טוען...

קנסות קנאביס: החל ב-1 באפריל 2019

חוק קנסות הקנאביס המכונה “אי הפללה באחריות” ייכנס לתוקפו רק בעוד כ-9 חודשים, ביום השקרים הבינלאומי 1 באפריל. הנוסח הסופי של הצעת החוק אושר לפני שעה קלה בועדת העבודה והשבוע צפוי לעלות להצבעה ואישור סופי בקריאה שנייה ושלישית במליאה.

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת התכנסה היום (א’) לדיון אחרון בהצעת חוק קנסות הקנאביס (“אי הפללה באחריות”) של השר גלעד ארדן.

בתום הדיון הקצר הוחלט לאשר את נוסח ההצעה הסופית ללא כל הקלות שנדרשו על ידי ‘עלה ירוק’ וח”כ שרן השכל.

לדרישת המשטרה נקבע עוד כי החוק ייכנס לתוקפו רק באחד באפריל 2019, יום השקרים הבינלאומי, זאת מאחר ונדרשת להם עבודת הכנה.

“החוק החדש דורש תיאום בין גופים שונים ואנו זקוקים לכ-8 חודשי פיתוח והיערכות לפחות למימוש המערכות,” הסבירה נציגת המשטרה בדיון.

“יש עניין של פיתוח מאגר הרישומים החדש, ניסוח אופן הטיפול של השוטר בשטח, בניידת המשטרה, צריך מדפסת בניידות ועוד,” הסבירה. “ברור לי שנוכל לעמוד מוכנים רק לאחר 8 חודשי פיתוח והיערכות מרגע הפרסום, וגם זה בדוחק”.

מאחר וכניסת חוק ל”רשומות” לוקח כמה שבועות לפחות אם לא כמה חודשים, המשמעות היתה שהחוק ייכנס לתוקפו רק בעוד כשנה, ועל כן ביקש ח”כ אלי אללוף יו”ר הועדה לתחום את המועד לקבוע.

לפיכך נקבע כאמור כי לאחר שיאושר החוק במליאת הכנסת השבוע בקריאה שנייה ושלישית, הוא ייכנס לתוקפו רק כעבור 9 חודשים, באחד באפריל 2019.

במהלך הדיון נעשה נסיון אחרון להגיש הסתייגויות בעניין הביטול הרטרואקטיבי של ריישומים פליליים על שימוש עצמי מן העבר, אך חברי הועדה הצביעו נגד הבקשה.

גם הסתייגות להחריג את בני הנוער מההליך הפלילי לגמרי גם כאשר מדובר בפעם שלישית או רביעית נדחתה לבסוף, בין השאר שוב על ידי נציגי מפלגת ‘כולנו’, ח”כ אלי אללוף וח”כ רועי פולקמן.

עוד נתבקשו חברי הועדה לתקן את גובה הקנסות מ-1,000 בפעם הראשונה ו-2,000 בפעם השנייה, ל-350 ש”ח בפעם הראשונה ו-500 ש”ח בפעם השנייה. גם הסתייגות זו נדחתה.

מעלה ירוק נמסר בתגובה כי “קביעת מועד כניסת החוק לתוקף ב-1.4.19 הוא יום השקרים הבינלאומי, הוא סימבולי במיוחד לאור התנהלותו של השר גלעד ארדן במהלך שלבי החקיקה ולאורך השנתיים האחרונות”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר