איך לשדרג את המערכת האנדוקנבינואידית

המערכת האנדוקנבינואידית היא אחת המערכות החשובות ביותר בגופינו אך רבים מאיתנו, ומרופאינו, כלל אינם מכירים אותה. הכרת המערכת יכולה לעזור לנו לשמור על הבריאות ועל תפקודו התקין של הגוף.

בגוף האדם ישנן מערכות שונות הפועלות מסביב לשעון בכדי לאפשר לנו לתפקד כרגיל ואת רובן כולנו מכירים: מערכת העצבים, מערכת הדם, מערכת הלימפה, מערכת העיכול, מערכת החיסון ועוד – כולן חלק ממכלול המערכות בגוף.

עם זאת, ישנה מערכת אחת שרובינו כלל איננו מכירים – זוהי המערכת האנדוקנבינואידית. מערכת זו, אשר שמה נגזר מהמילים ‘אנדו’ (גוף, תוך) ו-‘קנבינואידים’ (רכיבים טבעיים המופקים על ידי גוף האדם, צמחים מסויימים ובשנים האחרונות גם בצורה סינטטית), היא האחראית על תקינותם של תפקודים רבים בגוף האדם כגון המוח, מערכת העצבים, מערכת העיכול ועוד ועוד.

ראו גם: המערכת האנדוקנבינואידית – ראיון עם פרופ’ רפאל משולם
ראו גם: מחקר ישראלי חדש: קנאביס מגן על המוח והלב

איפה ממוקמת המערכת האנדוקנבינואידית? כמעט בכל מקום: במוח, במערכת העצבים, במעיים, בכבד, בעצמות, בשרירים, בלבלב, בחלב-אם וברקמות השומן השונות – כולם חלקים חשובים וחיוניים ביותר לתפקוד תקין ובריא.

המערכת מורכבת למעשה מקולטנים קטנים הנקראים “קולטני קנבינואידים” ומתחלקים לשתי קבוצות: קולטני CB1 וקולטני CB2. קולטנים אלו נמצאים כאמור בחלקים שונים של הגוף, לעיתים שניהם יחדיו ולעיתים רק אחד מהם. למשל, במוחנו ישנם קולטני CB1 רבים במיוחד, בעצמות יש בעיקר קולטני CB2 ובקיבה נוכל למצוא את שניהם (נתונים אלו הינם חשובים ביותר כאשר ניגשים לטפל בבעיות בריאותיות ומחלות שונות, על אף שלצערינו מרבית הרופאים כלל אינם מכירים את אופן תפקוד מערכת חשובה זו).

קנבינואידים להמונים

אך כיצד ניתן לדעת האם גופינו מייצר מספיק קנבינואידים בכדי לתפקד באופן תקין? קשה לומר באופן מוחלט מאחר ואין כל דרך למדוד את כמות הקנבינואידים בגוף בכל רגע נתון. עם זאת, סביר להניח שתופעות שונות כגון דכאון, מיגרנות וכאבים, קשורות קשר ישיר למחסור בקנבינואידים.

דרך יעילה במיוחד להגברת כמות הקנבינואידים בגוף (אנדוקנבינואידים) היא כמובן: קנאביס.

קנבינואידים
קנבינואידים לטיפול במגוון תופעות בריאותיות

הקנאביס מכיל קנבינואידים רבים אשר נקשרים לאותם קולטני CB1 ו-CB2 שנמצאים כאמור בכל חלקי גופינו. THC, החומר הפסיכואקטיבי בקנאביס, הוא האחראי להפעלת קולטן ה-CB1. על קולטן CB2 אחראי ה-CBN, עוד אחד מ-85 הקנבינואידים בקנאביס.

ראו גם: קנבינואידים בקנאביס – מה יש בתרופה שלכם?

בנוסף, כמות הקנבינואידים בקנאביס תלויה גם בזן הקנאביס בו אנו בוחרים להשתמש. ישנם זנים המכילים הרבה THC ו-CBD וישנם כאלו המכילים פחות. למשל, כאשר רוצים לטפל במיגרנות, כאבי ראש ודכאון, מומלץ להשתמש בזנים המכילים הרבה THC, אשר יגבירו את כמות הקנבינואידים הנקשרים לקולטן ה-CB1 במוח.

כאשר ניגשים לבחור זן קנאביס מתאים מבחינה בריאותית, רצוי ומומלץ לקחת בחשבון נתונים אלו.

ראו עוד: סאטיבה או אינדיקה – איך לבחור זן קנאביס מתאים מבחינה בריאותית
ראו גם: עגבניה, מלפפון וג’וינט – האם לכולנו חסרים קצת קנבינואידים?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר