גל פיטורים ב-IMC, מנכ”ל חדש בפארמוקן והאם מכירת יוניבו תתבטל

IMC מפטרת 25% מהעובדים ונפרדת גם מהמנכ"לית החדשה רינת אפרימה, פארמוקן בונה על מעבר לרווחיות אך ממנה מנכ"ל חדש ב-50,000 ש"ח בחודש, וגם - האם עסקת מכירת יוניבו לנתן לכט בסכנה ולמה כדאי למשקיעי פנאקסיה להיזהר

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה:

פארמוקן בונה על מעבר לרווחיות וממנה מנכ”ל חדש בשכר גבוה

חברת פארמוקן (Pharmocann) דיווחה השבוע לבורסה על “תכנית אסטרטגית” המתמקדת בשנת 2023, זאת בהמשך לשינויי השליטה בחברה. לדברי פארמוקן בדיווח, סגירת חוות הגידול שלה במושב ציפורי, פיטורי עובדי החווה וכמה מהמנהלים בחברה והמעבר למודל הרישיון הקונסטרוקטיבי (כלומר רק תיווך עסקאות ומיתוג של סחורה מחוות לוויין בארץ ובחו”ל וללא גידול קנאביס עצמאי), צפויים לחסוך לה הוצאות של כ-8 מיליון שקלים בשנה.

בין היתר מדווחת פארמוקן על מינויו של ממלא מקום המנכ”ל, שמעון מאיר, למנכ”ל קבוע. מאיר הוא מקורבו של יריב לרנר, בעל השליטה (14.99%) בפועל בחברה ומי שחולש על מספר רב של עסקים במשק, ביניהם קפה לנדוור, רשת הרפואה הפרטית Care, חברת ההימורים קווינקו, פליינג ספארק ועוד. מאיר, שכיהן עד לאחרונה כסמנכ”ל התפעול (COO) של חברת טופ גאם הציבורית, הנסחרת ביותר מחצי מיליארד שקלים, צפוי לקבל שכר של כ-50,000 שקלים בחודש, בנוסף לרכב מנהלים מהחברה וכן אופציות בשווי שנתי של כ-150,000 שקלים, עבור כל שנת כהונה. בעבר כיהן גם כסמנכ”ל סחר בקבוצת הקרמיקה ‘נגב’, שבשליטתו המשותפת של לרנר. מדובר בפעם הראשונה בה מאיר יצטרך להוכיח את עצמו בתור “מספר אחת בחברה” בכל הקשור לחברה ציבורית ולנסות להעביר את החברה לרווחיות.

הנקודה המעניינת שהציגה החברה בדיווח היא תחזית, במסגרתה היא צופה כי תגיע לאיזון תפעולי, כלומר תצליח לצמצם את ההפסדים שלה עוד ברבעון 4 השנה (ספט’-דצמ’ 2023). מדובר בתחזית שאפתנית מאוד לכל הדעות. משקיעים ותיקים בענף יהיו אולי סקפטיים, שכן מקובלת בשוק ההון ההבנה שככל והתחזית שחברה מפרסמת היא יותר רחוקת-טווח, ככה היא פחות אמינה, שכן חברה לא רוצה “להיתפס בשקר שלה” בטווח זמן מיידי והזמן שחולף משכיח את ההבטחו ומאפשר לספק סיבות (או “תירוצים”) לשאלה מדוע היא לא התממשה לבסוף.

עוד דיווחה החברה כי לצורך המעבר למודל של יבוא קנאביס מחו”ל ויישום התכנית האסטרטגית החדשה, היא נדרשת למשאבים כלכליים בהיקף של כ-7 מיליון שקלים. ההיקף הכספי של התוכנית, לצד הגדלת הון המניות הרשום ב-30 מיליון מניות שביצעה החברה לאחרונה, בעצם מאפשרים לה לבצע הנפקות בהיקף גדול יחסית. על כן, ניתן בהחלט להניח כי ישנו סיכוי סביר שהחברה תצא בהנפקה ציבוריתאו פרטית בקרוב, כאשר הנקודה המעניינת דווקא היא אינה ההנחה שבהנפקה, כי אם האפשרות להבחין במסגרתה אלו מבעלי העניין בחברה משתתפים “ונותנים גב” פיננסי לחברה, ואלו מהם לא עושים כן.

אינטליקנה רוצה למכור את פעילות הקנאביס לבעל השליטה ללא תמורה; בנק מזרחי מתנגד

חברת אינטליקנה (Intelicanna) דיווחה לבורסה העתק ממסמכי בקשה שהגישה לבית המשפט במסגרת תהליך המיזוג של החברה עם חברת הנדל”ן ריי טי אל וי (Ray TLV), מהם עולה כי פעילות הקנאביס של אינטליקנה, הכוללת חוות גידול באזור השרון, צפויה להימכר לבעל השליטה בחברה (27.39%) המשמש גם כמנכ”ל החברה, אורי וייס, זאת ללא תמורה כלשהי במזומן לחברה.

מדובר במתווה שדומה למתווה של קנאשור, עליו כתבנו לאחרונה, אך במקרה הזה לאינטליקנה יש חובות נמוכים משמעותית מהחובות של קנאשור. ההיקף של כלל התחייבויותיה עומד על כ-4.2 מיליון שקלים, אל מול שווי מוערך של כ-1.7 מיליון שקלים לפעילות החברה – כך על פי מעריך שווי חיצוני שהחברה הזמינה. וייס צפוי לפי התכנית “לקחת עליו” את התחייבויות החברה הללו. שני הנושים העיקריים של החברה, המהווים יחדיו קרוב לחצי מסך כל התחייבויותיה, הם בנק הפועלים (חוב של כ-978 אלף שקלים) וחברת “BTB מקשרים הלוואות בישראל בע”מ” (מיליון שקלים). ככל שבית המשפט ייעתר לבקשת החברה, והחברה תחל בזימונים לאסיפות לאישור המיזוג, הסכם המכירה צפוי להיות גם הוא מועמד להחלטת בעלי המניות, שיחליטו האם מדובר בתמורה ראויה או לאו.

מה שכן, לבקשת זימון האסיפות, הגיש בנק מזרחי טפחות (לו חייבת החברה כ-281 אלף שקלים) התנגדות, בטענה כי צ’קים שנתנה לו אינטליקנה לא יכובדו לאחר שהמיזוג יושלם (כי החברה תהפוך דה-פקטו לחברה חדשה, נטולת חובות). לטענת בנק מזרחי, העברת החוב לאורי וייס פוגעת בבנק, שכן וייס היה בעצמו ערב להלוואה מלכתחילה כאשר נלקחה על ידי אינטליקנה. כך בעצם נוצר מצב שבו לאחר המיזוג רק אורי וייס יהיה חב בתשלום ההלוואה, בעוד שלפני המיזוג גם אורי וייס וגם החברה – שהינה בעלת מזומן ושווי שלד בורסאי כבטוחות – חבים את הכסף לבנק. אופציה אפשרית להתגברות על משוכה זו היא לשלם לבנק חלק מהחוב שלו באופן מיידי, וכן במטרה לרצות את שאר הנושים כאמור, לקבוע הפחתה של יתרת ההלוואה ולאשר את המיזוג.

IMC מתפוררת: מפטרת רבע מכוח האדם ונפרדת גם מהמנכ”לית החדשה

חברת איי אמ סי (IMC), שעוברת תקופה קשה לאחר שהפעילות הקנדית שלה נכנסה להליכים של מעין פשיטת רגל לצד הפסדים משמעותיים ועד סגירת חוות הגידול שלה בישראל, דיווחה השבוע על סבב פיטורים משמעותיים של כ-25% מכוח האדם שלה ברחבי העולם. כזכור, בתחילה החברה הסבירה את סגירת הפעילות בישראל וצמצום כוח האדם כחלק ממה שהיא תיארה כ”מהלכים אסטרטגיים”, אך כבר אז היה ברור וכעת מתגלה צד נוסף של המצב הבעייתי אליו הגיעה החברה הזו.

הפיטורים ב-IMC צפויים להשפיע לא רק על עובדים “פשוטים” אלא כנראה גם על ההנהלה הבכירה ביותר של החברה. רינת אפרימה, מנכ”לית הפעילות הישראלית של החברה שמונתה לתפקיד רק לפני כשנה לאחר שמילאה מספר תפקידים משמעותיים במשק הישראלי, עוזבת את תפקידה. לדברי החברה ולדברי אפרימה הצדדים נפרדו בהסכמה ולא בפיטורים. כך או כך, במקומה ימונה אייל פישר כמנכ”ל הפעילות הישראלית. שי שמש, סמנכ”ל הכספים של IMC, יעזוב את החברה גם כן ואת מקומו יתפוס איתי וגו.

לדברי IMC, סבב הפיטורים הזה צפוי להביא חיסכון שנתי בעלויות של כ-3.5 מיליון דולר קנדי (כ-9.35 מיליון שקלים), שהם כמובן ‘טיפה בים’ יחסית להפסד מייצג של כ-94 מיליון בשנת 2021. מניית החברה צנחה כ-96% ב-12 החודשים האחרונים, עד לשווי שוק של כ-12 מיליון דולר קנדי (כ-32 מיליון שקלים) נכון למועד כתיבת שרות אלו, וכעת כנראה נותר רק לאחל לחברה שתצלח את המשבר הפיננסי בו היא כעת שרויה.

חברת פנאקסיה ממשיכה ליטול הלוואות מבעלת השליטה והמשקיעים צריכים להיזהר

לאחר אישור אסיפת בעלי מניות, חברת פנאקסיה (Panaxia) הפרטית, שהינה בעלת השליטה (54.92%) בחברת פנאקסיה הציבורית, צפויה להעניק בקרוב לחברה הציבורית הלוואה נוספת בגובה של כ-5 מיליון שקלים, בריבית של כ-8%. מדובר בריבית גבוהה משמעותית מריבית ההלוואות שנתנה עד היום פנאקסיה הפרטית לפנאקסיה הציבורית, שעמדה בדרך כלל על כ-3% בערך.

שתי הסיבות המרכזיות לעלייה הכה-דרמטית בגובה הריבית הניתנת בקשר בין שתי החברות הן כל הנראה העלייה בשיעורי הריבית במשק וכן העובדה שפנאקסיה הפרטית מבינה שבקרוב, בהתאם להסכם מכירה שכבר נחתם, היא לא צפויה להיות עוד בעלת השליטה בפנאקסיה הציבורית.

לאחר נטילת ההלוואה, היקף החובות של פנאקסיה הציבורית לפנאקסיה הפרטית צפוי לעמוד על לא פחות מ-20.9 מיליון שקלים, כאשר מן הסתם, לצורך השלמת המיזוג עם קבוצת ניהול ההשקעות ברק כמתוכנן, יידרש שפנאקסיה תהיה ללא חובות.

לצורך הורדת מפלס החובות של החברה, שלא מייצרת רווחים נכון לעכשיו, המוצא היחיד שלה הוא כנראה הנפקת מניות, שלרוב מתרחשת במחיר הנחה על מחיר השוק ויוצרת דילול משמעותי לבעלי המניות של החברה. אופציה נוספת היא מודל של הקצאת מניות לפנאקסיה הפרטית בתמורה לביטול חלק מהחוב. בשני המקרים בעלי המניות מדוללים לצורך חיסול החוב. למהלכים שכאלה כדאי לבעלי המניות לשים לב ואף להיזהר.

מחזיקי האג”ח של יוניבו הצביעו נגד מכירת החברה לנתן לכט

תוצאות מפתיעות מאסיפת מחזיקי האג”ח של חברת יוניבו (Univo), הנמצאת בימים אלו בהליכי פשיטת רגל. כזכור, נאמן החברה המנהל את הליכי חדלות הפירעון שלה, ערך מעין מכרז במסגרתו נתקבלה הצעת רכישת נכסי החברה על ידי איש העסקים נתן לכט, ממנהלי רשת הסופרמרקטים “קשת טעמים” לשעבר.

למרות שהפרטי העסקה סוכמו עקרונית, לאחר מכן החליטו מחזיקי אגרות החוב של החברה להצביע ברוב מוחץ של כ-97.77% נגד ההצעה למכירת פעילות החברה ללכט. הדבר לא אומר שהעסקה לא תצא לפועל, שכן ישנם נושים נוספים, וההחלטה הסופית תהיה של בית המשפט שייקבע האם לאשר את ההסכם או לא.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • נקסטייג’ – 0.00%
 • יוניבו – 0.00% (הפסקת מסחר)
 • קנאשור – 1.13%-
 • איי אמ סי – 2.15%-
 • תיקון עולם קנביט – 2.51%-
 • עמיר שיווק – 3.75%-
 • פנאקסיה – 4.39%-
 • שיח מדיקל – 4.53%-
 • טוגדר – 5.90%-
 • קנבוטק – 6.40%-
 • פארמוקן – 7.57%-
 • אינטליקנה – 11.85%-
 • אינטרקיור – 13.43%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר