רבנים בכירים פרסמו פסק הלכה נגד קנאביס רפואי

שורת רבנים מהבכירים ביותר בחברה החרדית פרסמו פסק הלכה ובו אזהרה מפני שימוש בקנאביס גם כאשר מדובר בקנאביס רפואי וגם אם הוא ניתן באישור רופא. מדובר בעמדה שונה מזו שהוצגה בשנים האחרונות על ידי רבנים אחרים

בתי דין ורבנים מהבכירים ביותר בחברה החרדית פרסמו פסק הלכה חריג האוסר על שימוש בקנאביס גם כאשר מדובר בשימוש למטרות בריאותיות וגם אם ניתן לכך אישור רופא.

תחת הכותרת “דעת תורה לגבי קנאביס רפואי” מזהירים הרבנים ובתי הדין מפני השימוש בקנאביס, בין אם מדובר בשימוש קבוע או חד פעמי, וזאת אלא אם מדובר בפיקוח נפש ללא כל ספק.

בפסק ההלכה נכתב כי “כבר הורו גדולי ישראל שלקיחת צמחים המכונים ‘סמים’ זהו איסור תורה כפשוטו ואין חילוק בזה בחוזק החומרים, ובין קלים ובין כבדים, מכל המינים אסורים, ואפילו באקראי ואפילו פעם אחת זהו איסור גמור, ומביאים את האדם לעבירות החמורות שבתורה, ומעבירים את האדם חס וחלילה על דעתו ועל דעת קונו, ובסופו של דבר גורמים להרס נפש האדם, ה’ ישמרנו”.

פסק הלכה נגד קנאביס רפואי
פסק הלכה נגד קנאביס רפואי

על בסיס דברים אלו הם קובעים: “על כן הננו להודיע בזה, שגם כאשר הרופאים נותנים לחולים ‘קנאביס רפואי’, אין שום היתר על פי הלכה לקחת סמים אלו, אלא כשמדובר לכל הפחות ספק פיקוח נפש, וחייבים לשאול רבנים שמוסמכים בתחום, ולא להמסך חלילה על דבר הרופאים, כי באיסור תורה עסקינן”.

לבסוף הם מדגישים את האיסור החמור אף יותר על מי שמוכרים ומשווקים קנאביס לשימוש פנאי לא-רפואי: “ודאי שאלו המוכרים ומשווקים לאנשים בריאים, עוברים על איורי תורה חמורים, והינם בכלל ‘מחטיאי הרבים’ ואין להם חלק בעולם הבא…”.

בין הרבנים החתומים על פסק ההלכה, לצד בית דין צדק בני ברק ובית הוראת זכרון מאיר, שמות רבנים בכירים מאוד בחברה החרדית בהם הרב יהודא סילמן ראש בד”ץ בני ברק, מסעוד בן שמעון רב העיר בני ברק, יוסף בנימין וואזנר אב בית הדין זכרון מאיר, חיים פסח הורביץ מרבני בעלזא, שמאי קהת גרוס חבר בד”ץ מחזיקי הדת, יצחק מועלם ראב”ד ביתר ועוד.

עמדה זו מנוגדת לפסקי הלכה שפורסמו בשנים האחרונות על ידי רבנים אחרים, למשל חבר מועצת גדולי התורה הרב יצחק זילברשטיין שתיאר בשנה שעברה את צמח הקנאביס במילים מפארות: “צמח שהריח שלו מגן העדן העליון, היופי והנעימות שבו… פלא של דבר”. עוד אמר כי “כל משככי הכאבים הורסים את הגוף, הקנאביס לא פוגע, רק משרה רוגע, פלא פלאים”.

הרב חיים קנייבסקי ז”ל מברך על קנאביס

לפני שנתיים קבע הרב אשר זנזורי מישיבת ‘אור דוד’ בבני ברק כי עישון קנאביס אף מותר בשבת, כאשר מדובר בעישון לצורך הקלה על כאבים וכאשר צורות מתן אחרות כגון שמן או עוגיה אינן חזקות מספיק. “זה פיקוח נפש,” הוא הסביר, “גם כאב מסכן חיי אדם”.

הרב הבכיר מכולם, חיים קנייבסקי ז”ל, שהלך לעולמו בשנה שעברה, בירך בשנת 2016 על צמח קנאביס וקבע: “הריח הזה מרפא”. בשנת 2014 הרב צבי פרימן, העורך הראשי של אתר האינטרנט של בית חב”ד העולמי, קבע כי “אלכוהול מסוכן בהרבה ממריחואנה”.

לאחרונה פורסם מחקר שקבע כי בני ישראל בתקופת התנ”ך שרפו קנאביס במסגרת טקסים דתיים. במסגרת המחקר הארכיאולוגי נמצאו שרידי קנאביס במקדש בן 2,700 שנים באזור תל ערד שבנגב. השרידים הכילו את כל שלושת הקנבינואידים העיקריים: THC, CBD, CBN.

ראו עוד:
ינון מגל: “הקנאביס עשה אותי יהודי”
מה חושבים על קנאביס בשכונת “מאה שערים”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר