חוקי הקנאביס במדינות ארה”ב: לגליזציה, אי הפללה, רפואי – ואיפה זה אסור לחלוטין

חוקי הקנאביס והלגליזציה בארצות הברית: ערכנו עבורכם רשימה מתעדכנת ומעודכנת תדיר של הסטטוס החוקי של הקנאביס בכל אחת מ-50 מדינות ארצות הברית: מי אישרה לגליזציה מלאה, מי אישרה רק אי הפללה, מי עם קנאביס רפואי בלבד ובאיזו מדינה בארה"ב הקנאביס עדיין אסור ובלתי חוקי לחלוטין

מפת חוקי קנאביס בארצות הברית 2024
ציר זמן של הלגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי במדינות ארה"ב

ארה”ב מתקדמת לעבר לגליזציה. יש מדינות שעושות את זה מהר יותר מאחרות, אבל הכיוון הכללי הוא ברור.

בעוד שברמה הפדרלית קנאביס נותר אסור למטרות פנאי, הממשל הפדרלי מאפשר למדינות אוטונומיה לקבוע את מדיניות הקנאביס המקומית בתחום שלהן, במסגרת מדיניות שגובשה ע”י משרד המשפטים בתקופת הנשיא אובמה ובאה לידי ביטוי במזכר קול. בהתאם לכך, חוקי הקנאביס משתנים משמעותית ממדינה למדינה בארה”ב.

ערכנו עבורכם רשימה מתעדכנת ומעודכנת תדיר של הסטטוס החוקי של הקנאביס בכל אחת מ-50 מדינות ארצות הברית: מי אישרה לגליזציה מלאה, מי אישרה רק אי הפללה, מי עם קנאביס רפואי בלבד ובאיזו מדינה בארה”ב הקנאביס עדיין אסור ובלתי חוקי לחלוטין.

נכון להיום, מתוך 50 מדינות ארה”ב:

  • 24 מדינות בארה”ב אישרו לגליזציה מלאה (+וושינגטון די.סי)
  • 5 מדינות אישרו קנאביס רפואי וגם אי הפללה של שימוש פנאי
  • 2 מדינות בארה”ב אישרו אי-הפללה בלבד (ללא קנאביס רפואי)
  • 9 מדינות בארה”ב אישרו קנאביס רפואי בלבד
  • רק ב-10 מדינות בארה”ב קנאביס (תפרחות THC) אסור לגמרי

לפניכם הרשימה המלאה, לפי א’-ב’:

 

אוהיו – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 11.7 מיליון

אוהיו אישרה אי-הפללה ב-1975 כחלק מהגל המוקדם. החזקה של עד 100 גרם קנאביס אינה עבירה פלילית, ונושאת קנס מקסימלי של 150$. ב-2016 אוהיו אישרה קנאביס רפואי ויש בה 31 אלף מטופלים נכון לעכשיו. הצעת חוק ללגליזציה מלאה נכשלה ב-2015.

בנובמבר 2023 תושבי אוהיו אישרו חוק לגליזציה במשאל-עם והפכו אותה למדינה ה-24 בארה”ב שעושה זאת.

אוקלהומה – קנאביס רפואי

אוכלוסייה: 4 מיליון

תושבי אוקלהומה הצביעו בעד קנאביס רפואי במשאל עם ב-2016 עם רוב של 57%. בספטמבר 2018 עיר הבירה אוקלהומה סיטי עשתה אי-הפללה של החזקת קנאביס לשימוש עצמי עם קנס של עד 400$, וקראה למחוקקים במדינה לנקוט בצעד דומה. אין כרגע הצעות חוק על הפרק.

אורגון – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 4.2 מיליון

אורגון הייתה המדינה הראשונה בארה”ב שעשתה אי-הפללה של קנאביס ב-1973, ותושביה הצביעו בעד לגליזציה מלאה ב-2014. באורגון יש 600 חנויות קנאביס חוקיות, יותר מבכל מדינה אחרת, מה שהביא למצב שבו ההיצע עולה על הביקוש.

לאחרונה אורגון אישרה ייצוא קנאביס למדינות לגליזציה אחרות, מה שאמור לפתור את בעיית העודפים שלה. מותר להחזיק עד 28 גרם קנאביס ולגדל עד 4 צמחים. אורגון אישרה בשנת 2020 אי הפללה של כל סוגי הסמים ופטריות קסם לשימוש רפואי.

איווה – אסור לחלוטין

אוכלוסייה: 3.2 מיליון

ב-2014 איווה התירה שימוש רפואי בשמן קנאביס שמכיל עד 3% THC – מאז לא נעשתה התקדמות לקראת התרת קנאביס רפואי. באותה שנה הוגשה גם הצעת חוק לאי-הפללה שנכשלה.

החזקה של קנאביס בכל כמות היא עבירה פלילית מדרגת חומרה בינונית (עוון), כאשר בדומה לאינדיאנה החוק אינו מבדיל בין החזקה של גרם להחזקה של קילו.

איידהו – אסור לחלוטין

אוכלוסייה: 1.8 מיליון

קנאביס רפואי אינו חוקי באיידהו, והחזקת קנאביס היא עבירה פלילית – עבירה בינונית (עוון) עד 85 גרם ועבירה חמורה (פשע) בכמות גדולה יותר. הצעת חוק שהוגשה השנה לאישור קנאביס רפואי נתקעה ולא הצליחה לעבור לפני סיום המושב. הצעה חדשה תוגש ב-2020.

אילינוי – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 12.7 מיליון

ביוני 2019 חתם המושל ג’יי.בי פריצקר על הצעת החוק ללגליזציה של קנאביס למטרות פנאי, שתיכנס לתוקף בינואר 2020. אילינוי היא המדינה ה-11 שמאשרת לגליזציה והראשונה שעושה זאת בהחלטת מושל ולא במשאל עם.

אינדיאנה – אסור לחלוטין

אוכלוסייה: 6.7 מיליון

קנאביס אינו חוקי לשום מטרה באינדיאנה, גם לא לשימוש רפואי (למעט מוצרי קנאביס שמכילים פחות מ-0.3% THC, בהתאם לחוק המשק). ב-2013 הצעת חוק לאי-הפללה נכשלה, וב-2015 הצעת חוק לאישור קנאביס רפואי נכשלה גם היא.

החזקה של קנאביס בכל כמות היא עבירה פלילית מדרגת חומרה בינונית (עוון), כאשר החוק אינו מבחין כלל בין החזקה של גרם להחזקה של קילו. החזקה של 4.5 קילו ומעלה נושאת עונש מינימאלי של 2-8 שנות מאסר.

כרגע אין הצעות חוק באופק, אך אינדיאנה חולקת גבול עם שתי מדינות לגליזציה חדשות: מישיגן מצפון ואילינוי מהמערב. שתיהן עומדות להתחיל במכירות הקנאביס החוקיות שלהן בקרוב, כך שלאינדיאנה הולך להיות הרבה יותר קשה לאכוף את האיסור המוחלט שלה על קנאביס.

אלבמה – קנאביס רפואי

אוכלוסייה: 4.9 מיליון

אלבמה אישרה שימוש בקנאביס רפואי במאי 2021. מעבר לכך, במדינה השמרנית יש חוקי קנאביס קשוחים שלא צפויים להשתנות בקרוב. החזקה לשימוש עצמי היא עבירה פלילית בדרגת חומרה בינונית (עוון), אך החל מהפעם השניה מדובר בעבירה פלילית חמורה (פשע). נכון ל-2016, לשחורים באלבמה יש סיכוי של כמעט פי 4 להיעצר על החזקת קנאביס לעומת לבנים, ובאזורים נוספים הנתון הזה קופץ לפי 10.

אלסקה – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 737 אלף

אלסקה אישרה לגליזציה ב-2014, אבל נכון להיום יש לה את המכירות הכי נמוכות מבין כל מדינות הלגליזציה. עם זאת, במדינה מקווים שכניסתו לתוקף בהמשך השנה של החוק שיתיר לראשונה צריכה של קנאביס מחוץ לבית תוביל לפתיחה של קופישופס ומקומות בילוי שיגבירו את המכירות.

מותר להחזיק עד 28 גרם ולגדל עד 12 צמחים.

אריזונה – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 7.2 מיליון

קנאביס רפואי אושר במשאל עם באריזונה ב-2010 עם רוב מזערי של 50.1% מצביעים בעד. בשנת 2016, הצעת חוק ללגליזציה מלאה נדחתה ברוב קטן, עם 48.7% שהצביעו בעד. סקר ממרץ 2019 מראה כי היום כבר יש רוב ללגליזציה במדינה, עם 59% מהמשיבים שהצביעו בעד. בבחירות נובמבר 2020 אישרו תושבי אריזונה במשאל עם את הצעת החוק ללגליזציה מלאה, כלומר הסדרת שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי. אריזונה “קפצה” כך מאיסור מוחלט על שימוש בקנאביס, להתרה חוקית.

ארקנסו – קנאביס רפואי

אוכלוסייה: 3 מיליון

בנובמבר 2016 אושר בארקנסו קנאביס רפואי במשאל עם עם 53% שהצביעו בעד. החזקה של עד 110 גרם קנאביס היא עבירה פלילית בינונית (עוון) בשתי הפעמים הראשונות, והופכת לעבירה פלילית חמורה (פשע) בפעם השלישית. השנה הועלתה הצעת חוק לאי-הפללה, אך היא לא הספיקה להתקדם לפני שתם המושב של בית המחוקקים.

בנובמבר 2022 עלתה להצבעה במשאל עם הצעת חוק ללגליזציה מלאה במסגרת בחירות האמצע, אך זו נדחתה על ידי התושבים ברוב של כ-56%.

ג’ורג’יה – אסור (כמעט) לחלוטין

אוכלוסייה: 10.5 מיליון

ב-2015 ג’ורג’יה אישרה שימוש רפואי בשמן קנאביס שמכיל פחות מ-5% THC. קנאביס רפואי עדיין אינו חוקי. החזקה של עד 28 גרם היא עבירה פלילית מדרגת חומרה בינונית (עוון), והחזקה של כמות גדולה יותר היא עבירה פלילית חמורה (פשע). לשחורים יש סיכוי גבוה פי 3.7 להיעצר על החזקת קנאביס לעומת לבנים בג’ורג’יה. למרות שהחזקת קנאביס עדיין פלילית ברמת המדינה, מספר רב של ערים ומחוזות בג’ורג’יה העבירו חוקי אי-הפללה עירוניים בין השנים 2017 ל-2022, כולל הבירה אטלנטה.

דלאוור – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 967 אלף

באפריל 2023 אושרה לגליזציה מלאה בדלאוור, וכעת לכל תושב במדינה מותר להחזיק באופן חוקי עד 28 גרם תפרחות קנאביס או עד 12 גרם מיצויים. עם זאת, חנויות הקנאביס הראשונות במדינה צפויות להיפתח רק בשנת 2024, לאחר סיום ההליך הביורוקרטי של חקיקת התקנות הרגולטוריות לענף החדש.

במאי 2022, בית המחוקקים בדלאוור הצביע בעד הצעת חוק ללגליזציה מלאה, אך מושל דלאוור ג’ון קרני הטיל וטו על הצעת החוק, ופסל אותה.

בדצמבר 2015 אישרה דלאוור אי-הפללה של החזקת עד 28 גרם קנאביס, עם קנס של עד 100$. דלאוור אישרה קנאביס רפואי ב-2011.

דקוטה הדרומית – קנאביס רפואי בלבד

אוכלוסייה: 882 אלף

דרום דקוטה הצטרפה לגל המוקדם של האי-הפללה ב-1977, אבל מהר מאוד ‘התחרטה’ והחזירה את הענישה הפלילית, והחזקה לשימוש עצמי הפכה מאז לעבירה פלילית מדרגת חומרה בינונית (עוון).

היו לפחות 3 הצעות חוק ללגליזציה של קנאביס רפואי שנכשלו בדרום דקוטה בין 2006 ל-2015, אך בשנת 2020, במשאל עם בבחירות בנובמבר, הצביעו תושבי דרום דקוטה בעד לגליזציה מלאה לקנאביס, כלומר הסדרת שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי. במקביל אושרה גם הצעת חוק להקמת ענף קנאביס רפואי.

עם זאת, בחלוף מספר חודשים ביטל בית המשפט את החלטת הציבור ובשלב זה אין לגליזציה בדקוטה הדרומית.

בשנת 2021 אישרה דקוטה הדרומית הקמת ענף קנאביס רפואי.

בנובמבר 2022 עלתה להצבעה במשאל עם הצעת חוק ללגליזציה מלאה במסגרת בחירות האמצע, אך זו נדחתה על ידי התושבים ברוב של כ-55%.

דקוטה הצפונית – אי-הפללה, קנאביס רפואי

אוכלוסייה: 760 אלף

צפון דקוטה אישרה קנאביס רפואי ב-2016 במשאל עם עם 64% מהתושבים שהצביעו בעד. במאי 2019 אושרה אי-הפללה של החזקת עד 15 גרם, אך עם קנס כספי גבוה במיוחד של 1,000$.

בנובמבר 2018 הועלתה למשאל עם הצעת חוק ללגליזציה מלאה, שנדחתה ברוב של 59% שהצביעו נגד מול 41% שהצביעו בעד.

בנובמבר 2022 עלתה להצבעה במשאל עם הצעת חוק ללגליזציה מלאה במסגרת בחירות האמצע, אך זו נדחתה על ידי התושבים ברוב של כ-55%.

הוואי – אי-הפללה וקנאביס רפואי

אוכלוסייה: 1.4 מיליון

ביוני 2019 אושרה אי-הפללה של החזקת עד 3 גרם בהוואי, והיא נכנסה לתוקף בינואר 2020. הצעת חוק ללגליזציה מלאה עברה ב-2020 בהצבעה בפה אחד בועדת המשפט של הסנאט, אך היא לא הצליחה לעבור בועדה נוספת לפני התאריך האחרון שהוקצה לה. כרגע אין הצעות חוק נוספות על הפרק.

הוואי היא אחת המדינות הראשונות בארה”ב שאישרו קנאביס רפואי, בשנת 2000.

וושינגטון – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 7.5 מיליון

וושינגטון היא המדינה הראשונה בארה”ב שעשתה לגליזציה מלאה ב-2012, 4 ימים לפני קולורדו. מותר להחזיק עד 28 גרם קנאביס, אך גידול בבית אסור – למעט מטופלים.

וושינגטון די.סי – חוקי (כמעט) לחלוטין

אוכלוסייה: 633 אלף

בירת ארה”ב וושינגטון די.סי אישרה לגליזציה ב-2014, אך ללא פתיחת חנויות קנאביס חוקיות. היא כן התירה לגדל עד 6 צמחים. הצעת חוק לאישור מכירת קנאביס בחנויות הוגשה בינואר 2019 ועדיין נמצאת בהליכים.

בעקבות האיסור על חנויות קנאביס נוצר שוק אפור במסגרתו מי שרוצה למכור קנאביס מוכר מוצר אחר ביחד איתו וטוען כי את הקנאביס ‘נתן במתנה’ ביחד עם המוצר האחר. אסור למכור קנאביס, אך מותר ‘לתת אותו במתנה’.

ויומינג – אסור לחלוטין

אוכלוסייה: 578 אלף

בויומינג אפילו להיות תחת השפעת קנאביס זה עבירה פלילית מדרגת עוון, וכך גם החזקה של עד 78 גרם לכל מטרה. סקרים מראים 62% תמיכה באי-הפללה ו-81% תמיכה בקנאביס רפואי בקרב התושבים, אך ניסיונות להעברת חקיקה חלופית כשלו בשנים האחרונות.

ויסקונסין – אסור לחלוטין

אוכלוסייה: 5.8 מיליון

קנאביס אסור בשום צורה – החזקה של כל כמות היא עבירה מדרגת עוון בפעם הראשונה ועבירה מדרגת פשע בפעמים הבאות. המושל טוני אבר הביע תמיכה באי-הפללה ובקנאביס רפואי, אך המחוקקים הרפובליקנים במדינה מתנגדים. באפריל 2021 אמר מושל ויסקונסין טוני אוורס כי הוא מעוניין בלגליזציה אך נדרשת תמיכת המחוקקים במדינה לשם כך.

וירג’יניה – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 8.52 מיליון

וירג’יניה אישרה לגליזציה מלאה של קנאביס כולל גידול ביתי של עד 4 שתילים והחזקת עד 28 גרם, לצד הקמת שוק ייצור ומסחר שימוסה בכ-25%. החוק אושר בהליך חקיקה מזורז ב-28 בפברואר 2021.

וירג’יניה אישרה אי-הפללה של החזקת עד 28 גרם קנאביס ב-21.5.20. העונש המקסימלי כעת הוא קנס של 25$, ללא רישום פלילי.

וירג’יניה אישרה שימוש רפואי בשמן קנאביס שמכיל עד 5% THC ב-2015, למעט זאת קנאביס רפואי אינו מותר.

לפי סקרים 8 מתוך 10 תושבים בוירג’יניה תומכים באי-הפללה ו-62% תומכים בלגליזציה מלאה.

וירג’יניה המערבית – קנאביס רפואי

אוכלוסייה: 1.8 מיליון

קנאביס רפואי אושר ב-2017, החזקת קנאביס למטרות פנאי בכל כמות היא עבירה מדרגת עוון.

ורמונט – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 626 אלף

ורמונט אישרה לגליזציה מלאה ב-2018 והיא הראשונה שעשתה זאת בהחלטת מושל וללא משאל עם. הצעת החוק המקורית כללה רק את הסרת הענישה על החזקה של עד 28 גרם וגידול של עד 2 צמחים – אך לא הסדירה את נושא החנויות. הצעת חוק משלימה שמאפשרת מכירת קנאביס בחנויות עברה באוקטובר 2020, ונכנסה לתוקף במאי 2022.

טנסי – אסור לחלוטין

אוכלוסייה: 6.8 מיליון

קנאביס אסור לחלוטין לשום מטרה בטנסי, למעט שמן שמכיל פחות מ-0.9% THC למטרות רפואיות, החל מ-2015. עם זאת, בשתי הערים הגדולות במדינה, נאשוויל וממפיס, אושרה אי-הפללה מקומית ב-2016, עם קנס נמוך של 50$.

במרץ 2021 הוגשה הצעת חוק לאישור קנאביס רפואי, אך היא לא עברה בסנאט.

טקסס – אסור לחלוטין

אוכלוסייה: 28.7 מיליון

באפריל 2019 בית הנבחרים בטקסס הצביע בעד הצעת חוק לאי-הפללה ברוב של 98 בעד מול 43 נגד. עם זאת, החוק לא עברט בסנאט, בעיקר בגלל ההתנגדות העזה של סגן המושל דן פטריק.

יש לציין כי לא מעט ערים בטקסס, כולל אוסטין ודאלאס, כבר אימצו מדיניות מקומית של אי-הפללה. טקסס התירה קנאביס רפואי עם ריכוז THC נמוך מ-1% בלבד, וקשה לדעת כמה זמן ייקח למדינה השמרנית לאשר תוכנית קנאביס רפואי אמיתית.

יוטה – קנאביס רפואי

אוכלוסייה: 3.2 מיליון

יוטה היא המדינה הראשונה בארה”ב שאסרה על קנאביס, עוד ב-1915. ב-2018 היא אישרה קנאביס רפואי, אך החזקה שלא למטרות רפואיות היא עדיין עבירה פלילית מדרגת חומרה בינונית עד 28 גרם, ועבירה חמורה יותר בכמויות גדולות יותר. כרגע אין הצעות חוק באופק.

לואיזיאנה – אי הפללה וקנאביס רפואי

אוכלוסייה: 4.7 מיליון

ב-2015 לואיזיאנה אישרה קנאביס רפואי, וב-2021 היא אישרה אי-הפללה להחזקה של עד 14 גרם קנאביס, עם קנס של 100 דולר.

מונטנה – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 1 מיליון

קנאביס רפואי אושר במונטנה במשאל עם ב-2004 עם רוב של 62% מצביעים בעד. עם זאת, ב-2011 נעשה ניסיון של הרפובליקנים במדינה לאסור מחדש על קנאביס רפואי, שנגמר בהחלת מגבלות קשות ושלילת רישיונות ממטופלים רבים, מה שהוריד את מספרם מ-31 אלף ב-2011 ל-9,000 בלבד.

בנובמבר 2016 נערך משאל עם נוסף, הפעם על הצעת חוק שנועדה לבטל את ההגבלות החדשות שהוטלו על קנאביס רפואי. ההצעה עברה עם רוב של 58% מצביעים בעד, מה שמעיד כי התושבים והממשל במונטנה אינם רואים עין בעין.

החזקה של עד 60 גרם היתה עבירה פלילית מדרגת חומרה בינונית (עוון), והחזקה של מעל 60 גרם היתה עבירה פלילית חמורה (פשע), אך בנובמבר 2020 אישרה המדינה לגליזציה מלאה במשאל עם בבחירות. זו המדינה הראשונה שעוברת מאיסור מוחלט, אף ללא אי הפללה, להתרה מוחלטת ושימוש חוקי גם למטרות פנאי. ענף קנאביס רפואי הוקם במונטנה כחצי שנה קודם.

מיזורי – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 6.1 מיליון

במרץ 2014 אושרה במיזורי אי-הפללה של החזקת עד 10 גרם, אך רק עבור הפעם הראשונה. החל מהפעם השניה מדובר בעבירה פלילית מדרגת חומרה בינונית (עוון). מיזורי אישרה קנאביס רפואי ב-2018 עם 66% מצביעים בעד במשאל עם.

בבחירות האמצע בנובמבר 2022 אישרו תושבי מיזורי את הצעת החוק ללגליזציה מלאה והפכו אותה למדינה ה-21 בארה״ב שעושה זאת. על פי החוק החדש, יוקם שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי בו מבוגרים מגיל 21 ומעלה יורשו לרכוש ולהחזיק עד 84 גרם קנאביס לשימוש עצמי באופן חוקי, ולגדל עד 6 צמחי קנאביס בבית לצורך שימוש אישי. רישומים פליליים מן העבר בגין החזקת קנאביס לשימוש עצמי יבוטלו אוטומטית. השוק עצמו למכירת קנאביס ייפתח ככל הנראה רק במהלך 2023-24.

מיין – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 1.3 מיליון

ב-1976 מיין הייתה המדינה השלישית בארה”ב שעשתה אי-הפללה של החזקת כמות קטנות של קנאביס, וב-2009 הכמות הועלתה ל-70 גרם. לגליזציה מלאה אושרה במשאל עם בנובמבר 2016.

מותר להחזיק עד 71 גרם קנאביס ולגדל עד 12 צמחים.

מינסוטה – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 5.6 מיליון

בנובמבר 2018, תושבי מינסוטה בחרו מושל חדש, טים וולץ, שתומך בלגליזציה. עם זאת, הבחירה שלו עדיין לא היתרגמה לתוצאות, והצעות חוק שהוגשו גם לבית הנבחרים וגם לסנאט לא הצליחו לעבור בועדות.

ב-1976, במהלך גל קצר של אי-הפללה ששטף כמה מדינות בארה”ב, מינסוטה אישרה אי-הפללה של החזקת עד 42.5 גרם קנאביס, וב-2014 אישרה גם קנאביס רפואי.

ב-30 במאי 2023 אישרה מינסוטה לגליזציה מלאה והפכה למדינה ה-23 בארה”ב לעשות זאת. מושל מינסוטה חתם על החוק לאחר אישורו בבית הנבחרים ובסנאט.

החוק החדש במינסוטה מתיר החזקה של עד 900 גרם קנאביס בבית, 56 גרם קנאביס בחוץ, וגידול של עד 8 צמחי קנאביס בבית לשימוש עצמי. מכירת קנאביס בחנויות חוקיות צפויה להתחיל בשנת 2024.

מיסיסיפי – (כמעט) אי-הפללה וקנאביס רפואי

אוכלוסייה: 3 מיליון

כמו מינסוטה, גם מיסיסיפי קפצה על גל האי-הפללה המוקדם בשנות ה-70, וקבעה קנס של 250$ על החזקה של עד 30 גרם בפעם הראשונה. בניגוד למינסוטה, במיסיסיפי החל מהפעם השניה כבר מדובר בעבירה פלילית מדרגת חומרה נמוכה (Petty Misdemeanor).

קנאביס רפואי אושר במיסיסיפי במשאל עם בבחירות 2020. החוק נכנס לתוקף בפברואר 2022 לאחר שמושל המדינה טייר ריבס חתם על החוק החדש. לפי החוק החדש בין היתר מותרת רכישת עד 3.5 גרם קנאביס רפואי ביום למטופלים שקיבלו מרשם רופא.

מישיגן – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 10 מיליון

מישיגן אישרה קנאביס רפואי ב-2008, ו-10 שנים לאחר מכן ב-2018 אישרה לגליזציה מלאה עם רוב של 56% במשאל עם. חנויות הקנאביס החוקיות נפתחו בתחילת 2020. מותר לגדל עד 12 צמחים ולהחזיק עד 70 גרם של קנאביס מחוץ לבית ו-700 גרם של קנאביס בתוך הבית.

מסצ’וסטס – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 6.9 מיליון

מסצ’וסטס אישרה לגליזציה מלאה במשאל עם ב-2016 עם רוב של 54% מצביעים בעד. מותר לגדל עד 6 צמחים ולהחזיק עד 28 גרם של קנאביס מחוץ לבית ו-280 גרם של קנאביס בתוך הבית.

מרילנד – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 6 מיליון

ב-2013 אושר קנאביס רפואי במרילנד, ובאפריל 2014 אושרה אי-הפללה של החזקת עד 10 גרם. העונש הוא קנס של 100$ בפעם הראשונה, 250$ בפעם השניה, ו-500$ החל מהפעם השלישית.

בסקר שנערך ב-2016, 61% מתושבי מרילנד תמכו בלגליזציה מלאה, אך הצעת חוק שהועלתה ב-2017 לא הצליחה לעבור בקונגרס.

בבחירות האמצע בנובמבר 2022 אישרו תושבי מרילנד את הצעת החוק ללגליזציה מלאה והפכו אותה למדינה ה-20 בארה״ב שעושה זאת. על פי החוק החדש, יוקם שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי בו מבוגרים מגיל 21 ומעלה יורשו לרכוש ולהחזיק עד 42 גרם קנאביס לשימוש עצמי באופן חוקי, ולגדל עד 2 צמחי קנאביס בבית לצורך שימוש אישי. רישומים פליליים מן העבר בגין החזקת קנאביס במשקל של עד 70 גרם במרילנד יבוטלו אוטומטית, בעוד שמי שהורשעו בעבירות החזקה שלא לשימוש עצמי או סחר לא חוקי יוכלו להגיש לבית המשפט בקשה למחיקת הרישום. יחד עם זאת, מכירות קמעונאיות צפויות להתחיל בפועל רק ב-2024 או 2025, לאחר שבמהלך 2023 ינוסחו סעיפי החוק ותיקבע סופית הרגולציה.

נבדה – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 3 מיליון

בנובמבר 2016 אישרה נבדה לגליזציה במלאה עם רוב של 55% מצביעים בעד במשאל עם. לתושבים בנבאדה מותר להחזיק עד 71 גרם קנאביס אך אסור להם לגדל אותו בעצמם אלא אם כן הם גרים מרחק של לפחות 40 ק”מ מחנות הקנאביס הקרובה ביותר. אם הם גרים מספיק רחוק, מותר להם לגדל עד 6 צמחים.

נברסקה – (כמעט) אי-הפללה

אוכלוסייה: 1.9 מיליון

נברסקה היא עוד אחת מהמדינות שקפצו על גל האי-הפללה של שנות ה-70, אך היא אימצה אי-הפללה של החזקה לשימוש עצמי רק עבור הפעם הראשונה – החל מהפעם השניה החזקה של כל כמות היא עבירה מדרגת חומרה בינונית (עוון).

ב-2012 היו בנברסקה 7,756 מעצרים על החזקת קנאביס לשימוש עצמי, שיעור מעצרי קנאביס מהגבוה בארה”ב. לפי האגודה האמריקאית לזכויות האזרח, לשחורים בנברסקה יש סיכוי גבוה פי 5 להיעצר על החזקת קנאביס לעומת לבנים.

ב-2014 נברסקה, ביחד עם אוקלהומה, ניסתה לתבוע את מדינת קולורדו השכנה בטענה שהלגליזציה שם מחדירה קנאביס לנברסקה. ב-2016 בית המשפט העליון דחה את התביעה. ב-2015 הועלתה הצעת חוק לאישור קנאביס רפואי שנפלה בהצבעה בסנאט בגלל פער של 3 קולות.

ניו ג’רזי – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 8.9 מיליון

ב-2010 אישרה ניו ג’רזי קנאביס רפואי, ובשנים האחרונות כמה הצעות חוק ללגליזציה מלאה נכשלו בה, עד שבבחירות נובמבר 2020 הצביעו תושבי ניו ג’רזי במשאל עם בעד לגליזציה מלאה, כלומר הסדרה של שוק קנאביס חוקי.

במהלך השנים החזקה של עד 50 גרם היתה עבירה פלילית מדרגת חומרה בינונית (עוון) בניו ג’רזי, והחזקה של מעל 50 גרם היתה עבירה פלילית חמורה (פשע). בשנת 2017 נעצרו בניו ג’רזי 34,500 איש על עבירות קנאביס, יותר מכל מדינה אחרת בארה”ב.

ניו המפשייר – אי-הפללה וקנאביס רפואי

אוכלוסייה: 1.4 מיליון

ב-2013 אישרה ניו המפשייר קנאביס רפואי, וב-2014 נכשלה הצעת חוק ללגליזציה מלאה במדינה. באפריל 2017 אושרה אי-הפללה של החזקת עד 21 גרם, עם קנס של 100$ בפעם הראשונה והשניה וקנס של 300$ החל מהפעם השלישית.

באפריל 2019 הצעת חוק חדשה ללגליזציה עברה בהצבעה בבית הנבחרים עם רוב של 200 קולות בעד מול 163 נגד. עם זאת, ב-30 במאי הסנאט הצביע לדחות את הדיונים בהצעת החוק עד ינואר 2020.

חשוב לציין שכל שלושת המדינות שגובלות עם ניו המפשייר: מיין, ורמונט, ומסצ’וסטס, כבר אישרו לגליזציה מלאה.

ניו יורק – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 19.5 מיליון

ביולי 2019 חתם המושל אנדרו קומו על הצעת החוק לאי-הפללה, שקבעה קנס כספי של 50$ בלבד על החזקה של עד 28 גרם קנאביס.

ב-31 במארס 2021 חתם המושל ואישר סופית את הצעת החוק ללגליזציה מלאה לפיה קנאביס מותר מעתה בניו יורק לשימוש עצמי ולגידול ביתי של עד 6 צמחים.

ניו מקסיקו – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 2.1 מיליון

לניו מקסיקו יש שוק קנאביס רפואי משגשג עם מעל 90 חנויות, ובאפריל 2019 היא אישרה אי-הפללה של החזקת עד 15 גרם של קנאביס עם קנס של 50$ בלבד. ב-12.4.21 חתמה מושלת ניו מקסיקו ואישרה סופית את הצעת החוק ללגליזציה מלאה, שמתירה החזקה של 56 גרם וגידול של עד 6 צמחים לשימוש עצמי חוקיים למבוגרים.

פלורידה – קנאביס רפואי

אוכלוסייה: 21.3 מיליון

עם 190 אלף מטופלי קנאביס עד כה, ולאחר שבוטלה בחודש מרץ התוכנית להגביל את המטופלים לשמן בלבד (ללא פרחים), תעשיית הקנאביס הרפואי של פלורידה צפויה להמשיך ולגדול.

החל מיוני 2015, ישנה מגמה של ערים ומחוזות בפלורידה שמאשרות אי-הפללה מקומית של קנאביס, אך הצעת החוק לאי-הפללה שהוגשה ב-2017 לבית הנבחרים לא הצליחה להתקדם. החזקה של עד 20 גרם קנאביס היא עבירה פלילית בינונית (עוון), והחזקה של מעל 20 גרם היא עבירה פלילית חמורה (פשע).

פנסילבניה – קנאביס רפואי

אוכלוסייה: 12.8 מיליון

החזקת קנאביס שלא למטרה רפואית היא עבירה פלילית מדרגת חומרה בינונית (עוון) בפסינלבניה, אך בכמה מהערים הגדולות ביותר במדינה יש חוקי אי-הפללה מקומיים. קנאביס רפואי אושר ב-2016.

קולורדו – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 5.7 מיליון

קולורדו היא המדינה השניה (אחרי וושינגטון) שעשתה לגליזציה ב-2012. בשנת 2018, מכירות הקנאביס במדינה הסתכמו ב-1.55 מיליארד דולר, והמדינה הרוויחה 266 מיליון דולר במיסים.

מותר להחזיק עד 28 גרם ולגדל עד 6 צמחים.

קונטיקט – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 3.6 מיליון

מאז 2011, בקונטיקט יש אי-הפללה של החזקת עד 14 גרם של קנאביס, עם קנס של עד 150$ בפעם הראשונה ו200$-500$ בפעמים הבאות. צעירים מתחת לגיל 21 שנתפסים עם כל כמות של קנאביס מקבלים שלילת רישיון נהיגה ל-60 יום.

סקר מיוני 2019 מצא כי 59% מתושבי קונטיקט תומכים בלגליזציה מלאה של קנאביס למטרות פנאי. קנאביס רפואי חוקי בקונטיקט מאז 2012.

ב-22 ביוני 2021 חתם המושל נד למונט על הצעת החוק ללגליזציה לאחרי אישורים בסנאט ובבית המחוקקים, והפך את חוק הלגליזציה לחוק. החל מ-1 ביולי 2021 קנאביס חוקי להחזקה ושימוש במשקל עד 43 גרם. חנויות ייפתחו לקראת סוף השנה.

החל מ-1.7.2023, לתושבי קונטיקט מותר גם לגדל קנאביס בביתם – החוק מתיר לכל אדם מעל גיל 21 לגדל במקביל עד 3 צמחים בוגרים ו-3 צמחים שאינם בוגרים, כלומר 6 צמחים בסך הכל בשני מחזורי גידול שונים במקביל. בכל בית מותר לגדל עד מקסימום 12 צמחים, גם אם גרים באותו בית יותר משני אנשים.

קליפורניה – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 39.6 מיליון

קליפורניה הייתה המדינה הראשונה שאישרה קנאביס רפואי ב-1996, וב-2016 היא אישרה לגליזציה במשאל עם ברוב של 57%. המכירות החוקיות החלו ב-2018, מותר להחזיק עד 28 גרם ולגדל עד 6 צמחים.

קנזס – אסור לחלוטין

אוכלוסייה: 2.9 מיליון

קנאביס אינו חוקי לשום מטרה בקנזס, גם לא קנאביס רפואי (למעט מוצרים שמכילים פחות מ-0.3% THC, בהתאם לחוק המשק). ניסיונות להעביר הצעת חוק לאישור קנאביס רפואי ב-2013 ו-2015 לא צלחו, וכרגע אין הצעות חוק נוספות על הפרק.

החזקה של עד 450 גרם היא עבירה פלילית מדרגת חומרה בינונית (עוון) בפעם הראשונה, והחל מ-2017 גם בפעם השניה. החל מהפעם השלישית מדובר בעבירה פלילית חמורה (פשע).

קנטקי – קנאביס רפואי

אוכלוסייה: 4.5 מיליון

קנאביס רפואי אושר לראשונה בקנטקי ב-31 במרץ 2023. שימוש פנאי בקנאביס הוא עדיין עבירה פלילית.

החזקה של עד 230 גרם וגידול של עד 5 צמחים היא עבירה פלילית מדרגת חומרה בינונית (עוון), והחזקה או גידול של כמויות גדולות יותר היא עבירה פלילית חמורה (פשע).

קרוליינה הדרומית – אסור לחלוטין

אוכלוסייה: 5.1 מיליון

קנאביס אסור לשום מטרה בדרום קרוליינה, למעט שמן קנאביס שמכיל פחות מ-0.9% עבור מטרות רפואיות, החל מ-2014.

קרוליינה הצפונית – אי-הפללה

אוכלוסייה: 10.4 מיליון

צפון קרוליינה הייתה גם היא חלק מגל האי-הפללה של שנות ה-70, ועד היום החזקה של עד 15 גרם קנאביס אינה עבירה פלילית. הצעת חוק לאישור קנאביס רפואי נכשלה ב-2014, וב-2015 אושר שימוש רפואי ב-CBD בלבד.

סקרים מראים כי 80% מתושבי צפון קרוליינה תומכים בהתרת קנאביס רפואי. לפי האגודה לזכויות האזרח, 50% ממעצרי הקנאביס במדינה הם של שחורים, וזאת למרות שהם מהווים רק 22% מהאוכלוסיה.

רוד איילנד – חוקי, לגליזציה מלאה

אוכלוסייה: 1 מיליון

קנאביס רפואי אושר ברוד איילנד ב-2006, ובמאי 2022 חתם מושל המדינה על חוק קנאביס חדש ואישר למעשה לגליזציה. על פי החוק החדש מותרת החזקה של עד 28 גרם קנאביס לשימוש עצמי, גידול של עד 6 צמחי קנאביס בבית והחזקה של עד 280 גרם קנאביס בבית באופן חוקי. בשנת 2023 צפויות להיפתח חנויות חוקיות לממכר קנאביס למבוגרים מגילאי 21 ומעלה.

ראו גם:
מפת חוקי הקנאביס בעולם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר