מגלגל...

שיא ישראלי חדש: BOL הרוויחה 11 מיליון שקל ברבעון

בול פארמה הפכה מחברה שהפסידה 40 מיליון שקל בשנת 2020 לחברה שברבעון השלישי של שנת 2021 שברה את שיא כל הזמנים ברווח לרבעון בענף הקנאביס הישראלי, עם רווח של כ-11 מיליון ש"ח. איך היא עשתה את זה ומה האתגרים להמשך

אחרי שחברת IMC שברה בשבוע שעבר שיא שלילי חדש עם הדוח הרבעוני החלש ביותר אי פעם בענף הקנאביס בישראל עם הפסד של 23.6 מיליון ש”ח ברבעון אחד (Q3), חברת בול פארמה (BOL Pharma) שוברת גם היא שיא חדש בישראל, אך חיובי, ומציגה את הרווח הגבוה ביותר שרשמה אי פעם חברת קנאביס בישראל ברבעון אחד.

על פי הנתונים, שפורסמו אתמול (א’) בדוח הרבעון של חברת עמיר שיווק (Amir Marketing) המחזיקה כ-36.2% ממניות BOL, החברה הציגה הכנסות של כ-54 מיליון שקל, שהם גידול של כ-136% מול הכנסות של 22.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד וגידול של כ-302% בהשוואה להכנסות של 13.4 מיליון שקל ברבעון הקודם (Q2).

אבל החלק הכי מרשים בדוח הוא השורה התחתונה – הרווח הנקי: BOL הציגה ברבעון Q3 רווח נקי מייצג של כ-11 מיליון שקל, כמובן בנטרול שינויים בשווי הוגן של מלאי, הוצאות תגמול מבוסס מניות, חישוב שיעור מס מייצג ועוד.

מהפסד של 40 מיליון בשנה לקצב רווח שנתי של 44 מיליון בשנה

לשם השוואה, ברבעון הקודם (Q2) הפסידה החברה כ-3.6 מיליון שקל, בעיקר בגלל עצירת הייבוא בחצי הראשון של 2021. כזכור, עוד קודם, ברבעון הראשון של השנה, BOL הרוויחה 7 מיליון שקל במה שהיה אז שיא חדש שלה, ממש בתחילת הדרך של ההנהלה החדשה בראשות המנכ”ל כפיר אברהם, שהחליף את רוב שדרת הניהול הקודמת שתחת ניהולה ברבעון השלישי של 2020 הפסידה החברה לא פחות מ-10.2 מיליון שקל וכ-40 מיליון שקל(!) ב-2020 כולה.

כפיר אברהם, מנכ"ל BOL החדש
כפיר אברהם, מנכ”ל BOL

הרווח שהחברה מציגה כעת, שהוא כאמור הגבוה ביותר שהציגה אי פעם חברת קנאביס ישראלית ברבעון אחד, דוחק למקום השני את חברת אינטרקיור (Intercure) של אהוד ברק שהציגה ב-Q3 רווח נקי רבעוני מייצג של כ-7.94 מיליון שקל. מדובר עבור BOL בקצב רווח שנתי של כ-44 מיליון שקל.

יש לזכור שנתוני רבעון הם יחסיים לרבעון קודם, ומאחר והרבעון הקודם היה כאמור רבעון חלש מאוד, וכשם שכתבנו אז כי התוצאות בזמנו היו לא מייצגות, כך גם מן הסתם לא נכון להשוות את הגידול ביחס אליו ויש לזכור שגם העלייה היא יחסית ולא בהכרח מייצגת. כך או כך – מדובר בצמיחה מרשימה מאוד.

סיבה מרכזית לזינוק בפעילות היא כאמור פתיחת השמיים ביוני 2021 באופן מחודש לייבוא, לאחר שהמעבדות בישראל הצליחו לעמוד בתנאים הנוקשים החדשים שהציב משרד הבריאות באוקטובר 2020 לצורך ייבוא (בעוד כחצי שנה, מאי 2022, התנאים יוקשחו שוב אף יותר כפי שפרסמנו לאחרונה).

מאז נפתחו שערי הייבוא ועד היום החברה ייבאה על פי הערכות מבוססות 6-7 טון קנאביס מפורטוגל ובעיקר מקנדה, כאשר כ-4 טון מתוכם נכנסו במהלך רבעון 3 המוצלח. גם מספרים אלה, 4 טון ברבעון בייבוא מחו”ל, נחשבים לשיא בישראל.

החברה משייכת את ההצלחה גם לסדרות מוצרים חדשות מגידול מקומי בחוות עצמאיות קטנות שהחברה השיקה תחת מיתוג שלה, אם כי ככל הידוע לנו לא מדובר בהצלחה אדירה כמו זו של הסחורה מייבוא מקנדה שכיכבה ברבעון 3 – הזנים צונאמי (Tsunami), קולד קריק קוש (Cold Creek Kush), הליוס (Helios) וגוסט טריין הייז (Ghost Train Haze) של חברת הקסו (Hexo), והזנים ג’ין גאי (Jean Guy) וסנסי סטאר (Sensi Star) של סופרים (Supreme) שנרכשה כזכור לאחרונה על ידי קנופי (Canopy).

היתרון הבולט: יכולת מסחור מהירה

עיקר ההצלחה של BOL טמון ביכולת המסחור של החברה, בזכות המפעל שלה. בניגוד ליבואנים אחרים שמייבאים בעיקר דרך מפעלי פנאקסיה הקטנים והעמוסים ולכן “נתקעים” לעתים עד חודשים ארוכים עם סחורה בטרם היא מגיעה אל בתי המרקחת, BOL מצליחה לפזר סחורה אל בתי המרקחת בתוך 10 עד 20 ימים לכל היותר, כולל שחרור, בדיקות, אריזה ושינוע.

חלק נוסף מההצלחה של מפעל BOL הוא שהחברה החלה לאחרונה לתת שירותי ייצור ואריזה לצדדי ג’, דבר שמוסיף כמובן להכנסות אבל בעיקר תורם בצורה נאה לרווחיות, שכן מרבית ההוצאות במפעל קנאביס הן הוצאות קבועות (פחת על מכונות, שכירות לכל המבנה ואבטחה) שכמעט ואינן משתנות ללא קשר לכמות התוצרת שמעובדת במפעל. אי לכך, כל שקל נוסף שהמפעל מוכר, מחלחל עמוק יותר לשורה התחתונה.

מרג’ין אוף סייפטי: לחברה יש נכסים פחות התחייבויות בשווי של כ-55 מיליון שקל, זאת ללא הכללת רכוש קבוע, מכיוון שאת השווי של הרכוש הקבוע בעת מכירה, ככל ותהיה כזו, קשה להעריך. מרג’ין אוף סייפטי באחוזים לא ניתן להעריך שכן BOL בעצמה נכון להיום אינה חברה ציבורית ומשכך אין שווי שוק שעל גביו ניתן לחשב.

אשראי והלוואות: BOL לקחה הלוואה ל-3.5 שנים מבנק ישראלי ששמו לא פורסם בהיקף של כ-13 מיליון שקל, ועוד קו אשראי נוסף של כ-13 מיליון שקל נוספים. לפי ההסכם בשנה הראשונה להלוואה החברה אינה משלמת ריבית ולאחר מכן הריבית תעמוד על כ-5.9% בצמוד לריבית של בנק ישראל. קו האשראי הוא עד לאפריל 2022 ובריבית של כ-4.9% והוא גם כן בצמוד לריבית של בנק ישראל. החברה נתנה מספר שיעבודים וכן הפקידה פיקדון של כ-4.5 מיליון שקל להבטחת תשלום חובותיה. יש להדגיש שמדובר אמנם בריבית גבוהה, אך החברה לוותה את הסכומים הללו מהבנק ב-11 ליולי, מיד אחרי רבעון קשה ביותר, ואילו הייתה לווה את הסכומים כעת, לאחר הרבעון המצוין שרשמה, יתכן מאוד שהייתה מצליחה להשיג תנאים טובים יותר.

מה הלאה: בפן העסקי של הייבוא, BOL נמצאת באמצע מהלך של כיפופי ידיים עם קנופי שכבר העלתה את מחירי הזנים במשלוח הנוכחי, מה שהוביל לעלייה מ-299 ש”ח ל-10 גרם ל-329 ש”ח ל-10 גרם, וגם זה קרה רק לאחר לחץ ציבורי שמנע עלייה ל-349 ש”ח. מקורבים לחברה מעריכים שקנופי תתעקש במשלוח הבא על עליית מחירים נוספת והמחירים עשויים להגיע בכל זאת ל-349 ש”ח ל-10 גרם במשלוח הבא. בימים אלה, רבעון 4, החלה לשווק מקנופי גם את הזן ג’ק הייז (Jack Haze) ובקרוב תחל גם בשיווק הזן וואפה (Wappa).

בפן הפיננסי הרבעון הזה מבשר על עוד תופעה מעניינת, שאולי תהפוך לקבוע יום אחד: החברה כבר לא מאוד רעועה פיננסית. BOL אמנם לא חזקה כמו שיכלה להיות אלמלא שנת 2020 שפגעה בה קשות, והיא לא בעלת קופת מזומנים דשנה (בקופתה כ-14.4 מיליון שקל) כמו אינטרקיור או IMC לפני הרבעון השלישי, אבל זה גם בגלל שהיא היתה צריכה להשקיע כסף בצמיחה: רכישת מלאי, חובות לבתי מרקחת ועוד. אם הפעילות תימשך כך, יתכן מאוד שבקרוב נתחיל לראות את החברה יוצאת גם כן “למסע רכישות” בענף הקנאביס בדומה לחברות אחרות שנמצאות בבליץ של רכישות בתי מרקחת.

לסיכום: אין ספק ש-BOL עברה תהפוכות בשנה האחרונה, בלשון המעטה. מהחברה ההפסדית ביותר בענף ב-2020, לחברה הרווחיות ביותר בענף ברבעון Q1 השנה, משם לנפילה ברבעון Q2 וכעת לשבירת שיא כל הזמנים של רווח רבעוני. כפי שציינו בסקירת דוחות הרבעון של שיח (Seach) בשבוע שעבר, שהציגה גם היא דוחות מפתיעים לטובה, המבחן האמיתי של חברת BOL יהיה בשאלה האם היא תצליח לשמור על התוצאות הללו גם לרבעונים הבאים. BOL תצטרך כאמור להיבחן בשאלה האם תצליח לנצח את הספקיות הקנדיות שלה בכיפופי הידיים הקשורים למחיר המוצרים, וכן צפויה לה תחרות לא פשוטה עם סחורה חדשה ברמת פרימיום שתגיע בשבועות הקרובים לבתי המרקחת מקנדה, מחברת אוונט (Avant) על ידי IMC ומחברת אורגניגרם (Organigram) על ידי אינטרקיור, וכן זנים של זנאביס (Zenabis) שייבאה שיח וגם כמה זנים מקומיים לא רעים.

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר