מחקר חדש: קנאביס מפחית הסיכון לסוכרת ומחלות לב

מחקר חדש שפורסם על ידי מכון הבריאות האמריקאי (NIH) והירחון האמריקאי לרפואה, קובע כי צריכת קנאביס קבועה מורידה את הסיכון ללקות בסוכרת, מחלות לב שונות ושבץ ב-29% בקרב צעירים וב-54% בקרב מבוגרים. גם אנשים שצרכו קנאביס בעברם בלבד נמצאים בסיכון נמוך יותר ללקות בתסמונת לעומת אלו שלא צרכו קנאביס מעולם.

מחקר חדש שנערך על ידי צוות חוקרים מבית הספר לרפואה על שם לאונרד מילר באוניברסיטת מיאמי, קובע כי צרכני קנאביס נמצאים בסיכון נמוך יותר ללקות בתסמונת המטבולית (המכונה גם ‘סינדרום X’) מאשר אלו שאינם צורכים קנאביס.

התסמונת המטבולית היא איננה מחלה אלא אוסף מאפיינים שכאשר מופיעים יחדיו מעלים את הסיכון ללקות במחלות שונות, ביניהן סוכרת מסוג 2, מחלות לב,שבץ ובמקרים קיצוניים אפילו סרטן.

לצורך המחקר, שנערך בהשתתפות מכון הבריאות האמריקני (NIH) ופורסם לאחר מכן גם בירחון האמריקאי לרפואה – מירחוני הבריאות הנחשבים ביותר בעולם – נבדקו 8,500 בני אדם בגילאים 20 עד 59 שהשתתפו בסקרי הבריאות והתזונה של המכון בשנים 2005 עד 2010.

ירידה של 29% בסיכון לסוכרת ומחלות לב

תוצאות המחקר מראות כי 19.5% מהמשתתפים בסקר שלא צרכו קנאביס מעולם נמצאו כלוקים בתסמונת, לעומת 17.5% מהמשתתפים שצרכו קנאביס בעבר ו-13.8 בלבד מהמשתתפים שהעידו על עצמם כצרכנים קבועים.

השפעות התסמונת המטבולית - סוכרת, מחלות לב ואפילו סרטן
השפעות התסמונת המטבולית – סוכרת, מחלות לב ואפילו סרטן

המסקנות שהעלו החוקרים מראות כי צריכה קבועה של קנאביס מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון ללקות בכלל מאפייני התסמונת, ביניהם השמנת יתר ורמות גבוהות של לחץ דם וכולסטרול. בסך הכל, הסיכוי של צרכני קנאביס קבועים ללקות בסוכרת או במחלות לב כתוצאה מהתסמונת נמוך ב-29% מהסיכוי המקביל אצל אנשים שאינם צרכני קנאביס.

מלבד צרכני הקנאביס הקבועים, מראה המחקר כי גם אנשים שצרכו קנאביס בעברם אך אינם צורכים אותו כיום, עדיין נמצאים בסיכון נמוך יותר בכ-10% לתחלואה בסוכרת או מחלות לב, לעומת אנשים שמעולם לא צרכו קנאביס כלל.

בקרב מבוגרים – סיכון נמוך ב-54%

עוד נמצא כי בקרב האוכלוסיה המבוגרת יותר, בגילאי 46-50, צרכני הקנאביס הקבועים נמצאים בסיכון נמוך ב-54% אחוזים ללקות ביותר מ-3 ממאפייני התסמונת.

חולת סוכרת עורכת בדיקת דם
קנאביס מפחית את הסיכוי לחלות בסוכרת מסוג 2

“ממצאים אלו משמעותיים ביותר עבור החברה האמריקאית,” ציינו החוקרים בסיכום המחקר, “מחד, הקנאביס הולך ונעשה מקובל יותר בתור טיפול רפואי, ומאידך האומה נמצאת במלחמה נחרצת עם מגפת ההשמנה.”

ראו עוד:
מחקר: CBD הורג ומונע סרטן השד
הנגאובר: כך מסייע קנאביס לטיפול בחמרמורת
קנאביס רפואי: מהו “אפקט הפמליה” – ולמה הוא חשוב
מחקר קליני: קנאביס יעיל יותר מריטלין לטיפול בהפרעות קשב וריכוז (ADHD)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר