מגלגל...
x

לראשונה בעולם: MDMA ופסילוסיבין במרשם רופא

פסיכדליה רפואית: החל מ-1 ביולי יוכלו פסיכיאטרים מוסמכים באוסטרליה לרשום MDMA, החומר הפעיל ב"אקסטזי", למטופלים הסובלים מפוסט טראומה (PTSD), ופסילוסיבין, החומר הפעיל בפטריות קסם/הזיה, לסובלים מדיכאון. התנאי - מיצוי טיפול תרופתי שלא סייע

משרד הבריאות של אוסטרליה הודיע הבוקר (שעון ישראל) כי לראשונה בעולם יוכלו פסיכיאטרים במדינה שיוסמכו לכך, לרשום למטופלים שלהם שימוש רפואי חוקי ב-MDMA – החומר הפעיל ב”אקסטזי”, ובפסילוסיבין – החומר הפעיל ב”פטריות קסם/הזיה”.

על פי ההודעה, החל מה-1 ביולי השנה (2023), ניתן לרשום תרופות המכילות את החומרים הפסיכדליים פסילוסיבין ו-MDMA (מתילנדיוקסי-מתאמפטמין) על ידי פסיכיאטרים מורשים לטיפול במצבי בריאות נפשיים מסוימים, בדומה לאופן בו נרשם בשנים האחרונות קנאביס לטיפול רפואי, אך במסגרת נוקשה יותר לפחות בשלב ראשון.

בהודעה מפרט משרד הבריאות האוסטרלי כי “המינהל למוצרים טיפוליים של אוסטרליה (TGA) יאפשר לרשום MDMA לטיפול בהפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) ופסילוציבין לדיכאון עמיד לטיפול לאחר מיצוי טיפול תרופתי מקובל”. לדבריו, “אלו הם (PTSD ודיכאון, מ”ק) התנאים היחידים שבהם יש כרגע מספיק ראיות ליתרונות פוטנציאליים בחולים מסוימים”.

פטריות פסילוסיבין MDMA
פטריות פסילוסיבין ו-MDMA: מעכשיו באוסטרליה גם במרשם רופא

“רישום המרשם יהיה מוגבל לפסיכיאטרים, בהינתן כישוריהם המיוחדים ומומחיותם לאבחון וטיפול בחולים עם מצבים נפשיים חמורים…” נכתב עוד בהודעה הרשמית. “כדי לרשום מרשם, פסיכיאטרים יצטרכו לקבל אישור לפי תכנית המורשים על ידי ה-TGA לאחר אישור של ועדת אתיקה למחקר אנושי. תכנית המורשים מאפשרת מתן הרשאות רישום תחת בקרות קפדניות המבטיחות את בטיחות המטופלים.”

עוד נכתב כי “ההחלטה מכירה בהיעדר האפשרויות הנוכחיות לחולים עם מחלות נפש ספציפיות עמידות לטיפול. המשמעות היא שניתן להשתמש בפסילוציבין וב-MDMA באופן טיפולי בסביבה רפואית מבוקרת.”

עבור שימושים ספציפיים אלה, פסילוסיבין ו-MDMA יעברו בחוק להגדרת תרופות מסדרת 8 (תרופות מבוקרות), בעוד שעבור כל שאר השימושים, הם יישארו בנספח 9 (חומרים אסורים) המגביל במידה רבה את אספקתם לניסויים קליניים.

ההחלטה באה בעקבות פניות שהוגשו ל-TGA לסיווג מחדש של החומרים בתקן הרעלים, התייעצות ציבורית נרחבת, ודו”ח של פאנל מומחים וייעוץ שהתקבל מהוועדה המייעצת לתזמון תרופות.

“כרגע אין מוצרים מאושרים המכילים פסילוסיבין או MDMA שה-TGA העריך לגבי איכות, בטיחות ויעילות,” מבהיר משרד הבריאות האוסטרלי לבסוף, “עם זאת, תיקון זה יאפשר לפסיכיאטרים מורשים לגשת ולספק באופן חוקי גם תרופה ‘לא מאושרת’ מוגדרת המכילה חומרים אלה לחולים שבטיפולם לשימושים ספציפיים אלה.”

השימוש בחומרים אלו יתאפשר רק בצורה מוגבלת כאמור, ויישאר אסור אחרת, אך המהלך תואר כ”צעד מבורך מאוד ממה שהיה עשרות שנים של דמוניזציה” על ידי ד”ר דיוויד קלדיקוט, מרצה בכיר קליני באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה, על פי הדיווח בגרדיאן הבריטי.

מי שהקרדיט להתפשטות השימוש ב-MDMA ברחבי העולם רשום לו, הוא אלכסנדר שולגין, שהפך מיועץ רשמי של הממשל האמריקני לאחד מנביאי הפסיכדליה המפורסמים ביותר שלאורך עשרות שנים קידם את השימוש בהם.

ראו גם:
כך נראית אשה בטיפול MDMA
בודקים השפעת סוגי סמים מול המצלמה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר