מחקר ישראלי חדש: קנאביס יעיל מאוד לטיפול במחלות מעיים

מחקר ישראלי שבדק את יעילות הטיפול בקנאביס בקרב חולי קרוהן וקוליטיס מראה תוצאות חיוביות במיוחד: מדד חומרת המחלה הממוצע ירד בעד 60%, ואיכות החיים, התפקוד הכללי ומשקל גופם של החולים השתפרו משמעותית. כעת דרושים חולים למחקר נוסף.

מחקר חדש שנערך במחלקה הגסטרואנטרולוגית של המרכז הרפואי “מאיר” בכפר סבא, מצא שקנאביס יעיל ביותר בטיפול במחלות מעיים דלקתיות (IBD) כמו קרוהן וקוליטיס. תוצאות המחקר זהות ומחזקות מחקר קודם שנערך באותו בית חולים בשנת 2013.

את המחקר, שנפתח בינואר 2014 ותוצאותיו מפורסמות כעת לאחר שנה של מעקב, הובילה הרופאה הבכירה ד”ר תמנע נפתלי. המחקר נערך בשיתוף עם חברת הקנאביס הרפואי ‘תיקון עולם’ בקרב מטופלים בעלי רישיונות קנאביס של כל החברות הפעילות בארץ.

מטרת המחקר, בו השתתפו 127 חולי קרוהן וקוליטיס בעלי רישיון לקנאביס רפואי, הייתה לנטר את ההשפעה של הקנאביס על איכות החיים והתפקוד הכללי של חולים אלו לטווח הארוך, ולהעריך האם טיפול זה בטוח לשימוש ויכול להוות הליך טיפולי מקובל.

תוצאות מחקר קנאביס רפואי קרוהן וקוליטיס - חומרת המחלה (HBI) ירדה ב-50% (קרוהן) ו-60% (קוליטיס)
הקנאביס הרפואי מסייע לירידה של 50% בחומרת המחלה (HBI) בקרב חולי קרוהן ו-60% בקרב חולי קוליטיס

במהלך המחקר מילאו הנבדקים שאלוני שביעות רצון ונבדקו אצלם מאפייני צריכה, תפקוד, ותופעות לוואי של הטיפול. כמו כן כלל המחקר גם כניסה לתיק הרפואי של המטופלים והוצאה של בדיקות דם, היסטוריה של צריכת תרופות, אשפוזים, ניתוחים, קולונוסקופיה/ אנדוסקופיה.

מדד חומרת המחלה ירד ב-50%

המדד המרכזי ליעילות הטיפול ודעיכת השפעות המחלה הוא HBI שמייצג את חומרת המחלה. תוצאות המחקר מראות ירידה מדהימה של עשרות אחוזים בחומרת המחלה.

בקרב חולי הקרוהן ירד מדד ה-HBI בכ-50% (מ- 12 ל- 6), ובקרב חולי הקוליטיס נרשמה ירידה של כ-60% (מ-12 ל-5). הממצאים עולים בצורה ברורה כמעט מכל המשתתפים במחקר ואינם ממקור של טעות או חריגה סטטיסטית.

תוצאות מחקר קנאביס רפואי קרוהן וקוליטיס - צריכת תרופות כימיות ירדה ב-50%
חומרת המחלה הממוצעת ירדה ב-50% ונרשמה עלייה ממוצעת של 2 ק”ג במשקל הגוף

מלבד ההשפעות הרפואיות הישירות, מראות מסקנות המחקר ירידה משמעותית של כ-50% בצריכת תרופות (מכל המשפחות) בקרב כלל המטופלים. חשוב לציין כי לא נמצאו הבדלים מובהקים במדדי הדם לפני ואחרי ההפסקה בתרופות, אך הפסקה של צריכת תרופות כימיות נחשבת לנתון מדהים בקרב חולי קרוהן וקוליטיס.

תוצאות מחקר קנאביס רפואי קרוהן וקוליטיס - צריכת תרופות כימיות ירדה ב-50%
תוצאות המחקר מראות: צריכת התרופות הממוצעת בקרב החולים ירדה ב-50 עד 80 אחוזים

מסקנות המחקר מראות כי הקנאביס מסייע לשיפור משמעותי באיכות החיים (איכות שינה ותיאבון, רמת כאב ומצב-רוח כללי), עלייה במספר המטופלים שיוצאים לעבוד במהלך הטיפול, שביעות רצון גבוהה מאוד מהטיפול ותופעות לוואי מתונות.

שלב ב’ של המחקר ממשיך – דרושים חולים

לצורך המשך ההבנה של ההשפעה של קנאביס על החולים במחלות קרוהן וקוליטיס, בימים אלה נערך במרכז הרפואי מאיר שלב ב’ של המחקר הקליני.

חולי קרוהן וקוליטיס בעלי רישיון רפואי לקנאביס, המעוניינים להשתתף במחקר, מוזמנים לפנות אל המחלקה הגסטרואנטרולוגית במייל או בטלפון.

ראו עוד:
7 יתרונות בריאותיים של THC
מחקר חדש: עישון גראס מונע עלייה במשקל
מחקרים בדקו: כמה קנאביס ניתן לצרוך בחודש?
השיקום המופלא של נער משותק ברגליו שחזר ללכת

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי