טוען...

חולי כאב בחרו: מריחואנה עדיפה על תרופות

חולים בפיברומיאלגיה (מחלת כאב) בחרו במריחואנה כטיפול היעיל ביותר להתמודדות עם המחלה – באחוזים רבים לעומת סימבלטה, ליריקה ותרופות מרשם אחרות.

בסקר שנערך בקולורדו בקרב 1,339 חולי פיברומיאלגיה (דאבת השרירים) נמצא כי אלו שהשתמשו במריחואנה להתמודדות עם תופעות הלוואי של המחלה מצאו אותה יעילה הרבה יותר מתרופות מרשם אחרות הנפוצות בשימוש כגון סימבלטה, ליריקה ועוד.

במחקר, שפורסם על ידי איגוד הכאב האמריקני, נבחנה שביעות רצונם של המטופלים במריחואנה, אל מול המטופלים בתרופות המרשם המקובלות בשימוש בקרב הסובלים מפיברומיאלגיה – סימבלטה (דולוקסטין), ליריקה (פרגאבאלין) וסאוולה (מילנציפרן) – ואלו התוצאות:

סקר פיברומיאלגיה

סימבלטה
60% טענו שסימבלטה לא יעילה כלל
32% טענו שסימבלטה יעילה במקצת
8% טענו שסימבלטה יעילה ביותר

ליריקה
61% טענו שליריקה לא יעילה כלל
29% טענו שליריקה יעילה במקצת
10% טענו שליריקה יעילה ביותר

סאוולה
68% טענו שסאוולה לא יעילה כלל
22% טענו שסאוולה יעילה במקצת
10% טענו שסאוולה יעילה ביותר

מריחואנה
5% טענו שמריחואנה לא יעילה כלל
33% טענו שמריחואנה יעילה במקצת
62% טענו שמריחואנה יעילה ביותר

“שום דבר לא עזר לי מלבד מריחואנה,” סיפר אחד הנבדקים. “מריחואנה עוזרת מאוד,” אישר מטופל אחר, אך טען כי “ההשפעה שלה אינה נמשכת מספיק זמן והיא עושה את המוח מעורפל”.

עוד נמצא במחקר כי 96% מהמשתתפים בסקר היו נשים, שהן הסובלות העיקריות מן המחלה. 44% מהמשתתפים בסקר סובלים מהמחלה מזה למעלה מ-5 שנים.

הנתון המעניין והבעייתי ביותר בסקר הוא העובדה ש-43% מהנבדקים טענו כי הרופא שלהם אינו מבין את מהות המחלה ממנה הם סובלים וכן כי 34% חושבים שהרופא אינו לוקח את המחלה שלהם ברצינות.

ואכן, רבים מן הרופאים היום מחזיקים בעמדה כי פיברומיאלגיה היא בעצם מחלה פסיכוסומטית, וזאת על אף מחקר שפורסם בשנה שעברה ומצא לראשונה בהיסטוריה בסיס ביולוגי לכאבים מהם סובלים החולים בפיברומיאלגיה.

קנאביס כבר נמצא במחקרים קודמים כיעיל ביותר בטיפול בפיברומיאלגיה ובישראל אישר משרד הבריאות שימוש בקנאביס רפואי לסובלים מהמחלה כבר בתחילת השנה (2014), אך רק כמוצא אחרון ולאחר שימוש של שנה לפחות בתרופות קונבנציונאליות. עם זאת המחלה טרם נוספה באופן רשמי ל’נוהל 106′ (רשימת ההתוויות).

ראו גם: שימוש בקנאביס מוביל לירידה של 30 אחוז בצריכת תרופות
ראו גם: מי לוחץ על קופת חולים “מכבי” להסתיר תוצאות חיוביות של מחקר על קנאביס?
ראו גם: צרכני מריחואנה משתמשים פחות בתרופות מרשם
ראו גם: קנאביס לגמילה מתרופות מרשם משככות כאבים

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר