אטלס גלובל רוכשת חנויות קנאביס בישראל, בשיתוף פרופ’ גרוטו

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר פרופ' איתמר גרוטו, יחד עם יו"ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו, מנכ"ל ניו פארם לשעבר יפתח סרי ומייסד חברת בול פארמה תמיר גדו, מעורבים בעסקה במסגרתה רוכשת לראשונה חברת קנאביס קנדית את השליטה בבתי מרקחת ובית מסחר לקנאביס בישראל

חברת הקנאביס הקנדית אטלס גלובל ברנדס (Atlas Global Brands) נכנסת לפעילות משמעותית בענף הקנאביס הישראלי והופכת לחברה הזרה הראשונה שמפעילה בתי מרקחת ומסחר לקנאביס בישראל. הפעילות בישראל תתבצע באמצעות עסקה סיבובית על ידי חברה ישראלית בשם קמברוסיה (Cambrosia), אותה אטלס רכשה לאחרונה.

קמברוסיה, שהוקמה על ידי תמיר גדו, מוותיקי הענף, ושותפו אבי אלקיים, רוכשת עבור אטלס את השליטה (51%) בסניפי בית המרקחת לקנאביס “הרמוני” בתל אביב ובירושלים ובבית המסחר לקנאביס בתל אביב, המצטרפים לבית המרקחת “טללים” ברמלה שאת השליטה בו (51%) היא רכשה לאחרונה מדוד פפו, יו”ר הסתדרות הרוקחים, שנותר עם 49% ומונה כדירקטור.

בתמורה למכירת קמברוסיה לאטלס (יחד עם הנכסים החדשים), יקבלו גדו, אלקיים ופפו, כמו גם שאר בעלי המניות והדירקטורים בקמברוסיה – ליאור חן, יונתן בן כנען, שמואל לוי, דב קיסוס ויפתח סרי (מנכ”ל ניו פארם וכצט לשעבר) – מניות ומינויים כדירקטורים באטלס, ויהיו אחראים על פעילות הקנאביס של אטלס בישראל, שעוד צפויה להתרחב.

שם מפתיע שמעורב בעסקה הוא מנכ”ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ’ איתמר גרוטו, שכבר משמש כיום כיועץ של חברת אטלס יחד עם גדו, פפו, סרי ובן כנען, ומכהן במקביל גם כדירקטור בחברת קנאביס ישראלית אחרת. גרוטו צפוי אף הוא לקבל מניות באטלס לאחר השלמת העסקה וייתכן גם שיתמנה כדירקטור. פרופ’ גרוטו העדיף לא להתייחס לידיעה.

אטלס מתכוונת להשתמש בשלושה בתי המרקחת ובבית המסחר גם לצורך יבוא של סחורה שהיא מגדלת כיום בקנדה בשני מתקני גידול אינדור שבבעלותה, מהם היא משווקת קנאביס בקנדה וגם, לדבריה, בגרמניה, אוסטרליה, דנמרק, נורבגיה, ספרד ובריטניה. גורמים בחברה מציינים כי המטרה היא בין היתר לחתוך עלויות תיווך וכך להוזיל את המחיר הסופי לצרכן.

פרופ' איתמר גרוטו, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר (צילום: ויקימדיה)
נכנס לעסקי הקנאביס – פרופ’ איתמר גרוטו, מנכ”ל משרד הבריאות לשעבר (צילום: ויקימדיה)

מניות התמורה בעסקה למכירת הרמוני לבדה יעמדו על סך כ-7.5 מיליון ש”ח, אותן יקבלו כאמור הבעלים והדירקטורים של קמברוסיה באטלס, והן יהיו כפופות עם זאת לנעילה וישוחררו בשיעור של 15% שישה חודשים לאחר סגירת העסקה ולאחר מכן עוד 15% נוספים בכל שישה חודשים עד להשלמת 3 שנים מיום החתימה. ביום זה ישוחררו 25% הנותרים.

את השליטה בבבתי המרקחת והמסחר הרמוני, רוכשת קמברוסיה עבור אטלס מבעליהם הנוכחיים – ורד עובדיה (בתה של אשת העסקים ירדנה עובדיה הידועה באירועים המשפחתיים הגרנדיוזיים שקיימה ושבעבר פורסם כי תיווכה בעסקאות נשק מישראל למדינה באפריקה) ועו”ד אלכס ברודשאנדל, שיוותרו עם 49% מהמניות.

הרמוני פארם ירושלים בית מרקחת
בית מרקחת הרמוני, סניף ירושלים

עוד במסגרת העיסקה, אטלס תספק להרמוני הלוואה בסך כולל של 196,180 דולר קנדי, אשר תשמש כהלוואה מובטחת ותיפרע מיד במקרה שהעסקה לא תיסגר. לאחר הסגירה תבצע אטלס הלוואה נוספת בסכום זהה. במקביל, עם סגירת העסקה, יוקם דירקטוריון חדש לחברות הרמוני, כך שהוא יורכב מחמישה חברים, עם רוב (שלושה כולל היו”ר) של קמברוסיה.

ההסכם גם מעניק לקמברוסיה (ולאטלס בעקיפין) אופציה לרכישת יתרת 49% הנותרים של עובדיה וברודשאנדל, אותם הם יוכלו לממש במהלך 60 יום לאחר 31 בדצמבר 2026. חוב בנקאי קיים של הרמוני בגובה כ-4.8 מיליון ש”ח והלוואת בעלים קיימת בגובה כ-6.9 מיליון ש”ח, יישארו בהרמוני לאחר סגירת העיסקה ויוחזרו מתזרים מזומנים חופשי שתייצר פעילות החברות.

תמיר גדו (צילום מתוך רשת 13)
חוזר לפעילות בקנאביס – תמיר גדו, לשעבר מנכ”ל בול פארמה (צילום מתוך רשת 13)

יש לציין שהצדדים אמנם הגיעו להבנות וחתמו על עיסקה סופית, אך השלמתה עדיין כפופה לאישורים רגולטוריים, כולל כמובן מצד היחידה לקנאביס רפואי והמשטרה. בין היתר נדרשים כל בעלי העניין בחברות בתחום הקנאביס לעבור בדיקה יסודית (“בדיקת כספת”) – בדיקה שבמקרה של בעלי עניין זרים מחו”ל עלולה להיארך מעט יותר זמן מהרגיל.

“אנחנו שמחים לחתום על ההסכם הזה שמקרב אותנו צעד נוסף להרחבת טביעת הרגל שלנו בישראל,”, אמר ברני ינג (Bernie Yeung), מנכ”ל אטלס גלובל. “הגדלת היכולות שלנו לאורך שרשרת הערך בישראל היא הליבה של אסטרטגיית הצמיחה שלנו, והעסקה הזו מגדילה את הפצת המותגים של אטלס”.

ינג, ותיק בתחום הקנאביס ששימש בעבר כסגן נשיא בחברת אפריה (Aphria) ולאחר מכן גם בחברת טילריי (Tilray) לאחר המיזוג ביניהן, התייחס גם לרפורמת “קנאביס במרשם רופא” הצפויה בישראל. לדבריו, “עם ההכרזה שפרסם לאחרונה משרד הבריאות הישראלי על מעבר למודל של מרשמים, אטלס ממוקמת היטב לספק קנאביס להרבה יותר מטופלים בישראל”.

כאמור, עם השלמת העסקה, אטלס תהפוך למעשה לחברה הזרה הראשונה שמפעילה בתי מרקחת ובית מסחר לקנאביס בישראל, והחברה הזרה השנייה שפועלת בתחום הקנאביס בישראל באופן עצמאי, אחרי חברת קרונוס, גם היא מקנדה, שהיתה הראשונה לעשות זאת. שאר החברות הזרות הפועלות בישראל עושות זאת על ידי יצוא, כשהשיווק נעשה על ידי חברה מקומית.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר