מהשפעות הקנאביס החוקי: עלייה ברכישת צ’יפס גלידה ועוגיות

מחקר חדש מצא עלייה קטנה אך מובהקת במכירות של צ'יפס, גלידה ועוגיות במדינות ארצות הברית שאישרו שוק קנאביס חוקי (לגליזציה).

מחקר שנערך ע”י חוקרים מאוניברסיטת קונטיקט בארה”ב ופורסם אתמול (חמישי) בירחון Social Science Research Network, מצא כי במדינות בהן אושרו חוקי מכירה ושימוש בקנאביס למטרות פנאי עלו אחוזי צריכת המזון המהיר.

החוקרים בחנו את נתוני הרכישה החודשיים של עוגיות, צ’יפס, וגלידה מסופר-מרקטים, חנויות מכולת, קיוסקים, בתי מרקחת, ורשתות שיווק שונות בלמעלה מ-2,000 מחוזות שונים בארה”ב לאורך 10 שנים, בין 2006 עד 2016.

המחקר נפתח בתיאור תופעת ה”מאנצ’יז” ככמיהה חזקה לחטיפים וג’אנק פוד לאחר צריכת קנאביס, ומציין שלמרות עדויות רבות של צרכנים ותאוריות לגבי הבסיס המוחי לתופעה, אין ראיות ממשיות לכך שאכן צרכני קנאביס צורכים יותר ג’אנק פוד.

על מנת למצוא ראייה אמיתית לטענה אספו החוקרים נתונים ממאגר המידע של חברת חקר השווקים Nielsen והשוו את מגמת המכירות ב-3 המדינות הראשונות שעשו לגליזציה – קולורדו, וושינגטון ואורגון, למכירות של אותם המוצרים בשאר ארה”ב. בנוסף הם בדקו את קצב המכירות במדינות אלו – לפני ואחרי שחוקי הלגליזציה נכנסו לתוקף.

במחקר נלקחו בחשבון גם משתנים מתערבים שעשויים להשפיע על המכירות, כמו מין, גזע, גיל, השכלה, תעסוקה, והכנסה חודשית, ואלו הוכנסו לניתוח הסטטיסטי. בנוסף נלקחו בחשבון גם מדינות שעשו אי-הפללה של קנאביס או התירו קנאביס רפואי בפרק הזמן שנחקר.

מכירות צ'יפס במדינות ארה"ב שעשו לגליזציה
מכירות צ’יפס במדינות ארה”ב שעשו לגליזציה. הקו האדום מסמן את תחילת מכירות הקנאביס החוקיות

הניתוח הסטטיסטי הראה שמיד לאחר שמכירות הקנאביס החוקי החלו, הייתה עליה קטנה אך מובהקת סטטיסטית במכירות בכל שלושת המדינות: עלייה ממוצעת של 3.1% במכירות הגלידה, 4.1% במכירות העוגיות, ו-5.3% במכירות הצ’יפס. בחודשים שלאחר מכן מכירות הצ’יפס והגלידה ירדו בחזרה מעט, אך מכירות העוגיות נשארו גבוהות.

מכירות גלידה במדינות ארה"ב שעשו לגליזציה.
מכירות גלידה במדינות ארה”ב שעשו לגליזציה. הקו האדום מייצג את תחילת מכירות הקנאביס החוקיות

“אלו אולי נראים מספרים קטנים, אך מדובר בעלייה משמעותית מבחינה סטטיסטית, ומשמעותית גם מבחינה כלכלית”, אומר מישל באגיו (Michele Baggio), אחד החוקרים מאוניברסיטת קונטיקט.

המטרה הראשונית של המחקר הייתה לבחון האם יש קשר בין לגליזציה של קנאביס לעלייה בהשמנת יתר, אך בסופו של דבר המחקר התמקד בנתוני מכירות של ג’אנק פוד ולא בשיעור ההשמנה.

מחקרים שיבוצעו בהמשך צפויים לבדוק גם האם יש קשר בין לגליזציה להשמנה. לפי באגיו, הממצאים צריכים לעניין גם את תעשיית הקנאביס הגדלה וגם את המחוקקים. יש לציין מחקרים קודמים שדווקא לא מצאו קשר בין צריכת קנאביס להשמנת יתר ואף להפך מכך.

“אני לא בעד או נגד לגליזציה”, מציין באגיו. “אני פשוט מתעניין האם יש השלכות לא מתוכננות למדיניות החדשה”.

מכירות עוגיות במדינות בארה"ב שעשו לגליזציה
מכירות עוגיות במדינות בארה”ב שעשו לגליזציה. הקו האדום מסמן את תחילת מכירות הקנאביס החוקיות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר