הרצאת TED: תשכחו מכל מה שידעתם על התמכרות

ניסוי מרתק שנערך בשנות ה-80 הפריך את כל מה שידענו על התמכרות. ככל הנראה, כך נמצא, ההתמכרות לחומרים מקורה בשעמום או בסביבה לא מתאימה – ולא בחומרים עצמם. צפו בהרצאת TED חדשה מסבירה את הסיפור כולו ב-7 דקות.

לפני חודשיים פרסמנו כאן את סיפורו של אחד הניסויים המרתקים שנערכו בתחום הסמים וההתמכרויות. הניסוי הגאוני, “פארק העכברים“, שינה את כל מה שהעולם המדעי חשב על התמכרות לסמים, והוביל לגילוי שהתמכרות משפיעה על אנשים שונים בצורה שונה – בהתאם לנסיבות החיים שלהם ולסביבה בה הם חיים – וללא קשר לסמים עצמם.

המחקר נערך על ידי ד”ר ברוס אלכסנדר מאוניברסיטת ‘סיימון פרייז’ר’ בבריטיש קולומביה, קנדה, טען כי החולדה הלבקנית (ידועה גם בשם ‘חולדת המעבדה’ משום שהיא החולדה העיקרית שעליה מתבצעים ניסויים) היא חיה מאוד חברתית וסקרנית שאמורה לחיות בלהקה, ולכן השהייה שלה בבידוד מוחלט בכלובים מזעריים בניסויים הקלאסיים שקולה לעינוי.

הוא תהה האם הוא בעצמו לא היה נוהג בדיוק כמו החולדות אם היה לכוד בקופסא מבודדת למשך חודשים, ללא שום גירוי ועם אספקה אינסופית של סמים – וכך התחיל המחקר.

כעת, הרצאת TED קצרה ומרתקת של ג’ון הארי, מסכמת את תגלית הניסוי ומעמתת אותה עם המציאות והמוסכמות החברתיות השגויות על התמכרות. “אחד הזכרונות הראשונים שלי זה כשניסיתי להעיר את אחד מבני המשפחה שלי ולא הצלחתי. בהמשך גיליתי שבמשפחתי יש בעייה של שימוש בסמים,” מסביר הארי כיצד הגיע לחקור את הנושא.

התמכרות הרצאת TED
תשכחו מכל מה שידעתם על התמכרות

“זה עכשיו בדיוק 100 שנים מאז שסמים נאסרו לראשונה,” הוא פותח את הרצאתו, “מאה שלמה מאז עשינו את ההחלטה המשמעותית הזאת – לקחת מכורים לסמים ולהעניש אותם ולגרום להם לסבול, כי אנחנו חושבים שזה יגרום להם להפסיק.”

“האופן בו אנו תופסים את ה’התמכרות’ מבוסס בחלקו על סדרת ניסויים שנערכו במאה הקודמת: לקחו עכברים, שמו אותם בכלוב ונתנו להם שני בקבוקי מים – אחד עם רק מים והשני עם מים מעורבבים עם קוקאין או הרואין. כמעט תמיד העכברים העדיפו את המים עם הסמים וכמעט תמיד הם הרגו עצמם בעקבות זאת.”

“וככה אנחנו חושבים שעובדת התמכרות…”

ראו עוד:
האם מריחואנה ממכרת?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר