נשים בישראל רוצות קנאביס להקלה על כאבי מחזור

הקנאביס נמצא במחקרים כיעיל בשיכוך כאבים, הפחתת בחילות, התכווצויות, כאבי ראש הקאות ודיכאון – הנובעים מהתסמונת הקדם וסתית התוקפת מיליוני נשים מדי חודש. קבוצת נשים ישראליות התאגדו בקריאה למשרד הבריאות להתיר טיפול בעזרת קנאביס.

כאשר אנחנו חושבים על מטופלי קנאביס רפואי במרשם, עולים בראשינו תמונות של חולים הסובלים ממחלות קשות הגורמות להם סבל רב, ולעיתים גם סופניות, כמו אפילפסיה, סרטן ופרקינסון. אך מה בנוגע לשימוש בקנאביס לשיכוך כאבים והקלה על סימפטומים שכיחים, שגרתיים ותדירים יותר?

תסמונת קדם וסתית (PMS) היא מנת חלקן של נשים רבות הסובלות ממנה ברמות שונות. הסבל הנגרם מהתסמונת עשוי לנוע בין אי נוחות מינימלית ועד לשיבוש כלל סדר יומן של הסובלות ממנה. בנוסף, כתוצאה מסימפטומים שונים המלווים את המחלה, נמנעת מאותן נשים האפשרות לקיים אורח חיים פעיל ולתפקד בבית ובעבודה – החל מעשרה ימים לפני תחילת המחזור ועד לאמצעו.

אישה החווה כאבי מחזור
קנאביס – יעיל להקלה על כאבי מחזור

הסימפטומים הנפוצים ביותר כוללים תופעות כגון התכווצויות כאב בבטן התחתונה, כאבים המקרינים לגב התחתון ואפילו לרגליים, בחילות, כאבי ראש, קשיי שינה, עצבנות, מועקה רגשית ודיכאון.

הקלה על כאבי מחזור

הטיפול הקונבנציונלי בסימפטומים התוקפים מידי חודש כולל במרבית המקרים נטילת משככי כאבים ללא מרשם, תרופות במרשם ו/או טיפולים המערבים הורמונים ועלולים לגרום לתופעות לוואי שונות.

בנוסף לטיפולים הסטנדרטיים, קיימות גם דרכי טיפול אלטרנטיביות המיועדות לטיפול בסימפטומים השונים, שהראשית בהן היא הטיפול באמצעות קנאביס. אמנם הוא אינו מעלים את התסמונת, אך בהחלט מקל בצורה משמעותית על הכאבים ומאפשר לנשים הסובלות ממנה לחזור לשגרת יום נוחה ונורמלית.

ד”ר ברקת שיף קרן, רופאה מומחית לכאב, אומרת: “כאבי מחזור (dysmenorrhea) שכיחים ביותר, כאשר יותר מ-90% מהמתבגרות ו- 50% מהנשים בגיל הפוריות מדווחות על כאבים ברמת 6 מתוך 10 בסולם הכאב.”

לדבריה של ד”ר שיף, הסיבה לסימפטומים אינה ידועה וההנחה היא שהכאב נגרם כתוצאה מהתכווצויות ברחם, בדומה להתכווצויות הגורמות לפליטת העובר בלידה. סגולותיו האנטי דלקתיות של צמח הקנאביס מסייעות להוריד את הרגישות העצבית ואיתה את הכאבים.

“אין ספק שנשים הסובלות מכאבי מחזור קשים עשויות להיעזר בקנאביס, מומלץ באידוי בכדי שההשפעה תהיה מהירה,” הוסיפה ד”ר שיף בסיום דבריה.

המלכה ויקטוריה
גם המלכה ויקטוריה השתמשה בקנאביס להקלה על כאבים

השימוש בקנאביס להקלה על כאבי המחזור אינו חדשני כלל, וכבר במאה ה-19 המליץ הרופא המלכותי של המלכה ויקטוריה על טיפול בקנאביס במהלך vימים הכואבים.

גם מצידו השני של האוקיינוס ידעו על הסגולות הרפואיות של הצמח, ונשים אמריקאיות באותה תקופה מצאו הקלה בסירופ רפואי בשם ‘דיסמנין’ (Dysmenine) אשר הכיל גם קנאביס וצמחי מרפא נוספים.

סירופ דיסמנין המכיל קנאביס
סירופ דיסמנין – משלב קנאביס להקלה על כאבים

כיום, כאשר המדיניות בנוגע לקנאביס מתחילה להשתנות, ולא מעט מדינות בעולם כבר מתירות שימוש בקנאביס, גידול ואף לגליזציה מלאה, מתן קנאביס על ידי רופא להקלה על תופעות המחזור נראה קרוב מאי פעם.

בקליפורניה, בה ניתן לקבל מרשם לקנאביס מרופא בקלות יחסית, נוספה ה-Premenstrual Dysphoric Disorder) PMDD) אחותה הגדולה, החמורה והרצינית של התסמונת הקדם וסתית, לרשימת ההתוויות המקנות מרשם לקנאביס רפואי.

הקלה על הסימפטומים השונים

כיוון שמטרת הטיפול בקנאביס היא בעיקר הקלה על שלל הסימפטומים השונים, ניתן להבין את יעילותו ממחקרים שבדקו את הקשר בין צריכת קנאביס לבין השפעה על כל אחד מהסימפטומים השונים באופן נפרד.

במחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת מק’גיל בקנדה ופורסם במגזין של איגוד הרופאים הקנדי, נמצא כי מטופלים שסבלו מכאבים כרוניים חוו הקלה משמעותית תוך זמן קצר לאחר ששאפו 3 פעמים ביום מתרסיס שהכיל קנאביס. בנוסף להקלה בכאב, דיווחו המטופלים כי הקנאביס משרה עליהם תחושת שינה ואף משפר להם את מצב הרוח והופך אותם לרגועים ושלווים יותר.

מלבד הכאבים להם מהווה הקנאביס מזור, מחקרים אחרים שנעשו מצאו כי הקנאביס מפחית בצורה משמעותית גם תופעות כמו בחילות והקאות ואף יעיל בטיפול בכלל הסימפטומים האחרים של התסמונת.

פרח קנאביס רפואי בתוך שקית
הקנאביס מקל על שלל הסימפטומים השונים של התסמונת

“התרופה היחידה שעוזרת להשכיח את הכאב”

בחודשים האחרונים נפתח דף פייסבוק בשם “קנאביס רפואי לנשים הסובלות מכאבי מחזור” על ידי שתי חברות טובות הסובלות כבר זמן רב מתסמינים קשים של התסמונת הקדם וסתית, שהחליטו להיאבק על זכותן וזכות כל הנשים לקבל משכך כאבים טבעי וראוי לתופעה התוקפת אותן כל חודש.

אמילי, ממקימות הדף, מעידה על עצמה כי היא מהנשים שסובלות מידי חודש מסימפטומים רבים, עד כדי חוסר תפקוד מוחלט.

“כשגיליתי את הקנאביס ואת הסגולות שלו באמת, הבנתי שכל שאר התרופות הן רעל ושאין שום הצדקה לכך שמונעים מאיתנו את הצמח הזה,” היא אומרת, “נשים רבות סובלות מהכאבים ומשאר תסמיני התסמונת הקדם וסתית ברמות קצת יותר גבוהות מהרגיל, אך לאחר שהתנסנו בקנאביס הגענו למסקנה שזו התרופה היחידה שעוזרת להשכיח את הכאב”.

ראו עוד:
נשים וקנאביס: 7 שימושים היסטוריים שלא הכרתם
מחקר: נשים מושפעות פחות ממריחואנה – גברים רגישים למאנצ’יז
מחקר: עישון מריחואנה בהריון אינו פוגע בעובר
הפטריה המסתורית שגורמת לנשים לחוות אורגזמה מיידית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר