מי זכאי לרישיון קנאביס רפואי (נוהל 106)

נכון להיום ישנן מספר מחלות ותופעות בריאותיות המזכות באישור קנאביס רפואי. הרשימה עודכנה לאחרונה במאי 2019.

תנאים לרישיון קנאביס לחולי סרטן (אונקולוגיה):

למטופלים במחלה אונקולוגית פעילה, או בעת טיפול אנטיאופלסטי פעיל לצורך הקלה בתסמיני המחלה הפעילה או בתופעות הלוואי של הטיפול הפעיל כאמור מטה:

 • תופעות לוואי של טיפול אנטינאופלסטי פעיל.
 • טיפול אנטינאופלסטי: כימותרפיה, אימונותרפיה, הקרנות.
 • כאבים משניים למחלה האונקולוגית או לטיפול בה, לאחר ניסיון טיפולי משמעותי בתרופות מקובלות.
 • חוסר תיאבון, בחילות והקאות כתוצאה מהמחלה או מהטיפול.

תנאים לרישיון קנאביס לחולי קרוהן או קוליטיס (גסטרואנטרולוגיה):

למטופלים הסובלים ממחלת מעי דלקתית פעילה ומוכחת, קרוהן או קוליטיס, והעונים לכל הקריטריונים הבאים במצטבר:

 • מוצו ונכשלו טיפולים תרופתיים מקובלים של לפחות אימונומודולטור אחד (כגון: אימוראן או פורינטול), לתקופה של 3 חודשים לפחות ובנוסף של לפחות נוגד TNF אחד (כגון: הומירה או רמיקייד)
 • במנת העמסה מלאה – כלומר 3 טיפולים לפחות. חובה לצרף דו”ח רכש תרופות שנופקו בבית המרקחת המתעד את האמור.
 • ההמלצה לטיפול בקנאביס תוגש ע”י מומחה בגסטרואנטרולוגיה המטפל בחולה במחלה האמורה, לפחות 3 חודשים, בצירוף תדפיסי דוחות המעקב המתעדים מעקב זה, וכן תיעוד מצבו הנוכחי של המטופל על פי תוצאות אחרונות של בדיקות מעבדה, הדמיה ואנדוסקופיות.

תנאים לרישיון קנאביס לטיפול בכאב

למטופלים הסובלים מכאב נוירופאתי ממקור אורגני ברור, המטופלים במרפאת כאב מוכרת באופן סדיר, בתקופה של שנה לפחות לפני הגשת הבקשה, לאחר מיצוי אפשרויות טיפול מקובלות ובהמלצת מרפאת הכאב בה הם מטופלים ובצירוף תדפיסי המעקב במרפאה ודו”ח ניפוק תרופות מבית המרקחת המתעד את רכש התרופות.

תנאים לרישיון קנאביס לחולי איידס

למטופלים המאובחנים בכשל חיסוני נרכש (AIDS) ללא התניה ברמת ה-CD4 , לאחר מיצוי טיפול תרופתי מקובל אשר סובלים מירידה קיצונית במשקל (מעל 10% אובדן של משקל גוף) לצורך שיפור תאבון או לצורך הקלה בהקאות ותסמיני מערכת העיכול.

תנאים לרישיון קנאביס לחולי טרשת נפוצה

למטופלים המאובחנים בטרשת נפוצה (Multiple Sclerosis) במצבים ספסטיים, אשר לא הגיבו לטיפול מקובל.

תנאים לרישיון קנאביס לחולי פרקינסון

למטופלים המאובחנים בפרקינסון, המטופלים במשך שנה לפחות בטיפול אנטיפרנקסוני, הסובלים מכאב (כאב כרוני או כאב הנגרם מהריגידיות) אשר לא הגיבו לטיפול מקובל בכאב. ההמלצה לטיפול ע”י קנאביס רפואי תוגש על ידי הנוירולוג המטפל המתחייב לביצוע מעקב רפואי מדי שלושה חודשים לפחות.

תנאים לרישיון קנאביס לחולי טורט

למטופלים בגירים המאובחנים בתסמונת טוראט, הסובלים מהפרעה תפקודית משמעותית בחיי היומיום אשר לא הגיבו לטיפולים מקובלים. ההמלצה לטיפול ע”י קנאביס רפואי תוגש על ידי הנוירולוג המטפל, בצרוף המלצה של פסיכיאטר שבדק את המטופל. בשנת הטיפול הראשונה הרישיון יוגבל לתקופות של שלושה חודשים בכל פעם וחידוש הרשיון יותנה בבחינה והמלצה משותפת של הנוירולוג והפסיכיאטר המטפלים בכל פעם. החל משנת הטיפול השניה – הרישיון יוגבל לתקופות של עד שנה בכל פעם ומותנה בהמלצה של הנוירולוג המטפל והמלצה פסיכיאטרית.

תנאים לרישיון קנאביס לחולי אפילפסיה

למטופלים בגירים חולי אפילפסה, העומדים בכל הקריטריונים הבאים במצטבר:

 • מאובחנים כחולי אפילפסיה קשה לפחות שנתיים הסובלים מהפרעה תפקודית משמעותית המגבילה באופן ניכר בחיי היום יום והמאופיינת בתדירות התקפים של לפחות אחת לחודש תוך טיפול תרופתי מתועד.
 • לאחר כשלון של לפחות ארבע תרופות אנטי-אפילפטיות רשומות כמונותרפיה או כמשלב תרופות.
 • ההמלצה לטיפול תוגש על ידי נוירולוג מומחה, המטפל בחולה במרפאת אפילפסיה באחד מהמרכזים הרפואיים, בה המטופל נמצא במעקב לפחות במשך ששת החודשים שקדמו להגשת הבקשה, עם תיעוד של כשלון לפחות 2 תרופות תוך תקופת הטיפול במרפאה זו – תוך התחייבות של הנוירולוג לביצוע מעקב רפואי סדיר עד להשגת איזון.
 • למטופלים קטינים הסובלים מאפילפסיה קשה בלתי נשלטת, לאחר כשלון טיפולים מקובלים בלפחות ארבע תרופות/טיפולים ובכללם עמידות לטיפולים מקובלים.
 • ההמלצה לטיפול תוגש על ידי נוירולוג הילדים המטפל המתחייב לביצוע מעקב רפואי מדי שלושה חודשים לפחות עד להשגת איזון, ולאחריו מעקב רפואי סדיר חצי שנתי.

תנאים לרישיון קנאביס לסובלים מפוסט טראומה (פסיכיאטריה)

למטופלים בגירים המאובחנים בהפרעת דחק בתר-חבלתית (PTSD) והעונים לכל הקריטריונים הבאים במצטבר:

 • הפרעה בתר-חבלתית בדרגת חומרה בינונית ומעלה ועונה לקריטריונים של 30% נכות לפחות לפי סעיפי המוסד לביטוח לאומי/משרד הביטחון, הנמשכת מעבר ל-3 שנים והמאופיינת במצוקה נפשית רבה.
 • מוצו לפחות 2 התערבויות תרופתיות מקובלות; כל התערבות לפרק זמן מינימאלי של חודשיים וכן מוצו 2 התערבויות פסיכולוגיות מקובלות.
 • קונטראינדיקציה לטיפול – ללא היסטוריה של פסיכוזה או שימוש לרעה בסמים.
 • ההמלצה לטיפול בקנאביס לפי סעיף זה, תוגש ע”י פסיכיאטר מומחה המטפל בחולה במשך שנה לפחות או פסיכיאטר ממליץ ובצירוף המלצתו של הפסיכיאטר המטפל.
 • בשנת הטיפול הראשונה: רישיון השימוש בקנאביס יוגבל לתקופות של עד שישה חודשים בכל פעם.
 • בבקשה לחידוש הרישיון חובה לצרף את דוחות המעקב של הפסיכיאטר המטפל ואת המלצתו המפורשת להמשך הטיפול בקנאביס.
 • ההמלצה תוגש ע”ג “נספח לבקשה לטיפול מסייע בקנביס לחולי PTSD ” המפורסם באתר משרד הבריאות ובצירוף (א) תיעוד מפורט של הטיפולים הנ”ל, (ב) הצהרת הפסיכיאטר המומחה הממליץ, המאשר כי הסביר לחולה את סיכוני הטיפול, (ג) התחייבות הפסיכיאטר המומחה הממליץ, להמשיך במעקב הרפואי בכל משך תקופת הרישיון.

מסמך ההנחיות המלא (נוהל 106) כאן.
ראו עוד: המדריך להוצאת רישיון קנאביס רפואי
בדקו גם: זכאות קנאביס רפואי.
עוד על קנאביס רפואי כאן.

חדשות