מגלגל...

בדיקות מעבדה: עטי האידוי הנפוצים בישראל הם “נייס גאי” לא קנאביס

היזהרו: בדיקות מעבדה מגלות לראשונה: עטי האידוי מסוג "בולדוג" ו"סנופ דוג" שהפכו לנפוצים במיוחד בשוק השחור בישראל בשנה האחרונה, אינם מכילים קנאביס, אלא קנבינואידים סינתטיים מסוכנים ("נייס גאי")

בשנה האחרונה הוצף שוק הקנאביס הלא-חוקי בישראל במוצר חדש : עטי אידוי (Vape Pens) שמכילים, כביכול, מיצוי קנאביס מרוכז. הם נמכרים לרוב במחיר של 200 עד 300 ש”ח לעט, והפכו לנפוצים מאוד בשוק השחור ואהובים על צרכני קנאביס רבים.

למעשה, כמעט כל סוחר ממוצע בטלגרם מחזיק במלאי שלו את עטי האידוי הללו וניתן לזהות אותם פעם אחר פעם בתמונות שמפרסמת המשטרה לאחר פשיטות על בתי סוחרים.

שני ה”מותגים” הנפוצים ביותר בישראל של עטי אידוי לא חוקיים הם “הבולדוג” (The Bulldog), הנושא את השם והלוגו של רשת הקופישופס הוותיקה מאמסטרדם, ו”סנופ דוג” (Snoop Dogg), הנושא את שמו ופרצופו של הראפר האמריקאי המזוהה עם תרבות הקנאביס.

עטי אידוי מסוג 'בולדוג' ו'סנופ דוג'
עטי אידוי מסוג ‘בולדוג’ ו’סנופ דוג’ שנרכשו בשוק השחור בטלגרם ע”י מגזין קנאביס ונשלחו לבדיקות מעבדה

קודם כל, הופעתן של דמויות מפורסמות כל כך על גבי מוצר שנמכר באופן לא חוקי, רק בישראל כנראה, ולא בשום מקום אחר בעולם באופן חוקי, היתה מספיקה כדי להבין שמדובר במוצר “פייק”, בטח כשבפרסומות שמופצות בפייסבוק למשל נטען שמדובר ב”ייבוא ישיר מאמסטרדם”.

אבל אם זה לא מספיק, חשוב לדעת שמיצויי קנאביס למעט חשיש אינם חוקיים כלל בהולנד, כך שחברה חוקית גדולה כמו “הבולדוג” לעולם לא תסתכן בייצור בלתי חוקי כזה, וכמובן שכך גם סנופ דוג, שמותג הקנאביס היחיד שלו הוא Leafs by Snoop, ולא יאפשר שימוש בשמו למוצר כזה.

פרסומת בפייסבוק לעט אידוי מזויף
פרסומת בפייסבוק לעטי אידוי מסוג “בולדוג”, לפיה מדובר כביכול בעטים מקוריים של חברת בולדוג אשר הוברחו לישראל מאמסטרדם

נתונים אלה, בצירוף שגיאות הכתיב והדקדוק על אריזות המוצרים, לא מותירים מקום לספק ומצביעים בבירור על כך שמדובר בזיוף. העובדה שמדובר במותגים מזויפים מעלה כמובן את החשד שגם התכולה של עטי האידוי הללו אינה תואמת למה שמוצהר על האריזה שלהם.

אז החלטנו להרים את הכפפה ולרכוש את עטי האידוי המדוברים, על מנת לשלוח אותם לבדיקות מעבדה שיגלו מה באמת יש בהם. התוצאות היו מפתיעות ומדאיגות במיוחד.

לפי תוצאות בדיקות המעבדה, שנערכו על ידי מעבדת ‘בקטוכם’ עבור מגזין קנאביס, בעט האידוי הפופולרי “בולדוג”, שלפי הכיתוב על האריזה אמור להכיל כביכול 78.5% THC, לא נמצא כמעט שום THC. אפילו לא אחוז אחד.

במקום להכיל 78.5% THC כאמור, המיצוי שבתוך עט האידוי הכיל בפועל ריכוז מיקרוסקופי כמעט אפסי של 18 מיליוניות (PPM) של THC שמהוות רק 0.0018% מהמוצר. גם הקנבינואיד CBD לא אותר כלל בבדיקות.

תוצאות בדיקת מעבדה עט אידוי בולדוג קנאביס
עטי האידוי הפופולריים בשוק הקנאביס הלא חוקי מכילים רק 0.0018% THC ולא 78.5% THC כפי שנכתב על האריזה (תוצאות בדיקת המעבדה)

מכיוון שלעטי האידוי הללו כן יש השפעה פסיכואקטיבית, ואפילו השפעה חזקה במיוחד, אין ספק שהם כן מכילים חומר פסיכואקטיבי כלשהו, אך בבירור לא מדובר בקנאביס או ב-THC. למרבה הצער, בדיקות המעבדה שביצענו לא יכלו לזהות באיזה חומר כן מדובר, אך ההיעדר המוחלט של THC ורכיבי קנאביס העלו אצלנו את החשד כי מדובר למעשה בקנבינואידים סינתטיים.

בשלב הזה החלטנו לפנות למשטרת ישראל כדי לשאול האם המשטרה ביצעה בדיקות מעבדה משלה לעטי האידוי הספציפיים מסוג “הבולדוג” ו”סנופ דוג”, שכאמור – נתפסים על ידי המשטרה לעיתים קרובות במעצרים של סוחרים. התשובה הייתה מהירה וחד-משמעית: משטרת ישראל מכירה את עטי האידוי המדוברים, ובבדיקות מעבדה שנערכו להם, נמצא כי הם מכילים קנבינואידים סינתטיים.

עטי האידוי בולדוג וסנופדוג נתפסים באופן קבוע בפשיטות משטרה על בתי סוחרים
עטי האידוי בולדוג וסנופדוג נתפסים באופן קבוע בפשיטות משטרה על בתי סוחרים

למי שלא מכיר, קנבינואידים סינתטיים הם נגזרות סינתטיות זולות ועוצמתיות במיוחד של THC אשר חזקות ממנו פי כמה וכמה. הן לרוב נמכרות בישראל מרוססות על חומר צמחי יבש לעישון תחת השם “נייס גאי“, והשימוש בהן ידוע זה מכבר כמסוכן ומזיק במיוחד.

נוזלי אידוי המכילים קנבינואידים סינתטיים כאלה נמכרים באינטרנט בעולם מזה שנים רבות בתור תחליף חוקי לקנאביס, לרוב תחת הכינוי C-Liquid.

מדובר למעשה באותם חומרים פעילים שמצויים באותו “נייס גאי” ידוע לשמצה, רק שבמקרה הזה היצרנים, במקום להספיג אותם בעלים יבשים לצריכה בעישון, ממיסים אותם בנוזל לצריכה באידוי.

קנבינואידים סינתטיים הם זולים מאוד ועוצמתיים פי כמה עשרות ולעתים אפילו פי כמה מאות מ-THC, כך שמתח הרווחים עבור סוחר שרוכש אותם ומוכר אותם באופן שקרי בתור מיצוי THC הוא עצום.

עטי אידוי בולדוג - לא מכילים קנאביס אלא קנבינואידים סינתטיים שעלולים להיות מסוכנים
עטי אידוי בולדוג – לא מכילים קנאביס אלא קנבינואידים סינתטיים שעלולים להיות מסוכנים

ישראל היא לא המדינה היחידה בה נמכרו בשנים האחרונות בשוק השחור במרמה עטי אידוי שנטען כי הכילו קנאביס ולמעשה הכילו קנבינואידים סינתטיים.

לדוגמה, ביולי 2019 דווח בבריטניה כי 9 צעירים אושפזו בבתי חולים לאחר שצרכו נוזל אידוי שנמכר להם בתור מיצוי THC. בדיקות מעבדה שנערכו לאחר מכן הראו כי למעשה היה מדובר קנבינואיד הסינתטי 5F-CUMYL-PINACA, שלפי מחקרים חזק פי 50 מ-THC.

לפני כשנתיים, בנובמבר 2020, הוציא משרד הבריאות באירלנד אזהרה רשמית מפני מוצרים שנמכרים בשוק השחור במדינה בתור מיצוי קנאביס THC לאידוי, אך למעשה בדיקות מעבדה הראו כי הם לא מכילים THC, אלא את הקנבינואיד הסינתטי 4F-MDMB-BINACA, שלפי מחקרים חזק פי 34 מ-THC. גם באירלנד, השימוש במוצרים האלו קושר עם אשפוזים בבתי חולים של צרכנים שחשבו שהם משתמשים בקנאביס, אך למעשה השתמשו בחומר שונה לחלוטין.

משטרת ישראל לא ציינה מהו הקנבינואיד הסינתטי הספציפי שנמצא בעטי האידוי בארץ, אך דבר אחד בטוח – הם אינם מכילים קנאביס אלא חומר חזק ומסוכן בהרבה, ואלפי צרכני הקנאביס שמשתמשים בהם אינם מודעים לעובדה שהם צורכים חומר שונה לחלוטין מזה שעבורו הם שילמו, שעשוי גם להיות מסוכן במיוחד.

עדכון (5.1.23): בעקבות הפרסום במגזין קנאביס משרד הבריאות פירסם אזהרה לציבור.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר