למה אנשים לא מעשנים קנאביס

דוח מחקר חדש בחן את השפעות התרת השימוש החוקי בקנאביס על עמדותיהם של התושבים כלפי הצמח והשימוש בו, לאחר שנת לגליזציה ראשונה בקליפורניה. מהממצאים עולה בין השאר מי הם מעשני הקנאביס, מה המאפיינים שלהם וגם מה הן הסיבות שבגללן יש המעדיפים שלא לצרוך קנאביס.

מחקר חדש שערך אחד מגופי המחקר המובילים בנישת הקנאביס בעולם, BDS אנליטיקס (ללא קשר לארגון החרם), מראה כיצד משפיעה הסדרה של שוק הקנאביס בחוק (לגליזציה) על עמדות ודעת הציבור כלפי הקנאביס והשימוש בו.

בשורה התחתונה נראה שלמרות שיש עדיין כאלו שאינם אוהדים את השימוש בקנאביס, הסטיגמות השליליות כלפי צרכניו פוחתות ככל שנוקפות השנים.

הצרכנים – בני ובנות 39 בממוצע

המחקר סקר 1,001 מתושבי קליפורניה בני ובנות 21 ומעלה במהלך הרבעון הראשון של שנת 2017, מיד לאחר אישור חוק הלגליזציה במשאל עם במדינה בדצמבר 2016.

לצורך השוואה ובדיקת השינוי בעמדות בנושא זה נסקרו בתום הרבעון הראשון של שנת 2018, כעבור שנה, 1,008 תושבים אחרים בעלי מאפיינים זהים.

הסקר חילק את תוצאות המשיבים ל-3 קבוצות:

  • "צרכנים" (Consumers) – אנשים שהשתמשו בקנאביס בדרך זו או אחרת במהלך 6 החודשים האחרונים.
  • "מקבלים" (Acceptors) – אנשים שלא השתמשו בקנאביס בשום צורה במהלך 6 החודשים האחרונים אך שוקלים לעשות זאת בעתיד.
  • "מתנגדים" (Rejecters) – אנשים שלא השתמשו בקנאביס בשום צורה במהלך 6 החודשים האחרונים ולא מתכוונים לעשות זאת בעתיד.

באופן כללי נמצא כי "צרכנים" הם בני ובנות 39 בממוצע המהווים 29% מאוכלוסיית קליפורניה בשנת 2018, לעומת 23% בשנת 2017. מנגד נרשמה ירידה במספר ה"מקבלים", בני ובנות 49 בממוצע, מ-38% בשנת 2017 ל-33% בשנת 2018, וכן במספר ה"מתנגדים", בני ובנות 56 בממוצע, מ-40% בשנת 2017 ל-38% בשנת 2018..

בין השאר הוצגו בתוצאות הסקר הסיבות מדוע אותם 38% בקבוצת ה"מתנגדים", מסרבים לצרוך קנאביס, כשהסיבה הבולטת ביותר היא פשוט שהם לא אוהבים את האופן בו זה גורם להם להרגיש.

בסך הכל 25% מהמתנגדים הסבירו שקנאביס גורם להם להרגיש חסרי תפקוד, יותר מ-33% מאלו שלא צורכים קנאביס ("מקבלים" ו"מתנגדים") אמרו שהיו פתוחים יותר להתנסות בקנאביס אם היו יכולים להנות מההשפעות הבריאותיות ללא ההשפעה הפסיכואקטיבית, ולמרות התנגדותם אמרו יותר מ-50% מהמתנגדים כי הם היו רוצים שאדם קרוב להם ישתמש בקנאביס אם זה יקל על כאביו.

נתונים מעניינים נוספים שעלו במחקר השוק היו שבניגוד לשנת 2017, אז 63% מהצרכנים גרו בשטחים עירוניים, בשנת 2018 צנח המספר ל-45% בלבד – ככל הנראה בגלל שבשוק לא חוקי כפי שהיה עד 2018 חיפשו הצרכנים גישה נוחה ומהירה לקנאביס ברחוב. כאשר השוק חוקי ניתן לבצע הזמנות גם ליעדים מרוחקים יותר.

כמו כן נמצא כי 32% מהצרכנים נמצאים בקשר נישואין, לעומת נתון של 44% בשתי הקבוצות האחרות, מה שגם כן קשור אולי לעובדה שקבוצת ה"צרכנים" היא בגיל ממוצע נמוך יותר, מתחתן פחות ועובד יותר.

לא עצלנים יותר

למרות סטיגמת "הסטלן העצלן" מצא הסקר ש-53% מהצרכנים בקליפורניה הם עובדים בעלי משרה מלאה עם ממוצע הכנסה של 21 אלף ש"ח בחודש, לעומת 44% עובדים במשרה מלאה בקרב קבוצת ה"מקבלים" ו-33% בלבד בקבוצת המתנגדים.

הסטיגמה על העצלנות של צרכני הקנאביס מנוגדת גם לממצאים הנוגעים לשעות הפעילות מחוץ לבית. בעוד ש-43% מהצרכנים משתתפים בפעילות מחוץ לבית פעם אחת או יותר בשבוע, בקבוצת ה"מקבלים" רק 35% עושים זאת. קבוצת המתנגדים יוצאים הכי פחות מהבית כשרק 25% מהם עושים פעילות זאת לפחות פעם בשבוע.

עוד נמצא כי 40% מהצרכנים הולכים לחדר כושר לפחות פעם בשבוע, לעומת 30% בקרב המקבלים ו-27% בקרב המתנגדים, וכן ש-31% מהצרכנים מתאמנים ביוגה או פילאטיס לפחות אחת לשבוע לעומת 26% בקרב המקבלים ו-20% בלבד בקרב המתנגדים.

גם בהשקעה בבילוי עולים הצרכנים על הקבוצות האחרות, כש-21% מהם יוצאים למועדון או פאב אחת לשבוע לפחות, לעומת 15% בקרב המקבלים ו-10% בלבד בקרב המתנגדים.

עוד נמצא שהצרכנים לא מאמינים כנראה במערכת. רק 57% מהם מאמינים בשנת 2018 שהצבעה בבחירות היא חשובה – ירידה חדה לעומת 71% שחשבו כך בשנת 2017. לעומת זאת 67% מה"מקבלים" מאמינים שחשוב להצביע וכך גם 72% מהמתנגדים.

"אני חושב שמנקודת מבט של בריאות הציבור חשוב שיהיה בידינו מידע שיאפשר לקבל החלטות נכונות," אומרת לינדה גילברט, מנהלת המחקר בארגון.

ההבדלים בשאלת האקטיביות של צרכני קנאביס מול אלו שאינם צרכנים, עלתה במחקר קודם שערך הארגון בשנת 2017 בקרב 2,000 נסקרים במדינות שונות שאישרו לגליזציה. "צרכני הקנאביס רחוקים מהמאפיינים אליהם שויכו לאורך השנים," אמרה אז גילברט. "למעשה מאפיינים של אורח חיים חיובי כמו התנדבות, יצירת קשרים חברתיים, סיפוק מהחיים והנאה מפעילות גופנית ופעילות חיצונית, בולטים יותר בקרב צרכני קנאביס, לפחות בקולורדו וקליפורניה".

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט