קנדה: הוכרזה הרפורמה בשוק הקנאביס הרפואי – מריחואנה תינתן באישור רופא

ממשלת קנדה הכריזה על הסדרת שוק הקנאביס הרפואי במדינה. בין השינויים: קנאביס יוגדר כתרופה ויינתן באישור רופא מומחה, אספקת הקנאביס תעבור לידיים פרטיות וייאסר על מטופלים לגדל מריחואנה בבית.

אחרי שנתיים של דיונים ומחקרים, הכריזה אתמול ליאונה אגלוקק, שרת הבריאות של קנדה, על הרפורמה המתוכננת בשוק הקנאביס הרפואי במדינה. החוקים החדשים ייכנסו לתוקפם בשלבים, עד להשלמת התכנית בחודש אפריל 2014. על פי הערכת המחקר, תהליך זה עתיד לחסוך לממשלת קנדה מאות מיליוני דולרים.

“בית המשפט קבע כי יש לספק למטופלים גישה חוקית ונוחה למריחואנה ואנחנו מאמינים שזה צריך להיעשות באופן מבוקר בכדי לשמור על בטחון הציבור,” אמרה אגלוקק בהודעה לעיתונות. “הרפורמה החדשה תבטיח את בטחונם של אזרחי קנדה כמו גם את הנגישות של הקנאביס לאלו הזקוקים לו.”

רפורמה בשוק הקנאביס הרפואי בקנדה
שרת הבריאות מדווחת על הרפורמה

על פי החוק החדש, תוגדר המריחואנה כתרופה הניתנת בדומה לכל תרופת מרשם אחרת, כך שכל רופא יהיה רשאי לרשום אישור רפואי לפי ראות עיניו. האחריות על גידול ואספקת הקנאביס למטופלים תעבור מידי משרד הבריאות הקנדי לידי ספקים פרטיים.

התכנית המקורית היתה לספק את הקנאביס הרפואי דרך בתי מרקחת, אך בעקבות תלונות של רוקחים שהצהירו כי הם חוששים להתעסק עם המוצר הרגיש, הוחלט לבסוף כי הקנאביס יסופק למטופלים ישירות על ידי החברות שיזכו במכרז שייפתח במהלך החודשים הקרובים.

צוות המחקר לרפורמה בשוק הקנאביס הרפואי בקנדה
הצוות שהיה אחראי על גיבוש הרפורמה

51 חברות, שייאלצו לעמוד בסטנדרטים של אבטחה ואיכות מוצר מחמירים במיוחד, יחלו לפעול החל משנת 2014 ועד שנת 2019 צפויות להיפתח 10 נוספות.

כיום ישנם בקנדה 40 אלף בעלי אישור קנאביס רפואי כשהצפי הוא שעד 2019 יהיו 190 אלף מאושרים ועד 2024 המספר יגיע עד למעלה מ-300 אלף.

למעשה מדובר בנסיון של הממשלה הקנדית להשתלט בתוך עשור על שוק הקנאביס הבלתי חוקי העצום במדינה. עם זאת, סביר להניח שהמהלך, גם אם יצלח באופן מסויים, לא יפתור את בעיית השוק הפרטי שכן בעקבות המהלך צפויים לעלות מחירי הקנאביס הרפואי שניתנו עד כה בסיבסוד ממשלתי, לפחות לגובה המחירים הקיים היום בשוק הפרטי. משרד הבריאות הקנדי לא הגדיר גבול כלשהו לעלות התרופה והשאיר את ההחלטה בידי החברות הפרטיות.

לעיון במסמך במלא לחצו כאן (אנגלית).

שרת הבריאות יעל גרמן
שרת הבריאות יעל גרמן

גם במשרד הבריאות הישראלי עובדים בימים אלו על תכנית חדשה למיסוד שוק הקנאביס הרפואי בארץ כשבמקביל נמשכת מחאת המטופלים, ששוהים מחוץ לביתה של שרת הבריאות יעל גרמן כבר למעלה משלושה שבועות.

המוחים קוראים לגרמן לאמץ את הצעת החוק החדשה שהוגשה לפני שלושה חודשים על ידי ח”כ משה פייגלין ולבטל/להרחיב את רשימת ההתוויות כך שרופא יוכל לאשר שימוש בקנאביס לפי ראות עיניו, בדומה למתווה הקנדי כאמור.

בעקבות הלחץ הציבורי התכנסה וועדת הבריאות של הכנסת לדיון סוער ומרתק, בסיומו הגיש יו”ר הוועדה, ח”כ חיים כץ, הצעת חוק נוספת.

ממאהל המחאה מחוץ לביתה של שרת הבריאות נמסר כי אם לא תתקבלנה דרישותיהם עוד השבוע, בכוונתם לצאת ביום ה’, 13.6, לצעדה רגלית מביתה של השרה בהרצליה לכיוון ירושלים להפגנה מול הכנסת.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר