אינטליקנה מתרסקת: הפסידה 15 מיליון שקל ומתקרבת לחדלות פרעון

חברת אינטליקנה שהוקמה עם הבטחה לבשורות גדולות ממשיכה לצלול ונמצאת בסכנה קיומית של ממש. בשנת 2021 היא הפסידה יות מ-15 מיליון שקל, הכניסה רק כ-3.5 מיליון ולא מצליחה לבנות מותג

חברת אינטליקנה (Intelicanna) פרסמה את דוחותיה הכספיים לשנת 2021, בהם הציגה הכנסות של כ-3.5 מיליון שקל, נתון נמוך מאוד יחסית גם אם גבוה יותר מהכנסות של כ-150 אלף שקל בשנת 2020 – שנה בה הפעילות של החברה עדיין לא הייתה בהיקף משמעותי מבחינת המכירות. בשורה התחתונה הציגה אינטליקנה הפסד מייצג של כ-15.3 מיליון שקל בשנה (בנטרול שינויים בשווי הוגן של נכסים ביולוגים, תגמול מבוסס מניות ושיערוך לא תזרימי של התחייבות במסגרת המיזוג). נתון זה הוא גידול של כ-35.4% מול הפסד מייצג של כ-11.3 מיליון שקל ב-2020.

מדובר על הפסד מאוד מהותי, ודאי כאשר במאזן נראה שבקופת החברה שוכנים כ-574 אלף שקלים בלבד. לשם השוואה, מדובר בסכום שמספיק לקצת פחות משבועיים של פעילות בקצב הפסד כמו שהחברה הציגה בשנת 2021. אמנם בעל השליטה והמנכ”ל אורי וייס (המחזיק בחברה כ-30.8%) נתן לחברה מסגרת אשראי של כ-2 מיליון שקל, אך גם הכסף הזה יגמר מהר מאוד אם החברה תמשיך בקצב ההפסד הנוכחי. מעבר למסגרת של בעל השליטה, לחברה יש גם מסגרת אשראי מבנק הפועלים בהיקף של כ-1 מיליון שקל ובריבית של פריים + 1% עד 2%, וכן מסגרת בתנאים דומים מבנק מזרחי בהיקף של כ-900,000 שקל וכן הלוואה נוספת, בהיקף של כ-1 מיליון שקל נוספים, שהחברה נטלה מגוף חוץ בנקאי ששמו לא פורסם וזאת בריבית של כ-6.8%.

הסיבה לתוצאות המאכזבות של אינטליקנה בשנת 2021 נעוצה ככל הנראה במודל העסקי לפיו נבנתה החברה – שתכננה חווה משוכללת היברידית שתהיה מעין הכלאה בין גידול חממה רגיל לגידור אינדור, בעלויות שאמורות היו להיות יותר נמוכות מגידולי אינדור אך עם הדירות שתתקרב לגידולי אינדור ואיכות שתיהנה מתאורה שאינה מלאכותית בלבד. בבניית החווה אגב, על פי דוחותיה, השקיעה החברה כ-17 מיליון שקל. נראה שבסופו של יום המודל הזה לא נחל הצלחה ומוצרי החברה, כפי שניתן לראות בתוצאות לשנת 2021, לא נחטפו בשוק. מבין התפרחות שהיא מייצרת אין אפילו זן אחד שנמכר במחיר של יותר מ-200 ש”ח ל-10 גרם, דבר שלכאורה מעיד על יכולת התמחור הנחותה של החברה ועל מוצרים לא מוצלחים.

תזרים מזומנים

בשורת תזרים המזומנים מפעילות שוטפת רשמה אינטליקנה תזרים שלילי בהיקף של כ-15.4 מיליון שקלים. חלק מהמשקיעים בשוק ההון מתייחסים לתזרים המזומנים מפעילות שוטפת כגורם חשוב מאוד המייצג למעשה את כמות הכסף שנכנסה או יצאה מהחברה לצורך פעילותה השוטפת. כלומר אם חברה ביצעה רכישה משמעותית של מלאי או לא קיבלה עדיין תשלום מלקוחותיה, התזרים שלה יהיה נמוך יותר.

מנגד, ישנן גם בעיות בתחשיב של תזרים מזומנים. לדוגמה: אם חברת קנאביס א’ מכרה 100 קילוגרם קנאביס במהלך שנת 2021 והרוויחה על המכירה מיליון שקל, אך את התשלום סוכם שתקבל רק בשנת 2022, אזי שבשנת 2021 היא לא תרשום תזרים מזומנים בגין המכירה למרות שכן נוצר לה רווח. בשנת 2022 היא כן תרשום תזרים מזומנים, למרות שהמכירה כלל לא בוצעה באותה שנה. מגזין קנאביס מחשב גם את נתון תזרים המזומנים מפעילות שוטפת, אך גם את הרווח המייצג שלנו – שמנטרל במקרים רבים דברים לא תזרימיים כמו הוצאות תגמול מבוסס מניות שאינן חוזרות ונשנות.

מרג’ין אוף סייפטי

המרג’ין אוף סייפטי של אינטליקנה, אותו אנו מחשבים באמצעות חיסור ההתחייבויות מהנכסים, לא כולל רכוש קבוע שאת שוויו בעת מכירה קשה להעריך, וביחס לשווי השוק, הוא שלילי בהיקף של כ-3.8% – נתון נמוך בהשוואה לשאר חברות הסקטור.

הסכמים ושת”פים

לאינטליקנה היה בעבר הסכם שיתוף פעולה עם חברת ניאופרם ובוריס מירקין (הגיס של מנכ”ל ובעל השליטה באינטליקנה, אורי וייס), הנחשבת לענקית הפצה בכל הקשור למוצרי בריאות. במסגרת ההסכם הצדדים היו אמורים להקים מיזם משותף שיקרא “ניאוקאן” אליו אינטליקנה הייתה אמורה לספק את התוצרת שלה וניאופרם הייתה אמורה לתרום מיכולות השיווק וההפצה שלה. ב-11 באוקטובר 2021 חתמו הצדדים על מסמך המבטל את מזכר ההבנות. אינטליקנה ציינה שבכוונתה להתקשר עם ניאופרם בהסכם אחר למתן שירותים, במסגרתו ניאופרם תספק לה שירותים בכל הקשור לבית מסחר וכן שירותי בית מרקחת מקוון וטלפוני, אך יש לציין שעל פי הדוח השנתי – הסכם שכזה טרם פורסם.

בנוסף, על פי הודעה לעיתונות שפרסמה חברת קנאשור, לאינטליקנה ישנו שיתוף פעולה עימה בכל הקשור לאספקת חומר גלם לקנאשור, שאמור להיות משווק תחת המותג של קנאשור. לאינטליקנה ישנו הסכם דומה עם חברת קאנוניק (חברה שבבעלות חברת המחקר ופיתוח הציבורית אבוג’ן). במסגרת ההסכמים הללו אינטליקנה למעשה לא רושמת את שמה על המוצרים שהיא מגדלת עבור החברות הללו ומדובר בעצם במעין שירות “ווייט לייבל”, דבר שבשוק הקנאביס עושות כיום רק חוות קטנות וחלשות שלא מצליחות למכור את כל הסחורה שלהן תחת מותג עצמאי שהקימו ועוברות למתן שירותי גידול עבור צדדי ג’, דבר שמתאפיין בשיעורי רווחיות נמוכים יחסית.

מה הלאה?

המצב הפיננסי של אינטליקנה מאוד בעייתי. היא הפסידה כ-15.3 מיליון שקל ואפילו רואה החשבון של החברה ציין בדו”ח שלו הערה בקשר למקורות המימון של החברה: “גורמים אלה מעוררים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה כ’עסק חי’,” כתב. הערה כזו מופיעה בדרך כלל אצל חברות בקשיים פיננסים משמעותיים. החברה תצטרך בתקופה הקרובה לבצע פעילויות בהולות לצורך קיצוץ הוצאות, הגדלת מכירות ובחינת אפשרות למכירה של החווה שלה – אחרת יהיה לה קשה מאוד לצאת מהמצב בו היא נמצאת.

לסיכום

עם הכנסות נמוכות והוצאות הנהלה וכלליות של קרוב ל-4 מיליון שקל, לא ברור איך החברה תצליח לשרוד את התקופה הקרובה מבלי לבצע מהלכי התייעלות, קיצוץ או מכירת הפעילות. אינטליקנה הייתה מהחברות ששנת 2021 לא האירה לה פנים ושנת 2022 עלולה להיות “הצ’אנס האחרון” שלה.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר