ועדת הסמים חוזרת לידי מתנגדי הלגליזציה: ח”כ ביסמוט היו”ר החדש

ח"כ בועז ביסמוט (הליכוד) נבחר לפני שעה קלה כיו"ר הבא של ועדת הסמים של הכנסת. בכך חוזרת הוועדה לידי מתנגדי הלגליזציה, לאחר שהיתה לאורך השנים האחרונות בעיקר בידי מובילי המאבק למען לגליזציה. ח"כ שרן השכל, חברת הוועדה: "עלול לקחת את כל הגישה הטיפולית שנים אחורה"

ח”כ בועז ביסמוט (הליכוד), שהצהיר בעבר כי הוא מתנגד ללגליזציה של קנאביס, וחזר על כך גם היום, הוא היו”ר החדש של ועדת הסמים של הכנסת – כך נקבע לפני שעה קלה (ג’) על ידי יו”ר הכנסת ח”כ אמיר אוחנה, לאחר המלצה שהתקבלה בשבוע שעבר בהצבעה על ידי חברי ועדת הכנסת. חברי ועדת הסמים הנוספים הם הח”כים אברהם בצלאל, סימון דוידסון, שרן השכל, משה סולומון, אריאל קלנר ויצחק קרויזר.

בכך חוזרת ראשות ועדת הסמים של הכנסת לידי המתנגדים ללגליזציה, לאחר כמעט עשור במהלכו עמדו בראש הוועדה הזו בעיקר שני תומכים מובהקים – ח”כ לשעבר רם שפע, שהיה די אנמי ולא ניצל את הוועדה לקידום הנושא, ולפניו ח”כ לשעבר תמר זנדברג שהובילה שיח חדשני ופורץ דרך וקידמה את הלגליזציה באופן משמעותי. ביניהם, לזמן קצר, עמדה בראש הוועדה מי שהיתה יחסית ניטרלית, ח”כ לשעבר מיכל קוטלר-וונש.

ח”כ אמיר אוחנה, יו”ר הכנסת, הזכיר את נושא הלגליזציה לאחר ההצבעה על מינוי ביסמוט לתפקיד: “לגליזציה של קנאביס היא אחד הנושאים שכנראה יגיע לדיונים בוועדה,” אמר. “אני הייתי שר המשפטים הראשון שהביע תמיכה בלגליזציה – ואני יודע שאני וביסמוט חלוקים בנושא הזה, ויש טיעונים חזקים גם למתנגדים, אבל זה יהיה מעניין לעקוב אחרי הוועדה, הדעות השונות, הדיונים… אני כן חושב שהוועדה הזו תמשוך עניין ציבורי ולכן אני מאוד שמח שאתה ביסמוט היו”ר של הוועדה הזו”.

ח”כ ביסמוט הסכים להערת ח”כ אוחנה על כך שהוא מתנגד ללגליזציה והשיב: “כל דעה היא לגיטימית, ונשמח לשמוע כל עמדה בדיונים בוועדה, כל עוד היא חוקית”. בתשובה לפניית מגזין קנאביס הוא, וגם עוזרו, גרי אברמוביץ’, העדיפו לא למסור תגובה.

מלבד התנגדותו המוצהרת של ח”כ ביסמוט ללגליזציה, שעד כה לא מוכן לחזור בו ממנה, הוא זכור במיוחד בכך שבתפקידו הקודם כעורך הראשי של העיתון “ישראל היום”, הוא נתן במה נרחבת לפרסומי תעמולה נגד לגליזציה של קנאביס, בין היתר כאלה שנכתבו על ידי המו”לית של העיתון מרים אדלסון, ואחרים, ומצד שני סירב לאפשר פרסום של טורי דעה בעד לגליזציה.

זכורה גם ההנחייה ש”הונחתה” על כתבי ועורכי העיתון הזוטרים עם כניסתו של ביסמוט לתפקיד העורך הראשי, שלא לפרסם חדשות חיוביות הנוגעות לקנאביס, גם כאלה הנוגעות לקנאביס לשימוש רפואי. זכור גם המקרה בו פרופ’ איתמר רז, מומחה לאנדוקרינולוגיה, טען כי בניגוד לרצונו עורכי העיתון שינו טור דעה שהוא כתב, כך שמהטור השתמע שהוא מתנגד ללגליזציה.

גם זה בטח יעניין אותך
ח"כ בועז ביסמוט (צילום: פלאש90)
יו”ר ועדת הסמים של הכנסת – ח”כ בועז ביסמוט (צילום: פלאש90)

ח”כ שרן השכל, הידועה כתומכת לגליזציה וחברה בוועדת הסמים, מסרה בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי “אני חושבת שאחת השאלות הראשונות שנצטרך לשאול את ח”כ ביסמוט בדיון הראשון בוועדה, היא מה עמדתו בנושא – האם הוא תומך או לא. אם הוא מתנגד הוא עלול לקחת את כל הגישה הטיפולית שנים אחורה. אנשים עם התמכרות צריכים טיפול הוליסטי ולא כליאה וענישה מהמשטרה”.

גורם ותיק בענף מסר כי “השאלה היא איזה ביסמוט נקבל כיו”ר הוועדה – את הליברל מתל אביב, או את ביסמוט עורך ישראל היום לשעבר – עיתון שאחד מעקרונותיו (ושל בעליו, מרים אדלסון) היה ונשאר – מאבק בקנאביס, כולל בקנאביס הרפואי. אני מקווה מאוד שלא נקבל את האפשרות השניה כי אז מדובר בבשורה לא חיובית למטופלי הקנאביס ולעוסקים בענף”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר