טוען...

גרמניה: הלגליזציה אושרה בממשלה, בקרוב אישור סופי בפרלמנט

גרמניה צפויה להפוך למדינה השלישית באירופה שמאשרת לגליזציה, לאחר שהממשלה אישרה אתמול (ד') את המתווה להסדרת השוק הקנאביס בחוק, כך שתיאפשר גידול 3 צמחים בבית ורכישת עד 50 גרם קנאביס במועדונים חברתיים. כעת נדרש רק אישור הפרלמנט, אולי כבר במהלך השבועות הקרובים

ממשלת גרמניה אישרה אתמול (רביעי) את התוכנית ללגליזציה והסדרת שוק קנאביס חוקי. לא מדובר בדיוק בלגליזציה במובנה המקובל שמאפשר פתיחת חנויות לממכר קנאביס, אלא במעין “לגליזציה מבוקרת” במסגרתה יהיה מותר על פי חוק לכל אזרח במדינה להחזיק כמות מוגבלת של קנאביס לצריכה עצמית, אך לרכוש אותה רק ממועדוני-חברים ייעודיים, מעין קואופרטיבים של קנאביס, זאת לצד אפשרות לגדל עד 3 צמחי קנאביס בבית.

בכדי שהצעת החוק תיכנס לתוקפה היא נדרשת לקבל עוד את אישורו של הפרלמנט הגרמני (בונדסטאג), אשר נמצא בימים אלו בפגרת קיץ וצפוי לחזור לפעילות ב-4 בספטמבר. למרות התנגדות קולנית למדי לתוכנית מצידם של כמה פוליטיקאים שמרנים באופוזיציה, כמו גם פורומים מקצועיים של רופאים, שופטים, שוטרים ופעילים נגד שימוש בסמים, בסוכנות הידיעות AP מדווחים כי בממשלה מקווים שהחוק ייכנס לתוקף עוד במהלך שנת 2023.

כזכור, כבר לקראת סוף שנת 2022 פורסמה טיוטה ראשונה של מתווה הלגליזציה הגרמני להסדרת שוק הקנאביס בגרמניה, במסגרתו הקנאביס יוסר מחוק הסמים, תותר החזקה וצריכה לבוגרים מעל גיל 18, יתאפשר גידול של 2 צמחים בשטח פרטי ולפי אותה תכנית גם תתאפשר פתיחתן של חנויות ייעודיות למכירת קנאביס. עם זאת, התוכנית המקורית זכתה להתנגדות מצד גורמים שמרניים במדינה כמו גם מצד האיחוד האירופי המקפיד על אמנת הסמים של האו”ם הקובעת איסור על ממכר קנאביס למטרות פנאי, וכן חשש של מדינות באירופה מזליגת קנאביס מחוץ לגרמניה, לאור העובדה שגרמניה היא אחת ממדינות אמנת שנגן – 27 מדינות באיחוד האירופי שניתן לעבור ביניהן בחופשיות וכמעט ללא ביקורת גבולות או בידוק משטרתי.

על רקע ההתנגדות הזו, שר הבריאות קארל לוטרבאך ושר החקלאות קם אוזדמיר הכריזו במהלך מסיבת עיתונאים משותפת בחודש אפריל האחרון (2023) על מודל לגליזציה חדש, מעט יותר שמרני, במסגרתו ייפתחו “מועדוני קנאביס” ללא מטרות רווח, אולם לא תותר פעילות ממוסדת של חנויות קנאביס מסחריות.

50 גרם בחודש ממועדון קנאביס וגידול ביתי של עד 3 צמחים

המתווה המעודכן שאושר אתמול בקבינט הממשלתי של גרמניה, זהה בעיקרו למודל הלגליזציה שפורסם בחודש אפריל השנה, כאשר בשלב הראשון יתאפשר לכל אזרחי גרמניה לגדל עד שלושה צמחי קנאביס בביתם, או לרכוש עד 50 גרם קנאביס בחודש (עם מגבלה של עד 25 גרם לרכישה בפעם אחת), ממה שמכונה “מועדוני קנאביס חברתיים” (Cannabis Social Clubs) שיוגבלו לכמות של עד 500 חברים במועדון ולפחות על פי ההגדרה יפעלו ללא מטרות רווח. מועדונים אלה עשויים להזכיר מעט את מועדוני הקנאביס הנפוצים במדינות כמו ספרד, בלגיה או שוויץ, אך על פי המתווה הגרמני, במועדוני הקנאביס בגרמניה יחול איסור על צריכת הקנאביס בשטח המועדון.

הצעת החוק אוסרת על פתיחת מועדוני קנאביס בקרבת 200 מטרים או פחות ממוסדות חינוך (כגון בתי ספר, גני ילדים וכדומה), ובנוסף, צעירים בגילי 21-18 יוגבלו לרכישה של עד רק 30 גרם בחודש לכל היותר. כמו כן מוצרי הקנאביס המיועדים לאוכלוסיה צעירה זו יהיו כפופים למגבלה של עד 10% THC.

בשלב השני של המתווה, הגרמנים מתכוונים להתחיל בתוכנית פיילוט של לגליזציה מלאה במספר מצומצם של מחוזות בגרמניה למשך 5 שנים, שבמהלכן יפעלו חנויות קנאביס מסחריות בדומה לשוק הקנאביס המוסדר הקיים כיום בקנדה ובכמחצית ממדינות ארה”ב. בתום תקופת הניסיון הממשלה הגרמנית אמורה לאסוף נתונים אודות אופן התפעול של השוק ולהחליט בהתאם כיצד להחיל את ההסדרה על כלל המדינה.

“חקיקה חשובה המייצגת שינוי ארוך טווח במדיניות הסמים של גרמניה”

למרות הצעד החשוד ללגליזציה, הביקורת נשמעת לא רק מהמתנגדים “האוטומטיים” לעיל, המכנים את היוזמה “איבוד שליטה טוטאלי על הנזק משימוש בסמים”, אלא גם מצד תומכי לגליזציה, שטוענים שעודף הרגולציה שמוטל על פי התכנית על שוק הקנאביס, יעשה נזק ויאט את התוצאות החיוביות.

הפעיל החברתי אוליבר יורגנסון אמר ל-AP כי “מה שאנחנו מקבלים כאן זה עודף-רגולציה, זה המשך הדבקת הסטיגמה על צרכני קנאביס , לצד יותר מידי תקנות נוקשות שמקשות מאוד על מועדוני הקנאביס במדינה לפעול כראוי”.

קארל לוטרבאך, שר הבריאות, לא מתרגש מהדברים ובמהלך מסיבת עיתונאים שערך אמש טען כי “מדובר בחקיקה חשובה המייצגת שינוי ארוך טווח במדיניות הסמים של גרמניה”. לדבריו, מדובר בתוכנית המיישמת “תפיסה של לגליזציה מבוקרת”. כאשר הוא נשאל לגבי הביקורת שהתוכנית זוכה לה משני צידי המתרס הפוליטי הסביר כי “מדובר בסימן חיובי המעיד על כך שהחוק נוסח במידה רבה של מידתיות, אנו מעוניינים להגביל את השימוש בקנאביס ולהפוך אותו לבטוח יותר, במיחד לאור העובדה שמעורבים בסיפור הזה גם ילדים ובני נוער. אנחנו לא מעוניינים להרחיב את מעגל הצריכה.”

אם אכן תאושר התכנית לבסוף ובמועד המצופה, גרמניה תהפוך למדינה השלישית באירופה שמאשרת לגליזציה של קנאביס, ובתוך זמן קצר היא צפויה להפוך לשוק הקנאביס החוקי הגדול באירופה וכמובן אחד הגדולים בעולם. מצד שני, רבים מעריכים שכפי שקרה במלטה ובלוקסמבורג שכבר אישרו לגליזציה ובפועל טרם החלו במכירות קנאביס חוקיות זמן רב לאחר מכן, סביר להניח שגם במקרה של גרמניה זה ייקח יותר זמן מהמצופה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר