מחקר קליני: קנאביס יעיל יותר מריטלין לטיפול בהפרעות קשב וריכוז (ADHD)

האם קנאביס הוא התחליף המושלם לריטלין? מחקר קליני מצא כי קנאביס יעיל בטיפול בהפרעות קשב וריכוז (ADHD) אף יותר מתרופות סטנדרטיות המיועדות לטיפול בהפרעה, כמו ‘ריטלין’ או ‘קונצרטה’.

Please enable Javascript to watch this video

בחודש שעבר נערך באיטליה כנס בינלאומי שעסק בקנאביס רפואי ומחקר קנבינואידים למטרות רפואיות. במהלך הכנס הציגו מדענים גרמנים את תוצאותיו של מחקר קליני שעסק בשימוש בקנאביס רפואי לסיוע בטיפול בהפרעות קשב וריכוז (ADHDr) אצל מבוגרים.

ראו עוד: 4 תרופות שאפשר להחליף כבר היום בקנאביס

קנאביס לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

צוות המחקר הגרמני, בראשותה של המדענית והפסיכיאטרית ד”ר אווה מילז (Eva Milz), בחן 30 מטופלים מבוגרים בגילאי 21 ל-51 (28 גברים ושתי נשים), שאובחנו במהלך חייהם כלוקים בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) בדרגות שונות.

ד"ר אווה מילז - פסיכיאטרית ומדענית חוקרת
ד”ר אווה מילז – פסיכיאטרית ומדענית חוקרת

כל 30 המטופלים במחקר התנסו קודם לכן בתרופות הסטנדרטיות המוצעות על ידי משרד הבריאות הגרמני, כמו גם הישראלי, לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. בין שאר התרופות שנבדקו ניתן למצוא שמות מוכרים כמו ‘ריטלין‘, ‘קונצרטה‘ ועוד.

לאחר שכלל התרופות הסטנדרטיות כשלו, המטופלים קיבלו היתר רפואי מהממשלה לצרוך קנאביס כטיפול חלופי.

במהלך המחקר בחנו החוקרים את ההסטוריה הרפואית של המטופלים, את שלבי הטיפול הכושלים בהם התנסו בעבר וכן את השתפרות מצבם הכללי לאחר תחילת הטיפול בקנאביס.

קנאביס – תחליף לריטלין

על פי תוצאות המחקר, טיפול רפואי המבוסס על צריכת קנאביס מסייע בהפחתה משמעותית בהשפעות התופעה, וכן בשיפור יכולת הריכוז ואיכות השינה של המטופלים לאורך זמן.

8 מהמטופלים המשיכו להשתמש בתרופות מרשם לטיפול בתופעות, ושילבו עמן את הטיפול בקנאביס, אך 22 מהמטופלים שעברו לטיפול בקנאביס בלבד, דיווחו על שיפור משמעותי באיכות חייהם הכללית והפסיקו לחלוטין עם נטילת התרופות.

אדם הסובל מהפרעת קשב וריכוז, טיפול בקנאביס או בתרופות וכדורים
קנאביס או ריטלין?

בכל 22 המקרים הקנאביס היווה תחליף לכל תרופות המרשם כולל לתרופות מבוססות מתילפנידאט, שהוא החומר הפעיל העיקרי ב’ריטלין’ ו-‘קונצרטה’.

“קנאביס מטפל ב-ADHD על ידי הגברת זמינות הדופאמין בגוף,” כתבו החוקרים בסיכום המחקר. “כך נוצר אפקט יעיל ודומה לזה הקיים בתרופות מבוססות מתילפנידאט כגון ‘ריטלין’, אך באמצעות מנגון אחר שלא מחייב התערבות בתהליך ייצור הדופאמין באופן כימי.”

ריטלין - סם מסוכן לטיפול בהפרעות קשב וריכוז
קנאביס יכול להוות תחליף לריטלין לטיפול ב-ADHD

כבר בשנת 2011 התקבלו נתונים במשרד הבריאות על עלייה של 76% בכמות צרכני הריטלין בישראל ועל הכפלה במספר הילדים הנוטלים את הכדור. הכרה של משרד הבריאות בסגולותיו הספיציפיות של הקנאביס תגרום לעשרות אלפי צרכני ‘ריטלין’ בישראל להימנע מתופעות הלוואי של הכדור ולקבל טיפול יעיל יותר למצבם.

הפחתה משמעותית בסימפטומים

המחקר שנעשה על ידי הצוות הגרמני הוא הראשון מסוגו בתחום הטיפול בהפרעות קשב וריכוז, אך בעבר נערכו מספר בדיקות וניסויים בהיקף קטן, על אחד מהם התבססו החוקרים גם במחקר הנוכחי.

בניסוי שנערך בשנת 2008, נבדק אדם בן 28 שצבר מספר רב של עבירות תנועה וסמים בגרמניה, ואובחן כלוקה בהפרעת קשב וריכוז בדרגה חמורה, שהתבקש על ידי משרד התחבורה להשתתף בניסוי. במהלך הניסוי צרך הנבדק כמויות מדודות של THC בכדי לבדוק את השפעת החומר על הסימפטומים של התופעה.

תוצאות ניסוי בטיפול ב-ADHD (הפרעת קשב וריכוז) באמצעות קנאביס רפואי
תוצאות הניסוי מראות שיפור משמעותי בכל הקריטריונים

תוצאות הניסוי מראות כי לאחר צריכת הקנאביס חל שיפור משמעותי ביכולת הערכת התגובות (RST3) משך תשומת הלב (Q1) יכולת הפניית תשומת לב (LL3), ויכולת הסקירה והתפיסה הויזואלית (TT15) אצל הנבדק, ותפקודו היה הרבה מעל הקריטריונים המינימליים להגדרת תפקוד תקין.

הפרעות קשב וריכוז אינן מופיעות כיום ברשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי בישראל. במקסיקו בוחנים בימים אלו אפשרות להוספת ההפרעה לרשימה/

פרטי המחקר כפי שהוצגו על ידי ד”ר מילץ בכנס:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/ADHD-CANNA.pdf

ממצאי המחקר תואמים לאלו עליהן סיפרה בשנת 2012 רופאת הילדים ד”ר קלאודיה ג’נסן לרשת הטלויזיה NBC, לאחר מחקר שערכה באוניברסיטת USC, בו נמצא כי קנאביס עוזר להרגיע את בני הנוער ולהפחית מהסימפטומים הנילווים להפרעת הקשב והריכוז. כמו כן, טוענת דר’ ג’נסן, הקנאביס מווסת מצבי רוח ועוזר למיקוד, אצל הסובלים מהפרעות כגון ADD ו-ADHD.

ראו עוד:
מחקר מצא: קנאביס פועל כמו “הורמון האהבה”
זליגה זליגה: בין ריטלין לקנאביס רפואי
הנגאובר: כך מסייע קנאביס לטיפול בחמרמורת
7 מחקרים שהרשות למלחמה בסמים לא רוצה שתכירו – קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר