טוען...

‘תיקון עולם’ עוזבת את ‘בזלת’ ופותחת מפעל קנאביס משלה

חצי שנה אחרי שחברת הקנאביס הותיקה בישראל 'תיקון עולם' החליפה בעלות ושדרת ניהול, היא תחל בחודש הבא לייצר ולשווק מוצרי קנאביס רפואי ממפעל חדש בבעלותה המלאה, שיהיה מפעל הקנאביס השישי בישראל.

אחרי כשנה וחצי של פעילות מצומצמת, העברת בעלות והחלפת שדרת הניהול שלה, חוזרת חברת הקנאביס הישראלית הותיקה ‘תיקון עולם’ לפעילות מלאה. השבוע היא קיבלה תעודת תקן IMC-GMP עבור מפעל הקנאביס שלה באזור התעשייה ‘ציפורית’ שבצפון הארץ, והוא מאפשר לה כעת לשוב לייצר ולארוז את מוצריה באופן עצמאי.

קבלת התקן הופכת את ‘תיקון עולם’, שנרכשה ומנוהלת על ידי חברת ‘קנביט’, לאחת החברות הבודדות בישראל המחזיקות במלוא הרישיונות הנדרשים עבור כל שרשרת הייצור – משלב הריבוי והגידול ועד להפצה לבתי המרקחת. להערכת החברה, מכירת מוצרים מהמפעל החדש כבר תחל במהלך החודש הבא, אוגוסט 2020.

יש לציין כי בשלב ראשון תוכל ‘תיקון עולם’ לייצר במפעל שלה בציפורית רק תפרחות. בניגוד למה שפורסם באתרים כלכליים גדולים היום, שמני הקנאביס הפופולריים של החברה מסוגים ‘אבידקל’ ו’מטטרון’ המשמשים בין השאר לטיפול בילדים עם אוטיזם ואפילפסיה, ימשיכו להיות מיוצרים במפעלי חברת ‘בזלת’ עד הודעה חדשה.

מפעל הקנאביס החדש של 'תיקון עולם קנביט' באזור התעשייה 'ציפורית' שבגליל
מפעל הקנאביס החדש של ‘תיקון עולם קנביט’ באזור התעשייה ‘ציפורית’ שבגליל

המפעל, שבנייתו נמשכה מעל לשנתיים, משתרע על שטח של 2,000 מ”ר בנוי ובהקמתו הושקעו עשרות מיליוני שקלים. הוא מאפשר לתיקון עולם להיות עצמאית ולא תלויה בחברה אחרת שתספק לה שירותי מיצוי ואריזה. בשנים האחרונות ביצעה החברה את הפעילות דרך חברת ‘בזלת’ אך מהחודש הבא השתיים תיפרדנה.

במסגרת הפרידה מוותרת ‘תיקון עולם’ גם על שירותי השינוע שמספקת ‘בזלת’, במקומם היא תשתמש בשירותים של חברת ‘סלא’, חברת הפצת התרופות של ‘טבע’ מהמובילות בישראל בתחום זה. קשר זה מבוסס כמובן על מינויו לאחרונה של מנכ”ל ‘טבע ישראל’ ו’סלא’ לשעבר, אבינועם ספיר, למנכ”ל ‘תיקון עולם – קנביט’.

לדברי החברה בהודעה לבורסה הבוקר (ב’) “בכוונת החברה להמשיך ולפעול על מנת להכשיר את המפעל גם לעמידה בתקן  EU-GMP לצורך ייצוא למכירת מוצרי קנאביס רפואי, בכפוף לקבלת היתר ייצוא ממשרד הבריאות. עם קבלתו תוכל החברה לייצא את מוצריה לגרמניה, אוסטריה ושוויץ במסגרת הסכם החברה מול FETTE PHARMA.

כזכור לאחרונה ספגה ‘תיקון עולם’ ביקורת לאחר שהודיעה כי היא מתחילה לשווק את מוצרי שמן הקנאביס ‘אבידקל’ ו’מטטרון’ במחירים גבוהים במאות אחוזים מבעבר. בעקבות מחאה וקריאות לחרם על החברה שנחשפו במגזין קנאביס, ולאחר הערה מסגן שר הבריאות יואב קיש בעניין זה, חזרה בה החברה והקפיאה את עליית המחירים.

‘תיקון’ מחזיקה במקביל בשתי חוות גידול, אחת ותיקה יותר בכפר יהושע והשנייה חדשה, של ‘קנביט’, בישוב נאות הכיכר הסמוך לים המלח. נכון להיום החברה משווקת מלאי מוגבל מאוד יחסית של מוצרים בבתי המרקחת, הכולל בעיקר את הזנים ‘ארז’ ו’אלסקה’ שנמכרים בקטגוריה נמוכה מזו בה היו נמכרים בעבר.

בעקבות ההודעה לבורסה זינקה מניית החברה ביותר מ-8% והחברה נסחרת כרגע בשווי 189 מיליון ש”ח, מהגבוהים ביותר בשוק הקנאביס המקומי. כזכור, במסגרת ההסכם עם בעלי החברה הקודם, צחי כהן, ‘תיקון עולם’ הישראלית תוכל לשווק את מוצריה בישראל ובמספר מדינות בודדות באירופה בלבד.

החברה עצמה מסרה הבוקר כי “תקן IMC-GMP הוא תקן האיכות המחייב לייצור תרופות. הביקורת המקיפה כללה בין היתר בדיקת מתקני הייצור, תנאי הייצור, אבטחת איכות, בקרת איכות, ובית מסחר צמוד למפעל (בתקן IMC-GDP, תקן תנאי הפצה נאותים), כולם בהתאם לתקני IMC-GMP”. 

אבינועם ספיר, מנכ”ל החברה, מסר כי “תקן הייצור שקיבלנו הוא בעל משמעויות אסטרטגיות גדולות מאד עבורנו; התקן יאפשר לנו לשוב ולייצר בעצמנו בתנופה מלאה במפעל פרמצבטי, ולהעניק למטופלים שלנו אספקה שוטפת של מוצרים כחול-לבן, איכותיים, מתקדמים ובטוחים, שמאחוריהם הידע ויכולות המו”פ של תיקון עולם-קנביט”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר