הולנד מכריזה: פיילוט הלגליזציה יצא לדרך השנה

6 שנים אחרי שהתכנית אושרה לראשונה בממשלה, הולנד מודיעה כי פיילוט הלגליזציה יחל השנה (2023) בשתי ערים במדינה. רישיונות לגידול קנאביס מסחרי ינופקו לחברות לצורך אספקה לקופישופס באופן חוקי - דבר שכיום נעשה בניגוד לחוק

לאחר עיכובים רבים, פיילוט הלגליזציה של הולנד צפוי לצאת לדרך סופסוף השנה, כך לפי הודעה רשמית משותפת של משרד הבריאות ומשרד המשפטים ההולנדיים, שפורסמה בשבוע שעבר (22.2).

התוכנית הראשונית של פיילוט הלגליזציה אושרה כזכור כבר לפני 6 שנים, בשנת 2017, אך היישום שלה התעכב מסיבות ביורוקרטיות. באותה שנה הממשלה ההולנדית כינסה ועדת מומחים שתבחן את הנושא ותגבש המלצות כיצד יש לנהל את פיילוט הלגליזציה, ובשנת 2018 הוועדה פרסמה את מסקנותיה על פני מסמך באורך 60 עמודים ובהם מתווה של הדרך הנכונה להבנתם להסדרה חוקית של שוק הקנאביס בהולנד.

הפרדוקס האבסורדי בחוק הקנאביס של הולנד

הולנד ידועה כבירת קנאביס עולמית עוד מאז נפתחו לראשונה הקופישופס לפני כ-50 שנה. נכון להיום יש בה 573 קופישופס שמורשים למכור קנאביס ב-103 ערים שונות.

אך למעשה, קנאביס לא בדיוק חוקי בהולנד. מותר למכור אותו בקופישופס, אך בכל הנוגע לשימוש פנאי שאינו באישור רופא, אסור לגדל אותו באופן מסחרי, אסור לייבא אותו ממדינות אחרות ואסור לשנע אותו אל הקופישופס, מה שכמובן יוצר מצב פרדוקסלי שבו הקופישופס מוכרחים להפר את החוק ולרכוש קנאביס מהשוק השחור ורק כאשר הקנאביס נמצא בתוך מתח הקופישופס הוא הופך “חוקי” למכירה.

באוקטובר 2014, בית המשפט העליון בהולנד זיכה לחלוטין מאשמה שני מגדלים שנהגו לספק קנאביס לקופישופס, לאחר שנעצרו בגין גידול 2,500 צמחי קנאביס והחזקת 8 ק”ג תפרחת. בפסק הדין, השופט התייחס לפרדוקס הזה שבחוקי הקנאביס ההולנדיים, וכתב: “המכירה של קנאביס בקופי שופס היא מותרת, והקופי שופס הללו מוכרחים כמובן להשיג את אספקת הקנאביס שלהם מהיכנשהו, מה שאומר שמישהו צריך לגדל אותו עבורם. המדיניות הנוכחית אינה מציינת מהו המקור ממנו האספקה לקופישופס אמורה להגיע”.

קופישופ בהולנד
כיום החוק אוסר על גידול קנאביס בהולנד, שהופך לחוקי רק כאשר הוא מגיע לקופישופס. הפיילוט שצפוי להיפתח השנה יאפשר לראשונה גידול קנאביס מסחרי חוקי

פסק הדין התקדימי הזה אילץ את ממשלת הולנד לבחון מחדש את מדיניות הקנאביס שלה, מה שהוביל כאמור לכינוסה של אותה ועדת מומחים ממשלתית לבחינת הנושא, שפרסמה ב-2018 את המלצותיה ובהן המלצה להתנעת פיילוט לגליזציה מצומצם בכמה ערים בהולנד, במסגרתו יינתנו רישיונות גידול למגדלים מסחריים, והם יספקו קנאביס באופן חוקי לקופישופס.

שנה לאחר מכן, בנובמבר 2019, הממשלה אישרה באופן סופי את פיילוט הלגליזציה המצומצם, ובשנת 2020 הוכרזו שמות 10 הערים בהולנד שבהן הפיילוט יתקיים: אלמרה, ארנהיים, ברדה, חרונינגן, הירלן, הלווסטלויס, מאסטריכט, ניימכן, טילבורך, וזאנסטאט. כמו כן, הוכרז כי במסגרת הפיילוט יינתנו רישיונות גידול ל-10 חברות גידול ברחבי המדינה בלבד.

בירת הולנד, אמסטרדם, הידועה גם כבירת הקנאביס של המדינה, החליטה בתחילה שלא להשתתף בפיילוט, ולא הגישה בקשה להשתתף בו, אך לאחרונה שינתה את דעתה והביעה עניין להצטרף. אבל, ככל הנראה, זה כבר לא יתאפשר בשלב זה אלא רק בשלב מאוחר יותר, מכיוון שרשימת הערים כבר נסגרה, אלא אם עיר אחרת תחליט לפרוש ולפנות את מקומה.

התכנית: מעבר הדרגתי ונוח מהשוק השחור להסדרה מלאה

בשבוע שעבר נרשם שלב משמעותי נוסף כאשר ממשלת הולנד הכריזה כי הפיילוט צפוי להתחיל השנה, במהלך הרבעון הרביעי של 2023, ב-2 מתוך 10 הערים שנבחרו להשתתף בו: ברדה וטילבורך. שאר הערים יצטרפו בהמשך. בהודעת הממשלה נכתב כי נכון להיום ניתנו כבר 7 רישיונות גידול לחברות מתוך 10 רישיונות הגידול שיינתנו בסך הכל במסגרת הפיילוט, וכי החברות האלו כבר החלו להקים את פעילות הגידול שלהן.

בנוסף, הממשלה קבעה כי בשלב הראשוני של הפיילוט, הקופישופס בערים ברדה וטילבורך יורשו להחזיק רק עד 500 גרם קנאביס בכל זמן נתון, ולרכוש רק עד 500 גרם קנאביס מהמגדלים בכל רכישה. עם זאת, מעיון בהמלצות הועדה הממשלתית ללגליזציה ניתן לראות כי הוועדה התייחסה לנושא הזה, וקבעה כי קופישופס שונים זקוקים לכמויות שונות של קנאביס בהתאם לכמות הלקוחות שלהם, וכי אין זה סביר שהם ייאלצו לחדש את אספקת הקנאביס שלהם יותר מפעם אחת ביום. בהתאם לכך, הוועדה קבעה כי בהמשך הפיילוט מגבלת ה-500 גרם הזאת תיבחן מחדש וככל הנראה תבוטל לפחות עבור חלק מהקופישופס.

הודעת הממשלה החדשה מציינת גם פרט מעניין נוסף – הקופישופס בערים שישתתפו בפיילוט יוכלו במקביל להמשיך לרכוש את הקנאביס גם מהספקים הקודמים שלהם, הלא-חוקיים, כלומר לא יהיו חייבים לקנות אותו רק מהמגדלים החוקיים החדשים. המטרה היא כנראה לאפשר מעבר הדרגתי ונוח למודל החדש, וגם כדי לאפשר לקופישופס הגדולים, שהמלאי החוקי היומי המוגבל של 500 גרם אינו מספיק להם, לרכוש עוד קנאביס בשוק השחור.

ללא מגבלות על אחוז ה-THC והמחירים, אך איסור על מיצויים למעט חשיש

תחת פיילוט הלגליזציה, האחריות לאכיפת חוקי הקנאביס בקופישופס הוטלה באופן בלעדי על העיריות של הערים שישתתפו בפיילוט, כלומר – הפיקוח על עסקי הקנאביס ייעשה ברמה העירונית, בדומה לפיקוח על בתי עסק אחרים. פיילוט הלגליזציה יסתיים בתחילת שנת 2024, ואז הממשלה תעריך את תוצאותיו ותחליט בהתאם האם להפוך את רישיונות הגידול החוקיים שניתנו במסגרתו לקבועים, ולהמשיך להתקדם לעבר לגליזציה מלאה במדינה כולה, או לא.

עוד נקבע כי הקנאביס של המגדלים החוקיים יצטרך לעמוד בתקנות איכות ממשלתיות שנקבעו על ידי הוועדה הממשלתית, והמגדלים יהיו חופשיים לקבוע בעצמם את המחיר שבו הם ימכרו אותו לקופישופס. התקנות אינן קובעות מגבלה על ריכוז ה-THC המקסימלי שמוצרי קנאביס יכולים להכיל, אך החוק הנוכחי בהולנד מכיר רק בשתי תצורות של קנאביס כ’סמים קלים”: תפרחת ושרף (חשיש), או מאכלים שהוכנו עם תפרחת/שרף. קנאביס בתצורות אחרות, כמו מיצויי שעווה (שאטר, באדר, וקס וכו’), עטי אידוי, שמנים למיניהם, או כל מיצוי אחר מעבר לחשיש, אינו מותר בהולנד גם כיום, והדבר הזה אינו עומד להשתנות תחת החוק החדש, לפחות לא בעתיד הקרוב.

לפי נתוני הוועדה הממשלתית, ריכוז ה-THC הממוצע בתפרחות הקנאביס בקופישופס בהולנד בשנת 2017 עמד על 16.9%, ריכוז ה-THC הממוצע בחשיש המיובא מהמזרח התיכון (בעיקר ממרוקו) עמד על 20.8%, וריכוז ה-THC הממוצע בחשיש המקומי שמיוצר בהולנד ומכונה ‘נדר האש’ (Neder Hash) עמד על 35.1%. מתוך כל מוצרי הקנאביס בקופישופס בהולנד ב-2017, המוצר היחיד שהכיל ריכוז משמעותי של CBD היה החשיש המיובא מהמזרח התיכון, שהכיל בממוצע 8.4% CBD, בניגוד לחשיש ההולנדי שלא מכיל כלל CBD.

הולנד היא המדינה השנייה באירופה שעושה פיילוט מצומצם של לגליזציה של קנאביס כדי ללמוד ממנו לקחים לקראת לגליזציה מלאה, והיא מצטרפת לשווייץ שפיילוט הלגליזציה שלה כבר החל בחודש שעבר בעיר בזל, ובהמשך השנה יתרחב גם לערים ציריך, ז’נבה וברן. לעומת זאת, מדינות אחרות באירופה בחרו לדלג על שלב הפיילוט הניסיוני ולהתחיל ישר בלגליזציה מלאה, כמו גרמניה, אם כי שם הרגולטורים מתקשים לקדם את המהלך בגלל התנגשות עם אמנת הסמים של האו”ם האוסרת בעיקון מכירת קנאביס שלא למטרות רפואיות בלבד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר