טוען...

שיא ישראלי חדש: חברת IMC הפסידה 94 מיליון שקל בשנה

חברת הקנאביס הישראלית IMC הוציאה במהלך שנת 2021 יותר כסף על הנהלה והוצאות כלליות כמעט מכל החברות הישראליות יחד, מה שהוביל לשיא ישראלי חדש, שלילי, בסקטור הקנאביס המקומי: הפסד של יותר מ-94 מיליון ש"ח בשנה. במקביל זינקו גם הכנסות החברה ביותר מ-240%

חברת איי.אמ.סי (IMC) פרסמה את דוחותיה השנתיים לשנת 2021 לפיהם היא רשמה הכנסות של כ-138 מיליון שקל, שהם גידול מרשים מאוד של כ-241% מול הכנסות של כ-40.4 מיליון שקל אשתקד. עם זאת, העלייה בהכנסות כוללת בתוכה גם את ההכנסות של חברת הקנאביס MYM, ושל חברת טרייכום פיננישל העוסקת בכלל במתן מימון לחברות קנאביס בצפון אמריקה כתחליף לבנקים ומחזיקה בפעילות גידול משלה בקנדה – שתיהן כזכור נרכשו בידי החברה במהלך השנה.

אך IMC גם רשמה שיא שלילי משמעותי שנמצא בשורה התחתונה. החברה הציגה הפסד מייצג של לא פחות מ-91.4 מיליון שקל בשנת 2021 (בנטרול תגמול מבוסס מניות, הכנסות מימון חד פעמיות וכן בנטרול הוצאות רישום לנאסד”ק ופחת נכסים בלתי מוחשיים). אם מחשיבים את הפחת על נכסים בלתי מוחשיים כהוצאה אמיתית, יוצא כי ההפסד המייצג של החברה בשנת 2021 עומד על כ-94.3 מיליון שקל.

הנתון הדרמטי הזה, הפסד של כ-94 מיליון שקל בשנה, הוא למעשה שיא כל הזמנים בסקטור הקנאביס הישראלי, הרבה מעל לשיא הקודם שהיה שייך לחברה אחרת, BOL תחת ההנהלה הקודמת שלה, שהציגה בשנת 2020 הפסד של כ-40 מיליון שקל.

אם מנסים לאתר את הסיבה העיקרית להפסד החריג, ניתן למצוא אותה די בקלות; בשנת 2021 רק הוצאות ההנהלה והכלליות, לא כולל תגמול מבוסס מניות, עמדו על כ-82 מיליון שקל, נתון שלשם השוואה שקול לכמעט כל הוצאות ההנהלה והכלליות לא כולל תגמול מבוסס מניות של כל חברות הקנאביס הישראליות יחדיו.

יש להדגיש כי גם ההכנסות וגם הרווחיות של כמה רכישות שביצעה החברה, בהן בית המרקחת אורנים פארם, בית המרקחת פארם ירוק, פעילות “פנאקסיה עד הבית” ובית המרקחת ורונה פארם – לא נכללות במלואן בדוח הכספי, שכן כללי החשבונאות קובעים שיש להכניס את נתוני הפעילויות רק החל ממועד הרכישה. כמו כן החברה לא ציינה כמה מתוך ההכנסות מקורו בפעילות מכירת בדיקות קורונה שהיא מנהלת גם כן.

תזרים מזומנים

בשורת תזרים המזומנים מפעילות שוטפת רשמה IMC תזרים שלילי בהיקף של כ-87.7 מיליון שקלים. חלק מהמשקיעים בשוק ההון מתייחסים לתזרים המזומנים מפעילות שוטפת כגורם חשוב מאוד המייצג למעשה את כמות הכסף שנכנסה או יצאה מהחברה לצורך פעילותה השוטפת. כלומר, אם חברה ביצעה רכישה משמעותית של מלאי או לא קיבלה עדיין תשלום מלקוחותיה, התזרים שלה יהיה נמוך יותר.

מנגד, ישנן גם בעיות בנתון הזה של תזרים מזומנים. לדוגמה: אם חברת קנאביס א’ מכרה 100 קילוגרם קנאביס במהלך שנת 2021 והרוויחה על המכירה מיליון שקל, אך את התשלום סוכם שתקבל רק בשנת 2022, הרי שבשנת 2021 היא לא תרשום תזרים מזומנים בגין המכירה ולמרות שכן נוצר לה רווח. בשנת 2022 היא כן תרשום תזרים מזומנים, למרות שהמכירה כלל לא התרחשה באותה השנה. במגזין קנאביס אנו מציגים גם את נתון תזרים המזומנים מפעילות שוטפת, אך גם את הרווח המייצג שלנו, שמנטרל במקרים רבים דברים לא תזרימיים, כגון הוצאות תגמול מבוסס מניות שאינן חוזרות ונשנות. 

מרג’ין אוף סייפטי

המרג’ין אוף סייפטי של IMC, שמחושב לפי נכסי החברה פחות התחייבויות ולא כולל רכוש קבוע שאת שוויו בעת מכירה קשה להעריך, וזאת ביחס לשווי השוק של החברה, עומד על כ-18.8%, נתון שהוא ממוצע ביחס לשאר חברות הענף.

הסכמים ושת”פים

ראשית, ל-IMC ישנם הסכמים לייבוא עם הזרוע הקנדית של חברה, במסגרתה היא מייבאת לישראל זנים מקנדה שמגודלים על ידה בקנדה, כדוגמת סדרה הזנים “WAGNERS” שלאחרונה הגיעו כ-399 קילוגרם ממנה לארץ. כמו כן, לחברה יש פעילות בגרמניה, במסגרתה היא מפיצה תוצרת של חברות קנדיות בגרמניה, וכן גם בדיקות קורונה אותם היא מפיצה לבתי המרקחת.

מה הלאה?

כתוצאה מההפסד סביר מאוד להניח ש-IMC, שנחשבה בשנה האחרונה לאחת ממובילות טרנד הרכישות של בתי מרקחת בתחום הקנאבס “מורידה רגל מהגז” בכל הקשור לרכישות, ומתמקדת בהתייעלות ומעבר לרווחיות. כתוצאה מכך, סביר להניח שהחברות שיח מדיקל ובול פארמה יתפסו את תפקידה של IMC וישתמשו ברווחים שלהן על מנת לרכוש בתי מרקחת נוספים.

לסיכום

בשנת 2021 החברה הפסידה מעל 90 מיליון שקל ובכך שברה את שיא כל הזמנים בקשר להפסד שנתי של חברת קנאביס ישראלית, בקופתה של החברה כ-35.5 מיליון שקל, קופה שמרבית חברות הקנאביס יכולות רק לחלום עליה, אך בהשוואה להפסד שהציגה החברה, הקופה הזו לא בטוח שתספיק בשביל לאפשר לה להמשיך במסע רכישות אגרסיבי כפי שאולי תכננה.

אין בנכתב המלצה לפעול בניירות ערך, כל העושה כן עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לפעילויות בניירות ערך שיעשו בעקבות הכתבה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר