זה כנראה ינשוף הקנאביס החדש של המשטרה – והוא עלול לטעות ב-10% מהבדיקות

סכנה לפסילת רישיונות מרחפת מעל מאות אלפי צרכני ומטופלי קנאביס רפואי בישראל, זאת בעקבות התיקון לפקודת התעבורה העומד לקראת אישור סופי. טרם הוחלט איזה מכשיר ישמש את המשטרה לבדיקות רוק לנהגים אך מבדיקת המגזין עולה כי מדובר ככל הנראה במכשיר מבית החברה המייצרת את ינשוף האלכוהול. על פי מחקרים הוא עלול לטעות בכ-10% מהמקרים.

בשבוע שעבר (ב’) אושר בועדת הכלכלה לקריאה שנייה ושלישית התיקון לחוק פקודת התעבורה, לפיו שוטרים יורשו לבצע בקרוב בדיקות רוק לנהגים לאיתור שרידי קנאביס – גם מבלי שיש בידם כל חשד סביר.

בנוסח החוק החדש לא צוין באיזה מכשיר צפויים שוטרי ישראל להשתמש לצורך בדיקות אלו, אך מגזין קנאביס חושף כעת כי מדובר ככל הנראה במכשיר Draeger Drugtest 5000, הנמצא בשימוש גם בקנדה, גרמניה, שוודיה, אוסטרליה ועוד.

את המכשיר, מתוצרת חברת Dräger הגרמנית, מייבאת לישראל באופן בלעדי החברה הותיקה “עמוס גזית”, המייבאת לארץ מאותה חברה גרמנית גם את ינשוף האלכוהול של המשטרה.

נציג החברה אישר כי זה אחד המכשירים אותו בוחנת המשטרה, אך במשטרה סירבו לציין איזה מכשיר בדיוק יהיה בשימוש ומסרו רק כי העניין עדיין בבדיקה. “המשטרה בוחנת מספר ערכות מספקים מובילים בעולם בתחום, אל מול הדרישה המבצעית שהוגדרה,” מסרו. “לאחר אישור החוק באופן סופי, תחל המשטרה בהליך הרכש וההצטיידות.”

יחד עם זאת, מאחר וחברת “עמוס גזית” מקבלת פטור ממכרזים באופן רציף, ומאחר והחברה היא גם היבואנית של ינשוף האלכוהול כאמור וכן שהמכשיר הוא הנפוץ ביותר בשימוש בעולם בתחומו, סביר בהחלט להניח שהחברה תקבל פטור ממכרז גם במקרה של ינשוף הקנאביס, או לכל הפחות תנצח במכרז כזה אם וכאשר יערך.

גם זה בטח יעניין אותך

דגם 5000 של המכשיר (מופיע באתר החברה כאן) מחזיק בתג מחיר של כ-4000 דולר (כ-15 אלף ש”ח) ליחידה באתרים בעולם. הוא מתקדם יותר מהדגם הקודם של החברה, 3000, שלדברי נציג החברה ייתכן שייכנס גם הוא לשימוש בישראל יחד ובמקביל לדגם המשופר.

מאחר ותוצאות הדראגטסט 5000 אינן מהוות ראיה קבילה בבית משפט, התכנית היא שנהג שיאותר על ידי המכשיר כנוהג תחת השפעה, יופנה לבדיקה מקיפה יותר, למשל בדיקות שתן או דם.

במשטרה בוחנים בימים אלו האם במקרה כזה ייטול השוטר את רישיונו של הנהג למספר ימים, עד לביצוע הבדיקה המקיפה, זאת אולי מאחר והם מבינים כי ישנה בעייתיות עם איכות הבדיקות והעובדה ששרידי קנאביס נשארים בגוף זמן רב לאחר השימוש.

ינשוף קנאביס מכשיר בדיקת רוק קנאביס סמים

המכשיר מאפשר איתור של אחד או יותר מתוך 4 חומרים (“סמים”) שייבדקו בעת השימוש בו – קנאביס (THC), קוקאין, אופיאטים ובנזודיאזפינים – זאת על ידי הגדרה מראש. בקנדה למשל נבחרו שני חומרים בלבד – קוקאין ו-THC. בנורבגיה נבחרו כולם. טרם ידוע מה בכוונת המשטרה והרשויות בישראל להגדיר לבדיקה.

המכשיר הוא למעשה מחשב נייח (אנלייזר) שאמור לשבת בניידת המשטרה, ולו חלק נפרד קטן המורכב ממקל פלסטיק וספוגית. לאחר העברת הספוגית על גבי החלק הפנימי של הלחיים במשך כדקה ויותר, מועברות התוצאות לפענוח שנמשך עד כ-8 דקות, אז הן מופיעות על צג המכשיר הנייח ומודפסות בו במקום.

עם זאת חשוב להבין כי המכשיר לא בודק את כמות שרידי ה-THC ברוק, אלא רק מציין האם כמות ה-THC ברוק עברה את הגבול שנקבע מראש או לא. המכשיר עצמו רגיש מאוד, הוא פועל רק בטמפרטורה של בין 4 ל-40 מעלות וחייב להיות יציב ומאוזן ואינו פועל כשורה אם נוטה על צידו ביותר מ-10 מעלות.

על פי דיווח של רשת החדשות הקנדית “גלובל-ניוז” מחקר שנערך בנורבגיה מצא שמרגע שהחל השימוש במכשיר זה על ידי המשטרה, מספר העצורים בגין נהיגה תחת השפעה הכפיל את עצמו בתוך שנה, אך גם שבלמעלה מ-10% מהבדיקות נמצאו שגיאות ודיווחים כוזבים של המכשיר. בתום המחקר נמצא כי המכשיר “לא מזהה באופן מושלם נהיגה תחת השפעת סמים זאת בעקבות פערים גדולים למדי של תוצאות חיוביות-כוזבות או שליליות-כוזבות”.

בתכתובת מיילים שניהלה משטרת אוסטרליה ונחשפה בשנת 2016 לאחר בקשה לפי חוק חופש המידע, עולה כי מספר התוצאות הכוזבות של המכשיר גבוהות אף יותר ומגיעות עד 30% מהמקרים. “מצאנו שכשלושים אחוז מבדיקות הרוק לא עבדו כראוי,” נכתב במייל ששלחה משטרת מערב אוסטרליה לקולגות במזרח המדינה.

במחקר שבדק את המכשיר ופורסם בחודש מאי השנה (2018) נמצא כי שרידי THC נמצאו ברוק של כ-85% מהמשתתפים במחקר גם לאחר 8 שעות מעת השימוש בקנאביס חלש יחסית (6.8% THC).

מחקר אחר, שלא בדק את המכשיר הספציפי הזה אך בחן כמה זמן נשארים שרידי THC ברוק, מצא כי מדובר בעד 8 ימים ברגע השימוש. משמעות הדבר היא סכנת פסילת רישיון ואף כתב אישום חמור כנגד צרכני או מטופלי קנאביס רפואי שכלל לא היו תחת השפעה בעת הנהיגה ברכב.

ינשוף קנאביס מכשיר בדיקת רוק קנאביס סמים

אחת הבעיות המרכזיות בחוק התעבורה היא שהוא אינו קובע רף מינימום כלשהו של THC ברוק שמותר לשימוש, זאת כפי שנקבע באלכוהול למשל, 290 מיקרוגרם למיליליטר. מאחר ובנוסח התיקון לחוק שאושר בשבוע שעבר לא מופיע רף כלשהו, המשמעות היא שכל כמות של THC תיחשב כנהיגה תחת השפעת סמים, אלא אם כן המשטרה תגדיר גבול אחר של אכיפה שלא במסגרת החוק.

בשיחה שערך מגזין קנאביס בשנה שעברה עם ד”ר אשר גופר, הטוקסיקולוג המומחה המעיד מטעם המדינה בתיקים הנוגעים לנהיגה תחת השפעת קנאביס, הוא ציין כי בחוות הדעת שהוא מציג הוא מתייחס לרף של 15 נאנוגרם למ”ל כגבול, אם כי מדובר בפרשנות שלו ולא בסעיף מוגדר בחוק. “זוהי הכמות המקובלת בעולם,” הסביר, אך הוסיף גם כי “קשה לשלול שייתכן ומשתמשים קבועים יהיו בעלי למעלה מ-15 נאנוגרם בדם ועדיין יהיו כשירים לנהיגה”.

ואכן, כמות ה-THC בגוף אינה מעידה בהכרח על כשירות לנהיגה, כך גם בממצאי מחקר שערכה קרן הבטיחות של מועדון הרכב המוביל בארה”ב “AAA” (טריפל A) ונועד לבדוק את הקשר בין צריכת THC להשפעה על הנהיגה. החוקרים סיכמו כי אין כל יסוד מדעי לחקיקה הקיימת היום בנוגע לנהיגה תחת השפעת קנאביס וכי מה שיכול להעיד על כשירות לנהיגה הן בחינות פיזיות של מוטוריקה בסיסית – נגיעה באף, הליכה על קו, עמידה על רגל אחת וכד’.

יש לציין בנוסף כי במחקרים נמצא כי נטילת משככי כאבים מסוג ‘אדוויל’ ו’נורופן’ עלולה להראות נוכחות של THC, החומר הפעיל בקנאביס, בעת בדיקות לגילוי סמים – גם אם הנבדק לא עישן קנאביס מעולם. מי טוניק עלולים לגרום להימצאות שרידי קוקאין, ריטלין עלול לגרום להימצאות אקסטזי, ותרופות נגד כאב להימצאות שאריות LSD.

הדראגטסט 5000 אושר לפני כחודשיים כמכשיר שישמש את שוטרי קנדה לצורך אכיפת נהיגה תחת השפעת קנאביס, זאת במקביל לפתיחת שוק הקנאביס החדש בשבוע שעבר עם כניסת חוקי הלגליזציה לתוקף.

ינשוף קנאביס מכשיר בדיקת רוק קנאביס סמים

בעקבות ההודעה על הבחירה במכשיר זה בקנדה מזהירים בימים אלו עורכי דין קנדיים כי צפויות עתירות לפסילת השימוש במכשיר, זאת על רקע כשליו הטכנולוגיים המסויימים. “המכשיר עלול לנפק תוצאה חיובית כוזבת וברגע שיגיע לידינו מקרה כזה נפנה לבית המשפט החוקתי כדי לאתגר את השימוש במכשיר,” הם מזהירים.

לטענתם המכשיר לא מוכיח פגיעה בנהיגה אלא רק מציג נוכחות של שאריות קנאביס בגוף. “אנחנו מתייחסים לקנאביס בדומה לאלכוהול, כאילו כמות מסויימת בגוף פוגמת בנהיגה, אבל לא ככה קנאביס עובד,” הם אומרים.

עורך דין מייקל ספראט מבהיר בראיון לרשת החדשות הקנדית גלובל-ניוז כי גם מקרה הפוך, בו נהג שנסע תחת השפעה יתחמק מעונש בעקבות ערעור על תקינות המכשיר, הינו פסול. “בתי המשפט יישטפו בתיקים ובסופו של דבר זה יוביל לביטול כתבי אישום כך שגם נהגים אשמים יזוכו ויתחמקו מענישה,” אמר.

ההחלטה להכניס את המכשיר לשימוש בישראל באה מטעמו של השר לבטחון פנים גלעד ארדן, זאת כחלק מהטמעת מודל “אי הפללה באחריות” שהוא ניסח. יש לציין שמודל זה אינו מבטל את ההפללה ואף מקל על השוטרים את האכיפה. כעת לצד זאת גם עשויה להתגבר האכיפה נגד צרכני קנאביס בכבישים. טרם נודע האם המשטרה צפויה להשתמש במכשיר גם עבור איתור נהיגה תחת השפעת תרופות מרשם ו/או סמים אחרים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר