מגלגל...

משרד הבריאות מקשיח שוב את נהלי הייבוא של קנאביס רפואי מחו”ל

העדכון הקודם של הנהלים באוקטובר 2020 הוביל לעצירת הייבוא של קנאביס במשך כחצי שנה. כעת חוששים היבואנים שפעם נוספת הם יתקשו לעמוד בתנאים החדשים שפורסמו החודש. עם זאת, הפעם נותן משרד הבריאות ליבואנים חצי שנה להתכונן. המעבדות כבר החלו לפעול בעניין

היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר) פרסמה החודש פעם נוספת עדכון לנהלי הייבוא של קנאביס רפואי מחו”ל. על פי הנוהל החדש היבואנים יידרשו להעביר את הקנאביס דרך בדיקות נוספות לאי-הימצאות חומרי הדברה שעד כה לא היו נדרשות קודם.

עדכון זה מדאיג את היבואנים שמא כמו בעדכון הקודם לפני כשנה, גם כעת יידרשו חודשים ארוכים לאתר מעבדות שמחזיקות ב”קיטים” (ערכות) הנדרשים לביצוע בדיקות לעשרות החומרים החדשים. עם זאת, בניגוד לעדכון הקודם שנכנס לתוקף באופן מיידי, הפעם ניתנו ליבואנים 6 חודשים להתכונן לפני כניסת השינויים לתוקף.

בימים אלה בודקים במעבדות הישראליות האם ועד כמה מהר ניתן יהיה להשיג את הקיטים לחומרים החדשים שנוספו בעדכון הנוכחי. במקרה שמדובר בחומרים לא-נדירים ניתן יהיה לאתר את הקיטים הנדרשים בתוך שבועות ספורים, אך ייתכן גם שלפחות עבור חלק מהחומרים, גם אם בודדים, ייקח זמן רב לאתר קיטים, כפי שקרה בפעם הקודמת.

כזכור, לפני כשנה, אוקטובר 2020, הוקשחו הנהלים בפעם הראשונה כשלרשימת חומרי ההדברה הנדרשים לבדיקה נוספו כמה עשרות חומרים חדשים, כולל כל הפרמקופיאה האמריקאית והאירופאית.

עדכון זה הוביל בפועל לעצירה כמעט מוחלטת של הייבוא של זני קנאביס לישראל במשך יותר מחצי שנה, כאשר עיקר העיכוב נגרם בגלל שני חומרים ספציפיים מתוך רשימה של כמה עשרות. חומרים בודדים אלה הם כאמור שהובילו לעצירת הייבוא בכללותו.

רק בחלוף כ-7 חודשים, במהלך מאי 2021, הצליחה חברה ראשונה לייבא לישראל קנאביס מקנדה לאחר שאיתרו מעבדה מתאימה מחו”ל. אחרי חודשיים נוספים, יולי 2021, השיגו לראשונה גם המעבדות בישראל את כל הקיטים הנדרשים לצורך בדיקת כל חומרי ההדברה ברשימה המעודכנת וכך חזר קצב הייבוא לשיאו.

עתה, בחלוף 4 חודשים נוספים במהלכם הכניסו היבואנים לישראל טונות רבות נוספות של קנאביס, בעיקר מקנדה ומעט מאורוגוואי ופורטוגל, נוספו כאמור חומרים נוספים שעל היבואנים ועל המעבדות יהיה לאתר עבורם קיטים מתאימים לבדיקה.

העובדה שהפעם ניתנו ליבואנים 6 חודשים להתכונן לפני תחולת הנהלים החדשים משמעותה שייתכן שהמעבדות יספיקו בזמן זה לאתר את הקיטים הנדרשים, דבר שיאפשר המשך ייבוא כרגיל, זאת כאמור אלא אם כן בין כעשרים החומרים החדשים שנוספו לרשימה ישנם כאלה שכמו בפעם הקודמת ייקח יותר מחצי שנה לאתר קיט מתאים עבורם.

כך או כך נותר ליבואנים זמן רב כדי לייבא טונות רבות נוספות של קנאביס מחו”ל עד מאי 2022, מועד תחולת הנוהל החדש, ובכל מקרה גם אם לא יושגו הקיטים הנדרשים בזמן אלא רק כמה שבועות אחרי כן, הם יוכלו לבצע ייבוא גדול יותר מהרגיל במהלך החודשים שלפני כניסת הנוהל לתוקף וכך לוודא שגם בחציון השני של 2022 יהיה מלאי מספק של סחורה מייבוא.

מה שבכל זאת יכול לעצור, אולי, את הייבוא של קנאביס מחו”ל, הוא עתירה לבג”ץ שהגישו לאחרונה 11 חברות. לטענת החברות משרד הבריאות החל במתן אישורי ייבוא על רקע מחסור שהיה בתחילת שנת 2020 ותוך טענה כי מדובר בפתרון זמני לתקופה מוגבלת של 6 חודשים ולכן כעת, משאין מחסור, יש לעצור את הייבוא של קנאביס מחו”ל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר