דיאט קנאביס: מה זה THCV ואיך הוא שונה מ-THC רגיל

THCV הוא רכיב בעל השפעה פסיכואקטיבית שונה מזו של ה-THC המפורסם, והוא נמצא כבעל פוטנציאל לדכא תיאבון, מה שאולי יהפוך אותו לתרופה נגד השמנה. האם כיף להשתמש בו ואיך הוא הפך לטרנד החדש בארה"ב

THCV, או בשמו המלא טטרה-הידרו-קנאביווארין, הוא פיטוקנבינואיד (פיטו = מהצמח) שמהווה נגזרת כימית קרובה של ה-THC “הרגיל” והמוכר.

אך למרות הדמיון הכימי הגדול ביניהם, ל-THCV ישנן השפעות שונות מאוד לעומת THC ובניגוד ל-THC, ה-THCV קיים בצמח הקנאביס בריכוז נמוך מאוד, ורק בזני קנאביס מסויימים.

מחקר שפורסם בשנת 2004 ובו החוקרים ניתחו את ההרכב הכימי של 253 צמחי קנאביס שנאספו מכל רחבי העולם, מצא כי רק 36 מתוך הצמחים הכילו ריכוז THCV גבוה מ-0.3%.

המסע לחיפוש אחר זני THCV

הצמחים שהכילו את ריכוזי ה-THCV הגבוהים ביותר במחקר הגיעו ממדינות באסיה, כמו אפגניסטן, סין, הודו, נפאל, ותאילנד, וממדינות באפריקה, כמו גמביה, לסוטו, ניגריה, דרום אפריקה, ואסוואטיני (סווזילנד).

אחת הסיבות לכך ש-THCV כה נדיר בצמח הקנאביס, היא שבניגוד לקנבינואידים נפוצים כמו THC ו-CBD, הוא לא נוצר על ידי הצמח כנגזרת של CBG, המכונה “קנבינואיד האב”, אלא מהקנבינואיד CBGV, המופיע בצמח בתדירות נמוכה מאוד.

מבחינה מולקולרית, הקנבינואידים המופקים מ-CBGV הם בעלי שלושה אטומי פחמן, לעומת חמישה אטומי פחמן בקנבינואידים הנפוצים יותר כמו THC. הקנבינואידים בעלי שלושה אטומי פחמן נקראים ‘וארינים’ (Varins), ומכאן נגזר השם טטרה-הידרו-קנאביווארין (THCV).

גם זה בטח יעניין אותך
המבנה המולקולרי של הקנבינואיד טטרה-הידרו-קנאביווארין (THCV)
הקנבינואיד טטרה-הידרו-קנאביווארין (THCV)

הריכוז המזערי של THCV בצמח הקנאביס, לצד העובדה שהוא קיים רק בזנים שמקורם במדינות נידחות באפריקה ובאסיה, הפכו אותו לנדיר ומסקרן במיוחד.

לכן, משביחי קנאביס מהמערב יצאו לאורך עשרות השנים האחרונות למסעות ברחבי העולם כדי למצוא צמחי קנאביס עם ריכוז גבוה יחסית של THCV, ולהשביח מהם זנים עתירים ב-THCV.

בשנת 2017, חברת המדיה VICE תיעדה מסע של משביחי זנים שהגיעו לאפריקה בחיפוש אחר קנאביס שמכיל כמויות גבוהות של THCV.

המסע הסתיים בטרגדיה כאשר אחד מחברי הקבוצה מת ממחלת המלריה, אך הם הצליחו למצוא צמח קנאביס אחד עם ריכוז גבוה יחסית של THCV, שעמד על 1.1%.

זני קנאביס עתירי THCV

כיום, ניתן למצוא בחנויות הקנאביס החוקיות בקליפורניה למשל, זני קנאביס שמכילים יותר מ-10% THCV, לאחר שפיתוחים גנטיים חדשים הובילו בשנים האחרונות ליצירת זנים עם פי כמה וכמה יותר THCV מאי פעם בעבר.

אחד הזנים שהפכו לפופולריים במיוחד הוא זן בשם פינק בוסט גודס (Pink Boost Goddess), שנוצר על ידי חברת הקנאביס Emerald Spirit Botanicals. ריכוז ה-THCV בו הגיע לשיא של 11.2% בבדיקות מעבדה.

בנוסף לזנים החדשים שמכילים באופן טבעי יותר THCV, החלו להימכר בשנים האחרונות בארה”ב שלל מוצרים שמכילים THCV שהופק באופן סינתטי, כמו מוצרי מזון, משקאות, מחסניות אידוי, ועוד.

קנאביס עם ריכוז THCV של 5% שנמכר בסן פרנסיסקו, קליפורניה
קנאביס עם 5% THCV בסן פרנסיסקו, קליפורניה

כל המוצרים האלו, הנקראים גם “אדיבלס” (Edibles), מאפשרים לצרכני קנאביס לחוות ‘כמו שצריך’ לראשונה את ההשפעות של הקנבינואיד THCV במינון גבוה בהרבה ממה שהיה אפשרי רק עד לפני כמה שנים בודדות.

איך THCV שונה מ-THC רגיל?

כאן עולה השאלה – מה הן באמת ההשפעות של THCV וכיצד הן שונות מ-THC רגיל.

המחקר בנושא עדיין נמצא בחיתוליו ולכן אנו נאלצים להסתמך בעיקר על חוויות סובייקטיביות של משתמשים, אשר מתארים השפעה שונה למדי מזו של ה-THC הרגיל.

רוב העדויות של אנשים שצרכו THCV מתארות את ההשפעה שלו כמעוררת ומפקסת, בניגוד מוחלט להשפעה הממסטלת של THC. בשל כך, קשה מאוד להשוות בין ההשפעות של השניים ולתאר את THCV כגרסה חלשה יותר של THC, שכן מדובר בהשפעה שונה בתכלית.

THCV – דיאט קנאביס

בנוסף, בניגוד להשפעה מעוררת התיאבון של THC (המכונה “מאנצ’יז”), ל-THCV ישנה השפעה הפוכה לחלוטין – הוא מדכא תיאבון, ואפילו עושה זאת ביעילות רבה לפי משתמשים.

זאת הסיבה לכך ש-THCV זוכה בימים אלו לכינוי “דיאט קנאביס” בשוק הקנאביס החוקי בקליפורניה, שם החלו לאחרונה להימכר מוצרי THCV רבים שמשווקים כמוצרי הרזיה שמסייעים בהורדה במשקל.

סוכריות גומי עם הקנבינואיד THCV נמכרות לאחרונה בארה"ב בתור מוצר דיאטה המסייע להורדה במשקל
סוכריות גומי עם הקנבינואיד THCV נמכרות לאחרונה בארה”ב בתור מוצר הרזיה המסייע להורדה במשקל

ההשפעה נוגדת התיאבון של THCV כבר נחקרה בעבר, בין היתר על ידי חברת GW Pharma, שמייצרתכידוע את תרופות הקנאביס הראשונות (ובינתיים היחידות) בעולם אפידיולקס וסטיבקס, וגם מנסה כעת לייצר תרופה נגד סוכרת המבוססת על THCV.

מהמחקרים עולה כי ההשפעה נוגדת התיאבון של THCV נובעת מכך שיש לו השפעה הפוכה מזו של THC על הקולטנים הקנבינואידים.

מה זאת אומרת?

THC הוא אגוניסט של הקולטן הקנבינואידי CB1, כלומר הוא נקשר אליו ומפעיל אותו, מה שגורם לאותו אפקט “מאנצ’יז” לאחר צריכת קנאביס, שלפי מחקרים גורם לנו להרגיש רעבים גם כאשר אנחנו כבר מלאים, ואפילו משפר את הטעם של המזון בפה שלנו.

לעומת זאת, THCV הוא אנטגוניסט של הקולטן CB1, כלומר הוא נקשר אליו ומעכב אותו בניגוד ל-THC שנקשר אליו ומעורר אותו. בפשטות – THCV עושה בדיוק את ההפך המוחלט מ-THC. זאת הסיבה שבמקום לעורר תיאבון, THCV מדכא תיאבון, או אם תרצו, עושה לנו “מאנצ’יז הפוך”.

THCV – תרופה להשמנת יתר?

באופן מעניין, הרעיון של שימוש בחומר שהוא אנטגוניסט של הקולטן CB1 כתרופה להרזיה הוא דווקא אינו חדש בכלל ויש סיפור מעניין מאוד שעומד מאחוריו.

בשנת 2002 חברת התרופות הצרפתית סאנופי (Sanofi), אחת מחמש חברות התרופות הגדולות בעולם, עשתה בדיוק את זה כאשר רשמה פטנט על האנטגוניסט הקנבינואידי הראשון, SR141716, שקיבל אח”כ את השם המסחרי היותר-קליט רימונבאנט (Rimonabant).

התרופה רימונבאנט הוכחה כיעילה במיוחד בדיכוי תיאבון ואכן, בשנת 2006 האיחוד האירופי אישר אותה לטיפול בהשמנת יתר. באותה שנה התרופה החלה להימכר בבריטניה, דנמרק, אירלנד, גרמניה, פינלנד, ונורווגיה.

זמן קצר לאחר שיחרור התרופה לשוק האירופאי, החלו להופיע דיווחים על תופעות לוואי פסיכיאטריות קשות אצל המשתמשים ברימונבאנט: דיכאון, נטיות אובדניות, פגיעה עצמית, חרדה, וגם מקרי התאבדות.

מחקר שפורסם בשנת 2007 בירחון הרפואי הצרפתי Prescrire מצא כי השימוש ברימונבאנט מכפיל פי 2(!) את הסיכון להתאבדות, בהשוואה לקבוצת הביקורת שקיבלה פלסיבו (תרופת דמה).

זמן קצר לאחר מכן, בחלוף כשנה, התרופה הוסרה מהשווקים באירופה, ומאז לא נמכרה שוב בשום מדינה בעולם.

האם THCV מסוכן כמו רימונבאנט?

תופעות הלוואי הקשות של רימונבאנט גורמות למומחים מסוימים לחשוש מפני תופעות לוואי דומות משימוש במוצרי קנאביס עתירי THCV, שכאמור פועל באופן דומה.

“תופעות הלוואי של רימונבאנט צריכות להוות תמרור אזהרה עבור אנשים שמשתמשים בקנאביס THCV”, אומרת ד”ר שרי יפאי, רופאת משפחה מומחית בקנאביס מסנטה מוניקה, קליפורניה.

יחד עם זאת, לפי ד”ר יפאי, עדיין אין מספיק מחקרים כדי לראות האם THCV אכן עלול לגרום לתופעות הלוואי שמקושרות עם רימונבאנט.

בנוסף צריך לזכור גם שרימונבאנט הוא אנטגוניסט חזק בהרבה של קולטני ה-CB1 לעומת THCV, כלומר מעכב אותם בעוצמה הרבה יותר חזקה.

THCV – טרנד צרכני בארה”ב

למרות החששות מתופעות הלוואי והיעדר המחקרים, טרנד ה-THCV החדש שהחל בתור תחום נישה של צרכנים בודדים בקליפורניה, החל לאחרונה למשוך גם את תשומת ליבן של חברות המשקאות הגדולות בארה”ב.

ענקית המשקאות האמריקאית Pabst, שבבעלותה אחד ממותגי הבירה הפופולריים ביותר בארה”ב, Pabst Blue Ribbon, החלה לייצר משקאות קנאביס כבר בשנת 2020, ומותג ה-High Seltzer שלה, שמכיל 10 מ”ג THC בפחית משקה, הפך לאחד ממשקאות הקנאביס הנמכרים ביותר בקליפורניה.

בשנה שעברה החברה חנכה מפעל חדש שמתמקד בייצור משקאות קנאביס בלבד, ויכולות הייצור שלו מאפשרות לה לייצר פי 3 יותר משקאות קנאביס מבעבר.

השנה החלה חברת Pabst לשווק משקה אנרגיה חדש תחת מותג משקאות הקנאביס High Seltzer, אשר מכיל בנוסף ל-10 מ”ג THC כמו בגרסה הרגילה של המשקה, גם עוד 5 מ”ג של THCV.

“המשקה החדש מכיל 10 מ”ג של THC עבור ה’סטלה’, ועוד 5 מ”ג של THCV כדי לתת לכם אנרגיה מתי שאתם הכי זקוקים לה,” נכתב באתר החברה.

משקה האנרגיה החדש של ענקית המשקאות האמריקאית Pabst שמכיל בנוסף ל-THC גם THCV
משקה האנרגיה החדש של ענקית המשקאות האמריקאית Pabst שמכיל בנוסף ל-THC גם THCV

עוד מתארת החברה את המוצר כ”מושלם עבור ימים בהם אתם רוצים להתמסטל, אבל עדיין רוצים את הריכוז, האנרגיה, והמוטיבציה להיות בשיא הביצועים שלכם. ה-THCV שבמשקה יספק לכם אנרגיה טבעית מצמח הקנאביס (ללא שום קפאין)”.

העובדה שחברת Pabst משווקת משקה אנרגיה מבוסס קנאביס שאינו מכיל קפאין עשויה להיראות מעט מוזר בהתחשב בכך שקנאביס אינו ידוע כחומר מעורר, אך היא מסתמכת על האפקט המעורר כביכול של ה-THCV כפי שמדווח על ידי משתמשים.

האם THCV ממסטל?

“הוא עושה אותך מפוקס ואנרגטי, גורם לך לרצות לקום ולעשות משהו”, אומר ג’וזף הגארד, הבעלים של חברת הקנאביס Emerald Spirit Botanicals מקליפורניה, שמגדלת ומוכרת כמה מזני הקנאביס עם ריכוז ה-THCV הגבוה ביותר שקיימים בעולם.

“כאשר הוא נצרך לבד, THCV מרגיש בערך כאילו שתית כוס קפה, הוא ממלא אותך בהרבה אנרגיה וזאת לא בהכרח חוויה כיפית”, אומר כריס אמרסון, המנכ”ל של חברת הקנאביס Level מקליפורניה, שמגדלת גם היא זנים עתירי THCV.

אמרסון ממליץ לא לצרוך THCV לבדו אלא בשילוב עם קנבינואידים אחרים כדי להפוך את ההשפעה שלו לנעימה יותר, ובהתאם, מוצרי ה-THCV שהחברה שלו מוכרת תמיד מכילים בנוסף לו גם קנבינואידים אחרים כמו THC, CBD, ו-CBG.

“עבורי, ה-THCV נותן לי את תוספת האנרגיה והמוטיבציה שאני צריך כדי לעבוד יותר זמן, או כדי לעשות מטלה מעצבנת שאין לי כוח לעשות”, אומר אמרסון.

לדבריו, “מי שלוקח THCV עבור מטרה אחרת עשוי להתאכזב – התלונה העיקרית שאנחנו מקבלים מאנשים על מוצרי THCV היא שהם לא התמסטלו מהם, אבל זה לא אמור להיות ממסטל”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר