מגלגל...

ניו זילנד בדרך ללגליזציה: נחשפו סעיפי הצעת החוק שתעלה למשאל-עם

שר המשפטים של ניו זילנד חושף פרטים חדשים על הצעת החוק ללגליזציה, שתעלה למשאל-עם בשנה הבאה. בתכנית: קנאביס חוקי לבני ובנות 20 ומעלה, במודל דומה לזה של אורוגוואי. המטרה: להגן על האוכלוסיה ולפגוע בשוק השחור.

תושבי ניו זילנד יצביעו בשנה הבאה במשאל-עם על הצעת חוק להסדרת שוק קנאביס חוקי במדינה (לגליזציה), וזאת תכלול רגולציות קפדניות במודל דומה לזה של אורוגוואי – כך חושף היום (7.5) שר המשפטים אנדרו ליטל (Andrew Little).

השר ליטל הודיע כי הצעת החוק שתעלה להצבעה תכלול הגבלות באשר לריכוז ה-THC במוצרים, וכי כל שלב בתהליך הייצור יצריך רישיון ממשלתי. בנוסף הוא אישר כי כפי שהובטח בעבר, תוצאות משאל העם יהיו מחייבות עבור הממשלה.

שלושת המפלגות שמהוות את הקואליציה הממשלתית הצרה בניו זילנד הגיעו להסכמה על העקרונות הבסיסיים של ההצעה שתועלה למשאל עם, אשר תתיר את השימוש, ההחזקה, המכירה והגידול של קנאביס עבור מבוגרים מעל גיל 20.

לפי משרד המשפטים המטרה העיקרית של החוק היא להפחית את הנזק המקושר לקנאביס בלתי מפוקח ולהגן על האוכלוסייה הצעירה מפני הסכנות שבו. המטרה המשנית של החוק היא פגיעה בעבריינים שסוחרים בקנאביס בשוק השחור.

מודל הלגליזציה שיוצע ככל הנראה לא יהיה כזה של שוק חופשי כמו בקנדה או בארה”ב, אלא מודל של לגליזציה ממשלתית כמו זה שמייושם באורוגוואי.

הפרטים המדוייקים של ההצעה עדיין לא ידועים, אך על פי דיווחים היא תכוון לכמה שיותר שליטה ממשלתית בשוק ורגולציות נוקשות, הכוללות:

  • איסור על מכירת קנאביס באינטרנט
  • איסור על שימוש בקנאביס בציבור
  • איסור רכישה מתחת לגיל 20
  • איסור על פרסום מוצרי קנאביס, וחיוב הצגת אזהרות בריאותיות על האריזה
  • מערכת רישוי ממשלתית עבור כל שלב בשרשרת האספקה
  • איסור על ייבוא של קנאביס
  • מגבלות על ריכוז ה-THC במוצרים

הצעת החוק תנוסח עד הבחירות בשנה הבאה (2020), וכאשר התושבים יגיעו לקלפיות להצביע למועמד לראשות הממשלה הם יצביעו גם בעד או נגד הצעת החוק ללגליזציה.

המבקרים של הצעת החוק טוענים שעודף של מגבלות ורגולציה עשוי לפגוע במכירות החוקיות ולהשאיר במדינה שוק שחור משגשג.

התגובות בפרלמנט היו מעורבות. פאולה בנט, הדוברת לענייני חקיקת סמים של המפלגה הלאומית בניו זילנד, שעומדת בראש האופוזיציה, הודיעה כי היא מסכימה עם המטרה של החוק אך מודאגת לגבי כמה שאלות שנשארו פתוחות מבחינתה.

כך לדוגמא היא שאלה כיצד ניתן לאכוף איסור על צריכת מוצרי קנאביס אכילים בציבור, כמו דובוני גומי. בתשובה לשאלתה ענו לה חברי ממשלה אחרים כי קיימים גם מוצרי אלכוהול אכילים וגם את האיסור על צריכה שלהם בציבור קשה לאכוף.

היא הודתה שמדובר בבעיה שקיימת גם עם אלכוהול, אך טענה כי “אנשים לא משתכרים מכמה סוכריות ספוגות בוודקה, אך הם יכולים לחלוטין להתמסטל מכמה סוכריות קנאביס”.

“היינו צריכים לחכות לראות את התוצאות בקנדה, שעשתה לגליזציה באוקטובר, לפני שהתחלנו לדון בלגליזציה בעצמנו”, הוסיפה.

נציגה של המפלגה הירוקה בניו זילנד, שהיא זו שהכריחה את הממשלה לערוך משאל עם על לגליזציה כתנאי לכניסתה לקואליציה, מסרה כי “המפלגה הירוקה תומכת בהצעת החוק ותוודא כי היא תנוסח לפי גישה פרקטית ומבוססת מדעית שתפחית כמה שניתן את הנזק שנגרם משימוש בסמים והתמכרות”.

על פי סקר שנערך בינואר, כ-60% מתושבי ניו זילנד צפויים להצביע בעד לגליזציה של קנאביס, 24% צפויים להצביע נגד, ועוד 16% עדיין לא החליטו.

מספר המשתמשים בקנאביס בניו זילנד הוא גבוה יחסית ולפי הרשות הלאומית למלחמה בסמים לא פחות מ-80% מבני ובנות 21 התנסו בקנאביס לפחות פעם אחת בחייהם. 10% משתמשים באופן קבוע כזה או אחר.

בכך מצטרפת ניו זילנד למדינות נוספות שמתקדמות לעבר הלגליזציה, כמו לוקסמבורג ומקסיקו הצפויות לעשות זאת גם כן בשנתיים הקרובות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר