הפתעה: BOL הפכה לחברת הקנאביס הרווחית ביותר בישראל

אחרי שהפסידה 40 מיליון שקל בשנת 2020 עברה חברת BOL מהפך, החליפה 75% משדרת ההנהלה שלה, הביאה מוצרים איכותיים מחו"ל והפתיעה בגדול כשהפכה ברבעון הראשון של 2021 לחברת הקנאביס הרווחית ביותר בישראל. מה הלאה?

בשקט בשקט, לאחר החלפת כ-75% משדרת הניהול שלה כולל מינוי של מנכ”ל חדש שהביא לשינוי שורשי באסטרטגיה, הפכה לאחרונה חברת BOL Pharma (“שאיפה לחיים” לשעבר) מחברה שמפסידה עשרות מיליוני שקלים בשנה תוך חשש אמיתי להמשך פעילותה לחברה הרווחית ביותר בישראל בתחילת שנת 2021 – כך מבדיקת מגזין קנאביס על בסיס דוחות סיכום הרבעון הראשון של 2021 שהחברות הגישו בימים האחרונים לבורסה.

המהפך של BOL

על פי דוחות החברה, שפורסמו כנספח לדוחות חברת עמיר שיווק הציבורית (Amir Marketing) המחזיקה בכ-40% ממניות BOL, ברבעון הראשון של 2021 ההכנסות של BOL הסתכמו לכדי 29.3 מיליון שקל – כלומר גידול של 58.3% בהשוואה להכנסות של 18.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

אך מלבד הצמיחה הגבוהה, הנתון המפתיע באמת נמצא בשורת הרווח כאמור: BOL רשמה במהלך רבעון זה רווח נקי מייצג (בנטרול שינויים בנכס ביולוגי, תגמול מבוסס מניות והערכת שווי של הלוואה המירה) של כ-7 מיליון שקל, נתון שהופך אותה לחברת הקנאביס הרווחית ביותר בישראל כיום תוך שהיא עוקפת את חברת אינטרקיור (Intercure) שהובילה עד כה בדירוג החברות הרווחיות בענף הקנאביס הישראלי והרוויחה ברבעון זה מעט פחות – 5.86 מיליון ש”ח בלבד.

כפיר אברהם, מנכ"ל BOL החדש
כפיר אברהם, מנכ”ל BOL החדש

מדובר במהפך של ממש, של חברה שעד לפני רגע הייתה ההפסדית ביותר בישראל ועד כדי כך ששרפה כ-40 מיליון שקל בשנת 2020, והיא כעת החברה המרוויחה ביותר בישראל. המהפך הזה בא כשברקע הוחלפה הנהלת החברה ושונתה האסטרטגיה – מהלך שבדיעבד נראה כעת מוצלח מאוד. 

הגידול ברווחים נבע מצמיחה בהכנסות, שהביאה לזינוק של 141% ברווח הגולמי, כאשר מנגד, למרות הגידול בהכנסות, החברה לא רק שלא הגדילה את הוצאות ההנהלה אלא הצליחה להוריד אותן בשליש, מ-4.9 מיליון שקל ברבעון המקביל ל-3.3 מיליון שקל ברבעון הנוכחי.

בחברה מאמינים שהגורמים לשינוי הם כמובן גידול במכירות, שנובע בין השאר מייבוא מוצלח ברבעון הראשון של הזן ג’לאטו (Gelato) שהיה האחרון שהצליח להיכנס מחו”ל לפני שהייבוא נעצר כליל, לצד התייעלות בנושא החקלאות ושינוי אסטרטגיה, למשל, החברה הפסיקה לחלוטין גידול של זנים עתירי THC בחורף וכך חוסכת בהוצאות.

באופן כללי מה שבולט הוא שהחברה עברה מגישה של “כמה שיותר גדול” – חווה הכי גדולה, מפעל הכי גדול, כמות הכי גדולה של סחורה וכו’ – לגישה של התמקדות באיכות ובמענה לדרישת הלקוחות. היו למהפך גם סיבות אובייקטיביות שהחברה זכתה בהן “מן ההפקר” – עצירת הייבוא הגדילה את הרווח של החברה מסחורה מקומית מאיכות בינונית (“מלאי מת” שנותר משנת 2020) שכנראה היתה נמכרת הרבה פחות אלמלא עצירת היבוא.

החברה החלה לאחרונה, כחלק מהתרחבות התחרות בחוליית הייצור, לתת שירותי ייצור במפעל שלה לצדדי ג’, אם כי ברבעון הראשון זה עדיין לא היה בכמויות מהותיות כך שזה כנראה לא גורם מרכזי להצלחה ובעיקר סימן לעתיד: מאחר ו-BOL מחזיקה במפעל מאוד גדול עם עלויות קבועות די גדולות, ככל שהיא מגדילה את כמות התוצרת שמעובדת בו ככה היא יכולה לצמצם את ההפסדים.

חברת BOL הפכה לרווחית בישראל
מתקן חברת BOL באזה”ת רבדים

בנוסף, ההנהלה החדשה של החברה, בהובלת המנכ”ל כפיר אברהם, פעלה במהלכי התייעלות טובים מאוד שכללו בין היתר ביטול הזמנה של ציוד נוסף למפעל (שלא ברור מדוע נדרש מלכתחילה), פיטור חברי הנהלה וקיצוץ בשעות נוספות. ההתייעלות הזו הניבה פרי לחברה ולהנהלה החדשה שלה מגיע שאפו גדול על המהירות וגודל ההשפעה של ההתייעלות.

מה הלאה? “אדם וחוה”, שירותי צד ג’ והמשך הייבוא מחו”ל

ברבעון השני של 2021, שמסתיים בימים אלה ואת הדוחות שלו נראה רק בעוד כשלושה חודשים, יהיה ל-BOL אמנם קשה לעמוד בסטנדרט שהציבה ברבעון הראשון, בעיקר בגלל עצירת הייבוא, אבל, חשוב להדגיש שבניגוד לתוצאות בדוחות 2020, חברת BOL כבר לא נמצאת בסכנה קיומית. היא אמנם כילתה את מרבית ההון החוזר שלה (נכסים שוטפים פחות חובות שוטפים) שמסתכם כעת בכ-6.8 מיליון שקל בלבד, אבל זה הון חוזר שהחברה יכולה לחיות איתו תוך כדי שהיא מרוויחה. כעת, לאחר שההפסדים צומצמו, החברה מן הסתם תתמקד בצמיחה.

בחודשים הקרובים בין השאר בכוונת החברה להרחיב משמעותית את החלק של מתן שירותי צד ג’ הן במפעל שלה והן בבית המסחר החדש שפתחו לאחרונה, וכן להמשיך לקדם את סדרת המוצרים של המותג החדש שלה – “אדם וחוה” – שמביא לדבריה סחורה איכותית מחוות קטנות שאינן בבעלותה.

קרן שחר זן קנאביס מסדרת אדם וחוה של BOL
“קרן שחר” – זן קנאביס חדש מסדרת הזנים החדשה “אדם וחוה” של BOL במסגרתה היא מלקטת זנים מובחרים מחוות קטנות

בפרסומי החברה בנוגע למותג החדש “אדם וחוה” היא כותבת כי “הצוות של אדם וחוה מבקר בחוות ברחבי ישראל, מחפש את הגידולים האיכותיים ביותר, את החקלאים בעלי הנסיון והידע ואת אלה שהשכילו לשלב שיטות עבודה חדשניות וטכנולוגיות מתקדמות”. מתוך קטלוג המוצרים של “אדם וחוה” כבר הופץ הזן “ערב ערפילי” ובשבועות הקרובים ישווקו גם הזנים “יפה כלבנה”, “עין הסערה”, “בין ערביים”, “קרן שחר” ועוד.

בנוסף כמובן מתכוונת BOL לחזור ולהכניס לישראל סחורה איכותית ביבוא מחו”ל. חלק מהייבוא צפוי להגיע מהמשך הסכמי הייבוא הקיימים (והמוצלחים) שלה למשל מול חברת הקסו (Hexo) הקנדית המצליחה שהשבוע הפכה לחברת הקנאביס הגדולה ביותר בקנדה ומשווקת בישראל את הזנים ג’לאטו וצונאמי (Tsunami) שזוכים לאהדה.

חלק אחר יגיע בייבוא מחברות מאירופה שחלקן כבר שיווקו קנאביס בישראל ואחרות חדשות שעדיין לא. את הזנים הפופולריים של חברת סופרים (Supreme) הקנדית, כגון ג’ין גאי (Jean Guy) וסנסי סטאר (Sensi Star), שזכו גם הם להצלחה בישראל תחת המותג טרוברה (Truverra) מחוות הגידול הקנדית “סבן אייקרס” (7Acres), לא בטוח שהחברה תצליח להביא כבר בחודשים הקרובים, אך כן ייתכן שהם יגיעו עד סוף השנה.

משלוח אריזות ג'ין גאי, זן קנאביס מקנדה
משלוח אריזות ג’ין גאי הראשון של BOL, זן קנאביס מוצלח מקנדה שאולי יגיע שוב לישראל

כמובן שבכל מקרה BOL צריכה עוד קודם להצליח לעמוד בכל מאות הבדיקות החדשות שדורש משרד הבריאות במסגרת נוהל הייבוא החדש. עד כה רק חברה אחת, קרונוס (Cronos), הצליחה לעמוד בו. נכון להיום, יחד עם קנדוק (Canndoc) יבואנית מוצרי טילריי (Tilray), אפריה (Aphria), אורגניגרם (Organigram) ועוד, וקנטק (Cantek) יבואנית מוצרי אורורה (Aurora), נמצאת BOL מבין הקרובות ביותר להשגת היעד וייתכן אף שזה יקרה כבר בשבועות הקרובים.

הסכמים ושת”פים: מאחר והחברה פרטית לא ידועים הרבה פרטים על הפעילות שלה, אך מה שכן ניתן לומר זה שלחברה הסכמים עם חברות אחרות לעיבוד התוצרת שלהן במפעל שלה וכן עקב כך שאחד מבעלי השליטה של החברה הוא ליאון קופלר, מבעלי השליטה בסופר פארם – שיתוף הפעולה שלה עם סופר פארם הוא חזק יותר כנראה משל שאר החברות המוכרות בסניפי סופר פארם.

לסיכום: BOL פותחת את השנה במצב מצוין, עכשיו רק נשאר לראות האם המומנטום ימשיך לאורך הרבעונים הבאים, גם כשאספקת הייבוא שיש לה כיום תדלדל. נראה שמאמצי בעלי השליטה לשינוי ההנהלה צלחו, החורים בספינה נסתמו ועכשיו צריך לראות אם היא תמשיך לשוט לאורך השנה.

עדכון (אוגוסט 2022): מבירור שביצעה החברה בשנת 2022 עלה כי חלו טעויות חריגות בדיווח החברה ולמעשה עולה כי היא לא הרוויחה כ-18.9 מיליון שקל בשנת 2021 אלא הרבה פחות, כ-400 אלף ש”ח בלבד.

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר