טיפים ומדריכים לצרכן

איך להוציא רישיון קנאביס רפואי – המדריך

איך להוציא אישור/רישיון לשימוש בקנאביס רפואי ממשרד הבריאות: לפני שניגשים לרופא, כדאי להכיר את התהליך היטב: מהן המחלות בגינן ניתן לקבל קנאביס רפואי, לאיזה רופא צריך ללכת ומה צריך להביא איתנו לפגישה, אלו הם השלבים שיש לעבור בדרך להוצאת רישיון.

בקרוב ייתכן וישתנו הנהלים, זאת בהתאם לתכנית להסדרת ענף הקנאביס הרפואי בישראל, במסגרתה יוכלו רופאי משפחה לספק מרשמים לקנאביס, שיימכר בבתי מרקחת. עד אז, אלו השלבים בדרך להוצאת רישיון לקנאביס רפואי.

ראשית נזכיר שהמונח ‘קנאביס רפואי‘ מתייחס לפרחי קנאביס או תמציות קנאביס המיוצרות בפיקוח וברישיון משרד הבריאות. לבד מכך אין הבדל בין קנאביס רפואי לכל קנאביס אחר, המוכר גם בשמותיו ‘מריחואנה’ או מריחואנה רפואית, ‘גראס’ או גראס רפואי, וכן ‘וויד’ או, ניחשתם נכון, וויד רפואי – הכל זה קנאביס.

איך לקבל רישיון לקנאביס

קודם כל כדאי לבדוק את הסיכויים לקבלת רישיון קנאביס רפואי במחשבון קנאפדיה.

לאחר מכן:

שלב 1: האם המחלה ברשימת ההתוויות?

משרד הבריאות פירסם רשימת “התוויות” (נוהל 106) ובו פירוט מדוייק עבור אילו מחלות ניתן לקבל רישיון לקנאביס רפואי בישראל. ראשית יש לבדוק האם המחלה, התסמונת או הבעיה ממנה אתם סובלים, נמצאת אכן באותה רשימת התוויות.

אלו המחלות שאושרו עד כה לקבלת קנאביס רפואי:

 • סרטן
 • קרוהן
 • קוליטיס
 • כאב
 • איידס (HIV)
 • טרשת נפוצה
 • פרקינסון
 • תסמונת טורט
 • אפילפסיה
 • חולים סופניים
 • פוסט טראומה (PTSD).

אך שימו לב: לא כל מי שחולה בכל אחת מהמחלות יהיה זכאי בהכרח לקבלת רישיון. ישנם תנאים ספציפיים לכל מחלה ויש לבדוק את התנאים המדוייקים במסמך הרשמי.

שלב 2: הולכים לרופא

רשימת רופאי הקנאביס החדשה של ישראל (ספטמבר 2017 – בלעדי למגזין קנאביס) – רופאים שהוסמכו לתפקיד לאחר שהשלימו קורס של משרד הבריאות.

לרשימת הרופאים המלאה יש ללחוץ כאן.

מלבד הרופאים ברשימה הנ”ל יש כ-30 רופאים הרשאים להנפיק רישיונות קנאביס רפואי למטופלים בעצמם – אך ורק לחולי סרטן. אותם רופאים נמצאים בבתי החולים בלינסון (רבין), איכילוב, ‘שיבא’ תל השומר, הדסה, רמב”ם, זיו, גליל מערבי ואסף הרופא, והם עובדים בצמוד עם משרד הבריאות, אך מנפיקים את הרישיון באופן עצמאי בבית החולים בו מאושפז החולה, ללא קשר ליחידה לקנאביס רפואי ואף בתוך 24-48 שעות ממועד הבקשה.

מיכאל דור, היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות
ד”ר מיכאל דור, האיש שחותם על הרישיונות

האחראי על כל רשיונות הקנאביס בישראל הוא מנהל ביחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) בשם ד”ר מיכאל דור. ד”ר דור חותם ומאשר את הרישיונות על סמך עמידה בתנאים כאמור וכן על סמך המלצת רופא.

כל שאר הרופאים בישראל, אשר לא סיימו קורס הסמה של משרד הבריאות, הם רופאים ממליצים בלבד – שהמלצתם מוגשת לרופא הראשי ד”ר דור לאישור.

אם כן כדי להוציא רשיון קנאביס יש להנפיקו אצל אחד מהרופאים ברשימה הנ”ל, או לגשת לרופא שאינו הוסמך וממנו להשיג המלצה לטיפול בקנאביס רפואי – אותה שולח הרופא בטופס מקוון היישר למשרד הבריאות.

בעוד שהיו מקרים בהם הוצאת רישיון לקנאביס התאפשרה גם בהמלצות של רופאי משפחה, במרבית המקרים עדיף באופן חד משמעי לקבל המלצה של רופא מומחה, בכל התמחות הרלוונטית למחלה ובהתאם לתנאים כאמור.

שלב 3: מה אומרים לרופא?

באופן כללי ניתן להבחין, על פי אותה רשימת התוויות של משרד הבריאות, כי מי שחולה או סובל מאחת המחלות ברשימה צריך להמתין כשנה של טיפול בתרופות קונבנציונאליות על מנת להיות “כשיר” לקבלת קנאביס רפואי.

אם כן כדי להוציא רישיון לקנאביס מומלץ להגיע לרופא עם תיק רפואי בו כבר רשומים מרשמים לתרופות במשך השנה האחרונה לפחות, ואין זה משנה אם מישהו ממש התמכר לתרופות האלה, או מישהו לקח מעט.

כשניגשים לרופא צריך כמובן להגיע עם כל היסטוריית הטיפולים הקודמת ומומלץ לפרט על האופן בו אותן תרופות בשימוש, גורמות לתופעות לוואי לא נעימות. ידוע למשל שתרופה X גורמת לתופעות לוואי Y, וחשוב שהרופא ידע זאת.

בעוד שיהיו כאלו שעלולים להרגיש אי נוחות מסויימת להעלות את אפשרות הטיפול בקנאביס רפואי, ואחרים שיחששו מתגובת הרופא, האמת היא שאין כל סיבה לחשש. בסופו של דבר מדובר כאן בנותן שירות, אחד מני רבים. אם לא ייתן שירות טוב, תוכלו לגשת לחוות דעת שנייה.

אז אחרי שאתם סובלים מהמחלה למעלה משנה, וניסיתם כבר את כל התרופות, פתאום חבר שאתם מכירים ומעריכים את דעתו, ממליץ לכם לנסות קנאביס והבטיח שזה יעשה לכם טוב? זה גם מה שקורה לרבים אחרים. ברגע שמנסים, פתאום נעלמים הכאבים, פתאום אפשר לישון בלילה, פתאום התאבון חוזר.

הרופא יכול לדחות את בקשתכם, או להמליץ על הטיפול, הן בתפרחת קנאביס, או בשמן קנאביס, או בשניהם יחדיו, או בקפסולות ועוד.

אם ממליץ, על הרופא לרשות את כל היסטוריית הטיפולים שלכם, ולפרט מדוע החליט להמליץ על טיפול בקנאביס רפואי.

שלב 4: שליחת המלצה למשרד הבריאות

אם הגעתם לשלב הרביעי והרופא שלכם מוכן להמליץ לכם על טיפול בקנאביס רפואי, כל שנותר הוא למלא את הטופס הייעודי המקוון באתר משרד הבריאות (אם זו הפעם הראשונה לרופא, חשוב שידע שצריך להתקין את סרגל הכלים המיוחד הזה קודם).

לאחר מילוי כל הפרטים וההמלצה בטופס המקוון, על הרופא לשלוח אותו דרך המערכת למשרד הבריאות, ובמקביל לתת לכם עותק מודפס ממנו, כדי שאותו תוכלו לשלוח ליחידה לקנאביס רפואי (יק”ר).

במידה ומעוניינים להיות משובצים לאחת מחברות הקנאביס הרפואי בישראל – חשוב שהרופא יציין זאת בטופס שנשלח למשרד. כמו כן חשוב שהרופא יציין האם הטיפול המומלץ הוא בתפרחת או בשמן.

את ההמלצה יש לשלוח בפקס מספר: 02-6474810.
לאחר יממה מומלץ להתקשר לטלפון 08-6268000 כדי לבדוק אם הפקס אכן הגיע.

זהו, עכשיו נותר להמתין בין שבועיים לחודשיים – עד לקבלת התשובה הרשמית ממשרד הבריאות. פרטים נוספים באתר משרד הבריאות.

חשוב לדעת

 • במרבית המקרים הרישיון הראשון ניתן לתקופה של חצי שנה בלבד.
 • יש לבצע בדיקות מעקב אצל הרופא בכל רבעון (כל 3 חודשים).
 • לרוב הרישיון הראשון ניתן ל-20-30 גרם קנאביס.
 • ניתן לבקש העלאה בהמשך, בדרך כלל בשלב חידוש הרישיון, בהמלצת הרופא.
 • חידוש רישיון נעשה באותו האופן של הרישיון החדש – על הרופא למלא את טופס החידוש ולשלוח למשרד. עליכם לקחת את העותק ולשלוח ליק”ר.
 • חלק מקופות החולים מספקות החזרים כספיים על תשלום התרופה והטיפולים אצל הרופאים.

שימו לב: אם הסתבכתם עם התהליך ואתם זקוקים לעזרה נוספת, יש אנשים שיכולים לסייע לכם בתהליך (ואלו הם).

להערות, בעיות, תלונות, תקלות ואי הבנות – להלן רשימת כתובות דוא”ל של נציגי משרד הבריאות ויחידת הקנאביס הרפואי:

פרופסור ארנון אפק, סמנכ”ל
mmancal@MOH.GOV.IL

מנכ”ל משרד הבריאות
mankal@moh.gov.il

שר הבריאות חה”כ יעקב ליצמן
ylitzman@knesset.gov.il

משרד מבקר המדינה
ombudsman@mevaker.gov.il

ועדת הבריאות עבודה ורווחה
vrevacha@knesset.gov.il

עו”ד שרונה עבר הדני, משרד הבריאות
SHARONA.TZIRIN@MOH.GOV.IL

מר מרדכי בבצ’יק – עוזר שר הבריאות
moti.b@moh.gov.il
טל: 050-4151111

חיים יוסטמן
ראש מטה שר הבריאות
טל: 02-5081325 | פקס: 02-5655993
נייד: 0504121212
chaim.y@MOH.GOV.IL

ריקי שמיר
מרכזת תחום מנהלים, רופאים היחידה לקנביס רפואי
טל: 08-6268000 | פקס:
imca@MOH.HEALTH.GOV.IL


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתון שחשף השר ארדן. המשטרה מסרבת לחשוף נתון רשמי (פרטים כאן)

חדשות
Back to top button