מגלגל...

בהחלטת היק”ר: זני קנאביס לא יכללו עוד שמות מאכלים או ממתקים

תשכחו מ"אפל", "קנדי", "קייק" או "ברי" - זני קנאביס חדשים שנכנסים למלאי החל מהשבועות האחרונים ואילך, לא יכללו מעתה שמות של מוצרי מזון, פירות, ממתקים וכיוצ"ב. כן יתאפשר לרשום את השמות הללו בגב האריזה כ"זני מקור" וכן ההנחיה לא תקפה לזנים ותיקים. יצרנים טוענים לאיפה-ואיפה והטעיית צרכנים

עולם זני הקנאביס עתיר כידוע בשמות של מוצרי מזון, פירות וממתקים, כגון “קנדי”, “קייק”, “אפל”, “ברי”, “קוקיז” ועוד, שאמורים לשוות להם אסוציאציה של טעמים וניחוחות ומקורם לרוב בתרבות האנדרגראונד הלא חוקית שחילחלה לענף החוקי.

לאחרונה, מזה כמה שבועות, מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) הורה למנהלי חברות הקנאביס להקפיד שלא לכלול עוד כינויים כאלה של מאכלים ומוצרי מזון בשמות של מוצרי הקנאביס המשווקים בבתי המרקחת.

ההנחיה החדשה היא הסיבה לכך שזן חדש שיצא לשוק לאחרונה נקרא למשל “איי.אף” במקום “אפל פריטר” בכלל שמכיל את המילה “תפוח”, או הזנים החדשים של “קווסט”, ששונו כך שלמשל במקום “פרוסטד צ’רי קוקיז” נקרא הזן “פרוסטד סי.סי”.

דוגמה נוספת: היק”ר דחה בקשה של חברת טוגדר לדוגמה להשיק סדרת זנים תחת השם “מאפינס”, וגם חברת שיח השיקה לאחרונה את הזן מיריקל אליאן קוקיז בשם “מיריקל מאק” ואת הזן “קרייזי קוקיז” בשם “קרייזי קוק”, כנראה מאותה סיבה.

ההנחיה תקפה רק לזנים חדשים ורק לשמות הראשיים

עם זאת, ההנחיה היא פרוספקטיבית, כלומר תקפה רק לשמות מוצרים חדשים שנכנסים למלאי מעתה ואילך ולא לשמות של מוצרים שכבר זמינים. כך למשל, הזן “וודינג קייק” של פיס נטורלס, או הזן “קייק מיקס” של קנדוק, ימשיכו להיקרא כך.

זן קייק מיקס
ההנחיה תקפה רק לזנים חדשים כך שזנים שכבר נושאים שמות של מוצרי מזון יוכלו להישאר איתם (הזן “קייק מיקס” של קנדוק)

ההוראה הגיעה במהלך השבועות האחרונים, לא בהודעה רשמית ואפילו לא בהודעת דוא”ל כתובה, אלא פשוט על ידי סירוב טלפוני לבקשות לאישור שמות זנים – הליך שבמסגרתו נדרשים היצרנים לאשר מול היק”ר כל שם של זן חדש שמועמד לשיווק.

למרות שלא מדובר בנוהל “רשמי” שנשלח או פורסם באופן מסודר כמו נהלים אחרים בענף, נראה שבינתיים היצרנים מקפידים מאוד לעמוד בו ובאופן גורף נוקבים בשמות ללא קשר למוצרי מזון, פירות או ממתקים למיניהם.

ישראל היא כנראה לא הראשונה בה מוטמע נוהל כזה, לפחות לפי טענת גורמים בענף שעומדים על כך שבגרמניה יש נוהל דומה וכך גם בחלק מהמדינות שאישרו לגליזציה בארה”ב, אך עד כה לא הצלחנו למצוא מסמכי הנחיה דומים כאלה מחו”ל.

מה שכן, מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי נראה שהיק”ר כן מאפשר את הרישום של שמות הזנים המקוריים – כולל רמיזות למאכלים ומוצרי מזון – בצד האחורי של האריזה. כלומר – האיסור הטרי נוגע רק לשם המוצר “הראשי”.

יצרנים זועמים: “הטעיית צרכנים, איפה ואיפה”

אחת הסיבות המרכזיות לאיסור בשימוש בשמות של מאכלים וממתקים במוצרי קנאביס היא כמובן כדי למנוע משיכה או פיתוי לא-רצוני לקנאביס, בעיקר מצד ילדים ובני נוער הנמשכים למתוקים ולשמות כמו “עוגיות” או “סוכריות” וכד’.

למרות שמדובר בטענה שנשמעת אולי לגיטימית, עובדים בענף זועמים על ההחלטה, שלדבריהם גובלת בהטעיית צרכנים. “אם יש זן שבכל העולם ידוע בשם ‘וודינג קייק’ או ‘אפל פריטר’ למה שרק אנחנו ניאלץ לקרוא לו בשם אחר?” אמר אחד מהם.

חלק נוסף מהעוסקים מתלונן על מדיניות של איפה-ואיפה בעניין זה. חלקם מציינים למשל שהאיסור לא תקף על חברה מסויימת שכן הותר לה להשתמש במונח “קוקיז”, או אחרת שאושר לה השימוש בשמות של בעלי חיים, בעוד שלאחרים לא.

הטענה לאיפה-ואיפה עשויה להיות נכונה גם לאור העובדה שחברות צעירות בשוק לא יוכלו להשתמש בשמות של זני מקור הנושאים גם שמות של מוצרי מזון, וזאת בניגוד לחברות ותיקות שכבר הטמיעו מוצרים כאלה במלאים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר