מחקר מקיף: פחות בני נוער מעשנים קנאביס במדינות שאישרו לגליזציה

"המחקר המקיף ביותר בתחומו": נתונים של 24 שנים חושפים כי במדינות שאישרו לגליזציה, כלומר הפכו את הקנאביס לחוקי, יש 8% פחות תלמידים המעשנים קנאביס. מספר נמוך אף יותר נרשם דווקא בקרב תלמידים המעשנים באופן קבוע.

מדינות שהפכו את הקנאביס לחוקי (לגליזציה) זוכות לראות 8% פחות תלמידים מעשני קנאביס (פעם בחודש לפחות), ו-9% פחות תלמידים שמעשנים קנאביס קבוע (10 פעמים בחודש לפחות) – כך במחקר חדש בארה”ב.

המחקר, שפורסם היום (ב’) בירחון של איגוד הרפואה האמריקני (JAMA Pediatrics), בחן את נתוני השימוש בקנאביס בקרב 1.4 מיליון תלמידי בתי ספר בארה”ב בין השנים 1993 ל-2017, מתוך שאלונים שמילאו בני הנוער בעצמם.

ממצאי המחקר: פחות בני נוער מעשנים קנאביס במדינות שאישרו לגליזציה

“בדומה לתוצאות של מחקרים קודמים לא נמצאה עדות לכך שהתרת שימוש במריחואנה רפואית מעודדת בני נוער להשתמש בקנאביס,” נכתב. “כן נמצא שהשימוש במריחואנה בקרב בני נוער עשוי אף לרדת לאחר התרת שוק קנאביס למטרות פנאי”.

ממצאים אלו הפוכים כמובן לטענות מתנגדי הלגליזציה, הגורסים כי התרת שוק קנאביס חוקי לבגירים תוביל בהכרח לעלייה בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער.

זו אינה הפעם הראשונה בה מתגלים ממצאים מסוג זה, כך למשל במחקר משנת 2016 וכן במחקר משנת 2018.

החוקרים לא סיפקו הסבר לשאלה מדוע תופעה זו מתרחשת, אך ציינו כי הממצאים מתכתבים עם הטענה לפיה הגישה לקנאביס עבור בני נוער קשה יותר לאחר שחנויות קנאביס חוקיות, המחייבות הצגת תעודת זהות לפני רכישה, מחליפות את הסוחרים הלא חוקיים.

טענה נוספת שנשמעה בעבר לאחר פרסום ממצאים קודמים סברה כי מדובר בתאוריית “הפרי האסור” – כלומר שהקנאביס הופך למושך יותר לשימוש דווקא בגלל אי חוקיותו, ומרגע שהופך לחוקי נהיה מעניין פחות.

מוביל המחקר מארק אנדרסון סיפר בראיון לרשת CNN כי המחקר החדש הוא “האמין ביותר שפורסם עד כה בספרות המקצועית”, זאת לדבריו מאחר והוא “מבוסס על ניתוח נתונים מקיף יותר”.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר