מגלגל...

טיוטת תכנית הלגליזציה בגרמניה: מגבלה עד 15% THC וגידול 2 צמחים

טיוטה ראשונית של מודל הלגליזציה המתוכנן בגרמניה דלפה ולפיה קנאביס יימחק מרשימת הסמים האסורים, תותר מכירה שלו בחנויות ייעודיות ובבתי מרקחת לגילי 18 ומעלה אך עם מגבלת THC של 10%-15% לכל היותר, כמו גם גידול ביתי של עד 2 צמחים בלבד

בעקבות החלטת מפלגות הקואליציה בממשלת גרמניה החדשה לקדם לגליזציה של קנאביס – החלטה שגובתה במסגרת ההסכמים הקואליציוניים – מפרסמת השבוע העיתונות הגרמנית טיוטה ראשונה של מתווה הסדרת שוק הקנאביס בגרמניה, שטיוטה שלו שדלפה כוללת העקרונות והסעיפים של התכנית המלאה שאמורה להתפרסם במהלך החודש (אוקטובר).

באופן עקרוני, התכנית היא להסיר את הקנאביס מחוק הסמים ולהתיר החזקה של עד 20 גרם לכל אזרח מגיל 18, אך עם מגבלה של עד 15% THC למבוגרים מגיל 21 ומגבלה של עד 10% THC במוצרי קנאביס לגילי 18-21. החזקת קנאביס על ידי צעירים בני פחות מ-18 תיחשב לעבירה אך לא פלילית. העוברים על החוק יחוייבו בקורסי מניעה כשהקנאביס שייתפס יוחרם.

גידול ביתי של קנאביס יהיה מותר גם כן על פי המודל הצפוי, אם כי בכמות של עד 2 צמחי קנאביס בלבד לאזרח. פרסום מוצרי קנאביס יהיה אסור, אריזות הקנאביס יהיו בעיצוב גנרי בלבד. חנויות קנאביס ייעודיות יהיו מרוחקות מבתי ספר או מוסדות המיועדים לצעירים ויוכלו לפעול רק בכפוף לרישיון, אך גם בתי מרקחת יהיו רשאים למכור. סחר ללא רישיון ייחשב לעבירה.

לגבי מיסוי, מכירת מוצרי קנאביס תחויב אוטומטית במיסים רגילים ובנוסף ייקבע “מס קנאביס” שיהיה מבוסס על תכולת ה-THC במוצר. המטרה במודל מיסוי כזה היא להקטין את התמריץ לרכוש מוצרים בעלי אחוז THC גבוה יותר. היעד של ממשלת גרמניה הוא להגיע, כולל מיסים, למחיר סופי שיוכל להתחרות במחירי השוק השחור, וזאת במטרה לפגוע בסחר הלא חוקי.

על פי התכנית, מקור קנאביס שיהיה זמין לרכישה בשוק הפנאי יהיה בגידול מקומי בשטחי גרמניה, זאת בניגוד לקנאביס “רפואי” המותר גם מייבוא. הסיבה לכך היא אמנת הסמים של האו”ם, הקובעת איסור על סחר בינלאומי בקנאביס אלא אם הדבר נעשה למטרת טיפול רפואי

על פי הדיווח באתר RND הגרמני, המסמך, שמקורו במשרד הבריאות, “נמצא כעת בתיאום בין המשרדים המעורבים”, כלומר, סביר להניח שעוד ייתכנו בו שינויים ותיקונים שונים. כמו כן יש לזכור שגם אם המסמך היה סופי, הליך החקיקה יהיה ארוך למדי וצפוי להתחיל רק בתחילת שנת 2023, כלומר הוא יסתיים, אולי, לקראת שנת 2024, אם אכן יאושר לבסוף בפרלמנט הגרמני.

מחקר שפורסם לפני כשנה והיווה כנראה חלק משיקולי הקואליציה לתמיכה בלגליזציה, בחן כיצד ישפיע שוק קנאביס חוקי על גרמניה לאחר לגליזציה. על פי הממצאים גרמניה צפויה להרוויח כ-4.7 מיליארד אירו (5.34 מיליארד דולר) בשנה משוק קנאביס חוקי, מתוכם כ-1.3 מיליארד אירו מחיסכון בהוצאות נוכחיות של מערכת המשפט והמשטרה וכ-3.4 מיליארד אירו בהכנסות ממיסוי השוק החוקי. כמו כן מוערך כי לגליזציה תייצר כ-27,000 מקומות עבודה חדשים במדינה, חלקם בענף עצמו וחלקם כשירותי-לוויין שיינתנו לעוסקים בענף.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר