מגלגל...

פרטיהם של מטופלי הקנאביס יועברו למשטרה? בדיקות הרוק כבר מוכנות

שר הבריאות בוחן בימים אלה אם לאשר סופית את העברת פרטי מטופלי הקנאביס לשוטרי תעבורה באופן שוטף כדי שיוכלו לבדוק האם נהג מחזיק ברישיון לשימוש בקנאביס רפואי. במסגרת זאת ייתכן שמטופלים יוחרגו מהחוק האוסר על נהיגה בהשפעת קנאביס. ומה עם צרכני פנאי? תשובת המדינה הוגשה היום לבג"ץ

ועדת המידע של משרד הבריאות הסכימה לאחרונה כי פרטיהם של יותר מ-100 אלף ישראלים המחזיקים ברישיון שימוש בקנאביס רפואי יועברו לידי המשטרה, וזאת לצורך אכיפה בתחום התעבורה בלבד, בניגוד לבקשה הראשונית של המשטרה לקבלת הנתונים גם לצורך אכיפה “כללית”.

בין הצדדים הוסכם כי הנתונים שיועברו לא יכללו פרטים רפואיים אלא רק נתון שיתייחס לשאלת קיומו של רישיון שימוש תקף, וזאת בכפוף לתנאים הנוגעים לתקנות הגנת פרטיות. כמו כן הוסכם כי העברת הנתונים תתבצע בפועל רק לאחר ששר הבריאות יחתום על תקנות בעניין זה.

בשלב זה שר הבריאות ניצן הורוביץ טרם חתם על התקנות, כאשר לדברי המשרד “השר בחן את נוסח התקנות שסוכם בין השרים הקודמים אך בשלב זה טרם החליט אם לאשר את נוסח התקנות או לקבל החלטה אחרת. בימים אלה הנושא נמצא עדיין על שולנו של השר לצורך קבלת החלטה סופית”.

הפרטים נמסרו היום (ג’) בתשובה לשתי עתירות שהוגשו לבג”ץ, אחת על ידי בן לביא והשנייה על ידי אורן ליבוביץ’ ומפלגת עלה ירוק.

“לאחרונה הושלמה ההיערכות הטכנולוגית להעברת המידע ממשרד הבריאות למשטרה, וכן הושלם הליך החתמת גורמי משרד הבריאות על נוסח סופי של הטופס הקובע כי הגישה למידע תתאפשר בכפוף להתקיימותם של תנאים שונים,” נמסר. התנאים והסייגים הם כאמור שהתקנות אכן ייחתמו קודם כאמור על ידי שר הבריאות, ושהמידע שיימסר לא יכלול כל מידע רפואי אלא יתייחס לשאלת קיומו של רישיון שימוש בקנאביס תקף לנהג הנבדק בלבד.

בדיקות רוק לאיתור THC בנהגים

סוגיה זו של העברת מידע על מטופלי קנאביס רפואי למשטרה שמה בהמתנה, כך מסתבר, גם את הפעלתם של המכשירים החדשים לבדיקות רוק לאיתור שרידי THC לנהגים (“ינשופים”). בכוונת המשטרה להפעיל את המכשירים הללו רק לאחר שיאושרו התקנות שמאפשרות את העברת המידע על מטופלים.

כזכור, בתום מכרז שנערך במארס השנה (2021) נבחרה ערכת בדיקות הרוק המתאימה ובחודש אפריל החל בפועל הליך הרכש. בסוף אותו חודש הגיעו הערכות לישראל ובשלב זה הן ממתינות במחסני המכס כשהן מוכנות לשימוש.

המכשיר שנבחר לבסוף הוא DrugWipe של חברת Securetec, והוא מיובא לארץ על ידי חברת “דולפין מדיקל” – חברת בת של חברת “שייזים” (Shizim) בראשה עומד תמיר פרדו ראש המוסד לשעבר.

המכשיר DrugWipe של Securetec
המכשיר DrugWipe של Securetec, בייבוא של ראש המוסד לשעבר

המכשיר יודע לבדוק לא רק שרידי רכיבי קנאביס (THC) אלא 7 סוגי חומרים כולל אמפטמינים, מטאמפטמינים (אקסטזי, MDMA), קוקאין, בנזודיאזפינים, הרואין, קטמין, ולפי הצהרת היצרן הוא יודע לבדוק זאת במהימנות גבוהה של 95%, זאת לאחר בדיקה באמצעות מטוש בחלל הפה ועל הלשון.

המכשיר שנבחר ניצח במכרז למרות שבתחילה המועמד המוביל היה המכשיר “דראגר” (Draeger Drugtest 5000) הנמצא בשימוש גם בקנדה, גרמניה, שוודיה, אוסטרליה ועוד. עם זאת, טענות עלו כלפי מכשיר זה על כך שהוא אינו מדויק מספיק ואכן לבסוף המשטרה ויתרה עליו.

לדברי המשטרה “עם התקנת התקנות ואישור מסירת המידע, לכשייעשו, תוכל המשטרה להתחיל באכיפה של התקנות”.

בשלב זה, בתשובה לבג”ץ, מבקשת המדינה 3 חודשים נוספים על מנת להמתין להחלטת שר הבריאות הורוביץ האם לאשר סופית את שני המהלכים – העברת המידע על מטופלים למשטרה וכפועל יוצא מכך את הטמעת מכשירי בדיקות הרוק לנוהגים תחת השפעת קנאביס.

כזכור, העתירה לבג”ץ שהגיש לביא מבקשת להחריג את מטופלי הקנאביס הרפואי מהחוק האוסר על נהיגה תחת השפעת קנאביס, זאת מכיוון שמטופלי הקנאביס הרפואי צורכים את הקנאביס כטיפול רפואי וכן מכיוון ששרידי רכיבי קנאביס, בניגוד לאלכוהול שמתנדף במהרה, נותרים בגוף גם שבועות לאחר השימוש. המשמעות היא שבכל רגע נתון אסור למטופלים לנהוג. יש לציין עם זאת שפסיקת בימ”ש מחוזי משנת 2019 למעשה מונעת בשלב זה מהמשטרה לשלול את רשיון הנהיגה בגין עבירה זו למי שמחזיק ברישיון קנאביס רפואי.

העתירה לבג”ץ שהגישו ליבוביץ’ ומפלגת עלה ירוק מבקשת בנוסף לאותה דרישה להחרגת מטופלי הקנאביס הרפואי, כי גם צרכני פנאי יורשו לנהוג בהשפעת קנאביס זאת בתנאי שהם נמצאים ברף נמוך של שרידי THC, מתחת ל-5 נאנוגרם ל-1 מ”ל דם, ובכפוף לבדיקה המכונה “בדיקת מאפיינים” (הליכה בקו ישר, נגיעה באף וכיוצ”ב) במידת הנדרש. עוד דורשת העתירה השנייה להורות למשטרה לחדול לחלוטין מביצוע בדיקה לאיתור שרידי חומצת THC בגוף, ולעבור לבדיקת THC בלבד. הסיבה: חומצת ה-THC הנקראת THC-COOH נותרת בגוף עד שבועות ארוכים לאחר השימוש, בעוד THC עצמו מתנדף בחלוף מספר שעות. הרעיון לקבוע רף מקסימום מותר לנהיגה בהשפעת קנאביס אומץ ממדינות מערב שהסדירו סוגיה זו, ובדומה לרף שנקבע לאלכוהול המתיר נהיגה בשכרות מתחת ל-50 מ”ג אלכוהול במאה מ”ל דם או 240 מיקרוגרם בליטר אוויר נשוף.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר