מגלגל...
x

תקדים: נתפס עם 21 שתילי מריחואנה – שוחרר ללא הרשעה

תקדים בישראל: שופט הסתמך לראשונה על חוות דעת של מומחה שהעיד כי משקל צמחי הקנאביס שתפסה המשטרה אינו משקל החומר הפעיל, ופסק כי 21 שתילים במשקל 7.4 ק”ג היו לשימוש עצמי בלבד. השופט הגדיל לעשות ואף הוציא את הנאשם ללא הרשעה כלל – עם קנס ועונש עבודות לשירות הציבור בלבד.

דה קרימינליזציה בישראל? ג’, תושב הצפון בשנות השלושים לחייו, שכר יחד עם חברו דירה בת שלושה חדרים וציוד רב לגידול, תאורה, השקייה ועוד – אותם ייעדו השניים לגידול 21 שתילי קנאביס. שוטרים שתפסו אותם הגישו תלונה בגין החזקת סם מסוכן למטרות סחר שלא לשימוש עצמי – לאחר ששקלו את הצמחים והגיעו לתוצאה של למעלה מ-7.4 ק”ג קנאביס.

יאיר נדשי
עו”ד יאיר נדשי

בעוד שהמשקל המוגדר בחוק ל”שימוש עצמי” הוא 15 גרם בלבד, שבעת הקילוגרמים שנתפסו הוצגו על ידי המשטרה כ”מפעל” של ממש.

עם זאת, עו”ד יאיר נדשי, שייצג את הנאשם, זימן למשפט מומחה מטעמו, שקבע ש-7 קילוגרם של צמחי קנאביס הם כלל אינם 7 קילוגרם של “סם מסוכן” – זאת מאחר ורק החומר הפעיל בו, ה-THC, הוא זה שגורם להשפעה המשכרת.

מומחה: “פחות מ-10% זה חומר פעיל”

לאחר שבמהלך המשפט קבע ש-7.4 הקילוגרמים הם למעשה 3.6 ק”ג בלבד וכל השאר אדמה ומים, המומחה, ד”ר נועם צ’כנובסקי, גנטיקאי של צמחים ומומחה בקנאביס רפואי, הסביר לבית המשפט כי מה שמכונה “הסם” הינו פרחי הקנאביס הנקביים בלבד.

נועם צ'חנובסקי
ד”ר נועם צ’כנובסקי: “החומר הפעיל הוא פחות מ-10% ממשקל הצמח”

“גם לאחר הפחתת משקל האדמה והמים יש להפחית עוד את משקל הענפים, העלים והשורשים, להתחשב במין הצמחים, בשיטת הגידול ובמחזור הגידול של הצמח כדי להגיע למשקל הסם האמיתי,” הסביר הד”ר לשופט.

צ’כנובסקי הגדיל לעשות ולראשונה טען בפני בית המשפט כי אחוז החומר הפעיל הגורם להשפעה הפסיכואקטיבית אינו עולה על 10% מקסימום ממשקלו הכולל של הצמח, וכך, לאחר חישוב מלומד, קבע כי 7.4 ק”ג ששקלה המשטרה הם למעשה פחות מ-100 גרם לחודש לשימושם העצמי של הנאשמים.

גבעולים, שורשים ועלים אינם סם מסוכן

בעוד שפקודת הסמים קובעת במפורש שגם שורשיו וענפיו של הקנאביס נחשבים לסם מסוכן, בחר השופט, ד”ר זאיד פלאח, לקבל את הערכתו של המומחה כי מדובר בכמות לשימוש עצמי ולהתעלם מהכתוב במפורש בחוק.

השופט זאיד פלאח
השופט ד”ר זאיד פלאח: “נותן משקל לעדות המומחה”

“אני נותן משקל לחוות הדעת ולעדות המומחה במסגרת הכוללת של פסק דין זה,” כתב השופט בפסק הדין.

“מעדותו עולה שאמנם הנאשם הורשע בהחזקת כ-3.6 ק”ג קנביס, ואולם אחוז החומר הפעיל מתוך החומר הנ”ל אינו עולה על 10 אחוז וכל יתר החומר אינו מהווה סם מסוכן.”

קנס כספי ושל”צ – ללא הרשעה

בסיכום פסק הדין כתב השופט כי לאחר ששקל את מכלול השיקולים, החליט לדון את הנאשם לעונש עבודות שירות למען הציבור וקנס כספי של 5,000 ש”ח – וללא הרשעה.

משמעותו של פסק דין זה רבה שכן כעת יוכלו עורכי דין נוספים להפנות במשפטים דומים אל החלטתו של כב’ השופט שמצא לנכון להפעיל שיקול דעת והגיון בריא, להסתמך על חוות דעתו של מומחה, ולפסוק כי גם גידול שתילי קנאביס רבים יכול להיות לשימוש עצמי בלבד.

ראו עוד:
אב לשבעה גורש מביתו בגלל 4 שתילי קנאביס
נאשם בגידול קנאביס ירצה עבודות שירות כשוטר קהילתי
תקדים בצה”ל: קצין עישן מריחואנה ולא יורד בדרגה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר