3 מיליון ש"ח פיצוי לישראלי שטוען שהתמכר לקנאביס רפואי

ישראלי בן 37 שעבר תאונת דרכים לפני 12 שנים טען במשפטו כי התמכר לקנאביס רפואי שקיבל ברישיון משרד הבריאות – שגרם לו לנזק עד נכות של ממש. הוא זכה בבית המשפט לפיצוי על סך 2.8 מיליון ש"ח. עורך דינו מתכוון לערער ודורש יותר.

ישראלי בן 37 זכה בתביעה נגד חברת הביטוח שלו ב-2.8 מיליון ש"ח, לאחר שטען שהתמכר לקנאביס רפואי והפך לנכה עקב כך.

על פי דיווח הערב (ה') של כתב 'החדשות' יואב אבן, הישראלי עבר תאונת דרכים עם קטנוע לפני 12 שנים ובעקבות כאבים הפך לפני מספר שנים למטופל קנאביס רפואי ברישיון.

לטענתו הקנאביס הרפואי שקיבל ברישיון ממשרד הבריאות גרם לו לנזקים חמורים, עד שהפך לנכה ממש.

על הנכות הוא תבע את חברת הביטוח עבור פיצויים ובפסק הדין נקבע שהוא סובל ממצב רוח ירוד, פגיעה ביחסים הזוגיים, קשיי שינה, פגיעה בקואורדינציה ובנהיגה, פתיל קצר, נתק מהילדים, חוסר תיאבון, חרדה, עצבנות, חוסר אנרגיה ועוד.

בגזר הדין פסק השופט כאמור פיצוי ע"ס כמעט 3 מיליון ש"ח, אך גם זה לא הספיק לעורך דינו שמתכוון לערער על ההחלטה ודורש סכום נוסף.

"בית המשפט היה צריך לפסוק סכומים הרבה יותר גבוהים," טען עורך הדין.

התביעה נוהלה על ידי עו"ד רפאל אלמוג, בשמו של צעיר שנפצע בתאונת דרכים כשרכב על אופנועו בתל אביב – בשנת 2006, כאשר היה בן 23. הצעיר הובהל לבית החולים איכילוב, שם אובחן כסובל משברים בעצמות כף הרגל, עצמות הברך ושורש כף היד.

לאחר כשבוע של אשפוז שוחרר הצעיר לביתו, אך לאחר כשנה וחודשיים מהתאונה הוא התבקש לעבור ניתוח ארתרוסקופיה במפרק הברך – אותו סירב לעבור.

בשל כאביו וסבלו הממושך, רשמו לו הרופאים מרשמים למשככי כאבים, ובהמשך לאחר שלא הוטב מצבו, קיבל הצעיר מרשם לקנאביס רפואי, אשר גרם לו, לעדותו, להתמכרות קשה.

לדברי הצעיר, בגלל התמכרותו לקנאביס רפואי, הוא עוסק באופן אובססיבי וקומפולסיבי לאורך כל שעות היום בצורך להבטיח לעצמו אספקת סם זמינה.

לאורך השנים העלה הצעיר את כמויות הסם אותן הוא צורך, ולדבריו התמכרותו פוגעת ביכולתו לתפקד ולפרנס את משפחתו ואותו.

כמו כן, טען הצעיר כי הוא אינו מסוגל להיגמל מקנאביס, כמו גם לא לעבור ניתוחים נוספים – מפני שמצבו הייחודי יגרום לו לסבל נורא עקב הניתוח, ושהנזק והסבל הצפויים לו הן מתהליך הגמילה והן מההתמודדות עם הכאבים התוקפים אותו מאז התאונה – יהיו משתקים ומשמעותיים לאין שיעור בהשוואה לנזק התפקודי שגורמת לו התמכרותו לקנאביס.

עו"ד אלמוג ניהל בשם הצעיר תביעה נזיקית נגד חברת 'הפול', שביטחה את האופנוע עליו רכב בעת התאונה.

לטענת עו"ד רפאל אלמוג, הצעיר לא סובל רק מנכות פיזית, אלא גם מנכות נפשית ותפקודית של עשרות אחוזים נוספים – בשל מוראות התאונה ובשל התמכרותו של התובע לקנאביס רפואי.

כך, מאז התאונה, החל הצעיר לסבול מהתקפי חרדה ומפלאשבקים של התאונה, הימנעות מסיטואציות ונושאים שעלולים להזכיר אותה, ותלות בסמים שישככו את השפעתה הטראומטית.

במסגרת ההליכים המשפטיים מונו על ידי בית המשפט מומחים בתחומי רפואה שונים: אורתופדיה, נוירולוגיה, ריאומטולוגיה, פסיכיאטריה ופסיכיאטריה של התמכרויות.

על פי חוות הדעת הרפואיות, נכותו הרפואית המשוקללת של הצעיר הינה בשיעור של 69%.

במסגרת ההליכים המשפטיים, מונה בין היתר פרופ' מרדכי פרס, מומחה בתחום הראומטולוגי, לפיו, התאונה החמירה נכות שנבעה מפיברומיאלגיה (דאבת) קלה שהייתה קיימת לתובע לפניה.

כמו כן, קבע פרופ' פרס כי האחריות על התלות של הצעיר בקנאביס מוטלת על כתפי הרופאים שרשמו לו את הטיפול, וכי נכותו עקב ההתמכרות היא נכות זמנית, בשיעור של 50% – אשר ממנה הוא עשוי להחלים אם יעבור טיפול גמילה.

ואולם, מכיוון שפרופ' פרס אינו מומחה לפסיכיאטריה של התמכרויות, החליטה כב' השופטת קיציס – למנות מומחה רפואי נוסף מטעם בית המשפט – הפסיכיאטר פרופ' פנחס דנון, הבקי בתחום ההתמכרות והתלות בצריכת קנאביס.

פרופ' דנון קבע כי התמכרותו של הצעיר לקנאביס נובעת בסבירות גבוהה מאד מהתאונה עצמה, וכי סיכויי גמילתו קלושים.

לנוכח חוות דעתו של פרופ' דנון קבעה כב' השופטת קיציס, כי התמכרותו של הצעיר לקנאביס, מצטרפת לנכותו הגופנית כתוצאה מהתאונה – ולמעשה, התאונה גרמה לצעיר לפגיעה מהותית וקשה ביכולת ההשתכרות והתפקוד שלו בעתיד.

לנוכח כך פסקה השופטת כי על חברת 'הפול' לפצות את הצעיר בסך של כ-2.8 מיליון שקלים. בנוסף, פסקה השופטת כי על 'הפול' לשלם שכר טירחת עורכי דין על סך 13% מסכום זה.

חדשות
Back to top button