מגלגל...

שבוע ירוק בבורסת הקנאביס, מהומה בהנפקת מניות פנאקסיה

רוח גבית ממהלכי הלגליזציה בארצות הברית הובילה לעליות חדות ועלייה במחזורים ברוב המוחלט של מניות הקנאביס. וגם - המהומה שיצרה הנפקה בדיסקאונט של פנאקסיה ואצל איזו מניה חבוטה התעורר מחדש עניין השוק?

שבוע ירוק עבר על מניות החברות בסקטור הקנאביס המקומי. הסיבה – רוח גבית ממניות הקנאביס בצפון אמריקה שזינקו בזכות ניצחונו הצפוי של ג’ו ביידן בבחירות לנשיאות ארצות הברית ואישור לגליזציה ב-4 מדינות, נוסף על 11 שכבר אישרו זאת בעבר.

לגליזציה בארצות הברית – רמז לסוכריה של שינוי?

אריזונה, מיסיסיפי, מונטנה, ניו ג’רזי ודרום דקוטה, הצביעו בשבוע שעבר בעד לגליזציה לקנאביס, כלומר שימוש חוקי בקנאביס למבוגרים. אך ייתכן שבין השורות הפעם ישנו חידוש מעבר ללגליזציה עצמה, והוא מגיע ממדינת ניו ג’רזי שהחליטה שהודיעה על כך שתוריד משמעותית את המס המוסף על החברות הפועלות בתחום לרמה הנמוכה ביותר מבין כל המדינות בארצות הברית.

מהו המס המדובר? בארצות הברית הקנאביס אסור מבחינה פדרלית, כלומר מבחינת ארצות הברית עצמה, אך חלק מהמדינות מאפשרות את השימוש בו ברגולציה שהינה ספציפית לאותה המדינה, בהתבסס על ‘מזכר קול’ מימי הנשיא לשעבר אובמה, שקבע שהרשויות הפדרליות לא יאכפו עבירות קנאביס בשטח מדינות שאישרו זאת.

תופעת לוואי של ניגוד זה בחקיקה, היא שעל החברות הפועלות בתחום מוטלים מיסים גבוהים מאוד מעבר למיסים הרגילים שכל חברה משלמת. המס המוסף משתנה ממדינה למדינה ובחלק מהמקומות גם מאזור לאזור בתוך המדינה והוא בדרך כלל נגזר כאחוז מסוים מההכנסות, תשלום קבוע עבור כל קילו של קנאביס שנמכר ועוד.

ישנן גם הקלות – לדוגמה, אם חוות הגידול נמצאת בסמוך לחנות המכירה, מקבל בעל העסק הנחה על המיסים של החווה. מדובר במיסים מאוד משמעותיים לחברות בתחום וכבר נראו חברות שהמיסים הללו היו ההבדל בין רווח להפסד אצלן. מיסים אלה נלקחים מההכנסות ללא התחשבות בשאלה האם העסק מרוויח מעט או הרבה – וזאת בניגוד כמובן למיסים רגילים שנלקחים מהרווח, במידה וישנו, או לא נלקחים כלל במידה ואיננו.

המס של המדינות מהווה למעשה מן סוג של “פרוטקשן”. המדינות יודעות שהעסק לא חוקי מבחינה פדרלית והן “מנצלות” את זה לטובת גביית מיסים גבוהים. אך המדינות גם יודעות שבסופו של דבר המיסים הגבוהים שהן דורשות יוצרים כמה בעיות שהמרכזית בה היא שהחברות מגלגלות את המס אל המטופלים ומעלות את המחירים. לכן השינוי שבא מניו ג’רזי כה מהותי, רק השאלה שנשאלת עכשיו היא האם עוד מדינות ילכו בעקבותיה. 

עוד שינוי מניו ג’רזי נובע מהקירבה הגיאוגרפית שלה למדינת ניו יורק, שנחשבת לשוק פוטנציאלי עצום מבחינת הקנאביס לצורכי פנאי שאינו מאושר כיום במדינה. מושל ניו יורק אנדרו קואומו הבטיח שיביא ללגליזציה, בינתיים ללא הצלחה, אך השכנה ניו ג’רזי הקדימה אותו מה שהוביל לקולות של תושבי ניו יורק שאמרו: “אם לא תהיה לגליזציה בניו יורק, פשוט ניסע כמה קילומטרים לניו ג’רזי השכנה”.

כלומר, במידה וניו יורק לא תאשר לגליזציה בקרוב מספיק, היא תצא קירחת מכאן ומכאן; מצד אחד התושבים שרוצים בכך ימשיכו לצרוך קנאביס, רק ירכשו אותו מניו ג’רזי. ניו יורק תפסיד פוטנציאל הכנסות עצום ומקומות עבודה רבים. אלו חלק מהסיבות לכך שסביר להניח שבחודשים הקרובים תאושר לגליזציה גם בניו יורק, לא במשאל עם כמו בג’רזי, אלא בחקיקה מדינית.

השוק נזכר בקיומה של מדיוי?

בחזרה לביצה הישראלית, חברת ‘מדיוי’ (Medivie) שהיתה החברה הראשונה להכריז על כניסה לפעילות בענף הקנאביס הרפואי בישראל ובעקבות כך גם זינקה מניית החברה עד לכ-10,000 אגורות למניה בשיא, ירדה מאז במסלול תלול מאוד, ב-94% עד לשער של 598 אגורות בלבד, על רקע דעיכת הסקטור ואי התממשות תחזיות שהיא נתנה.

כיום, החברה פועלת בשלושה מישורים מרכזיים: 

  1. אחזקה בחברה העוסקת בגידול ‘המפ’ (Hemp) במדינת מקדוניה הצפונית, שם לפני מספר חודשים הואשמה החברה על ידי הרשויות המקומיות כי גידלה קנאביס ולא המפ ועל כן אף הוצא צו מעצר נגד בעל השליטה בחברה ונגד המנהל המקומי של הפעילות. מאז לא דווח על התקדמות בפעילות במקדוניה ולא ידוע מה סטטוס הפעילות במדינה.
  2. אחזקה של 85% בחברת ‘מסטיקס’, הפועלת בתחום ייצור מסטיקים, בכוונה לייצר ולשווק מסטיקים המכילים CBD. הרכישה של השליטה בחברה על ידי מדיוי נראתה בהתחלה קצת תמוהה, אך החברה נימקה את ההשקעה בכך שמסטיקס מפתחת פטנט מיוחד לשילוב בין CBD למסטיקים. לאחרונה אירע אירוע הצפה במפעל של מסטיקס בעקבותיה דרשה מסטיקס כסף מחברת הביטוח, אך חברת הביטוח סירבה בטענה כי יש חשש למרמה (כלומר ככל הנראה הצפה מתוכננת). מסטיקס עברה מפעל ומדיוי הגישה תביעה שעדיין לא הוכרעה כנגד חברת הביטוח. באופן כללי נדמה שהפעילות לא מאוד מהותית והיא רווחית בהיקף שולי של בערך 100 אלף שקל בשנה סטנדרטית.
  3. אחזקה של 65% בחווה שנבנית בערבה בשם “חווה” (Eve), וכן גם אחזקה של 65% בחברת מחקר ופיתוח שנמצאת במתחם של החווה. החווה נמצאת בתהליכי בנייה ועוד לא החלה בפעילות מסחרית אמיתית.

‘מדיוי’ הודיעה ביום ג’ בשבוע שעבר כי החווה בערבה קיבלה אישור שהיא עומדת בתנאי האבטחה של המתחם. לכאורה זוהי הודעה שאינה בעלת משמעות כה גדולה, שכן זהו הליך רגולטורי שאינו קשה לביצוע ואותו כל חברה צריכה לעבור. אך הדבר עורר עניין בשוק ההון והקפיץ את המניה בכ-40% בתוך כמה ימי מסחר בודדים. אף על פי כן השווי של החברה הוא הנמוך ביותר מבין כל החברות בתחום (21 מיליון שקל).

תיקון עולם, לאחר שעזבה את שירותי ‘בזלת’ לטובת ייצור עצמי, מתחילה להעניק שירות ייצור לחברות אחרות

על רקע הסכסוך עם בזלת, שכולל תביעה בסך 8 מיליון ש”ח שהוגשה לבית המשפט ומתנהלת בימים אלו, חברת ‘קנביט תיקון עולם’ דיווחה כי תתחיל להעניק שירותי ייצור, שינוע ובית מסחר מהמפעל החדש של החברה באזה”ת ‘ציפורית’ בצפון הארץ, בתשלום כמובן, לחברת ‘קאנאפארם’ – חברה חדשה שמתכוונת להתחיל לפעול בענף. עם זאת, החברה לא דיווחה על ההיקף הצפוי של ההסכם המדובר. 

המהומה של השבוע: ההנפקה של פנאקסיה

חברת פנאקסיה דיווחה ביום ב’ שתבצע הנפקה של מניות ואופציות למניות לחמישה גופים מוסדיים בהובלת בית ההשקעות מור ובית ההשקעות פסגות, בהנחה משמעותית וחריגה. הדיסקאונט (ההנחה) על מחיר המניה במועד הדיווח עמד על 58% אם כי הוא הצטמצם מעט עקב הירידה במחיר המניה שנבעה מכעס בעלי המניות והמשקיעים שהתקוממו על ההנחה החריגה שניתנת בבלעדיות לגופים המוסדיים.

על פי ההודעה במסגרת ההנפקה למשקיעים בהנחה, כל משקיע יקבל מניה אחת במחיר של 250 אגורות – נתון המשקף הנחה של 11.3% על מחיר המניה כיום בשוק. בנוסף תינתן להם אופציה אחת בחינם במחיר מימוש (כלומר הכסף שיצטרכו לשלם במידה וירצו לממש את האופציה ולהפוך אותה למניה) של 328 אגורות למשך 3 שנים. הקאץ’ פה הוא שבמסגרת החישוב של נוסחת B&S (בלק אנד שולס) יוצא שהאופציה שניתנת בחינם שווה 121 אגורות, מה שמהווה הנחה משמעותית.

מהי נוסחת בלק אנד שולס? נוסחה שנוצרה באקדמיה ומנסה לתת הערכה לשאלה המורכבת כמה שווה כל אופציה, בהתאם למספר משתנים, ביניהם: אורך החיים שלה, מחיר המימוש שלה וגם סטיית התקן – כלומר התנודתיות של המניה. ככל שהמניה יותר תנודתית כך גם השווי של האופציה עולה. הגיוני? אולי כן כאשר מדובר בשוק ותיק ויציב, אבל כשזה נוגע לחברות כמו חברות הקנאביס, שראו זינוקים וירידות חריגים במחיר המניה לאורך תקופת פעילותן, זה לא דבר מייצג. תקופת ההתלהבות של ההתחלה חלפה ולא בהכרח תחזור, ובכל מקרה – לא מייצגת. כלומר, לא בטוח שנכון לקבוע כי “בגלל שהמניה של חברה X עלתה ב-1000%, אז האופציה שווה יותר”, כיוון שהדבר קרה בעבר וסביר שלא יקרה שוב. לכן, ההנחה הזאת שניתנה על ידי פנאקסיה למספר מצומצם של משקיעים, היא הנחה הרבה יותר נמוכה ממה שמוציא המודל בלק אנד שולס. דוגמה לכך ניתן למצוא באופציות שקיבל אהוד ברק מאינטרקיור, שתומחרו בשווי של עשרות מיליונים למרות שהיה ברור לכולם שהן לא שוות את הסכומים האלו. הדרך הפשוטה ביותר לבדוק את “ההוגנות” של הנוסחה היא לחשוב: “האם הם היו מצליחים למכור את האופציות האלו לפי השווי שבלק את שולס מתמחרים? האם אני, בתור משקיע הייתי קונה את האופציות האלו בשווי הזה?” והתשובה היא כנראה לא.

מה שכן, אפשר להסכים שהיה עדיף לבצע הנפקת זכויות, ובכך לאפשר קודם לבעלי המניות הקיימים לבחור האם להשקיע בחברה בהתאם לתנאים הללו, ולא לספק הנחה במה שנראה כמו ‘קומבינה’ וגורם לזעם מצד ציבור המשקיעים ובעלי המניות.

סיכום העליות והירידות של השבוע:

מדיוי13.21%+
עמיר שיווק7.69%+
תיקון עולם קנביט7.28%+
שיח מדיקל6.69%+
אינטליקנה6.51%+
קנאשור6.33%+
נקסטייג’4.90%+
טוגדר3.25%+
קאנומד1.32%+
פארמוקן0.26%+
יוניבו1.25%-
אינטרקיור2.41%-
קנזון3.89%-
פנאקסיה7.79%-

אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כל שהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כל שהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר