טיולי גאנג’ה בג’מייקה

לנאפה וסונומה יש את טיולי היין, ומטיילים מגיעים לסקוטלנד כדי לטעום מהוויסקי סינגל מאלט המשובח. אבל בג’מייקה, חוואים מציעים מגוון סיורים וטיולים לאניני טעם מסוג אחר.

מאת: סוכנויות הידיעות

קוראים להם “טיולי הגאנג’ה”: מסעות מעושנים, מסתוריים – ובאופן טכני בלתי חוקיים – אל תוך כמה מחוות גידול הקנאביס הנסתרות של האי, שם יכולים תיירי הגראס לטעום ממגוון זנים כמו הפרפל קוש והפיינאפל סקאנק.

הסיורים עוברים דרך מקומות כמו ניין מייל (Nine Mile), מקום הולדתו הקטן של אגדת הרגאיי וחובב הקנאביס, בוב מארלי כמובן. כאן, בהרי ג’מייקה, מלווים מדריכים עם ראסטות את המבקרים הסקרנים אל תוך חווה בה גדלים שתילי המריחואנה במרחב הפתוח. סיורים דומים מוצעים גם בעיירה נגריל, אחד מהיעדים הפופולריים ביותר לחובבי הצמח מזה עשרות שנים.

ראו: חוף לבן, ים כחול והרבה מאוד ירוק – נוח פלטניק מדווח מנגריל, ג’מייקה

“זהו הסנסימיליה המקורי, האהוב ביותר על בוב מארלי. וזה השוקולד סקאנק. זה מיוחד עבור הבנות,” סיפר חוואי בשם “בריזי” לכתב כשהוא מציג מגוון סוגים מהקנאביס שלו באחד הבקרים.

ג'מייקה

בזמן שהמאמצים ללגליזציה זכו בנצחונות בולטים בחודשים האחרונים במקומות כמו וושינגטון וקולורדו בארה”ב, וממשלת אורוגוואי נכנסת לתוך עסקי הקנאביס בעצמה, הצמח עדיין נחשב לבלתי חוקי בג’מייקה, היכן שהיא מוכרת יותר כ”גאנג’ה”.

חלקים היו רוצים לראות שינוי, בגיבוי קולות רבים הטוענים שג’מייקה יכולה לשים סוף לכלכלה המתקשה לצמוח בעזרת ניצול שמו של האי, שמוכר ומזוהה עם המריחואנה, ממש כמו עם החופים שלו, מוזיקת הרגאיי והאצנים המהירים בעולם.

שר המשפטים מארק גולדינג סיפר לסוכנויות הידיעות שהממשלה מודעת למאמצי הלגליזציה במקומות אחרים, וכינה את הנושא “דינאמי ומתפתח במהירות”.

“אנו נבחן את הנושא לאור ההתקדמות האחרונה באזור,” אמר גולדינג בנוגע לרעיון הדה-קרימינליזציה.

‘הקואליציה לשינוי חוקי הגאנג’ה’, קבוצה באי שקוראת לממשלה להפסיק להפליל את צרכני הקנאביס ולקדם רגולציה עליו, מתכוננת לארח ועידה בינלאומית בבירה קינגסטון מאוחר יותר החודש, שם יעלו נושאים שיכללו בין השאר גם את הפוטנציאל המסחרי שבקנאביס.

למרות הדימוי הנינוח שלה, ג’מייקה היא מדינה שמרנית ודתית. מריחואנה היתה נפוצה אבל אסורה באי מאז שנת 1913. כמות גידולי המריחואנה ירדו מאז שנות ה-70 בגלל תחרות גלובאלית ובגלל המלחמה בסמים שהובילה ממשלת ארה”ב. עדיין, ג’מייקה היא יצואנית הקנאביס המובילה לארה”ב מבין מדינות הקאריביים ותיירים לרוב אינם צריכים לחפש מעבר ללובי במלון כדי למצוא מי שימכור להם קצת גראס.

“כבר היום יש הרבה תיירות מריחואנה בג’מייקה, הם פשוט לא קוראים לזה כך,” אומר כריס סימונק, עורך ראשי של המגזין ‘היי טיימס’ מניו יורק.

סנופ בג'מייקה

ב’ניין מייל’ (Nine Mile), בריזי מספר שהאמריקנים, הגרמנים וגם הרבה רוסים לאחרונה, מגיעים לחווה הקטנה שלו לסיורים ולטעימות. באותו בוקר לא נמצאו בין התיירים שבאו לבקר בשכות הילדות של בוב מארלי מי שקנו את ההצעה לסיור ב-50$ דולר, על אף שיותר מתריסר עמדו בתור בציפייה לרכוש שקיקי גראס מחבריו של בריזי, שנמכרו דרך חור בקיר של מתחם המוזיאון.

“אני יכול להשיג חומר חזק יותר בבית, אבל יש משהו מאוד מיוחד בלעשן מריחואנה בג’מייקה. כלומר, זוהי המריחואנה שנתנה השראה לבוב מארלי,” אמרה תיירת בת 26 ממינסוטה שהסכימה להזדהות רק בשם אנג’י תוך כדי שפוררה גראס לתוך נייר גלגול.

דף פייסבוק שנקרא ג’מייקה מקס (Jamaica Max) מבטיח לארגן סיורי גאנג’ה באזור נגריל. אבל יש קאצ’: קודם אתה מוכרח לעשן ‘ספליף’ מריחואנה עם המדריך, כנראה כדי להוכיח שאתה לא שוטר.

“אחרי שאתה מעשן איתנו ‘ספליף’ ואנחנו לומדים להכיר אותך, ניקח אותך לסיור הגאנג’ה הטוב ביותר בג’מייקה ואתה תעשן (ותאכל אם אתה רוצה) כל כך הרבה גאנג’ה עד שתדבר אל בוב מארלי בכבודו ובעצמו,” טוענים מנהלי הארגון.

יותר מעשור לאחר שוועדה ממשלתית אמרה שהמריחואנה “מושרשת מבחינה תרבותית” והמליצה על דה-קרימינליזציה (הפסקת הפללה) של שימוש עצמי למבוגרים, דוחפים פוליטיקאים ואנשי עסקים לחדול מהפחדים הישנים מתגובתו של הממשל האמריקני ולהקל על החוקים.

פרופסור הנרי לואה ג'מייקה
פרופ’ הנרי לואה

הנרי לואה, מדען ג’מייקני שעזר בפיתוח תרופה מבוססת קנאביס לטיפול בגלאוקומה (לחץ תוך עיני) בשנות ה-80 ופתח השבוע את מכון מחקר הקנאביס הרפואי הראשון במדינה, אמר שהאי יוכל להפוך במהירות למוקד לתיירות ומחקר מריחואנה. “אנשים יוכלו להגיע לג’מייקה לטיפול קנאביס רפואי ותיירות בריאות בגלל שזהו דבר שנמצא אצלנו בתרבות, במסורת.”

מקובל כיי עבדים מהודו הביאו עימם את צמח הקנאביס לג’מייקה במהלך המאה ה-19. השימוש בו בטיפול רפואי התפשט במהרה, למשל בצורת תה קנאביס לטיפול בכאבים ובצינון. עד שנות ה-70 של המאה הקודמת, מריחואנה הפכה אף פופולרית עוד יותר בזכות כוכבים כמו מארלי ופיטר טוש.

היום, כנופיות פשע שולטות בסחר במריחואנה באי, והמלחמות הקשות ביניהן הן בחלקן על רווחים ממכירת גאנג’ה. התומכים בהקלה על העונשים אומרים שדה-קרימינליזציה או לגליזציה יעבירו את הרווחים מהכנופיות וייובילו לחסכון רב בכספים שמושקעים ברדיפהף מעצרים וכליאה של צרכני קנאביס.

בשביל בריזי וחבריו, כל שינו בחוק יהיה מבורך.

“הממשלה צריכה לשחרר את המריחואנה מהר, בנאדם, בגלל שזה דבר טבעי, דבר רוחני,” אמר בריזי לפני שהכניס את האף אל תוך צרור שתילי מריחואנה ושאף עמוקות. “והתיירים מתים על זה…”

ראו גם: מריחואנה בחו”ל – 10 יעדים מומלצים לביקור (שהם לא אמסטרדם…)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר