לא רק טבק: חוק האריזות החומות תקף גם על קנאביס רפואי

משרד הבריאות לא שם לב שהקנאביס הרפואי נכלל בחוק החדש האוסר שיווק מוצרי עישון ואידוי ממותגים, ולא עידכן בכך גם את החברות. "זה יהיה בלאגן," אומר גורם בענף. "נמצא דרך להחריג את הקנאביס הרפואי מהחוק," מבהירים במשרד.

פרסום ראשון: החוק החדש, שקובע כי מוצרים המיועדים לעישון או אידוי חייבים להיארז באריזה גנרית בצבע חום ללא לוגואים או מיתוג צבעוני כזה או אחר, כולל בתוכו גם את אריזות הקנאביס הרפואי.

משרד הבריאות לא שם לב לעובדה זו ולכן גם לא עידכן את העוסקים בענף כי עליהם לשנות את המיתוג ואת אריזות המוצרים, אך מעיון בסעיפי החוק עולה ללא ספק כי הוא אכן כולל בתוכו את מוצרי הקנאביס הרפואי ולפיכך החברות מפירות חוק.

על פי החוק החדש, התקף לא רק על "מוצרי טבק" אלא על "מוצרי עישון" בכלל, יש לצבוע בצבע חום את אריזות כל המוצרים "המכילים חומר ממקור צמחי המיועד לעישון בדרך של בעירה גם אם אינם מכילים טבק", וכן גם את המוצרים המשמשים לעישון כמו ניירות גלגול, פילטרים וכיוצ"ב.

אריזת נייר גלגול בצבע חום (תמונה: בר יעקבי, פורום קנאביס)
לא רק סיגריות: גם אריזות נייר גלגול מחוייבות להיצבע בצבע חום ללא לוגו או מיתוג, וכן, גם אריזות קנאביס רפואי (תמונה: בר יעקבי, פורום קנאביס)

אם הקנאביס הרפואי היה נחשב לתרופה או ל"תכשיר הרשום בפנקס" או ל"תכשיר המשווק לפי פקודת הרוקחים" הוא היה מוחרג מהחוק החדש, אך מאחר והמצב איננו כזה הקנאביס אמור להיכלל באיסור.

בתשובה לפניית מגזין קנאביס, לאחר בדיקה, מאשרים הבוקר (א') גורמים במשרד הבריאות כי אכן החוק כולל להבנתם גם את מוצרי הקנאביס הרפואי, אך כאמור, הם לא שמו לב לכך ולכן החברות לא עודכנו בכך עד כה.

חלק מהעוסקים בענף עמם שוחחנו טענו כי מאחר ומדובר במוצר שניתן להגדירו כמיועד לאידוי, הרי שייתכן והוא לא נכלל בחוק החדש, אלא שלדברי משרד הבריאות "המושג 'עישון' בחוק כולל גם אידוי, יצירת ארסס (Aerosol) או אדים (Vapor) לשאיפה".

שקיות קנאביס רפואי טבע אדיר (צילום: מגזין קנאביס)
נכון להיום שקיות הקנאביס הרפואי עדיין צבעוניות וממותגות (צילום: מגזין קנאביס)

למעשה החוק נכנס לתוקף כבר בתחילת שנת 2019, אך בסוף השבוע האחרון, 8.1.2020, נכנסה לתוקף הפעימה השלישית שלו, הכוללת את האיסור החדש והחובה להציג מוצרים מסוגים אלו באריזות בצבע חום אחיד.

גורם בענף הקנאביס הרפואי, בעל מפעל אריזה גדול, אומר בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי משרד הבריאות לא הנחה אותו בדבר החוק החדש ולא הורה לו לארוז מחדש את הקנאביס הרפואי על פי הנהלים – בצבע חום וללא לוגו ומיתוג.

לדבריו, אם אכן יאלץ לעשות זאת, הרי ש"מדובר בבלאגן אמיתי, כל החברות עיצבו רק לאחרונה את אריזות מוצרי הקנאביס שלהן מחדש והמפעלים אורזים גם ברגעים אלו ממש את הקנאביס באריזות צבעוניות וממותגות".

גורמים במשרד הבריאות אישרו כאמור כי להבנתם לפי החוק גם אריזות הקנאביס הרפואי כלולות בו, אך טרם השיבו מדוע לא עידכנו את העוסקים בענף ו/או האם בכוונתם לעדכנם בכך בקרוב.

עדכון (13.1): משרד הבריאות עידכן כי ינסה למצוא דרך להחריג את מוצרי הקנאביס הרפואי מהחוק החדש.

חדשות
Back to top button