אחרי הפסדים וחובות עתק – קנאשור עוזבת את הבורסה

חברת פרגון ריטייל הפרטית רוכשת את פעילות הקנאביס של חברת קנאשור הציבורית ללא תשלום אך תוך נטילת חובות בגובה כ-14 מיליון ש"ח. פרגון שייכת לעדה בר-קמה, מנכ"לית קנאשור הנוכחית המחזיקה כיום 50% ממניות חברת סולבר שהיא גם בעלת השליטה בקנאשור

חברת קנאשור (Cannassure) דיווחה היום (שני) על עזיבת שוק ההון ויציאה ממסחר בבורסה, כ-4 שנים לאחר שהחלה פעילות. עדיין נדרש אישור של המהלך באסיפת בעלי המניות שתתקיים ב-27 במארס, כלומר בעוד כחודש, אך סביר להניח שלא תהיה מניעה.

העזיבה תתבצע באמצעות מכירת פעילות החברה, הכוללת מתקן גידול בשיטת אינדור, מפעל ומעבדה – הממוקמים כולם בתוך המתחם של בעלת השליטה בחברה (49.42%), חברת סולבר, באשדוד – לחברת “פרגון ריטייל”, שבבעלות מלאה (100%) של עדה בר-קמה, המחזיקה ביחד עם בעלה, שמעון בר קמה, כ-50% ממניות סולבר. בית המרקחת לקנאביס שבבעלות קנאשור, בית מרקחת פארמסי, יישאר בידי החברה הציבורית.

בר קמה, המשמשת כיום כמנכ”לית קנאשור, זאת לדבריה בלי תשלום או החזר הוצאות כלשהו מצד החברה, צפויה להמשיך לנהל את החברה גם לאחר השלמת העסקה.

מדובר בעסקה המכונה בשפה השוק-הונית “עסקת ניקוי”, במסגרתה לא מתקבלת תמורה במזומן בגין הרכישה – אלא רק הסבת חובות.

הדבר נעשה בעבר במספר חברות, וחברת פרגון של בר קמה צפויה ליטול על עצמה חובות בהיקף מצטבר של כ-30 מיליון שקלים, מתוכם כ-10 מיליון שקלים לסולבר, 6 מיליון שקלים לספקים, עובדים וכו’ ו-14 מיליון שקלים לבנקים, בגין מספר רב של הלוואות שהעניקו לחברה לאורך הזמן.

לאחר השלמת העסקה, תישאר קנאשור הציבורית, שתהפוך למעשה ל”שלד בורסאי” וצפויה לשנות את שמה ולהימכר לגורם אחר כלשהו לצורך פעילות בתחום אחר, עם 600,000 שקלים בלבד של חובות לרואה חשבון, עורכי דין וכו’.

מאז תחילת פעילות מתקן הגידול של קנאשור, אי שם בשנת 2019, חוותה החברה קשיים משמעותיים. החברה השקיעה עשרות מיליוני שקלים בהקמת האופרציה של הגידול וקיוותה להחזיר את ההשקעה לאחר תחילת הגידול והייצור במתקני החברה.

אך חלומות לחוד, ומציאות לחוד. החברה הפסידה לא פחות מ-45.3 מיליון שקלים בשנתיים וחצי האחרונות (26 מיליון שקלים בשנת 2020, 15 מיליון שקלים בשנת 2021 ו-4.3 מיליון שקלים במחצית הראשונה של 2022, במונחי הפסד מייצג – מנוטרל הוצאות והכנסות חד פעמיות). 

הכנסותיה במחצית הראשונה של 2022 הסתכמו בכ-17 מיליון שקלים, אך הדבר הניב לה רווח גולמי (הכנסות פחות הוצאות על הפעילות השוטפת) של 1.4 מיליון שקלים בלבד – לא מספיק על מנת לאזן את החברה, שכאמור רשמה במהלך התקופה הנ”ל הפסד מייצג של כ-4.3 מיליון שקלים.

הפעילות שווה 0 ש”ח

לטופס הזימון של אסיפת בעלי המניות שזומנה כאמור לחודש הבא, מצורפת גם חוות דעת של חברת IFS, שנתנה הערכת שווי לפעילות החברה, בהתבסס על דוחותיה הכספיים.

בשורה התחתונה והחשובה ביותר של הערכת השווי, הלא היא שווי החברה, מצויין כי השווי של קנאשור, לאחר כל סכומי העתק שהושקעו בה, והחובות של 30 מיליון השקלים שנצברו בה – שווה אפס, בניקוי החובות.

הערכת שווי פעילות חברת קנאשור, מקור: דיווח החברה לבורסה

לצורך אישור העיסקה והוצאת פעילות הקנאביס מהחברה, יש להשיג רוב מקרב בעלי המניות, כאשר הקול של חברת סולבר בהצבעה לא יחשב מכיוון שבר-קמה הרוכשת נמנית על בעלי השליטה בה, ועל כן יש לה עניין אישי בהצבעה.

כאמור, ההחלטה צפויה לקבל את האישור בהצבעה, שכן החובות הרבים, ההפסדים ושווי השוק ההולך וקטן של החברה, העומד נכון להיום על 5.5 מיליון שקלים בלבד – מטים לטובת אישור ההצעה.

לאחר העיסקה, צפויה בעצם קנאשור הציבורית להפוך לשלד בורסאי כאמור, ריק מפעילות הקנאביס, כאשר החברה ככל הנראה תעבור מיזוג, שבתקופה הנוכחית לא קל למצוא, בשוויים הנכונים.

כמו בכל עסקה של מכירת פעילות של חברה ציבורית, עולה תהייה האם החברה תיכנס לרשימת השימור כתוצאה מהמהלך הזה, שכן חברה ללא פעילות משמעותית, בשווי השוק הנוכחי של קנאשור, בהחלט אמורה להיכנס על פי תקנון הבורסה לרשימת השימור, ולאחר כ-3 שנים להימחק מהמסחר.

אך החברה במסגרת סעיף בהסכם המכירה, מנסה לפתור את התסביך האפשרי הזה, באמצעות כך שפעילות בית המרקחת של החברה, נשארת בתוך קנאשור הציבורית. 

לצורך הותרת בית המרקחת אצלה, תישא החברה הציבורית בחוב של כ-2 מיליון שקלים, כאשר היא תוכל לבטל את החוב ולהעביר את בית המרקחת לסולבר, בהתאם לבחירתה.

או במילים אחרות: בית המרקחת, שנחשב לקטן בשוק הקנאביס המקומי, לא באמת צפוי להישאר בבעלות החברה הציבורית לטווח הארוך, אלא ככל הנראה רק נמצא אצל החברה באופן זמני, בשביל לנסות למנוע כניסה לרשימת השימור.

האם רשות ניירות ערך והבורסה “יבלעו את הפיתיון” או לא? את זה ככל הנראה נוכל לדעת רק בחודשים הקרובים.

ב-3 השנים האחרונות הציגה מניית החברה ירידה של לא פחות מ-93.5%, כך שאם השקעתם 100,000 שקלים בחברה בתחילת 2020, כעת היו לכם 6,500 שקלים ביד בלבד, ועוד הרבה הפסדים בכיס.

כעת, ניתן לומר בוודאות מסוימת כי תם פרק בחייה של החברה, הפרק בו הייתה החברה ציבורית, אך התקופה הקשה עוד לפניה – והיא תצטרך להתמודד עוד חובות של כ-30 מיליון שקלים, שיועברו אליה בתור חברה פרטית.

קנאשור משווקת כיום כ-17 מוצרי קנאביס בבתי המרקחת, בהם תפרחות ושמנים. לאחר שבתחילת דרכה היא הקפידה לשווק קנאביס מתוצרת מתקן האינדור שלה בלבד, במעלה הדרך החלה בשיווק קנאביס מתוצרת חוות-לוויין, כולל כמה ניסיונות לשיווק סחורה שייבאה מחו”ל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר