טוען...

מחקר חדש: “זליגת” קנאביס רפואי מצילה חיים

“זליגת” הקנאביס הרפואי לשוק הפרטי מצילה חיים – כך על פי מחקר חדש שמצא כי במדינות בהן נפתחו בתי מרקחת למכירת קנאביס רפואי נרשמה ירידה של למעלה מ-15% במקרי מוות כתוצאה משימוש באופיואידים ומשככי כאבים, בעוד במדינות בהן התירו קנאביס רפואי אך לא פתחו חנויות, לא נרשמה ירידה כלל.

תרופות מרשם ומשככי כאבים גורמים ליותר מקרי מוות מאשר כל הסמים הבלתי חוקיים גם יחד. מחקר חדש מראה כעת כי במדינות בהן נפתחו חנויות לממכר קנאביס רפואי בחוק (בתי מרקחת) ירדו מקרי המוות שנגרמו כתוצאה משימוש באותם חומרים חוקיים בלמעלה מ-15% – בזכות זליגת הקנאביס הרפואי לשוק החופשי.

תוצאות המחקר תואמות גם את תוצאותיו של מחקר דומה שפורסם בשנה שעברה ומצא כי במדינות בארה”ב אשר התירו שימוש במריחואנה רפואית, נרשמו בממוצע 25% פחות מקרי מוות כתוצאה משימוש לא נכון בתרופות. מחקר אחר מצא כי צרכני מריחואנה משתמשים באופן כללי בפחות תרופות מרשם ומחקרים ישראליים (1, 2) מצאו כי צריכת קנאביס מפחיתה ב-30 עד 70 אחוזים את השימוש בתרופות.

דייויד פאוול RAND
דייויד פאוול ממכון RAND – עורך המחקר

המחקר החדש, שנערך בארה”ב על ידי מכון RAND ובשיתוף עם אוניברסיטת קליפורניה, מצא כי ייתכן מאוד והפתרון היעיל ביותר לטיפול במגפת השימוש הלא תקין בתרופות הוא הקמת בתי מרקחת מוסדרים למכירת קנאביס חוקי. המחקר בחן את הנתונים בשנים שלאחר התרת השימוש החוקי בקנאביס רפואי ובדק האם נרשמה ירידה במקרי המוות כתוצאה ממנות יתר ובמספר הפניות למכוני גמילה בגין שימוש באופיואידים.

להפתעת החוקרים, במדינות בהן הותרה מכירת קנאביס חוקית נרשמה ירידה חדה ומשמעותית ביותר בכל הפרמטרים – אבל אך ורק במידה ובאותן מדינות הותרה מכירת הקנאביס בחנויות, ולא באלו שהתירו את השימוש אך לא מקלות על קבלת התרופה.

ב-6 מדינות בארה”ב, בהן רשאי רופא לרשום רשיון שימוש בקנאביס רפואי אך המכירה בחנויות אסורה, נמצא ש”אין עדויות” לירידה בשימוש לא תקין או במקרי המוות. מנגד, ב-18 מדינות שהתירו קנאביס במרשם רופא וגם פתחו חנויות קנאביס רפואי, נמצאה ירידה של 16% במקרי מוות כתוצאה משימוש באופיואידים ו-28% ירידה בפנייה לגמילה מאופיואידים.

אמנם אחת הטענות הנפוצות של הממשל – גם כאן בישראל – כנגד הקריאה להתרת מכירת מריחואנה רפואית בבתי מרקחת, היא זו הגורסת שמדובר ב”לגליזציה בדלת האחורית תוך ניצול משרד הבריאות”, אך על פי התוצאות בשטח נראה כי דווקא אותה “זליגה” – היא זו שמונעת מקרי מוות.

נתון מעניין נוסף שנמצא במחקר הוא שעל אף הירידה בשימוש בהם, לא נרשמה באותן מדינות בהן יש חנויות קנאביס חוקיות גם ירידה בכמויות ההפצה של אותם חומרים – מה שהוביל את החוקרים למסקנה שהירידה בשימוש בתרופות לא נובעת דווקא ממטופלים שעברו מתרופות לקנאביס, אלא מאנשים שנטלו אופיואידים ותרופות מרשם באופן בלתי חוקי כתחלופה לקנאביס היקר כל כך.

תוצאות המחקר זהות לאלו של מחקר ישראלי שנערך בשאלת אותה “זליגה” ופורסם בשנה שעברה כאן במגזין, בסיכומו קבעו החוקרים אסף אלוביק ועידן ליפיץ כי “זליגה מלאה של קנאביס תיטיב עם החברה גם מכיוון שתפחית את מעבר הצרכנים לסמים קשים”.

תופעת ההתמכרות לתרופות חוקיות הפכה למגפה של ממש ולמעלה מ-16,000 איש מתים בממוצע בכל שנה בארה”ב עקב מנת יתר של משככי כאבים – שהם 60% מכלל מקרי המוות ממנות יתר במדינה. גם כאן בישראל כבר עלה הנושא לכותרות לא פעם ולאחרונה גם בסרט דוקומנטרי קצר בשם “מרשם להתמכרות” ששודר בערוץ 10 (צפו כאן).

ראו עוד:
זליגה זליגה: בין ריטלין לקנאביס רפואי
7 תרופות שנמכרו למיליונים לפני שהוצאו מהחוק
3 הסמים הקטלניים ביותר בארה”ב – חוקיים

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר