הבריאות לאוצר: לא תאשרו פיקוח מחירים – לא נאשר יצוא קנאביס לחו”ל

משרד האוצר מסרב לאשר את התכנית לפיקוח מחירים על מוצרי קנאביס רפואי. משרד הבריאות מאיים כי אם לא יאושר המהלך לא יאושר גם הייצוא של קנאביס רפואי לחו"ל.

משרד האוצר מסרב לאשר את תכנית משרד הבריאות להטמעת פיקוח מחירים על קנאביס רפואי, ומסנדל בכך למעשה את נסיון משרד הבריאות לעצור את השתוללות המחירים בתחום שהגיעה בשבוע שעבר לשיא של כל הזמנים.

מנגד מבהיר משרד הבריאות כי המשך סירוב של האוצר לאשר פיקוח מחירים יוביל לעצירת התכנית לייצוא קנאביס רפואי לחו”ל, שמשמעותה פגיעה קשה במאות עוסקים וחקלאים חדשים המקווים לפעול בענף.

שי באב"ד - משה בר סימן טוב (צילום: יונתן סינדל, מרים אלסטר, פלאש90)
שי באב”ד מנכ”ל משרד האוצר ומשה בר סימן טוב מנכ”ל משרד הבריאות (צילום: יונתן סינדל, מרים אלסטר, פלאש90)

לטענת אנשי האוצר, בראשם מנכ”ל המשרד שי באב”ד, משרד הבריאות לא פירט מספיק טוב מדוע וכיצד יש לבצע את פיקוח המחירים, ולפיכך אין בכוונת ועדת המחירים לאשר תכנית זו בשלב זה.

מנגד טוענים במשרד הבריאות כי במכתב ששלח מנכ”ל הבריאות משה בר סימן טוב לאוצר הוא פירט בדיוק ולפרוטרוט מדוע אכן יש צורך בפיקוח מחירים זה, על אף שעשו זאת באיחור ובדיעבד, ולא החכימו להקשיב לאזהרות מהשטח מבעוד מועד על העלייה הצפויה במחירים.

במכתב, שהודלף על ידי אנשי האוצר לכתב “כלכליסט” אדריאן פילוט שחשף זאת הבוקר (א’), קובעת אורלי מלכה מאגף התכנון במשרד הבריאות כי “ככל שתהליך המדיקליזציה לא יושלם באופן מלא, בדגש על פיקוח מחירים, הנחיית סגן השר ומנכ”ל המשרד היא כי לא ניתן יהיה לאפשר יצוא קנאביס”.

לטענת מלכה “הנחיה זו נועדה למנוע, בין היתר, מצב שבו המחיר לצרכנים מקומיים יעלה על מנת לממן כניסה לשוקי היצוא”. לדבריה “לאור כניסה של גורמים משוק ההון המעוניינים ברווח מהיר, ישנו חשש לניצול המצב על ידי העוסקים בתחום לקביעת מחירים מופקעים ומוגזמים”.

עוד היא הסבירה כי “שוק מגדלי הקנאביס בישראל כולל כבר שנים רק שמונה מגדלים ועוד שלושה יצרנים־ספקים שאינם מגדלים בעצמם. על מנת להיכנס לשוק יש צורך לקבל רישיון על ידי משרד הבריאות בהתאם לפקודת הסמים המסוכנים ולעמוד בכל דרישות האיכות שגוזרות השקעה משמעותית”, דבר שאינו מאפשר “כניסה קלה לשוק, ולכן מספר הספקים נמוך והתחרות בתחום היא מועטה”.

לעומתה טוען יו”ר ועדת המחירים של משרד האוצר, כפיר בטט, כי הדרך לאישור פיקוח מחירים עוד ארוכה – כך במכתב ששלח למשרד הבריאות.

“לצורך בחינת בקשתך ועל מנת שוועדת המחירים תוכל לדון בה, אנא הנחה את נציגי משרדך להציג בפני ועדת המחירים ביסוס לעילה הרלבנטית להטלת פיקוח מחירים. נדרש לספק לוועדת המחירים את כלל החומרים והנתונים הרלבנטיים לצורך בחינת הצורך בהטלת פיקוח מחירים לפי עילה זו, תוך בחינה של רמת הפיקוח שתוטל, לרבות נתונים הנוגעים לביקוש וההיצע של המוצר, מבנה השוק, חסמי כניסה לשוק ואפשרויות יבוא”.

בטט הדגיש עוד כי גם אם וכאשר משרד הבריאות יפרט את הדברים כנדרש, ייקח עוד זמן רב לאישור. “ככל שהוועדה תמצא כי פיקוח כאמור נדרש, יהיה צורך בפריסת כלל התשתית העובדתית הנוגעת לעלויות ייצור הקנאביס (כל שרשרת הייצור) כדי שהוועדה תוכל להמליץ על המחיר המפוקח,” קבע.

הודעה זו משמעותית מאוד כאמור למאות עוסקים חדשים בענף, שללא אישור יצוא קנאביס לחו”ל אין להם למעשה כל היתכנות כלכלית לפעילות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר