מגלגל...

“יבול מיליארד הדולר” – 10 עובדות מעניינות על המפ (קנבוס)

המפ, או “קנבוס” בעברית תקינה, הוא מין של צמח הקנאביס אשר אינו מכיל חומרים פסיכואקטיביים כלל, אינו גורם לכל השפעה אופורית ואינו בעל סגולות רפואיות כמו מיני הקנאביס האחרים. אף על פי כן הוא מוגדר כסם מסוכן ובלתי חוקי, עובדה שבהחלט מעלה תהיות בנוגע לכנות הכוונות של המחוקקים.

במשך תקופה ארוכה שימש ההמפ כחומר גלם במגוון תעשיות שונות (נייר, פלסטיק, דלק, שמנים, בגדים, חבלים, מפרשים ועוד) ולא רק שלא היה בלתי חוקי, חקלאים אמריקאים גידלו המפ בהוראת הממשלה עצמה שביקשה לאגור עוד המפ לשימוש תעשייתי בתקופת המלחמה. זרעי ההמפ נחשבים ל”מזון על” (Super Food) ומכילים פרוטאינים אשר דרושים להתנהלות תקינה של גוף האדם, עשירים באומגה 3 ובאומגה 6 (ובאיזון מדהים ונדיר ביחס הכמות ביניהם), מכילים כלורופילים חיוניים וכמובן את כל היתרונות והויטמינים שבכל צמח גינה. בנוסף זרעי ההמפ מכילים חומצות שומנים חיוניות ועוזר להתחדשות ותקינות תפקוד המוח, הזכרון, מצב הרוח ויכולת הריכוז.

ראו: זרעי המפ – מזון בריאות אולטימטיבי

מדוע אם כן מוגדר ההמפ כבלתי חוקי? כנראה שמאותן הסיבות שהקנאביס עצמו מוגדר כך – אינטרסים כלכליים, פוליטיים ואחרים, אשר הובילו לכך שבשנת 1941, עקב תהפוכות פוליטיות וכלכליות (שבהן תאוריות קונספירציה מרובות, כמו התנגדות של חברות הטבק והאלכוהול האמריקאיות, חברת דופונט שייצרה חבלים סינתטיים ונלחמה בחבלים המיוצרים מצמח הקנבוס ועוד), הוכרז ההמפ ע”י הרשויות האמריקאיות כחומר לא חוקי.

ראו גם: בטון המפ – חומר הבנייה החזק בעולם

הכרזה זאת גררה בסופו של דבר את שאר העולם לקבל את העמדה האמריקאית ובשנות ה-50 למאה הקודמת הוצא ההמפ מחוץ לחוק יחד עם הקנאביס בכל המדינות המערביות כמו גם בישראל.

גם זה בטח יעניין אותך

10 עובדות מעניינות על קנבוס (המפ)

1. עד שנות ה-20 של המאה ה-19, 80% אחוזים מכלל הבדים, הבגדים, המצעים, הוילונות, הסדינים וכד’ היו עשויים מהמפ, עד אשר החל השימוש בכותנה.

2. בנג’מין פרנקלין היה בעל אחד המפעלים הראשונים לייצור נייר בארה”ב, והנייר שיוצר במפעל זה היה עשוי מהמפ. בנוסף, גם מלחמת שנת 1812 התרחשה בגלל קנבוס כשנפוליאון רצה להפסיק את הייצוא ממוסקבה לאנגליה. ראו: על קנאביס ומלחמת 1812.

3. המודל T הראשון של הנרי פורד נבנה כך שיוכל לפעול על דלק המפ והמכונית עצמה הייתה בנוייה מהמפ. על בניינו הגדול של פורד התנוססה תמונה שלו על רקע שדות שלמים של המפ שהיו בבעלותו. המכונית, ש”גדלה מן האדמה”, הייתה בעלת פאנלים מפלסטיק שעוצמת הפגיעה שלהם הייתה חזקה פי 10 מזו של פלדה. (מכניקה פופולארית, 1941).

4. לסרב לגדל המפ בארה”ב במאות ה-17 וה-18 היה נגד החוק! היית יכול להיכנס לכלא בוירג’יניה על סירוב גידול המפ בין השנים 1763 עד 1769. אפילו היה ניתן לשלם מיסים בעזרת המפ בארה”ב משנת 1631 עד תחילת המאה ה-19! (לוס אנג’לס טיימס. ה-12 לאוגוסט 1981).

טרקטור קנבוס

5. ציורים איכותיים ולכות היו עשויים משמן זרעי המפ עד שנת 1937. 58 אלף טון של זרעי המפ שימשו בארה”ב ליצירת מוצרי צבע בשנת 1935. (עדות של חברת הצבע של שרמן וויליאמס בפני הקונגרס של ארה”ב נגד מס על המריחואנה 1937).

6. במשך אלפי שנים, 90% אחוזים מכלל המפרשים והחבלים בספינות היו עשויים מהמפ.

7. בשנת 1938, המפ נקרא “יבול מיליארד הדולרים”. זאת הייתה הפעם הראשונה שלייבול היה פוטנציאל עסקי לעבור שווי שוק של מיליארד דולרים. (מכניקה פופולארית. פברואר, 1938).

8. הייבול הראשון שגודל במספר רב של מדינות היה ההמפ. 1850 הייתה שנת שיא לייצור המפ בקנטאקי כאשר ייצרו בה 40 אלף טון. תעשיית ההמפ הייתה תעשיית הייבול שגלגלה את סכומי הכסף הגדולים ביותר עד המאה ה-20.

9. בשנת 1961, ממשלת ארה”ב חזתה שעד שנות ה-40 של המאה ה-20 כל תעשיית הנייר תהייה מבוססת על המפ ושלא יהיה צורך בכריתת עצים. מחקרים ממשלתיים מראים שבערך 4 דונמים של המפ שווים לכמעט 16 דונמים של עצים. (ארכיוני משרד החקלאות של ארה”ב).

10. התיעוד העתיק ביותר שידוע על גידול המפ הוא מסין, מלפני 5000 שנה, למרות שסביר להניח שתיעוש ההמפ התרחש עוד במצרים העתיקה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר