קנאביס בהריון לסובלות מהקאות יתר

צריכת קנאביס על ידי נשים בהריון הסובלות מתופעה של הקאות יתר, עשויה להקטין את הסיכון של העובר לפיתוח תופעות קשב וריכוז כמו ADHD, קשיי למידה ובעיות בדיבור, כמו גם לצמצם את הסיכון לפגיעה ברמות המשכל (IQ) של הילוד.

הקאות יתר בהריון (Hyperemesis Gravidarum) הוא סיבוך הריוני המאופיין על ידי בחילות והקאות מרובות, כלומר יותר משלושה פרקי הקאות ביום וירידה במשקל של 5% לפחות.

בזמן שהקאות “רגילות” בהריון מתרחשות ב-70-80% מכלל הנשים ההרות ונחשבות לתופעת לוואי טבעית במהלך הבריא של ההריון, הקאות יתר (HG) משפיעות על כ-0.3% עד 2% מהנשים בהריון בלבד.

פרופסור גידי (גדעון) קורן
פרופ’ גידי (גדעון) קורן: “מאמין שקנאביס הוא הפתרון”

בעבר מוות מסיבוכים של הקאות יתר אף היה גורם עיקרי למוות בהריון, אך כיום בעזרת טיפול רפואי מקרי המוות הם נדירים ובעבור הנשים עצמן, הלוקות בעקבות כך ברעב וירידת משקל, התופעה הזו היא תופעה חולפת.

עם זאת המחקרים מראים שהנפגע המשמעותי העיקרי מתופעה זו הוא דווקא העובר, והילד לעתיד.

כך למשל נמצא במחקרים כי ילדים לנשים שחוו הקאות יתר בהריון הם בעלי סיכוי גדול יותר לפתח תופעות קשב וריכוז כמו ADHD, קשיי למידה ובעיות בדיבור, ואף לגרום לנזק מוחי ולפגוע במנת המשכל ב-7 עד 10 נקודות אייקיו (IQ).

גם זה בטח יעניין אותך

מאחר ואין כיום תרופה מקובלת המצליחה להתמודד עם תופעת זו של הקאות יתר, מאמינים כעת מדענים כי התשובה עשויה להיות צריכת קנאביס – שרכיביו ידועים כמפחיתים בחילות והקאות ואף ניתנים עקב כך למטופלים בכימותרפיה.

“אני מאמין שקנאביס הוא הפתרון האמיתי של הבעיה הזו של בחילות והקאות בהריון, אבל אנחנו עוד צריכים להוכיח את זה,” מסביר בשיחה עם המגזין פרופ’ גידי קורן, מדען בכיר בתחום הפרמקולוגיה, ומציין כי בימים אלו הם מתכוננים לעבודת מחקר בתחום.

“זה בתהליך אישורים ואני מאמין שזה יקרה,” הוא אומר. “היחס לנושא השתנה מאז שהראנו במחקר שהקאות חמורות (HG) זה לא רק עניין של איכות חיים של האם, אלא מדובר בחיים של התינוק”.

פרופ’ קורן, המומחה במומים עובריים ובהשפעת צריכת סמים בהריון על הילוד, מציין כי נשים הסובלות מסיבוך של הקאות יתר בהריון עלולות להגיע למצב שהן מקיאות 10-20 פעמים ביום ולסבול מבחילות באופן קבוע לכל אורכו – מה שמוביל לרעב “ופשוט דופק את המוח של התינוק,” לדבריו.

“כשאשה לא אוכלת היא מפסידה רכיבים חשובים, בעיקר 10 הרכיבים החשובים ביותר, שלא מגיעים לתינוק,” הוא מסביר. “מדובר במינרלים וחומרים טבעיים שהם בגדר חובה להתפתחות תקינה של המוח של התינוק.”

“הפער של 7 עד 10 נקודות אייקיו זה משמעותי מאוד,” הוא מדגיש ומדגים: “ממוצע האייקיו הוא 100 בערך. במקרה כזה לא בטוח שפגיעה כזו היא בעלת השפעה מהותית, אך אם מישהו עומד על 70 נקודות אייקיו ונופל ל-63, זה כבר ממש ההבדל שיכניס אותו להגדרת ‘מפגר’.”

במהלך החודשים הקרובים צפוי להתפרסם מחקר ראשון מסוגו בתחום זה כאן בישראל, שיהפוך את המדינה לחלוצה עולמית במחקר על השפעת קנאביס על ‘היפראמזיס גרבידרום’.

חלק מהנתונים הנ”ל הוצגו לראשונה בשבוע שעבר על ידי פרופ’ קורן בכנס ‘מדיקליזציה לשימוש בקנאביס ברפואה’ המנוהל על ידי ד”ר מיקי דור, הרופא הראשי של היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) במשרד הבריאות.

בכנס נשא דברים גם שותפו של פרופ’ קורן למחקר, פרופ’ אשר אור-נוי, מהמומחים הגדולים בארץ בתחום, שציין כי “האלטרנטיבות [לקנאביס] בטיפול בתופעות לוואי גרועות יותר”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר