איך לטוס עם קנאביס רפואי לחו"ל (או לאילת)

רוצה לטוס עם קנאביס לאילת או לחו"ל? מה קורה אם נוסעים למדינה בה הקנאביס אסור? איך מקבלים אישור רשמי לכך ולמה משרד הבריאות מסרב להסביר את הנהלים? והאם מותר לעלות לטיסה בשמי ישראל עם קנאביס רפואי? בדקנו, והתוצאות לפניכם.

מה עושה מטופל קנאביס רפואי שרוצה לטוס עם קנאביס לחו"ל? ומה אם הוא רוצה לטוס לאילת?

לשתי השאלות הללו משרד הבריאות מסרב להגיב מזה שנים ארוכות. לא אומרים שכן, אבל גם לא אומרים שלא. אז בדקנו.

מטוס קנאביס
טיסה עם קנאביס רפואי לחו"ל

טיסה עם קנאביס רפואי לאילת

אלו המעוניינים לנסוע לאילת יכולים לשאת את הקנאביס עימם בצמוד לרישיון. חברת "ישראייר" עמה בדקנו הבהירה שאין כל חיפוש אחר קנאביס בעלייה או בירידה מהמטוס ושבמידה ומדובר בתרופה ברישיון הם יתייחסו אליה ככל תרופה אחרת.

טיסה עם קנאביס רפואי לחו"ל

אבל מה עושה מטופל קנאביס רפואי שרוצה לטוס לחו"ל, בין אם לסוף שבוע בקפריסין או חודש טיול באירופה? כאן העניינים מסתבכים מאחר ומדובר במעבר בין מדינות עם חוקי סמים שונים וכן מעבר בשדות תעופה המחפשים באופן קבוע אחר "הברחות" קנאביס בלתי חוקי.

מבדיקה שערכה מערכת המגזין בשיתוף עם מטופלים רפואיים, דווקא היציאה מהארץ עם קנאביס רפואי היא לא בעיה וישראל עצמה לא שמה רגליים בדרך. הבעיה היא במרבית המדינות האחרות שלא מתירות כניסה עם קנאביס לשטחן, גם לא כאשר מדובר בתרופה קבועה.

לפניכם תוצאות הבדיקה שערכנו:

לאן מותר לטוס עם קנאביס?

נתחיל מרשימת המדינות שמתירות כניסה לשטחן עם קנאביס, שלצערנו מסתכמת ב-2 מדינות בלבד. במדינות אלו תוכלו להסתובב עם התרופה בדיוק באותם תנאים כמו בארץ, אך חשוב שלא לעשן את הקנאביס במקומות ציבוריים מדי ולא לעורר בעיות מיותרות.

הולנד, שווייץ וניו זילנד – תרגום רישיון

ההליך הביורוקרטי הקליל ביותר שנתקלנו בה היה בשגרירויות הולנד, שווייץ וניו זילנד, בהן הצעד היחיד שנדרש לאישור כניסה עם קנאביס רפואי הוא תרגום הרישיון (לגרמנית או הולנדית, בניו זילנד לאנגלית) על ידי נוטריון.

לאחר שיש בידכם את הרישיון המתורגם, תוכלו להיכנס לתחומי הולנד, שוויץ או ניו זילנד עם כל כמות של קנאביס שמותרת ברישיון שלכם (מרשם של חודש בודד), כל עוד אתם מצהירים בגלוי על נשיאת החומר. במידה ונתקלתם בבעיה מצד כוחות הביטחון המקומיים, הראו להם את הרישיון המתורגם והם יעזבו אתכם לנפשכם.

איטליה – תרגום רישיון והחתמת קונסוליה

כדי להיכנס לאיטליה עם קנאביס רפואי עליכם פשוט לתרגם את הרישיון הרפואי ולהחתים נוטריון. לאחר מכן מחתימים את הקונסוליה האיטלקית על טופס שנמצא שם – ואתם מוכנים לנסיעה.

רומניה – תרגום רישיון והצהרה במכס

יש לתרגם את הרישיון לרומנית ע"י נוטריון, ולקבל חותמת נוספת של שגרירות רומניה בישראל או של הקונסוליה הרומנית. כמובן חובה להחזיק את התרופה והרישיון צמודים אליכם בכל עת – בשום פנים ואופן אין לשים את הקנאביס במזוודה באזור הכבודה. לאחר הנחיתה יש לגשת מיד לפקיד המכס כדי להציג בפניו את הרישיון המתורגם ולהצהיר בפניו על התרופה.

יש לציין שללא אישור הקונסוליה לא תוכלו להכניס אתכם את הקנאביס לרומניה. דווח לנו לאחרונה על ישראלי שנעצר בכניסה לאחר שהביא עימו את התרופה. הקנאביס הרפואי הוחרם והוא נאלץ לעבור לילה של חקירות. לאחר מכן שוחרר ללא אישום.

בריטניה וצ'כיה – תרגום רישיון ומסמכים מגבים

החוק בנוגע לנושא בבריטניה ובצ'כיה (לא רק פראג) קובע כי הכניסה עם קנאביס רפואי מותרת, אך היא למעשה תלויה בשיקול דעתם של אנשי הביטחון במעבר הגבול.

יש לתרגם את הרישיון לאנגלית / צ'כית ע"י נוטריון, וכן לתרגם כל מסמך נוסף מהרופא המטפל שיכול לגבות את הצורך בתרופה. על פי הבדיקה שערכנו, הביקורת במעבר הגבול אינה פשוטה, אך במרבית המקרים ניתן להיכנס לשתי המדינות עם התרופה.

חשוב לזכור לקחת את התרופה בתיק גב/צד במהלך הטיסה, וכמובן חובה להחזיק את התרופה והרישיון צמודים אליכם בכל עת – בשום פנים ואופן אין לשים את הקנאביס במזוודה באזור הכבודה.

לא בדיוק – אבל בערך

מרבית המדינות המפותחות בעולם נמצאות היום בסטטוס כזה או אחר של התנגדות לצמח, עם הכרה בתועלת הרפואית שלו. לכן, בכל מקרה ייתכן כי יאשרו לכם ולכן כדאי לברר.

שוודיה – ביורוקרטיה בהילוך גבוה

הקנאביס נמצא בראש רשימת הסמים המסוכנים בשוודיה, ולכן הבאתו כתרופה דורשת ביורוקרטיה יחסית מסובכת אותה יש להתחיל לפחות חודשיים מראש, במטרה לקבל את התשובה בזמן רלוונטי.

הפנייה אותה תעבירו במייל לשגרירות צריכה לכלול העתק מתורגם לאנגלית של הרישיון, וכן 3 מסמכים חשובים – כולם צריכים להיות חתומים על ידי הרופא המטפל: המלצה מפורטת אודות ההתוויה, מכתב נוסף שמאשר כי המטופל לוקח את התרופה לשימוש עצמי בטיול, וכן דף מידע אודות התרופה עצמה וריכוזי החומרים הפעילים הקיימים בה.

שבדיה - הרבה ביורוקרטיה, אבל יש סיכוי (למטופלים: איך יוצאים לחופשה בחו"ל עם קנאביס רפואי)
שבדיה – הרבה ביורוקרטיה, אבל יש סיכוי

במייל עצמו יש לכלול את כל הפרטים האישיים, תאריך ההגעה וזמני השהייה, וכן התחייבות לכמות התרופה המדויקת שאתם מביאים. לאחר שסיימתם יש להעביר את המייל לכתובת [email protected] עם העתק נוסף לכתובת [email protected]

ספרד – בירור אישי בטלפון

בדומה לרומניה, עד לפני שנתיים ניתן היה להיכנס לספרד עם התרופה (במינון לפי תקופת השהייה) לאחר תרגום הרישיון לספרדית אצל נוטריון, אך כעת לא ממהרים לאשר בקשות כניסה שכאלו.

כדי לבדוק את אפשרותכם להיכנס עם התרופה, יש לערוך בירור אישי עם השגרירות בטלפון 037697900 ולאחר מכן לפעול לפי ההנחיות שיימסרו לכם

אוסטרליה – רק שמנים עם תעודת יצרן

חוקי המכס באוסטרליה מונעים כניסה של פרחים וצמחים מכל סוג שהוא, ולכן למעשה לא תוכלו להכניס את הפרחים שלכם תחת שום סוג של אישור. עם זאת, קיימת אפשרות כלשהי להיכנס לתחומי המדינה עם שמנים ומוצרי קנאביס ארוזים.

אוסטרליה - שלחו תעודת יצרן (אם תצליחו להשיג) של התרופה בדואר רגיל, וחכו לטוב (למטופלים: איך יוצאים לחופשה בחו"ל עם קנאביס רפואי)
אוסטרליה – שלחו תעודת יצרן (אם תצליחו להשיג) של התרופה בדואר רגיל, וחכו לטוב

הבעיה העיקרית שהוצגה בפנינו היא דרישה לקבל מיצרן התרופה תעודת ייצור של המוצר, אותה יש לשלוח לאחר מכן לאוסטרליה בדואר רגיל, וכל זאת רק לצורך בירור אודות המוצר הספציפי שאתם רוצים להביא. אם הבירור אושר, אתם רשאים להגיע עם הכמות שתימסר לכם בטלפון.

יוון – בקשה חריגה למשטרת הגבולות

החוק היבש ביוון אוסר על הכנסת קנאביס לשטח המדינה, אך מאחר ובתוך המדינה קיימת מערכת מצומצמת של מטופלי קנאביס רפואי, ניתן למצוא פרצות בחוק ולקבל היתר חריג ממשטרת הגבולות.

את הבקשה יש להגיש בכתב לשגרירות, לפחות 3 חודשים לפני הטיסה המתוכננת. יש לזכור כי מדובר בסיכוי די קטן ובכלל לא בטוח שמישהו יחזור אליכם עם תשובה.

אורוגוואי – בחינה אישית לפי מייל

החקיקה באורוגוואי אמנם אינה מתירה כניסה עם כל סוג של סם לשטחי המדינה, אך מטופלי קנאביס רפואי יכולים לבצע בירור אישי ולקבל אישור חריג למהלך החופשה.

אורוגוואי - גרם בדולר, אבל כמעט ולא ניתן להיכנס עם קנאביס (למטופלים: איך יוצאים לחופשה בחו"ל עם קנאביס רפואי)
אורוגוואי – גרם בדולר, אבל כמעט ולא ניתן להיכנס עם קנאביס

כדי להתחיל את התהליך, יש לשלוח במייל את הבקשה (כולל הסבר מלא ומפורט על המחלה), ולצרף גם צילום של הרישיון ומספר טלפון ליצירת קשר – לכתובת [email protected]

ארה"ב – בחינה אישית לפי מייל

באופן דומה לאורוגוואי (רק ללא מענה טלפוני), גם בארה"ב תוכלו לבקש מהשגרירות לבחון את המקרה – יש לשלוח מייל עם פירוט הבקשה וצילום של הרישיון שלכם לכתובת [email protected]

צרפת, גרמניה וצ'כיה – מענה פרונטלי בלבד

בשגרירויות של המדינות הללו לא ניתן היה לקבל מענה מרחוק בשום צורה, ולכן נדרש מכם להגיע לבירור באופן אישי.

צרפת, גרמניה וצ'כיה - בירור אישי ופורנטלי בלבד, סיכוי נמוך להצלחה (למטופלים: איך יוצאים לחופשה בחו"ל עם קנאביס רפואי)
צרפת, גרמניה וצ'כיה – בירור אישי ופורנטלי בלבד, סיכוי נמוך להצלחה

לבירור מומלץ להביא רישיון מתורגם על ידי נוטריון (תרגום לגרמנית תקף גם בשוויץ), אך לא בטוח שתיענו בחיוב, תלוי בעיקר בחומרת המצב הרפואי.

איפה קנאביס אסור לחלוטין?

באוסטריה, דנמרק, יפן ותאילנד קיים איסור מוחלט על הכנסת קנאביס לתחומי המדינה, עבירה שדינה מאסר של מספר שנים לכל הפחות.

אין שום אפשרות להגיע עם תרופה למדינות הללו, ולא קיימת בהן פרוצדורה מיוחדת או דרכים עקלקלות אפילו בשביל חולים סופניים. בקיצור, לא לכאן תטוסו עם התרופה שלכם.


ערוצים מומלצים

ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button