים האחרונות היה נהוג לחשוב שהוא קיים בצמח בכמויות מזעריות בלבד, אך מחקרים אחרונים מראים שייתכן שבעבר הוא זוהה בטעות בתור CBD.

קססה – תערובת קנאביס גרוס, לעתים יחדיו עם טבק או תחליף טבק.

קססונית – קערה קטנה המשמשת לערבוב פרחי הקנאביס הגרוסים – קססה – עם או בלי טבק או תחליף טבק.

קציר – תהליך קצירת הקנאביס בתום שלב הפריחה ולפני שלב הייבוש והיישון.

קרוס – ערבוב גנטי של שני זני קנאביס שונים (Cross).

קרוניק (Chronic) – כינוי סלנג לקנאביס איכותי וחזק.

קרם קנאביס – שם כללי למוצרי קנאביס רפואיים המיועדים למריחה וספיגה דרך העור, בדרך כלל לטיפול במחלות כמו דרמטיטיס ואף לטיפול בשרירים כואבים. בשל הספיגה המוגבלת, מוצרים מסוג זה אינם מקנים השפעה פסיכואקטיבית.

ר’


ראש – פתח ה”מבחנה” בבאנג בו ממלאים את הקנאביס הגרוס , או הרגשת האופוריה הנגרמת לאחר עישון קנאביס (“תפסתי ראש”).

רבע – קיצור לרבע פלטה של חשיש (כ-25 גרם).

רודראליס – זן הקנאביס ה”פראי” שבעבר לא היה נחשב לקנאביס לצריכה משום שהכיל מעט חומרים פעילים, אך כיום משמשת הגנטיקה שלו בייצורם של ‘זנים אוטומטיים‘ הפורחים לפי גיל ולא לפי מחזורי תאורה.

ריזלה – חברה המייצרת ניירות גלגול. המותג הצליח להפוך עם השנים לכינוי סלנג כללי לכל ניירות הגלגול.

ריפר – כינוי ותיק לקנאביס, בעיקר משנות ה-70 ובתור כינוי גנאי.

ריפר מדנס – Reefer Madness היא סדרת סרטי תעמולה מארה”ב של המאה הקודמת. הסדרה הופקה כדי למנוע שימוש בקנאביס שהוכרז כסם מסוכן המוביל לשגעונות, התאבדויות ורצח.

ריק סימפסון – על שמו נקרא שמן RSO – מיצוי רכיבי הקנאביס בעזרת אלכוהול.

ש’


שאטר – כינוי סלנג לדאב או לשמן חשיש BHO. שאטר נקרא בארה”ב גם ‘אייס’.

שאכטה – שאיפה מג’וינט.

שוואג – כינוי סלנג לקנאביס ברמה נמוכה.

שוטגאן – שוטגאן ב”קנאביסית” הוא פעולה בה אדם אחד נושף עשן קנאביס אל פיו או פיה של אדם אחר. יש 3 שיטות עיקריות לעשות זאת נכון.

שוקולד – כינוי סלנג לחשיש.

שטינקר – סלנג למלשן.

שטיפה – תהליך בו שופכים כמויות גדולות של מים דרך מצע הגידול בו נמצא צמח הקנאביס – במטרה לנקות את האדמה מדשנים וחומרים אחרים.

שמן חשיש (BHO) – שמן המופק מחשיש (Butane Hash Oil) ומכיל ריכוז גבוה של THC. בדומה לשמן או תמצית קנאביס למטרות רפואיות, שמן זה מופק על ידי המסתו של החשיש בתוצר אלכוהולי בריכוז גבוה, וניתן להכנה גם בבית.

שמן ריק סימפסון (RSO) – כינוי לשמן קנאביס המופק בעזרת מיצוי הרכיבים הפעילים בקנאביס בעזרת אלכוהול.

שרף – החומר הדביק המכיל את ריכוז הקנבינואידים של הקנאביס ומופק בטריכומות.

ת’


תותים – כינוי לפרחי קנאביס איכותיים.

תקופת הפרחה – השלב האחרון במחזור חייו של צמח הקנאביס. במהלך שלב זה מתעל הצמח הנקבי את רוב האנרגיה שלו לייצור התפרחת ולאחריו הוא נובל ומת. אורכה של תקופה זה משתנה בין זני קנאביס שונים.

תמצית – שם כללי שניתן לכל סוג של מיצוי המופק מצמח הקנאביס, לרוב משמעותו זהה לשמן קנאביס. תמציות אחדות כמו שמן ריק סימפסון (RSO) משמשות למטרות רפואיות, אך גם שמן קנאביס לבישול נחשב למעשה לתמצית קנאביס, שמן ריק סימפסון (RSO) ועוד.

תפזורת (באנגלית: Shake) – כינוי סלנג לפירורי הקנאביס שנשארים בתחתית השקית או הצנצנת, להבדיל מפרחים שלמים. יש סוחרים שמוכרים תפזורת במחיר מוזל משמעותית, ויש כאלו שמכינים ממנה ג’וינטים ומוכרים אותם. תפזורת איכותית תכיל רק פירורי פרחים, תפזורת פחות איכותית תכיל גם עלי כותרת ותפזורת גרועה תכיל גם עלי מניפה גרוסים בתור דילול.

תפזורת בצים – שם נרדף ל’בצונים’ או ‘פופקורן’. תפזורת גסה שאינה גרוסה אלא מכילה חתיכות קטנות של פרחי קנאביס, להבדיל מהתפזורת ה’רגילה’ שמגיעה גרוסה דק במרקם אחיד דמוי-אבקה. לרוב עולה יותר מהתפזורת הרגילה אבל פחות מתפרחת שלמה.

תפרחת – השם הרפואי לפרחי הקנאביס הנקביים, המוכרים יותר בכינוי הסלנג ‘מריחואנה’. התפרחת היא החלק בצמח שמכיל את מרבית החומרים הפעילים.

תקופת היובש – כינוי לשנים במהלכן אסרה ממשלת ארה”ב על סחר ושימוש באלכוהול (1920 – 1933) ובעקבותיה פרחה המאפיה של אל קפונה.

אמנם כללנו כאן הגדרות עם תשובות לשאלות כמו “מה זה וויד”, אך מילון המונחים הזה נועד להצביע על כך שוויד הוא אינו סתם “עשב”, אלא תרבות שלמה, עם שפה משלה, מנהגים ומסורות משלה, ערכים, טקסים ועוד. אחרי שנים ארוכות בהן תרבות הוויד נדחקה לשוליים על ידי מחוקקים שמרנים במדינות שונות, הוויד חדר למיינסטרים בצורה טוטאלית, וגם המחוקקים בחרבי העולם נאלצו להתקפל ולחדול מהדיכוי בו נהגו שנים כה ארוכות. אז מה זה באמת וויד? מה זה קנאביס? מה זה גראס? מהי גאנג’ה? עולם ומלואו.

שכחנו משהו? ספרו לנו:

Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר