המחקר הגנוז של ‘מכבי’: קנאביס פוגע בחברות התרופות

פרסום ראשון של תוצאות המחקר שערכה קופת חולים ‘מכבי’ בשיתוף עם יהודה ברוך ונגנז 12 שעות לאחר הפרסום. על פי הנתונים נראה כי אלו שהחלו בטיפול בקנאביס רפואי רשמו ירידה קבועה בצריכת משככי כאבים ותרופות מרשם שונות.

לפני שנתיים, 27 במאי 2013, פורסמה לראשונה ברשת ב’ ידיעה מרגשת על ממצאי מחקר ראשון מסוגו שנערך בקרב מטופלי קנאביס רפואי בישראל. המחקר הופק ונערך על ידי קופ”ח ‘מכבי’ ובשיתוף מי שהיה אז מנהל היחידה לקנאביס רפואי ומקימה, ד”ר יהודה ברוך.

“שימוש בקנאביס מוביל לירידה של 30% אחוזים בכמות התרופות ולירידה של 25% אחוז בשימוש בשירותים רפואיים אחרים,” דווח אז.

עוד בבוקר הדיווח התכנסה ועדת הרווחה והבריאות לדיון מיוחד בנושא הקנאביס הרפואי. חיים כץ, יו”ר הועדה אז ושר הרווחה היום, קרא לנציג קופ”ח ‘מכבי’ שנכח באולם לקדמת הבמה וביקש ממנו לפרט את תוצאות המחקר שרק אמש שמע עם ישראל ברדיו.

להפתעתו של היו”ר ושל שאר חברי הכנסת והנוכחים באולם, סירב נציג ‘מכבי’ לפרט את תוצאות המחקר. “לא הייתי רוצה להיכנס לתוצאות המחקר עצמו,” אמר אז ד”ר גבי חודיק, נציג הקופה. “המחקר לא מספיק מבוסס וכדי לדעת בדיוק את התוצאות יש לבצע מחקר נוסף.”

מאז אותו פרסום הפכו ממצאי המחקר לסוד גלוי ואפילו השר כץ הודה שלא הצליח לשים עליו את ידו מאז. כעת מתפרסמות לראשונה תוצאות המחקר עצמן.

במחקר נבדקה כזכור השפעת צריכת קנאביס על צריכה של תרופות ושירותים רפואיים. 110 מטופלים השתתפו בו ואת נתוניהם בחנו באופן מדוקדק – כמה תרופות קיבלו לפני ובמהלך תחילת הטיפול בקנאביס. על פי התוצאות נמצאה ירידה של 30% בצריכת תרופות (לא רק משככי כאבים) וירידה של 25% בצריכת שירותים רפואיים.

להלן תוצאות המחקר במלואן (העמודות מסמלות פגישות בקרה עם רופא. כל פגישה מסמלת תקופה חדשה ומחושבים בה מספר התרופות שנלקחו):

(ניתן להוריד למחשב בלחיצה כאן).

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/maccabi-study-2013.pdf

מאז כבר פורסמו מספר מחקרים שעסקו בשאלה זו ומצאו פעם אחר פעם ירידות חריגות ביותר בצריכת תרופות בקרב צרכני קנאביס. לאחרונה נמצא גם כי במדינות בהן הותרה מכירת קנאביס לחולים בחנויות ירד באופן דרסטי מספר המתים ממנות יתר של תרופות.

ראו עוד:
צפו: הונאת הענק של חברות התרופות
טבע בודקת רכישת חברת קנאביס ישראלית
תביעה נגד “טבע” בגין הונאה: עודדה שימוש בתרופות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר