התפוצצה העיסקה למכירת חוות קאנומד, אינטליקנה עוזבת את הענף

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: הרוכש של החווה של קאנומד טוען ששלח לה מכתב לביטול העיסקה אך קאנומד דיווחה רק על חזרת צ’ק וטענה שהעיסקה נמשכת כסדרה, אינטליקנה הודיעה על מעבר לפעילות בתחום הנדל”ן וצפויה לעזוב את תחום הקנאביס לאחר כשלון הפעילות אך תידרש למצוא קונה לחווה, מניית יוניבו זינקה ב-30% ביום אחד – האם בגלל דליפת מידע פנים או בגלל ספקולנטים שצופים יציאה שלה מתחום הקנאביס, וגם – איי.אמ.סי חתמה על בלעדיות עם חברת אוונט, מה יקרה למניות חברת וונטייז ומדוע מניות הקנאביס הישראליות לא זינקו בעקבות הצהרת ביידן לעומת המניות בארה”ב שטסו בעשרות אחוזים.

מדוע מניות הקנאביס בארה”ב זינקו בעקבות הכרזת ביידן אך הישראליות לא?

ההצהרה שנתן נשיא ארה”ב ג’ו ביידן בסוף השבוע לפיה בכוונתו להעניק חנינה לבעלי עבר פלילי ולמרצים כיום מאסר על עבירות שימוש עצמי בקנאביס על פי החוק הפדראלי, הזניקה את מניות חברות הקנאביס בארה”ב וקנדה בעשרות אחוזים. אומנם מדובר במספר מועט של “זכאים” למחיקת הרישום הפלילי, כמה אלפים בלבד, מכיוון שהחנינה נוגעת רק למי שנשפט תחת החוק הפדרלי ולא לתושבי מדינות ארה”ב שנשפטו תחת חוקי המדינות עצמן, אך ביידן התווה כיוון כללי ואף דחק למעשה במדינות לנקוט בצעד דומה. הוא גם הודיע כי הורה לגורמי הממשל לבחון מחדש את המקום של הקנאביס בחוקי הסמים וקבע כי מקומם הנוכחי לצד הרואין בדרגת הסיכון הגבוהה ביותר הוא איננו נכון ויש לשנותו, כלומר – ביידן רומז לקידום לגליזציה.

הודעה זו הביאה כאמור את מניות הקנאביס הצפון אמריקאיות לרשום זינוקים מרשימים, כאשר לדוגמה חברת טילריי (Tilray) זינקה בכ-22% במהלך המסחר וחברת קנופי (Canopy) זינקה בכ-31%.

אך בשוק הישראלי, ביום המסחר הבא שלאחר ההודעה, נרשמה דווקא ירידה במחירי המניות. מדוע? הסיבה נעוצה כנראה ראשית בכך שמרגע פרסום ההצהרה ועד יום המסחר הבא בישראל עברו כ-5 ימים, בגלל החגים. השיהוי הזה הפחית כנראה את “ההתלהבות” של המשקיעים ולא ניכרה ההשפעה על מחירי המניות בארץ בכלל. כמו כן, מדובר בחדשות שמשפיעות על המניות בצפון אמריקה, ולא חדשות בעלות משמעות אקוטית מיידית לחברות המקומיות בישראל. סיבה שלישית נעוצה בכך שבמהלך יום המסחר נסחרה הבורסה הישראלית כולה בירידות, כך שהיא גררה איתה גם את מניות הקנאביס למטה.

הרוכש המיועד של חוות קאנומד החליט לבטל את העיסקה אך קאנומד דיווחה דבר אחר לבורסה

חברת קאנומד (Cannomed) של האחים מנור וכפיר גינדי כשלה בפעילותה בתחום הקנאביס באופן מוחלט ובהתאם דיווחה כבר לפני כארבעה חודשים על כוונתה לעזוב את הענף ולמכור את הפעילות לחברת הנדל”ן לאונרדו (Leonardo). כעבור שבועות ספורים כבר דווח כי העסקה התפוצצה ולא תצא לפועל בעקבות חוסר שביעות רצון של הקונים.

בחודש שעבר דיווחה החברה על כך שמצאה רוכש חדש, איש העסקים צחי אבו, שחתם על קניית השליטה בחברה מידי האחים גינדי בתמורה לכ-8.1 מיליון שקלים ומתכנן לאחר הרכישה לרכז בחברה את פעילות ההתחדשות העירונית שלו.

במסגרת העברת הפעילות התנה אבו את השלמת העיסקה בין היתר בכך שקאנומד תיפטר מחוות הקנאביס שלה במושב משואה שבבקעה, והיא אכן מצאה לבסוף מי שהיה מוכן לקנותה בתמורה לכ-8.35 מיליון שקלים. קאנומד לא פרסמה אז את שם הרוכש, אך למגזין קנאביס נודע כבר אז כי מדובר באדם בשם בן ישראל, אשר אינו בעל ניסיון בענף הקנאביס, בעסקה שנוהלה על ידי עו”ד חגית ויינשטוק שגם החזיקה בעבר מניות בקאנומד.

חוסר ניסיונו של ישראל בענף הקנאביס יכול אולי להסביר מדוע הוא החליט מלכתחילה לרכוש את החווה הזו בסכום כזה שנראה גבוה בצורה קיצונית מהערך האמיתי שלה: מדובר בחווה שלא נחשבת ברמת האיכות הגבוהה ושבכל המחצית הראשונה של שנת 2022 מכרה סך מגוחך של כ-4,000 שקלים בלבד, או במילים אחרות: פשוט לא הצליחה למכור את התוצרת שגידלה במהלך התקופה וששוויה הוערך בסך של כ-2 מיליון שקלים. כלומר, החווה של קאנומד נחשבת לבעייתית ולראייה שני הלקוחות העיקריים שלה – חברות קנאמדיק טבע אדיר (Cannamedic Teva Adir) וקנאשור (Cannassure) חדלו מלעבוד עימה.

על כל פנים, עם מכירת החווה הייתה קאנומד אמורה כאמור לצאת רשמית מענף הקנאביס ולעבור לפעילות בענף הנדל”ן ולמעשה כבר ביצעה רכישות של שתי דירות להשקעה – האחת בטירת הכרמל (בעבור 2.3 מיליון שקלים) והשנייה בקריית אונו (בעבור 3 מיליון שקלים) – זאת לצד בעלות על בית מרקחת לא פעיל בפתח תקווה אשר עתיד להימכר לחברת אינטרקיור (Intercure).

אך השבוע דיווחה קאנומד על הסתבכות, כאשר צ’ק בסך של כ-1.5 מיליון שקלים שקלים “חזר”, לטענת החברה מתוך היעדר כיסוי שלו – כלומר מכיוון שאין מספיק כסף בחשבון של הרוכש, בן ישראל.

לטענת קאנומד בדיווח לבורסה, מדובר בתקלה שנראית טכנית בלבד ולדבריה לא נתקבלה כל פנייה רשמית מהרוכש בדבר ביטול העיסקה, אלא רק טענות בעל-פה הנוגעות לאיכות ככל הנראה בעייתית של התוצרת והמלאי של החווה. “על אף טענות שהועלו בעל פה על ידי נציגי הרוכשת בהקשר עם איכות חומרי הגלם והמלאי המצויים בחווה, לא התקבלה פניה רשמית של הרוכשת הטוענת כי החברה אינה ממלאת אחר הוראות ההסכם למכירה,” נכתב בהודעה שפרסמה קאנומד.

אך למגזין קנאביס נודע כי הרוכשים המיועדים דווקא שלחו הודעה דרמטית לקאנומד שפרטיה לא צוינו בדיווח. לטענת מקורבים, הרוכשים המיועדים שלחו לקאנומד לא פחות מאשר מכתב לביטול העיסקה לרכישת החווה – דבר שקאנומד כמובן היתה צריכה לדווח למשקיעים אך לא עשתה זאת. “הם קיבלו מאיתנו מכתב לביטול העיסקה,” מסר למגזין קנאביס מקורב לרוכש. בתשובה לפניית מגזין קנאביס לחברת קאנומד לאחר קבלת מידע זה הוסבר כי המכתב לביטול העיסקה התקבל רק לאחר הדיווח לבורסה. בשעה זו בוחנים בקאנומד את הדברים מבחינה משפטית והיא תדווח לגבי עניין זה בשבוע הבא עם החזרה למסחר לאחר החג.

יש לציין כי בדיווח של קאנומד לגבי הצ’ק שחזר היא הבהירה שהמקרה לא מעיב על העיסקה למכירת השליטה בחברה לאיש העסקים אבו, כלומר להבנתה לכאורה – כך בטענה לבורסה – היא מצפה להשלמת העיסקה לאחר שהתשלום על סך 1.5 מיליון ש”ח יועבר, אך כעת משנודע שרוכשי החווה כלל אינם מתכוונים לרכוש את החווה, אין לדעת האם אבו יסכים להמשיך ברכישת השליטה בחברה כשיתברר לו שלא הצליחו למכור את החווה כפי שהוצהר ותוכנן.

מה שעוד לא ברור הוא מה יעלה בגורלם של כ-3.5 מיליון שקלים שכבר הועברו לקאנומד מרוכשי החווה כחלק מהתשלום הכולל על סך 8.5 מיליון ש”ח כאמור. הדבר בוודאי יגרור קרב משפטי שבמהלכו יתכן גם שבית המשפט יפסוק לפיצוי קטן יותר לקאנומד לעומת ה-3.5 מיליון שקלים שקיבלה, כלומר יתכן שהיא בכל זאת תצטרך להחזיר כספים או אף את כל הכסף, ככל שיתברר כי יש ביסוס לטענות ביטול העסקה של הקונה.

נראה כי לעת עתה, למרות הרצון לעזוב את ענף הקנאביס, קאנומד תיאלץ, בעל כורחה, להישאר בענף עד שתצליח שוב למצוא קונה לחווה, או שתתפשר על המחיר שהיא מוכנה לקבל בעבורה ותגיע להסכם עם הקונה הנוכחי שלא מעוניין כבר בעסקה בתנאים שנקבעו בתחילה.

גם אינטליקנה בדרך לעזוב את ענף הקנאביס – עוברת לענף הנדל”ן

חברת אינטליקנה (Intelicanna) דיווחה השבוע על כך שחתמה על הסכם למיזוג עם חברת ריי טי.אל.וי (Ray-TLV) העוסקת בתחום הנדל”ן באיזור תל אביב, כאשר ככל שהעסקה תושלם תחדול אינטליקנה כנראה מלעסוק בתחום הקנאביס – כפי שהוערך במגזין קנאביס כבר לפני 3 חודשים.

הצעד הזה של אינטליקנה, שיהפוך אותה לחברת הקנאביס הציבורית השלישית שעוזבת את ענף הקנאביס אחרי קאנומד (Cannomed) שעושה זאת בימים אלה ומדיוי (Medivie) שכבר עשתה זאת בשנה שעברה, נובע מכך שבדומה לקאנומד גם אינטליקנה לא הצליחה לייצר הכנסות של ממש במהלך השנתיים של הפעילות בענף עד שבמחצית הראשונה של שנת 2022 הציגה הכנסות מזעריות בהיקף של כ-1.6 מיליון שקלים בלבד לצד הפסד מייצג של כ-4.6 מיליון שקלים – זאת לאחר הפסד של 15 מיליון שקל בשנת 2021 אשר קירב אותה לחדלות פירעון.

במסגרת המיזוג צפויה אינטליקנה להקצות כ-82% לחברת ריי טי.אל.וי, כאשר 8% נוספים צפויים להיות מותנים בעמידה באבן דרך שהינה בין היתר קבלת תב”ע לאחד מפרוייקטי החברה – אבן דרך שסביר מאוד שהחברה תשיג ומשכך שיעור ההקצאה הריאלי הינו כ-90%.

הכניסה של קאנומד ואינטליקנה דווקא לענף הנדל”ן מקורה בליכוד אינטרסים של הצדדים. חברות הקנאביס מעוניינות להחליף את הפעילות שלהן לפעילות יציבה אחרת, שאינה פעילות “חלום”, וחברות הנדל”ן המניב מעוניינות להפוך לציבוריות על מנת להגדיל את הנגישות שלהן לגיוסי חוב והון עתידיים ובמיוחד על רקע משבר שיש המעריכים שצפוי להגיע בקרוב לענף הנדל”ן.

חברת ריי נדל”ן מחזיקה ביחד עם שותפים בכ-5 קרקעות בשטח כולל של כ-16.2 דונים ברחבי תל אביב, כאשר המיקומים המדוייקים של כל הקרקעות עדיין לא נחשפו אך צפויים להיחשף במסגרת התשקיף שעל החברה להגיש ככל שהמיזוג מתקדם. את הקרקעות רכשה ריי בתמורה לכ-81.5 מיליון שקלים ולהערכתה צפויים להיבנות על גביהן כ-250,000 מטרים רבועים לשימושים של מסחר, מגורים ומשרדים. 

ביום שלישי ורביעי השבוע, לאחר הדיווח על המיזוג, זינקה מניית אינטליקנה בכ-82.2%(!) – נתון דרמטי במיוחד. עם זאת, ביום חמישי צנחה מניית החברה כ-22% במחזור ענק של כ-1.7 מיליון שקלים, כאשר הצניחה נובעת ככל הנראה ממכירת מניות מצד מחזיקים ותיקים בחברה ויתכן שאף מצד יונה לוי, בעל השליטה לשעבר שהודח מתפקידו כיו”ר ומחזיק כיום כ-22.35% ממניות החברה.

דבר חשוב שלא דובר עליו, אך הוא בעל חשיבות גדולה למשקיעים, הוא שבמסגרת המיזוג נדרשת אינטליקנה לבצע הליך שנקרא “הליך 350”. מדובר בהליך לא פשוט שדורש כי החברה תיישב את כל חובותיה ותביעותיה לצדדים שלישיים. ואכן, לחברה יש חובות לבנקים, לגופים חוץ בנקאיים ולבעל השליטה בהיקף כולל של כ-16.5 מיליון שקלים. אומנם החלק של הבנקים והגופים החוץ בנקאיים העומד על כ-2.8 מיליון שקלים הוא סכום שסביר למדי שהחברה תגייס באמצעות הנפקה ציבורית או פרטית או באמצעות המרת אופציות קיימות בהיקף משמעותי, אך החוב הנותר בסך 13.7 מיליון שקלים לבעל השליטה (30.77%) והמנכ”ל אורי וייס, סביר מאוד שיומר למניות החברה ויגרום לדילול משמעותי למחזיקים הקיימים, כך שגם ה-90% דילול הטמונים במיזוג עצמו הם לא “המילה האחרונה” מבחינת הדילול הצפוי של בעלי מניות אינטליקנה.

להערכת מקורבים לאינטליקנה, “אם הכל יזרום בלי בעיות אז כנראה ייקח בין 6-12 חודשים להשלמת מהלך העזיבה”. יש לציין שהחברה עדיין מחזיקה בחוות גידול עבורה היא תצטרך למצוא רוכש – דבר לא פשוט בימים אלה כאשר חוות קנאביס הן אינן עק רווחי במיוחד ובעיקר כאשר מדובר במקרה הזה במתקן גידול משוכלל יחסית שהושקעו בו כ-17 מיליון ש”ח – סכום גבוה ביחס לחוות של חברות אחרות.

למה מניית יוניבו זינקה ב-30% ללא שום הודעה לבורסה?

מניית חברת יוניבו (Univo) – שאולי תהיה הבאה בתור אחרי הנ”ל שתעזוב את ענף הקנאביס לאחר כישלון הפעילות בתחום – זינקה ביום חמישי השבוע ללא שום סיבה נראית לעין בלא פחות מ-30% כשלאורך היום הגיע הנתון אף עד 42%.

מאחר והחברה לא מסרה שום דיווח לבורסה לא ברור מדוע הגיע זינוק כזה בשווי החברה, במיוחד לאחר ירידה קבועה שנמשכת למעשה 3 שנים ובעיקר בשנה האחרונה שבמהלכה איבדה כ-90% מערכה עד לשפל חסר תקדים בענף הקנאביס – שווי של כ-8 מיליון ש”ח בלבד לחברה.

אומנם העלייה של 30% ביום אחד היא דרמטית, אבל בפועל שווי החברה עלה בסך הכל מכ-8 מיליון ש”ח לכ-10 מיליון ש”ח, כלומר יוניבו היא עדיין חברת הקנאביס הקטנה והחלשה ביותר בבורסה כיום. כזכור, לאחר שמכרה את המפעל שלה לאחרונה היא נותרה עם שליטה (51%) בחוות קנאביס במושב רנן ועם שליטה (51%) בבית מרקחת מדי גרין בחולון כשמנגד יש לה חוב של כ-24 מיליון שקלים לבעלי האג”ח של החברה וכן חוב המוערך בכ-7 מיליון שקלים לבנקים שהעניקו לחברה הלוואות.

אך מדוע זינקה מניית החברה? לכאורה ההסבר ההגיוני הוא מה שנקרא “דליפת מידע פנים” – כלומר, ייתכן שבחברה מתכננים הכרזה על הודעה דרמטית, למשל הכנסת פעילות אחרת ומיזוג עם חברת נדל”ן כפי שעשו קאנומד ואינטליקנה, והמידע אודות התכנית דלף והוביל משקיעים לקנות מניות בציפייה לעליה קרובה בשווי.

הסבר נוסף שנשמע בשוק ההון הוא שמדובר בעלייה שנובעת מספקולנטים שראו את מניות אינטליקנה וקאנומד מזנקות בעשרות אחוזים, עד כ-90% כאמור, לאחר שהודיעו על מעבר לפעילות נדל”ן, והחליטו לרכוש מהר מניות של יוניבו בתקווה שהודעה דומה שהיא תוציא, אם וכאשר, תניב להם רווח יפה, קל ומהיר.

אך חשוב לזכור כי המקרה של יוניבו שונה מאוד מהמקרה של קאנומד ואינטליקנה שכן החובות של יוניבו גבוהים יותר משמעותית. מכיוון שבדרך כלל בטרם מיזוג החברה המתמזגת דורשת שהחברה הציבורית תגיע ללא חוב בכלל, החוב הגבוה של יוניבו מקשה על היכולת שלה לבצע מיזוג והופך את הסיכויים לביצוע מיזוג כזה לנמוכים.

IMC מגייסת עוד חצי מיליון דולר וחותמת על בלעדיות עם AVANT

חברת איי.אמ.סי (IMC) דיווחה השבוע כי חתמה על הסכם בלעדיות עם חברת אוונט (Avant) בעלת מותג BLKMKT (“בלאק מרקט”), שנקראה בעבר ג’יטק (GTEC).

חברת IMC אומנם כבר מייבאת לארץ את הזנים של אוונט מסדרת BLKMKT לארץ מזה כשנה, אך היא עשתה זאת עד כה ללא הסכם בלעדיות שמאפשר לה למנוע תחרות מצד יבואניות אחרות. בדיווח לא ציינה IMC את תקופת הבלעדיות, המחיר הממוצע לגרם שהיא צפויה לשלם והתחייבות לכמות רכישה מינימאלית, ככל שישנה כזאת, כלומר מדובר כנראה בהודעה שהיא יותר למטרות יחסי ציבור.

בכל אופן, הזנים של AVANT נחשבים מוצלחים יחסית גם בישראל, למרות שהם נמכרים כאן בדרך כלל במחיר קטלוגי של 349 שקלים ל-10 גרם, שהוא המחיר הגבוה ביותר בשוק כיום. IMC לא פרסמה כאמור כל מידע לגבי המחיר שהיא משלמת לאוונט בעבור הסחורה והאם טווח הרווח שלה נמוך או שהיא מצליחה במו”מ “לנצל” את היותה של Avant חברה קטנה (נסחרת ב-OTC לפי שווי של כ-117 מיליון שקלים) בשוק קנדי המוצף בסחורה עודפת ולרכוש ממנה במחירים לא גבוהים.

בנוסף דיווחה חברת IMC השבוע כי גייסה כ-550 אלף דולר (כ-2 מיליון שקלים) נוספים בהנפקת מניות למשקיעים ששמם לא צוין במחיר של כ-50 סנט למניה, שהינו מחיר הגבוה בכ-8.7% ממחיר המניה בעת ביצוע הגיוס. הגיוס הזה מצטרף לשורת משקיעים ששמם לא צוין אך כוללים גם את אורן שוסטר מנכ”ל ומייסד החברה, שהשקיעו בחברה סך כולל של כ-3 מיליון דולר (10.8 מיליון שקלים).

מדובר אומנם בגיוס שהתבצע מעל למחיר השוק ולא בהנחה משמעותית כמו שבשוק בוודאי היו מצפים, אך יש לזכור ש-IMC מפסידה בקצב של כ-100 מיליון שקלים בשנה (48.2 מיליון שקלים הפסד מייצג במחצית 1 של שנת 2022), כך שלא מדובר בסכום משמעותי ביחס להפסד והוא שווה ערך לפחות מחודש וחצי של הפסד.

האם המניות של וונטייז ילקחו ממנה?

בהמשך לפיאסקו בחברת וונטייז (Vonetize), במסגרתו מכר כזכור בעל השליטה (21.02%) והמנכ”ל של החברה, גבריאל ברזאני, את פעילות הקנאביס של החברה בקולורדו ללא אישור או ידיעה מוקדמת של החברה(!) ואף לא העביר לקופת החברה את התמורה בעבור המכירה אם כי העבירה לחשבונו האישי, וונטייז דיווחה השבוע כי ברזאני הודיע לה כי הוא דוחה את טענותיה בדבר חובתו להעביר אליה את כספי המכירה.

לא ברור, ויש שיתארו זאת אף “הזוי”, כיצד המקרה הזה עדיין לא הגיע לכותלי בית המשפט ונעצר לפי הדיווחים לבורסה במכתב התראה ששלחה וונטייז לברזאני. האם מדובר בחשש של הדירקטורים מפני ברזאני כבעל שליטה? ואם אכן כך, מדוע הרשות לניירות ערך, שממש לשם כך הוקמה, לא מתערבת ולא מגנה על בעלי מניות המיעוט? לא מובן.

בנושא אחר דיווחה וונטייז השבוע כי נקבע דיון ל-30 לאוקטובר “בבית המשפט” (החברה לא ציינה איזה בית משפט) בעקבות דרישה של בית ההשקעות כרמים לבטל את רכישת השלד בידי משפחת ברזאני ובעצם לקחת את מניותיהם. הטענה של כרמים היא שמכיוון שפעילות הקנאביס הייתה נדבך מרכזי מהתמורה של רכישת השלד בידי משפחת ברזאני – אין זה הגיוני שהעיסקה תושלם כאשר הפעילות לא נמסרה לחברה באופן מלא (אלא רק בהליך משפטי סבוך שהבטיח לוונטייז את הרווחים אך לא את הבעלות המשפטית הטכנית) וכעת היא אף נמכרה כאמור לגורם אחר.

מדובר באקטיביזם חיובי מבחינת המשקיעים מצד בית השקעות כמו כרמים שלא “נח על זרי הדפנה” אלא מתאמץ לצורך השאת ערך על השקעתו ולכל שאר בעלי המניות באמצעות הפעולות המשפטיות הללו.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • אינטליקנה – 45.22%+
 • קאנומד – 18.70%+
 • יוניבו – 16.30%+
 • פארמוקן – 4.96%+
 • פנאקסיה – 3.55%+
 • עמיר שיווק – 3.11%+
 • תיקון עולם קנביט – 2.04%+
 • וונטייז – 0.00%
 • קנאשור – 0.00%
 • אינטרקיור – 0.06%-
 • שיח מדיקל – 0.23%-
 • נקסטייג’ – 1.52%-
 • טוגדר – 2.38%-
 • קנבוטק – 7.37%-
 • איי אמ סי – 10.67%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר