הערכות בממשלה: השלמת חקיקת לגליזציה בישראל בתחילת 2021

רוב הצוות הבינמשרדי (ועדת הלגליזציה) ימליץ בקרוב לממשלה להסדיר את שוק הקנאביס בישראל במודל קנדה. אם לא יהיו בחירות, החקיקה תושלם כנראה כבר בתחילת 2021, מה שיביא לביטול הפללת הצרכנים והקמת שוק ייצור ומסחר חוקיים.

פרסום ראשון: רוב מבין חברי הצוות הבינמשרדי הדן בשאלת הלגליזציה ימליצו כבר בעוד כשלושה שבועות, במהלך נובמבר 2020, להסדיר את שוק הקנאביס בישראל, להתיר ייצור ומסחר, ולאפשר שימוש חוקי למבוגרים, כך נודע למגזין קנאביס הבוקר.

לאחר העברת ההמלצות, יחל בחודש דצמבר הליך החקיקה. על פי הערכות גורמים בממשלה המעורבים בהליך, עשוי ההליך להיות מושלם כבר בתחילת 2021, בכפוף לכך שלא יהיו שינויים מהותיים של הרגע האחרון, למשל פיזור הממשלה לבחירות.

במהלך 3 החודשים האחרונים קיימו 11 חברי ‘ועדת הלגליזציה’ פגישות מקצועיות מדי שבוע, במהלכן שמעו את חששותיהם וציפיותיהם של גורמי רווחה ומשטרה, וערכו שיחות מקיפות עם נציגים רשמיים מקנדה וקולורדו על מנת ללמוד מנסיונם.

נפתלי בנט (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
מפלגת ‘ימינה’ נגד לגליזציה. יו”ר המפלגה ח”כ נפתלי בנט (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

אחת המסקנות המרכזיות של הצוות היא לייצר מאגרי מידע היקפיים שיאפשרו, על סמך סטטיסטיקה, לבדוק היטב את השפעות המהלך על בריאות הציבור, תאונות דרכים, אחוזי שימוש בקרב בני נוער ומבוגרים, ומשמעויות נלוות נוספות.

הליך החקיקה קובע כי עם הגשת המלצות הצוות לשר המשפטים אבי ניסנקורן, תעלה ההצעה לאישור נוסף, פורמלי, של הממשלה. לאחר מכן תעבור ההצעה לאישור במליאה בקריאה ראשונה ולאחר מכן לדיונים פתוחים באחת מועדות הכנסת.

נכון לעתה מסתמן כי הדיונים יערכו במסגרת ‘הועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול’, בראשות ח”כ מיכל קוטלר-וונש. בתום הדיונים, שעשויים להימשך מספר שבועות, תוכל לעלות ההצעה לאישור סופי בהצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאה.

הצעת החוק הממשלתית מבוססת כזכור על איחוד של שתי הצעות חוק פרטיות שהגישו במקביל ח”כ רם שפע (כחול לבן) ללגליזציה ושל ח”כ שרן השכל (הליכוד) לאי הפללה, שמהותן עד 15 ג’ חוקי לרכישה, עד 50 ג’ ללא הפללה, ללא התרת גידול ביתי.

חוקי הקנאביס החדשים (חוק לגליזציה אי הפללה)
חוקי הקנאביס הצפויים (הערכה ראשונית על בסיס הצעות החוק הקיימות)

בשבועות האחרונים ניהלה ח”כ השכל מאבק תקשורתי בניסיון לקדם את הצעת החוק הפרטית שלה לאי-הפללה עוד בטרם תאושר לגליזציה. היא טענה כי חלף המועד שנקבע לתום דיוני הצוות הבינמשרדי, אך בכחול לבן דרשו מס’ שבועות נוספים.

בנוסף דורשת ח”כ השכל כי הדיונים הפומביים על הצעת החוק הממשלתית יערכו בועדת העבודה הרווחה והבריאות, בראשות ח”כ חיים כץ מהליכוד, על מנת לזרז הליכים, ולא בועדת הסמים בראשות ח”כ קוטלר-וונש, לה זו הכנסת הראשונה.

כפי שפורסם כבר, הליך החקיקה עלול להתרסק אם, כפי שרבים מבקשים, תפוזר הממשלה וישראל תלך שוב לבחירות. במקרה כזה מקווים תומכי הלגליזציה שההצעה תעבור בהצלחה לפחות בקריאה ראשונה, מה שיאפשר ‘דין רציפות’ לכנסת הבאה.

אם לא תספיק ההצעה לעבור את אישור המליאה בקריאה ראשונה, תצטרך הכנסת הבאה להתחיל את ההליך מחדש. יש לזכור כי על פי סקרים לאחרונה מסתמן כי דווקא הצד הימני הקיצוני, המתנגד ללגליזציה, צפוי להתחזק מאוד בבחירות הבאות.

אבי ניסנקורן (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
בעוד כשלושה שבועות יחל הליך החקיקה. שר המשפטים אבי ניסנקורן (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

על פי הצעת החוק, שאושרה כבר בממשלה ולאחר מכן אושרה גם בכנסת בקריאה טרומית, סעיפי המודל כרגע באופן כללי הם:

  • תותר החזקה של עד 15 גרם קנאביס לצריכה פרטית, מגיל 21, למעט לבעלי תפקידים ביטחוניים או אחרים שיקבע שר הבריאות. 
  • תותר הקמת חנויות קנאביס ייעודיות (“דיספנסריז”) למכירה, אך לא יותר העישון בחנויות ולא תותר מכירת מזון או שתייה בחנויות.
  • תבוטל ההפללה על החזקת עד 50 גרם קנאביס ועד 15 זרעי קנאביס, כלומר עד 15 ג’ חוקי לגמרי ובין 15 ל-50 ג’ עבירה מנהלית שקנס כנגדה.
  • קנאביס המכיל עד 0.3% THC ייחשב כקנאביס תעשייתי, “המפ” (Hemp).
  • הרכיב CBD (קנאבידיול) יוחרג מפקודת הסמים וייחשב כתוסף מזון.
  • גידול קנאביס בבית לשימוש פרטי יהיה אסור.
  • נהיגה תחת השפעת קנאביס תהיה אסורה. 
  • ההגבלות בחוק איסור פרסומות והגבלת השיווק של מוצרי טבק יכולו גם על קנאביס (חוק אריזות חומות וכד’).
  • תוקם קרן הסברה שתפעל במסגרת חינוכיות ובזירה האזרחית לשם הצגת הסכנות ומניעת התמכרויות.

שתי הצעות החוק משאירות את הענישה הפלילית על גידול קנאביס בבית, אך פסיקות בימ”ש מהשנים האחרונות, ואפילו הנחיית משטרה, קבעו שעציץ או שניים, ללא ציוד עזר (אוהל גידול, תאורה ייעודית וכו’), במרפסת, עשויים להיחשב כשימוש עצמי.

מתוך 14 השרים בועדת שרים לענייני חקיקה, המייצגים את עמדת הממשלה, רק השרים יעקב ליצמן ורפי פרץ התנגדו. פרסום ראשון על תמיכה צפויה של השרים עלה במגזין קנאביס בעקבות בדיקה שערכנו ולפיה יש תמיכה של כ-70% מהשרים.

מצד המתנגדים עד כה: מפלגת ‘ימינה’ שהודיעו מראש שיצביעו נגד והמפלגות הערביות שהודיעו שיצביעו נגד. המפלגות החרדיות ש”ס ויהדות התורה, המתנגדות עקרונית, לא השתתפו בהצבעה ועשויות ‘לעצום עין’ ולהימנע מהצבעה גם בעתיד.

כיום, למרות חוק הקנסות שניסח השר לשעבר ח”כ גלעד ארדן (חוק “אי הפללה באחריות”) ואושר בשנה שעברה, עדיין מופללים מעל 1,000 ישראלים בכל חודש בממוצע בגין שימוש עצמי בקנאביס, לא כולל החזקה מעל 15 גרם או גידול עציץ.

הממשלה הנוכחית, שהוקמה ב-20.4, יום הקנאביס הבינלאומי, מתמודדת בימים אלה עם משבר מגפת הקורונה, אך מצליחה גם להביא הסכמי שלום. שני צדי הממשלה, הליכוד וכחול לבן, מסוכסכים למעשה כמעט בכל עניין, למעט שאלת הלגליזציה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר